8te Catharinas taferes! in StP Weet ge wat? Crédit An versois Ypersche Kroniek Zonda^rust. KERKELIJK NIEUWS Op Woensdag 30 Nov. wordt in St Maartenskerk een lijkbare met ronde pelder uitgesteld. De pekler draagt de wapens van verschillige edele lieden, bier in Yper omgeko men tijdens onlusten, op een 30 November, en dat uitstellen is eene eeuwige eerhersteiling. TRAECLSPZL IE PEE. - CINEMA COLISEUM 6 EEN DIE ER .'-A'-aETi v, new,,,: ttbb Dixmadestraat, 18, YPiiR FEURS - BANK - WISSEL FOOTBALL HET LIED VAN DEN SCHOOLSTRIJD IN 1879 ÏIET STRIJDLIED DER VEREENIGDE KATHOLIEKEN IN 1932 Met indrukwekkende lied van den schoolstrijd in 1879 weerklinkt weer ti Vlaanderen. Het luidt als volgt, het moge weer opklinken over ge heel het land. Dokter G. oiisein 22, de Stuersstraat YPER. BURGERSTAND VAN TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN u Vóór eeuwen bestond een bloei end broederschap der H. Catharina in St Pieterskerk en dan was er een even beroemd broederschap van het H. Kruis in Zillebeke. Door onbekende tijdsomstandighe den schorschte dit Broederschap der H. Catharina in St Pieters en verplaatste zich naar Zillebeke. Het tafereel, hangende in onze ksrk boven den ingang der Zeven- Smerten-Kapel, is een herinnering aan het oud broederschap en stelt de begraving voor der H. Alexan- driesche maagd op den Sinaï, dit volgens de legende van den Room- schen Brevier «Het tafereel is eene copie van een Italiaansch kunst gewrocht, geschilderd door Ber nardino Luini, (1470-1531). Daar St Pieterskerk zoo groot is van af metingen, om alles in propor tie te hebben, zijn de afgemaalde wezens op de schilderij kolossaal: Alzoo meet het liggende lichaam van Catharina ongeveer 3 meters. Wat de geschiedenis of legende van Catharina betreft kan op vol gende wijze samengevat worden: Catharina was een edele maagd rit Alfxandrië, in Egypte. Zij was deugdzaam, zeer verstandig, gaf zich over aan studie en stond be kend als de geleerdste vrouw ba rer tijden. Maximinus, de Romein- sche bevelhebber, vervolgde en martelde de Christenen. Onver schrokken trok Catharina naar het tribunaal van Maxim'nus, verweet hem zijne wreedheid en bewees, met veel welsprekendheid, dat de mensch in Christus velooven moet om zalm te worden. Maximums be wonderde Catharina's geleerdheid en beh'eld ze bij hem. Hii deed de geleerden van stad en omliggende on'bierion en beloofde hun groote belooning, indien zij Catharina's gezegden zou ten kunnen weerleg gen en hewr brengen tct den af godendienst. Het tegenovergestelde gebeurde. Veil van de geleerden verklaarden zich Christen en voelden in hun hert zoo eene liefde tot Christus ontvlammen, dat zij p'in°n en mar teldood voor hun geloof trotseer- C0>1. Maximinus ram dan ziine toe vlucht tot vleierij en beloften, maar vruchteloos daarna beproef de hij de folteringenMet wiesen deed hij de edele rmagd geeselen, daarna deed hij ze sJaan met zwe pen, samengesteld uit lederen rie- mm van looden balie1' ns aan bot uiteinde voorzien en emdsli'k wierp bij ze in 't gevanw Elf da gen vertoefde dep.r Catharina, zonde eten of drinken en de vrouw van Maximinus alsook ge-oraal Pornhyrius kwam haar uit nieuws gierigheid bezoeken. Fat gevo er van was, dat deze vrouw en die generaal, zich tot het Christendom bekeerden en later den marteldood Stierven. Na elf dagen zoude Ma ximinus de folteringen hernemen en nu zoude hij Catharina doen radbraken. Een wiel, op den bui tenkant van scherpe pinnen voor zien, zoude haar lichaam letterlijk verscheuren: Maar bij een gebed van Catharina vloog het wiel uit een en veel omstaan?ers, door het wonder getroffen, verklaarden zich Christen. Cm eindeliik einde aan alles te stellen, dood Maximinus de Christene Heldin onthoofden, wier lichaam zoo zegt de Ere vier, cv wonderbare manier door de Engelen geplaatst werd op den E'raï-hsrg in Arabië. De Gerrmb, oude oopergoneraal van het Oostenrijksche leger, die trappist werd en als dusdanig vóór honderd jaar (1831-33) den bede vaart deed Jerueolem-Sinaï schrijft o. m.Vertrokken per dro- modaris uit Caïro, kwamen wij na 10 dagen reizens in 't zicht van den Sinaï en wij kampeerden op zes uren van daar. Een deel van den nacht besteedde ik aan 't herlezen van den Exode-bosk, den eer sten der vijf boeken van Mozes, waa.r sprake is van Mozes, van den brandenden braambosch, van de afkondiging der 10 geboden. Tiet het krieken van den volgenden dag hernamen wij de reis en na twee uren lastig klimmen, bereik ten wij eene hoogvlakte 1800 me ters hooger gelegen dan de Rcode Zee en daar ontwaarden wij, ge lijkende op eene kleine sterkte, het klooster, door veel reizigers ge noemd St Catharina-klooster, al hoewel zijn eigenlijken naam is der Gedaanteverandering. De poort der sterkte is toegemetst en wordt maar opengeslagen, bij zeld zaam bezoek van den patriark uit Constantinopel. Bezoekers en wa ren worden allen met eene koord in c. hoogte getrokken en 15 me ters boven den grond binnen inge schoven. Het klooster, soort klein do>-p, werd gebouwd ten jare 527 ^Jvsizer Justinianus. Een ka peUekeru h denkt het wonder van Uen bran lenden Braambosch. ievers in den omtrek voorgevallen. en niemand mag daar binnen ten zij blootvoets, omdat Jehovah zegde aan MozesOntdoe uwe schoeisels, want de plaats die gij betreedt is heilig». Als men mij in de groote kerk de Relikwiën van St Catharina toonen zoude, geheel de1 gemeente kwam mij stoetsge wijze afhalen. In de kerk waren al de lichten aansteken. Bij het openen dar schrijft, wa ren wij een aangename balsemgeur gewaar en de Archimandriet vader Abt nam er het hoofd uit, omwonden in goudlaken en dragen- de^een gouden kroon. Het hoofd is geheel zwart. Verders toonde hij mij eer.e blanke hand, dragende verschillende kostelijke ringen. Het meerendeel van 't lichaam is weggestorven en enkele der bij zonder.'1? deelen zijn nog geheel. Het lid 2am van St Catharina zou eerst eeuwen gelegen hebben op een bergtop van den Sinaï, nu nog genoemd Catharina-top. Dezer dagen ontvong de Paus achtereen volgens een Kardinaal, tellende onder zijne ministers, drie Bisschoppen die verlag inbrachten nopens bun bisdom, den secretaris der Buitenlandsche Zakente Varsovie en twee oude mensehen. Dezen, gebogen onder de jaren,ku chende en zoo iets-wat-verlegen sprekende, zegden aan den roem rijken Pius XIHeilige VadeT, vandage vieren wij onzen diaman ten huweliiks-jubileum En de minzame Paus onderhield zich eenige oogenblikken met die brave oudjes en dat met denzelfsten ernst, met dezelfde kalmte, waar mede Hij zoo erven staatszaken be handeld had. De Apotheek van M. VAN RO- BAEYS. Boterstraat, zal alleen open ziin op Zondag 27 Novem ber 1932. Met de aanstaande stemmingen ontwaart men nu plakbrieven van alPn aard en kleur én bij de vleet. Wanneer in Frankrijk de stem ming geschiedde van generaal Boulanger, di* verschijnende op ziin zwart peerd het volk let terlijk begeesterde, maar bat niet kon doorhalen en na veroordeeld geweest te zijn als strevende naar de dictatuur zich te Brussel zelf- moordde dan was het nog iéts anders met de affichen: Rekewi.is plakte men ze de eene boven de andere en in sommige plaatsen •"ormden zij hoonau tot verschil lige centimeters dikte; on de Con- corde-bmg, dichf geslotene reek een rWkkc-s plakten in éón dag RbO.OOO affichen en in geheel ""a- riis somde het totral verschillige millioenen. Wie nog eenige jaren leven zal. zal per ijzerenweg kunnen rijden van Oostende vaar New-York. Dat s een voorstel of droom, die te ezen staat in e°n Janansch nieuws blad. Met den Orient-Express "■oude men uitzetten naar Constan- tinonel. Deze trèin, gebruikende een tunnel gegraven onder de Bos- nhoren-engte zoude kunnen voort bollen tot Teheran in Perde. Van daar lar^s den Afghanistan, den Tibet. Mongolië en Oosf-Siberië zoude bij de zee engte var. Behring bereiken, die Amerika van Asia scheidt. Hier nogmaals een tun- nsl onder de zee-engte zoude aan den trein de mogelijkheid ver schaffen Amerika te bereiken en, na Zuidwaarts de kust gevolgd te hebben tct aan San-Francisco, zoude hij vooruitstoomsn, langs den r.u reeds bestaanden weg tot aan New-York. In het Cottolengo-gesticht, bij Turin in Italië, waar 8000 weezen. zieken en ouderlingen vertoeven en waar dagelijks bij duizehde ro- zekransen gebeden worden, is er geen coffrefort. 't Gesticht heeft ook geen cent kapitaal in de ben ken en geen eigendommen, die in komen verschaffen. Al wat noodig 's voor het voeden en het onder houden van die talrijke «parochie» komt voort van giften en deze in munte stort men in een groolen bouten koffer, waarvan Pater Overste de sloter bewaart en waar hij putten gaat, naarmate hij geld van doen heeft. Het bestaan se dert jaren van dit gesticht is een waar liefde-mirakel. De eerste Amerikaansche prin ses, d. i. eene rijke dochter uit Amerika die trouwde met een Eurooeaanschen edelman, was de orer-klein-nichte van Georges Was hington, die huwde met prins \clilles Murat, zoon van Carolina Bonaparte en van den Koning van Napels. Na het instorten van het Keizerrijk zijn zij gaan wonen op eene planterij te Tallahassee, V. S., waar zij leefden tot 1847, Op Zondag 27 Nov., te 8 J/2 uur, uezongene Mis voor Louis Lcgier- Wmdels. De solemneeie klis St F.loi ter eere, op aanvrage van smeden en landbouwers, is verschoven tot Maandag 5 December, ten 9 uur. Een meester legde zorgvuldig het woord niettegenstaande uit en gaf eenige voorbeelden: Ik zal ko men niettegenstaande dat het re gent; Het kind bleef ziek, niette genstaande veel zorgen. Een ritje nu, die verstrooid was, kon niet antwoorden als de meesier hem vroeg de aangehaalde voor beelden te herhalen. Daarop her nam de meester den reeds gegeven uitleg en zegde aan Henritje: Geef nu eens een zin, waarin niettegenstaande voorkomt En de jongen antwoordde preusc'r weg: Mijn vader draagt platte cols, hij kan niet tegen staande! AdministraaatieAan het dak van 't gebouw van 't ministerie van geldwezen had men eene klei ne herstelling gedaan en volgende factuur werd toegestuurd: Voor het verdragen van ladder en alaam, van den winkel tot aan het minislerie, 5 fr.voor het rechten van den ladder, 1 fr.voor het be klimmen van den ladder met alaam en materialen, 3 fr.voor het doen dér vermaking 15 fr. Totaal, 24 fr. Die factuur bleef eerst 1 maand liggen op let bureel en werd dan den minister voorgelegd. Deze, na alles zorgvuldig gelezen en herzien te hebben, zond ze weder naar den bediende met volgende melding: Onderzoek eerst of de schallie- dekker nog altijd op het dak is, daar er niets gerekend wordt voor het afdalen en het weerbrengen van den ladder naar den werk winkel BElSSSn!2ES222ï2^22aiL:3S23Sr3 De ongelukkige schoolwet in 1879 werd gestemd met één stam meerderheid. Katholieken aarzelt geen oogenbhk! Het komt op één stem! EET KOMT C? U'.V STEM! taSS2ZBaS23l22Saa222aaS2BSS3 Om modern te zijn moet men hebben ean auto, een radio, een appendicit en da uaacii dcea caet OZON IA STERFGEVAL Dinsdag 22 November is god vruchtig te ICoekelberg, bij Brus sel, overleden Mevrouw Wed. Félix Baeckercot geboren Sophie Goetgheluck. De plechtige Begrafenis heeft op Vrijdag 25 dezer, in de Basiliek van het Heilig Hart te ICflekelberg plaats gehad. De overledene was de schoon moeder van den Heer Notaris Eva- riste Vsnde Lnnoitte, gewezen bur gemeester van Vlamertinghe, aan wien wij onze rechtzinnige deel neming betuigen. VLAAMSCHE TOERI STEMROND Tak I Op Zaterdag 26 November, te 8 uur, in 't Zweerd Groote Markt, leper, buitengewone Voor dracht met lichtbeelden, door den Heer Visser, jager van bet vroe gere Hagenbeek Cirkus. met on derwerp: Zwarte menseben en wilde dieren in Oost-Afrika Alle belangstellenden worden vrien delijk uitgenoodigd. C 3UANEKAARTEN VCOR DE FRANSCHE GRENS Douanekaarten voor wielrijders en motorijders die de Fransche grens moeten overgaan, kunnen van nu af reeds voor bet jaar 1933 bekomen worden bij den vertegen woordiger van den Vlaanmclien Toeristenbond, Cartonst-raat, 16 te leper. Zij zullen binnenkort eveneens te verkrijgen zijn in verscheidene an dere gemeenten* van het arrondis sement c'.e adressen zullen hier worden medegedeeld. HARMONIE YPRIANA Zondag 1.1. werd door het be stuur en de leden van de Harmonie Ypriana met veel plechtigheid het Stg Ceciliafeést gevierd. Rond 10 J/i uur vergaderde men in het lokaal om vandaar omstreeks 10 H uur naar het 'huis van den Heer Voorzitter Airné Grnwez te trekken alwaar de vlag afgehaald werd, bij het buitenbreng.en door de Brabanqonne begroet. Daarna trok de stoet naar de Maloulaan, voor het huis van den Heer Be stuurder Er. Deridder hiekl men stil, de Heer Voorzitter Gruwez overhandigde den Heer Bestuurder eenen prachtigen bloementuil ter wijl hij hem de feestdagwenscben van bestuur en werkende leden toe stuurde. Na enkele woorden van dank van den Heer Bestuurder, werd het Vaderlands lied gespeeld en daarna nog eene opwekkende marsch. Daarop trok de stoet, door talrijke personen omringd, liefheb bers van schoon muziek, langs Statie-, Tempel- en Boterstraten en Vandenpeereboomplaats naar St Maartenskerk, alwaar om 11 uur eene Mis opgedragen wierd tot zielelafenis der Ypersche Muzikan ten voor 't Vaderland gesneuveld, alsook voor de overledene werken de leden van Elarmonie en Sym phonic. Deze Mis werd door afdee- ling Symphonie, onder het bestuur van den Heer G. Van Egroo, opge luisterd.. Dat de faam der Sym phonie gemaakt is, bewees de over- groote menigte, welke zich in onze prachtige Kathedraal verdrong, die de gelegenheid, hen door het be stuur van Ypriana bezorgd, niet wilde laten voorbijgaan en zoo talrijk opgekomen was, om van de prachtige uitvoering door c'.e Sym phonie, op meesterlijke wijze ge geven, te genieten. Dat die uitvoe ring de moeilijksten meer dan vol daan had, was goed te-hooren aan hetgeen er na het eindigen der Mis daaromtrent gezegd wierd. Herte- liik - proficiat aan den Heer Van Egroo en de leden der Symphonie. Van de kerk trok de stoet naar het huis van den Heer Eere-Voor- zitter Arm. Donck-Yenneulen. Daar overhandigde de Heer Voorzitter Gruwez aan Mevrouw Arm. Donck eene prachtige corbeille na tuurlijk bloemen, terwijl de Elar monie eene heerlijk marsch speelde. Altijd door eene heel sympathieke menigte begeleid doortrok de stoet nog verscheidene straten om rond 1 uur aan het hotel Skindies toe te komen alwaar het jaarlijksch ban ket plaats had. Aan de eeretafel bevonden zich den Heer A. Gruwez, Voorzitter van Ypriana; M. Arm. Donck-Ver- meulen, Ecre-\ oorzitter; Komman- dant Yergracht van het Brand weerkorps vergezeld van de Luite nanten Dochy, dokter, en E. Seys M. Art. Weckesser, Onder-Voorzit ter van Ypriana; M. Norb. D'Hu- vettere, Voorzitter der Symphonie Ypriana: M. Bagetn, Bestuurlid; M. Vandenbraembussche, Poütiekom- missarisM. A. Butaye; M. G. Ver sailles, Stadssekretaris, benevens een aantal Eereleden. De Heer Voorzitter Gruwez wensebte ieder een welkom en dat het goed zou mogen smaken. Dat de beste stemming heersebte I onder al de aanwezigen, allen zoo eensgezind, hoeft niet gezegd. Het kon ook niet anders, goed voorziene tafels, spé'zen wel bereid, geen won der dat het er zoo aangenaam en gezellig ging. Al met eens echter wierd bet stil en iedereen stond recht, het Vaderlands lied werd gespeeld, na het eindigen ervan telde de Heer Voorzitter een heil dronk voor a~n .Ziine Maiesteit. rond Wie, zegde de Heer Voorzit ter, a;!e Belgen, dien ri--m waar dig, zich in deze moeiliike tijden hoefden te scharen. Daverend hand geklap beoroette deze woorden. Kort nadien stelde de Eleer Voor zitter de gezondheid voor van den 'Teer Arm. Donck, Eere-Voorzitter. De Heer Gruwez somde cv alles wat de Heer A. Donck,. eken hij nooit te Vergeefs voor de Harmo nie lastig valt. in dan loon van het 'aar ten voordele der Maatschap pij gedaan bad, hii drukte dén vvensch uit, door luidruchtige toe- hu chin gen begroet, den geliefden Eere-Voorzitter neg vele jaren als cfusdanic te mogen vieren. Daaroo had de BTeer Crnw.ez opvolgentlijk een woord van dank voor de Hee- ren Vergracht, Sws, Dochy, alsook voor den Heer D'EIuvettere, Voor zitter der Svmohorieden Heer Arth. Weckesser, Onder-Voorzit ter; Luitenant Bagein en den Be stuurder ETeer Fr. Deridder. Hij bedankte die Eieren die steecis Ivnne genegenheid aan de Harmo nie betoond hadden en daar waar het hun mogelijk was tot yoóruit- c-ang en bloei mede gewrocht had den. Een bijzonder woord richtte de Heer Gruwez tot den lieer De ridder or> den vooruitgang, on mu zikaal gebied, door cle Harmonie gedaan, onder dezes leiding gedu rende het afgeloopen jaar. Ten slotte waren de muzikanten aan de beurt. Voor allen bad cle Heer Gruwez dat woord, waarmede lui weet het hert der mannen, bunnen Voorzitter zoo genegen, te kunnen raken. Ook fcbcen bij he: einde aan de toejuichingen geen einde te zullen komen. De H. Arm. Donck, bedankte op ziine beurt den H. Gruwez over den lof hem toegezwaaid. Hij zegde dat het aangenaam was met een Voor zitter als de Eleer Gruwez aan bet hoofd eener maatschapnij als Ypria na te staan, voor wier Moei en vooruitgang hij als Eere-Voorzit ter, altijd ahes doen zou wat in ziine macht is. De Eleer Deric! r bedankte den Heer Gruwez voor zijne schoone woorden, hij beloofde geene moeite te zullen ontzien om Ypriana op kunstgebied meer en meer vooruit te doen gaan. ET ij zegde dat den lof hem' toegekend zijne, muzikanten ten deele valt, hij vraagde ben stipt alle herhalingen bii te willen wo nen en zich dagelijks, al ware het enkele stonden, te willen oefenen. Nogmaals neemt cle Eleer Gruwez het woord, zeggende clat het be stuur vindt dat een Eere-Onder- voorzitter voor Ypriana noodig is, doch dat deze niemand beter zijn kan dan den Eleer Re mi Bouquet, daar aanwezig. Dit voorstel wordt luidruchtig toegejuicht. De Heer Bouquet bedankt voor de hem bewezen eer, verklaart zich gelukkig te aanvaarden zeggende dat het ziin leven is, van eene maat schappij als Ypriana deel te kunnen maken. Onder het handgeklap van al de aanwezigen, maakt de Eleer Voor zitter Gruwez kenbaar, dat het be stuur besloten heeft een eeretecken te geven aan al de muzikanten die sedert tien jaar, a's werkend lid van cle Harmonie deel maken. Een bij zonder woord voor den lieer F. Pinteion sedert 187.0 ais muzikant ingeschreven (bij het toen bestaan de muziek der Pompiers). Het be stuur is zinnens dit diamanten ju belfeest, als muzikant i"1 den loop van toekomend jaar te vieren. Nog eene prachtige tombola, waar ieder muzikant minstens een schoone prijs winnen kan, besluit clit schoone leest, waarna iedereen ten hoogste voldaan ca blijgezind, huiswaarts trekt. Iy f -> «n .ampioeascnap li^-- Woensdag laatst trad Het Pos tje op tegen De Basculeop verplaatsing. De EI.EL Devos en Vierstraete riepen op gestelde uur de ploegen ten strijde. Bij de Bascule waren de H.H. Vandeghinste ca lissy vervangen door H.H. Devos en Deknudt. De bezoekers traden cp met ongewij zigd i cieion. Van weerszijden ge wone leiding. fn 't be.,.o liep De Eascule "hb™f rèfb vooruit en bra'cht het aldus op 12 punten tegen 3. Van dan af zagen we verdeeid spel, lich telijk nochtans, in 't voordeel der bezoekers die eindigden met hun tegenstrevers dicht cp de hielen te zitten (20 tegen 21). De uitslag bleef n„g gedurig on zeker, te meer dat van beider zij den schoone kansen verkeken wer den. De Btscule verzekerde zich ten slotte de overwinning niet 25 tegen 21. Yv oensdag eerstkomende trekt de «Katholieke Kring» naar «,De Coöperatieve Aan toeschouwers zal het zeker niet ontbreken. KLASSEMENT mmm i TOMBOLA Der E.E. P.P. Ongeschoeide Karmelieten Winnende nummers die nog niet afge haald zijn: 6728 4400 2045 3502 4258 2M1 4205 4010 2107 5431 3?,53 2117 2124 1621 5515 4313 3245 1167 3"3 5049 5717 6331 CS55 1439 5463 2443 3578 3535 2215 6015 2714 6113 740 2737 B02 5539 5704 1612 5553 2398 6876 6316 •r~2 IC-4410 6S36 816 639 6005 4) 75 2435 2C41 2544 5511 £717 410-3. Winnende nummers der omslagen: 154 401 223. De prijzen moeten afgehaald worden bij M. Victor Cuvelie-Bernolet, Boterstraat, 1, lener, ten laatsten den Zondag 4 De cember 1CC2. Christen Voiicshuis, St Jacobsstr, 33. Zaterfeg 26 November, te 8 er. Zonde g £7 Nov., te 2, te 5 en te 8 'A uur. Maandag 23 November, te 8 uur. GEVANGEN LIEFDE (L'anour en cage) Treffende tragi-koiredie in 6 deelen. Al- lertsi wederwaardigheden uit het leven van een eerlijken jongen opgesloten in de gevangenis ln Amerika worden erin voorgesteld. KRL DANE en G. K. ARTHUR zijn de voornaamste art (sten. Bewondert het kunstig en lustisr snel van LAURA LA PLAKTE en CLENN TRYON in D (Une affaire d'cr) Doz» groote, vermakelijke comedie in 7 r'cslen, stelt ons vc-or twee liedjeszangers die midden vele avonturen, fortuin maken. T.TïtFirjHFN. - NIEUWSBERICHTEN. IETS VOOR DE JAGERS E-m voed jager moet straffe bee- nen hebben, want dikwijls moeten (lezer snieren op één dag kolossaal ve°l werk leveren. De jager vertrekt 's morgens vol ijver, en marcheert den g°nschen dag zonder ophouden. Hij heeft goede longen ncodig om heuvelen te bestijgen en velden in looppas te doorkruisen. Jagen is een sport, en men weet dat voor sport sulkerverbruik de berte uitslagen oplevert. Men zal zich door middel van gesuikerd voedsel tct de jacht voor bereiden, en ook niet vergeten op jacht mede to nemen, want suiker zal door haar krachtopwekkende én krachtherstellende hoedanighe den den jager groote diensten be wijzen. Oude jagers laten dit voedsel nooit achterwege: het is dan ook niet te verwonderen dat deze een verbazende kracht en lenigheid biüven behouden. <g;aasM0aap9&ss85S3SBBKg;23Bia VERMINDERING VAN IN- EN UITVOER DOOR DE CRISIS De Volkenbond van Geneve meldt .de volgende vermindering van in- en uitvoer in de volgende landen. Min invoer in: Vereenigde Sta ten van Amerika TS Duitsch- land 66; Polen 63; Spanje 62; Roe menie 61Canada 60Höngarie 59; Zuid-Slavie 59; Argentinië 53; Frankrhk 51Italië 51Belgie 50 Nieuw-Zeeland 49; Tcheko-Slova- kije (18; Zuid-Afrikaansche Bond 43; Brazilië 45; Groot Britannie 89Japan 87Oostenrijk 36; Zwe den 26; Zwitserland 21. Min uitvoer uit: Spanje 71 Hongarie 70; Zuid-Slavie 65; Ver eenigde Staten 64; Tcheko-Slova- kije 61; Polen 57; Oostenrijk 54; Japan 53; Frankrijk 51; Nieuw- Zeéland 50; Zwitserland 50; Duitschland 49; Canada 43; Zuid- Afrikaansche Bond 47; Italië 46; Roemenie 43; Belgie 40; Zweden 33Argentinië 31Brazilië 21. SOBRIËTAS-ALMANAK Dit jaar werd de Sobriëtas-al- manak bijzonder verzorgd; ver schillende boeiende verhalen, kluclten en versjes, kernachtige artikeltjes, talrijke, clichés, prijs- rebussen, enz., enz. maken er een -Tink leesboekje van, voor oud en jong. Met het oog op lezing door de jeugd, werd de almajtfek met zorg door priesters nagezien. Jaarlijks worden er meer dan J0.C00 ex. in Vlaanderen ver spreid; dit jaer mogen wij niet ten achteren blijven! De Scbriëtas-almanak kost: van 1 tot 9 ex. 1.00 fr. stuk. van 10 tot 24 ex. 0,92 fr. stuk. van 25 tot 99 ex. 0,83 fr. stuk. van 100 tot 199 ex. 0,83 fr. stuk. van 200 ex. af 0,80 fr. siuk. Alles franco thuis. Verspreidt ons zaklMlendertje voor 1933! EI et leert geheel het jaar door, (want de menschen bewaren het op zak)aan velen onze beweging ken nen. Da verkoopprijs is 0,25 fr. en met hoeveelheid besteld wordt hst Ued. thuis gestuurd voor 0,20 fr. TOr' "O- Po*,- O 'S,\ C lp. Gew. Postje -> O 2 Bascule 3 2 Katholieke Kring' 2 1 Statie 2 1 Coöperatieve 2 0 WAS. 'c zal mogen gezongen worden Zon dag avond vanen er is geen club... tot meerder geluk van al degenen die rood wit lief zijn. HORTOS. De tiende dag der voetbalkampi oenschappen bracht ons twee over winningen en één nederlaag mede. Immers, ons tweede, die den vo- rigen Zondag zulk een sclioonen match geleverd had, alhoewel «Moe der Overste» uit Roecelare schreef dat het vertoonde snel aan dat van III8 divisie geleek, heeft hare zege reeks niet kunnen voortzetten. Nochtans waren zij vertrokken vol moed, met het gedacht van Heule te gaan kloopen in eigen vesting, maar de blainv en witte waren vast besloten, hun a T duur te verkoopen, te meer dat zij voor de eerste maal kompleet waren en dat zij wederom voor eigen publiek mochten spelen. Ook, niettegen staande het wankelbaar weder, was de opkomst tamelijk goed voor den match S. K. BleuleC. S. Yper, waaronder een goede vertegen woordiging van rood wit De ploeg van Cercle is dezelfde of te gen P.oeselare. Om 2 uur laat den Heer Blauw den toss betwisten door Molin gewonnen. Onze man nen vallen dadelijk aan, maar wor den wellicht in hun kamp terugge zonden. Wij zien alras dat Cerclc er niet in is; immers vele ballen loopen verloren en de missingen volgen malkaar op. En zoo komt het dat op een raté onzer achter hoede, Bleule den scoor opent. Rood en wit geeft den moed niet op, maar 't vlot niet van voren. Waarlijk, men zou zeggen dat er zijn die slapen. Wat verschil bij Zondag laatstHeule integendeel, gaat er duchtig op los, maar Jules weert zich als een kat. En zoo komt de rust met 10 voor de blauw witte, scoor die gevleid is voor Heule, want Yper verdiende ten minste een goal, wanneer Michel in bet gevaarlijk gebied gemaaid werd en den scheidsrechter liet door spelen. 't Tweede gedeelte vangt aan met een rappe aanval van Cercle, maar 't schot mist er. Michel speelt nu Centervoor, terwijl Molein in side en E. Verleure hoek speelt. Böurdeau en Ververeken hebben o.ok van plaats veranderd. Men ziet alrap dat deze veranderingen goed zijn want er is nu weer spel te zien bij Cercle, maar ongelukkiglijk naar 't doel schotten bestaat niet van daag. Rood wit valt gedurig aan, maar Heule's backs staan hun man. Cercle wil kost wat kost den ge lijkmaker netten, maar 't gaat niet. Integendeel, op een der Bleulsche ontsnappingen wordt het 20. Yper is wat teleurgesteld door dit doeltje maar wil toch ten minste de eer redden. Bleule ziet bet gevaar en speelt verdediging. De onze zijn niet volop den baas, maar tot doe len komt het niet en het einde wordt dan ook gefloten met een 20 nederlaag voor de mannen van Valere Seys. Wat gezegd over (tien match? Bleule bezit een ploeg die goed ineen sluit en velen zullen daar van hunne pluimpjes moeten laten. Blun overwinning is ten volle verdiend, alhoewel Yper een tegenountje ver diende. Cercle die dezelfde ploeg in lijn gesteld had gelijk tegen Roe- selare, heeft zijne partijgangers ontgoocheld. Immers het spel dat zij te zien kregen, was niet waar dig van rood wit. Molein en Cher- chye die de sterren geweest waren der vorigen Zondag waren effenaf flauw. Messelis, Bourdeau in het 2° gedeelte, en A. Verleure verdie nen eene melding. Deze laatst bij zonderlijk heeft paardenwerk ver richt. De andere spelers hebben een middelmatigen wedstrijd gespeeld. Ook zij zijn ons eene weerwraak schuldig. De leiding van Heer Blauwe was flauw. Hands voor hem bestond niet. De nederlaag van Yper is te wij ten aan tweepunten: 1) Vele spe lers waren vertrokken met het ge dacht dat zij onklopbaar warenge lukkig (Jat Heule daar was om hun eene les te geven2) De meeste ballen gezonden naar een ploeg maat, landen aan bij een tegenstre ver, waaruit men moet besluiten dat de balovergaven niet verzorgd zijndus, wat training zou veel bij leeren. III8 Speciaal, «au grand complet» heeft de punten ontnomen aan A. A. Moescroen en heeft daardoor hare leiding versterkt. De 32 uitslag is ten volle verdiend voor de man nen van kapitein De Buysere. Spij tig dat er geen schoon voetbalspel te zien wasImmers, het geleek somtijds meer aan rugby dan aan voetbal. De Juniors moesten de verplaat sing doen naar Lauwe met 9 man Zijn er dan geen «reserven» Of konden die ook niet komen?!! En fin. iedereen was er van overtuigd dat zij daar zouden struikelen, maar de spelers dachten het anders. Zij vertrokken vol moed en keerden naar Yper terug met een 40 over winning! Jongens, van harte pro ficiat! Gij hebt getoond dat gij kunt als gij wilt. Doet zoo voort, en wie weet of gij toch niet in fi naal gaat? Morgen, Zondag, is er stemming maar ook... football! Waarschijn lijk zullen de ploegen veranderin gen ondergaan, maar wij verhopen toch van hen het beste. II8 gaat naar Daring Blanken- berghe 1Onze jongens zijn ons een •"rwraak schuldig, en wie weet of het Zondag niet zal zijn! 't Zal moeilijk zijn en ik denk dan ook dat zij de punten zullen moeten la ten aan de zeemannen. Aan U, spe lers, van mijn pronostiek om te keeren. III8 op bezoek bij Wevelghem, zal zijne zegereeks voortzetten na een bitsigen match gespeeld te hebben, maar opgepast au bec de gaz De Juniors zqllen te Poperinghe den Derbybetwisten en de puntjes naar Yper mede brengen, op voorwaarde dat zij doorgeven en naar 't goal schotten. 't Is te hopen dat er wederom Zangwijze «De Ylaamsche Leeuw» REFREIN Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaand'ren Een enk'len Vlaming vindt. Zij zullen baar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Ondanks de helsche listen, Van 't geuze schrikbewind, Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaand'ren nederblinkt Zoolang er in ons gordel Een kop'ren penning klinkt, II. De hel is uitgebroken, De school is 't worstelperk, Zij wil de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods kerk I Wij, katholieke Vlamen, Wij dulden nooit dien roof, Wij zijn nog 't kroost der helden Die stierven voor 't gelooft III. Laat 't geusgebroed maar komen, Wij staan ten strijd gegord! Wij willen niet dat Vlaand'ren Een nest van roovers wordt. Wij willen dat ons kind'ren Getrouw, aan Kerk en God Geen nagels van ons doodskist, Geen aas zijn voor 't schavot. IV. Wij willen 't leven derven, Maar staan 't geldof niet af, Wij roepen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf: Ons kind'ren in geen scholen Waar 't kruis niet meer en blinkt! Ons kind'ren in geen moordkuil, Waar Godes woord nooit klinkt! - Kinderziekten - Inwendige Ziekten IEPEÏt, van 17 tot 23 November 1932. Geboorten. Deblieck Jacqueline, Lin- dendreef, 59. Knockaert Jacques, A. Merghelynckstraat, 13. Deconinck Noël en Jacques, St Jacobstraat, 83. Van- acker Alice, Zonnebekesfeenweg, 326. Doize René, Zonnebesteenweg, 238. Ovcrlijdens. Ver Eecke Juliana, 74 3, z. b., ongeh., Zonnebekesteenweg, 19. Cosne Arthur, 70 j., z. b., echtg. Bulcke Emma, Maloulaan, 29. Millecam Na thalie, 79 j., z. b., wed. Vanhenneman Hen ri. Poperingestr., 8. Flauw Reml, 66 J., z. b., wed. Ridez Maria, Mondstraat, 7. De Moor Jacques, 1 m., Zonnebekesteen weg, 190. Reniere Julienne, 71 j., gepen- sionneerde, wed. Druant Aug., Beluik straat, 16. Huwelijken. Van Eenaeme Alois, ga ragist en Cool Maria, z. b., b. te leper. Cofïyn Raoul, diamantbewerker en Hon- deghem Martha, huishoudster, b. te leper. Bostyn Lucianus, elektriekwerker en Claeys Helene, z. b., b. te leper. Ker- rinckx Daniel, timmerman en Populier Paula, winkeldochter, b. te leper. Plat- teau Joseph, fabriekwerker te Voormezele en Daelman Cecilia, fabriekwerkster te leper. Ossieur Albertus, bankbediende en Bal Simonna, modenwerkster, b. te leper. POPERINGE, van 17 tot 23 Nov. 1932. Geboorten. 434. Polley Maria, d. v. Henri en Ollevier Margareta, Westvlete- rènstw. 437. Vandevoorde Paula, d. v. Theophile en De Coninck Maria, Nieuw- straat. 438. Pollentier Luc, z. v. Oscar en Truwant Maria, Veurnestr. 439. Ketelers Joseph, z. v. Raphaël en Vallaeys G-srmania, Pollinkhove. 440. Vandam- me Raphaël, z. v. Camillus en Vanhoorne Emelie, Elverdinge. 441. Duhayon Ro ger, z. v. Emilius en Lesschaeve Margriet, West-outer. 442. van Merris Marie- Jeanne, d. v. Léon en Dutordoir Elisa beth, Veurnestr. 443. Desegher André, z. v. Gustavus en Vandewynckel Maria, Beveren-IJzer. 444. Muyllaert Marie, d. v. Joseph en Frimout Bertha, Groote Markt. 445. Huyghe Georgette, d. v. Oscar en Delava Augusta, Pottestraat. 446. Pannekoecke Monique, d. v. Camiel en Defever Yvonne, Krombekestr. 447. Verdonck Roza, d. v. Ernestus en Bol- lengier Irma, Boesohepesteenweg. Overtijdens. 221. Ocket Mathilde, 93 wed. v. Gevaert Félix, St Sixtus- straat. 212. Dondeyne Ludovica, 78 j., wed. v. Luysse Carolus, Casselstr. 213. Luyssen Désiré, 76 j., wed. v. Devynck Eugenie Gasthuisstr. 214. Logie Lu dovica, 77 3-, ongeh., St Michielsgesticht. Huwelijken. 97. Deraeve Marcel, brie- kenbakker te Watou en Questroy Alice, naaister te Pop. 98. Momerency Ju- lien, fabriekwerker en Saesen Maria, fa briekwerkster, b. te Pop. 99. Lejeune Amatus, molenaar en Pieters Elisa. z. b., b. te Pop. 100. Vandevoorde Jullen, bankbediende en Matten Martha, z. b., beiden te Poperinge. Belofte. 139. Desmarets Henrl, ren tenier te Dikkebusch en Baes Leonie, huishoudster te Poperinge. sssBssosiissssszüSBsasssisasa 5 T. H. 1923 TREKKING VAN 19 NOVEMBER Zaterdag heeft de 114' trekking plaats gehad der leening van oorlogschade 5 t. h. 1923. De uitslag is: S. 85891 n. 5 uitkeerbaar met fr. 100.000 S. 98990 n. 5 uitkeerbaar met fr. 100.000 S. 21709 ft. 1 uitkeerbaar met fr. 50.000 S. 25703 n. 3 uitkeerbaar met fr. 50.000 S.. 73510 n. 4 uitkeerbaar met fr. 50.000 De nummers der volgende series zijn uitkeerbaar met 10.000 frank: 44009 3 55173 2 0208 3 J5286 2 118499 5 118884 4 121445 4 126942 5 178145 3 214262 3 228405 2 307748 1 359154 4 379410 2 397722 2. De andere nummers van deze serie# zijn uitkeerbaar met 550 frank,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 3