GRUWELIJK DRAMA TE IEPER Provinciale rj '/T/)r0'^ c De Politieke toestand in het Verkiezingen Arrondissement Yper=Poperinghe WEET GE WAT 54' Jaar. - Nummer 50. (luJitnuJwM.Wuxi* 35 Centiemen Zaterdag 10 December 1932. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Aanstelling der Bestendige Afvaardiging Een Vader snijdt zijn dochtertje den hals over en pleegt zelfmoord Radio-Missie-Uur Radio-Aklie over 10 laren ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fa- Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER -EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casibh) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond De verkiezingen voor tie pro yin tie, welke op Zondag 4 dt er^jj.aats had den, hebben de zegepraal floor de ka tholieke partij tijdens de wetgevende kiezingen behaald, bevestigd en om zeggens het land door, nog vermeer- iderd. De provintie Namen daargelaten, 'waar ongelukkiglijk stemmenvermin- dering waar te nemen is, overal in gansch Belgie mag men zeggen is er voor de katholieke partij eene aan zienlijke winst, zoo in stemmengetal als in zetels te boeken. De bekomen uitslag is bijzonder beteekenisvol in de provintie Oost- Vlaanderen, waar dank zij onver moeid en eensgezind werken, de ka tholieken de volstrekte meerderheid iwelke zij in 1929 verloren hadden, terug veroverd hebben, zoodat zij nu in state zullen zijn, zonder tot de 'fronters hunnen toevlucht te moeten nemen, eene bestendigs afvaardiging, jzuiver katholiek, te vormen, dit dank zij eene aanwinst van 4 zetels, ter wijl de liberalen 4 zetels verliezen en de fronters 2. Voor wat betreft de provintie West-Vlaanderen, is de uitslag insge- ijks prachtig. De bestaande katholie- ;e mèerderheid wordt door de aan winst van 4 zetels nog versterkt. Wat aangaat de liberalen, hun klein getal raadsleden is ten gevolge van h et ver- ies van vier zetels omtrent van de ïelft verminderd. Daarbij dient ge wezen op het verlies van twee zetels door de fronters ondergaan. Bene pens het verlies van zetels der fron ts, dient gewezen op de groote ver mindering van het stemmengetal door hen in acht dagen ondergaan, voor wat aangaat het arrondissement ?per, bekomen de nationalisten 1192 stemmen min dan bij de wetgevende uezingen, zoodat zij leelijk misre kend hebben toen zij meenden dat de persoon van Mr. Vermeulen van St ■Jan, voordeelig voor hen zou geweest zijn. In de provintie Limburg is er voor de katholieken winst van 7 zetels, zoodat het aantal katholieke raadsle den aldaar meer dan de twee derden van het totaal bedraagt. In Limburg insgelijks verliezen de liberalen de helft hunner zetels; in 1929, zetels 8, tin 1932, zetels 4. De fronters beko- 'rnen hier nu 8 zetelshet is de eerste maal dat zij als dusdanig optreden. Wat zal er bij eene volgende kiezing an geworden? In de provintie Henegouwen ver liezen de katholieken 1 zetel en in de provintie Namen 2. In de provintie Brabant echter winnen de katholie ken 6 zetels. De 36 katholieke pro- vintiale raadsleden maken de talrijk ste groep uit in den provintialen raad. Hier verliezen de liberalen 6 zetels, wat van tel is. Het verlies dooi de liberalen ondergaan zal niemand verwonderen. Het is immers alge meen gekend dat liberalen en socia listen in den raad altijd samengaan om aan antiklerikale politiek te doen en de finantiën der provintie, dank zij hunne verkwistingen, den diepe rik ingeholpen hebben. De winst van 5 zetels van de ka tholieken in de provintie Luik over treft ook de stoutste verwachtingen, t.rwijl hier ook de liberalen 4 zetels verliezen en de socialisten op hunne Positie blijven. Dank zij de aanwinst door de katholieken gedaan, zullen ten gevolge van de tospassing der Evenredige vertegenwoordiging, recht Nu de verkiezingen voorbij zijn, past het wel een woordje te zeggen over den politieken toestand in het arrondissement Yper-Poperinghe. Vroeger hadden we in ons arron dissement twee katholieke mandata rissen: Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert en Senator Bruneel de la Warande. Nu hebben we nog slechts een vertegenwoordiger, de Heer Ro bert De Man, stadssekretaris te Roe- selaere, die, als hoofd der katholieke lijst, door ons arrondissement naar de Kamer werd gezonden. De Heer De Man is een personali teit van eerste gehalte, die, niettegen staande zijn jeugdigen ouderdom, op sociaal gebied reeds groote verdien sten heeft verworven, en wij zijn er innig van overtuigd dat hij voor ons arrondissement een flinke en waardi ge vertegenwoordiger zal zijn. We wenschen hem dan ook van harte ge luk bij zijne verkiezing en we ver wachten van hem veel voor de toe komst. Laten wij echter bestatigen dat de katholieke senaatzetel ons is ont snapt. Door de wisselvalligheden van de koppeling der lijsten is hij overge gaan naar de katholieke lijst van het arrondissement Brugge-Thorhout. Bijgevolg telt ons arrondissement Yper-Poperinghe slechts één verte genwoordiger in de Wetgevende Ka mers, en dat wordt door onze bevol- king algemeen betreurd. Welnu, er komt een Senatorszetel vrij voor de Katholieken, een zetel van gecoöpteerde Senator, door de rechtstreeksche verkiezing a'ls Ka merlid van den Heer Duchatel. En we zijn van oordeel dat onzen gewe zen Volksvertegenwoordiger Dr Brut saert, de geschikte man is om die plaats te bekleeden. Dr Brutsaert heeft ons, van 1914 tot 1926 in den Provincieraad verte genwoordigd hij was Voorzitter van den Provincieraad van 1919 tot-1926 en in dit zelfde jaar heeft hij de plaats van Volksvertegenwoordiger Colaert ingenomen. Hij heeft in de Provincieraad en in het Parlement een vooraanstaande rol gespeeld en heeft immer het arrondissement op waardige wijze vertegenwoordigd. In den Senaat zou Dr Brutsaert the 'right man on the right place» zijn om de belangen van onze streek te verdedigen. hebben op een tweeden provintialen senator, wat in de huidige omstan digheden eene aanwinst van belang is. In de provintie Antwerpen hebben de katholieken, dank zij eene winst van 6 zetels hunne positie versterkt. Nog eenen kleinen vooruitgang en ook hier mag op de aanstaande verove ring van de volstrekte meerderheid als mogelijkheid aanzien worden. In deze provintie verliezen de fronters 6 zetels en de liberalen 4. Eindelijk wordt in de provintie Luxemburg de volstrekte meerder heid, ten gevolge van de winst van 2 zetels, versterkt. De liberalen inte gendeel verliezen hier 3 zetels. Tot slot van rekening zijn wij fier erop te mogen wijzen dat de katho lieken, in gansch het land, bij de provintiale verkiezingen dertig zetels geiuonnen hebben. De liberalen inte gendeel verliezen er negen en twin tig, terwijl de socialisten slechts veertien bij winnen en de kommunis- ten vier. Dit laatste is echter het meest te betreuren. In het arrondissement Yper zijn gekozen als katholieke provintiale raadsleden Distrikt Yper: M. VALÈRE SEYS en M. ARMAND LOMMEZ. Dist rikt Poperinghe: M. ROBERT LEPOUTRE en M. HILAIRE LE- FEBVRE. Aan allen onze hertelijkste geluk- wenschen. Dezelfde katholieke leden werden weder om tot Bestendig Afgevaardigde verkozen nl. h. Adv. Bernolet, uit Brugge, met 45 stemmen en 19 onthoudingen; h. D'Artois. uit Izegem. met 44 stemmen en 24 onth.; h. adv. Lommez, uit leper, met 44 st. en 24 onth.; h. Corniellie. uit Koksijde, met 42 stemmen en 22 onth.; h. Vanden Ber- ghe. uit Roeselare. met 42 stemmen en 22 onth.; h. Olivier, uit Aartrijke. met 43 stemmen en 21 onth. H. Ronse. bedankt vervolgens de vroe gere voorzitter h. Mayeur en herdenkt de hh. Jean, Dewitte en De Graeve, overleden. H. Van den Berghe bedankt r-mens de Deputatie. St Pat t ik was de apostel van Ier land en is de patroon der Ierlanders. Alzoo vindt men veel kerken Hem toe- gewijd, namelijk: 461 in de V. S. van Amerika waar veel Ieren ver huisden, 168 in Ierland zelve, 82 in Australië waar Ieren gebannen wer den door de Engelschen, 65 in Cana da, 4 in China, 1 in Nieuwland, 1 in Malta en 1 in de eilanden Hawaï. In de V. S. nadert het einde van de droge wet. Welhaast zal men er we derom bier, wijn, champagne en li keuren mogen gebruiken. In New- York, waarschijnlijk met vooruit zicht op het aanstaande drank-ver bruik, heeft men brevet gevraagd voor 300 verschillige korketrekkers. Wie Eerw. Zuster Euphemia, over leden in 't klooster van 't Nazareth, na haren dood is gaan groeten, heb ben het lijk gevonden met de klooster gewaden getooid en afgelegd in de schrijne, dus niet op een praalbed. Dit is algemeene regel in Spanje, waar grooten en kleinen, priesters en wereldlijken, prinsen en prinses sen met de kleedij van hunnen staat in de schrijne worden afgelegd. Eene uitzondering wordt gemaakt voor al wie derde ordeling is: Dezen immers worden met de kloosterpij omhuld en begraven. In het klooster van Zevenkerken bij Brugge, worden de lichamen in hunne opene sclrijne ten uitvaart gebracht en 't is maar juist vóór het nederdalen in 't graf van 't klooster kerkhof, dat de schrijne dicht ge maakt wordt. Met het Concordaat van 1801 werd de 15 Augusti verplichtende hoogdag in Frankrijk; Napoleon had dit zoo gewild, niet uit loutere genegenheid voor Maria der Hemelen Koningin, maar omdat dien dag in Corsica, van waar Napoleon afkomstig was, de feestdag gevierd was van Gelukzali gen Napoleone. Deze was Kors en be faamde zondaar. Hij stierf en op Donderdag morgen, rond 9 uur. werd de volkrijke wijk van den Bruggesteenweg alhier (Tuinwijk Kalfvaarti door een af grijselijk drama in opschudding gebracht. Het nummer 84 van gezegde steenweg, esn net en schoon huisje, is bewoond door het gezin Evarist De Vooght, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen. Eva rist De Vooght te Brugge in 1890 geboren, is steenkapper van beroep, doch zonder werk. Tegenwoordig is er daar geen inko men, daar de man. naar het schijnt, van zijn invaliditeitspensioen afgezien heeft toen hij nog kon werken en veel geld ver diende, oordeelende dat zulks onrechtvaar dig was. Sedert geruimen tijd was De Vooght, die doof is en met blindheid bedreigd wordt, werkloos; om al dezen tegenslag was hij moedeloos en neerslachtig geworden. Pas over drie weken heeft hij nog achter het linker oor een heelkundige bewerking ondergaan. Donderdag morgen trok de vrouw De Vooght naar de apothekerij van het hos pitaal om er eenige geneesmiddelen te ha len. Niets in de handelwijze van De Vooght kon doen vermoeden dat enkele stonden later zulk afgrijselijk drama zich zou af spelen. Men veronderstelt dat De Vooght, zijne vrouw pas het huis verlaten hebben de, een scheermes moet genomen heben, zich met geweld op zijne dochter Hilcie- gonde, 9% j., oudste zijner vijf kinderen, geworpen heeft en haar dan met zijn schrikkelijk wapen, niettegenstaande het hulpeloos geroep en tegenworstelen van het kind, de keel overgesneden heeft, dit met zoo een ongehoorde wreedheid dat het hoofd omzeggens van de romp ge scheiden werd. Dit gebeurde in 't bijzijn van zijn knaap je van 5 jaar en zijn wichtje dat nog in zijne wieg lag. De twee andere kinderen waren mede met hunne moeder. Gsburen die de noodkreten van het on gelukkig slachtoffer gehoord hadden kwa men toegeloopen en vonden het arme meisje badend in zijn bloed liggen. Seffens werd om hulp geloopen en kennis van het i gebeurde aan gendarmerie en politie gege- j ven. Zoodra de Heer Commissaris Vanden- braambussche van het gebeurde onder- richt werd, trok hij. vergezeld van den Heer Adjunkt Vansevenant. naar het huis der misdaad. Ondertusschen zocht men naar De Vooght, die men op den zolder ontdekte, waar hij. eens zijne m -daad begaan, naar toe gevluch was en waar hij zich met hetzelfde wapen ook de keel overgesneden had dit met zulk geweld dat de wervel van de ruga i aat geraakt was geweest. De toeschouwers van dit vreeselijk drama woonden machteloos de stuiptrekkingen bij van den ongelukkigen moordenaar en zelfmoordenaar. Na een eerste verband werd hij dadelijk naar het hospitaal over gebracht. E. H. Plamant, onderpastoor op St Niklaas, die daar juist zijne zieken was gaan bezoeken, kwam nog bij tijds om den moordenaar met het H. Oliesel te be dienen. Vernemende dat hij ook de hand aan zijn meisje geslagen had reed hij met zijn velo derwaarts en kon nog het kind be dienen. De vader overleed 10 minuten later in de hevigste pijnen. Onmogelijk is het de droefheid en de wanhoop te beschrijven van Vrouw De Vooght toen zij bij hare terugkomst, het afgrijselijk drama vernam, tijdens hare zoo korte afwezigheid voorgevallen. Men kan enkel veronderstellen dat de ziekelijke De Vooght zijne ijselijke daad in eene vlaag van waanzii. moet gepleegd hebben. Wat onze meening schijnt te ster ken, zijn de inlichtingen welke wij over den ongelukkigen De Vooght ingewonnen hebben. Deze heeft inderdaad gedurende geruimen tijd werkzaam geweest bij de Heeren Gebroeders Depiancke, aanne mers-steenkappers, Zonnebekesteenweg te leper. Welnu, teen uie heeren kennis had den van het gebeurde, was het hunne mee ning dat De Vooght altijd als een voor beeld van brave werkman had mogen doorgaan, bij zooverre dat men op hon derd werklieden er misschien geen tien als De Vooght zou gevonden hebben, tot zulke daad onbekwaam ware geweest, had- de hij niet door waanzin aangedaan ge weest. Dit schrikkelijk drama werd in stad druk besproken. De Begra ving der twee-ongelukkigen heeft plaats Maan dag morgen in St. Jacobskerk. smeekgebed van zijn oom Kardinaal Fossa Mora, heeft de H. Dominicus hem wederom tot het leven geroepen. Sedert leefde hij en later stierf hij heilig. Keuken-remedies't Wit van ei met suiker en citroensap geneest heeschheid. Eiken morgen drie rauwe eidooi ers nemen is goed geneesmiddel tegen gal-steenen, en tegen geluwzucht. Bestrijk brandwonden bij middel van een penseel met eiwit, tot de pijn wegblijft, en plaats dan over de wonde eivlies. Om «mortificatie» te bestrijden: compressen van I ooi-zaad. Nog be ter: Vergruis het scheidsel, dat men in okkernoot aantreft tusschen de twee deelen van de vrucht. Giet het in eene tas warm water en drink die tizane. In Rome waren er bij de plaats No- vone twee geschondene standbeelden, in wit marmer. Het eene noemde Maforio, aan hetwelk men bij nachte geschriften hong, die eene vraag be helsden. Het andere noemde Pasqui- no, aan het welk men de schotschrif ten, die bovengemelde vragen beant woordden, op een volgenden nacht vastmiek. Van daar draagt een schotschrift ook den naam van Pas quinade. Onder Urbanus VIII kwam het ge bruik van tabak inde heelmees ters van dien tijd verketterden den tabak als hevig vergift en daarom werd het gebruik ervan door de gees telijke overheid streng verboden. Ze keren morgen hong aan Pasquino een schotschrift tegen dit verbod, maar zoo smaakvol opgesteld, dat aan Mar- forio aangehangen werd500 Duka ten voor den schrijver. De schrij ver nu had zijne gedachten geput in den boek van Job, hetgeen de «be loon: niet bemerkt had. Daarop las men den volgenden morgen op Lat Pasquino-beeldGeef de dukaten aan Job. Donderdag aanstaande, 15 dezer, wordt van 8 tot 9 uur 's avonds, het maandelijksch Missie-Uur van den St Tillo's Missiebond te Brugge, door de K. V. R. O., uitgezonden. Het is een eenige gelegenheid om eens kennis te maken met dezen eigen vorm van de bijzonderste missiehulp: de geeste lijke. Misschien kunnen over den lande gezamenlijke audities ingericht worden, voor colleges, pensionaten, bonden van Kath. Aktie, missiekrans jes, enz. Zooveel te meer dat het sermoen gepredikt wordt door Z. Hoogw. Exc. Mgr. HUYS, der Wit te Paters, hulpbisschop in Belg. Con go, die ons zal spreken over De eerste Negerparoclie in Belg. Kon go Iedereen stemme op 15 Dec. op VI. Brussel af en vergadere om te luiste ren. Laatst noteerde De Standaard den datum en de verjaring waarop, tien jaren geleden, in zijn kolommen voor het eerst de deknaam Radio- flam te voorschijn kwam. Dit was de deknaam van wijlen Juliaan Van- depiite, die daarmede eene regelma tige raqjo-rubriek in dit blad opnam. Deze regelmatige radio-rubriek was toen de allereerste in de geheele Bel gische pers. De bijdrage op 20 November 1092 oir.r handteekening van Radio- fiat zette in met deze woorden: <t De muziekconceen, zooals was te voorzien, nemen eene snelle en groote

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1932 | | pagina 1