AAN DE Kiezers, Colaert Van Merris Thevelin Fraeys en Brutsaert. ~Jf'1 - voor de heeren Wie is M. Nolf? en wat is zijn programma Zijn Programma op godsdienstig gebied In zake van krijgsdienst Wat de schoolkwestie betreft In zake van inkomreehten In de aanstaande kiezing is er hier lu 't arrondissement van Yper niet meer, lijk eertijds, alleenlijk kwestie van te weten of wij voor katholieken of voor liberalen zullen stemmen, maar 'tis kwestie van te weten of wij ons door onze stemmen zullen aansluiten hij de partij die over korte weken ons v&deriand, van oproer, van wanorde en verwoesting, ja, van burger oor log gered heeft, of te wel, of wij loor onze stemmen die radikalen zul len ondersteunen, die, door hunne uitzinnige overdrijving niet alleenlijk de ondergang zijn geweest van de oude liberale par tij, maar die ook door liunne lafbertigtieid tegenover de socialisten den ondergang van het gansche land bereiden. Is hebniet zonneklaar dat over eenige weken, had het lot van het land van de Radikalen, lijk Nolf en zijne vrienden,afgehangen, wij «vierkante» aan de socialisten verkocht waren, en met handen en voeten geboeid, aan hunne moedwillige dwinglandij over geleverd? Voor al die zijne oogeu wil opendoen (of ©penhouden en niet vrijwillig sluiten)dat is onbetwistbaar. Hetgeen ook uiet min onbetwist baar is, 't is dat die oproermakers en dat gespuis, dat over eenige dagen door uitzinnige werkstakingen aan de goede werklieden tegen wil en dank opgedrongen, door verwoestingen en moorderijen eene revolutie hebben trachten te. beginnen wederom den kop zouden ver heffen en nieuwen moed zouden scheppen, moeste de aanstaan de kieziag geene schitterende zege praal zijn voor de partij van orde en vrede. Nadat het gouvernement hen be teugeld heeft, moesten de kiezers hun nu geen deftigen klop geven, welhaast zouden zij door nieuw rumoer pogen zijne Majesteit den Koning te dwia - gen tot algemeene ontbinding der Ka mers, en trachten het gouvernement te belemmeren in het vreedzaam en regelmatig bestier van het Land. Kiezersdat en mag en dat en zal niet zijn Maar, zal M. Nolf zeggen, 'k en ben ik geen socialist't stjn de kelo- ten die dat valschelijk uitstrooien, 'k En zal ik geen oproer maken Dat weten wij zeer welen de so cialisten weten dat ook zeer wel, dat het M. Nolf niet en zal zijn, die op strate met de benden der verwoesters zal te zien zijn, niet meer als dat de andere hoofdmannen der socialisten er zijn als er gevaar is. Voor 't geen dat op strate zal gedaan worden, zui- leD die kerels zelve wel zorgen maar 't geen dat de socialisten van M. Nolf vragen 't is dat hij zou voort meedoen in de Kamers,met te stemmen volgens hunne beliefte, gelijk hij tot nu toe gedaan heeft. En 't is omdat M. Nolf dat gedaan heeft en beloofd heeft van voort te doen, dat de socialisten geen beteren kandidaat dan M. Nolf en be- geeren, maar 't is daarom ook dat WIJ van M. Nolf niet mser willen hooren. Op de muren van Wervick is nog te lezen het plakkaat waarbij de libe ralen aankondigden dat de fameuze lleerblock van Ge it te gare met den luitenant van M. Nolf, advokaat Le saffre van Yper, zou kiesvergad<a- ring houden in die stad. Welnu, wilt gij weten wie die Beerblock is Dat is een van /le kopstukken van den Vooruit, een van de geweldigste kopstukken van Gent. 't Is Beerblock die in de oproerige en bloedige werk stakingen van Gent in 't jaar 1893, aan 't hoofd van eene bende, in de fabrieke la Gantoise ingebroken heeft en de reepen, die de gausche fabriek moeten in gang stellen, afgekapt heeft, misdaad waarvoren hij veroor deeld is geweest. En 't is vooreen vriend en een be schermeling van dien Beerblock en van de socialisten dat wij, vreedzame kiezers, katholieken, of liberalen van d'oude soorte zouden stemmen Neen duizend maal, neen 1 Die met de socialisten doetis tegen om l Die den lof en de goedkeuring van de revolutiemakers bekomt, is onze man nietl Alle mannen van orde zijn eens Ze willen noch van socialisten, noch van hunne bondgenoten! Ze zullen daarom stemmen voor de partij van orde, en voor hunne plaatsvervangers de Heeren Daarbij nog de afschaffing der militaire vergoeding geene 25 of 30 fr. te maande Onze lezers kennen M. Nolf Hij is radikaal, in den aard van Janson.Fe- ron en Lorand In alle stemmingen heeft hij met de radika len gestemd, waarvan een, M. Jausoa, over eenige weken in de Kamer verklaarde DAT HIJ SOCIALIST IS EN REPUBLIKEIN. EN M. NOLF EN HEEFT HEM VAN DIEN GROEP NIET GESCHEIDEN,NOCH VAN M. JANSON OOK NIET. Met wien men verkeert wordt men vereerd Het programma van M.Nolf is dit der radi kalen. Hij is het opentlijk, plechtiglijk bij getreden. Wat is dat programma 't is de afschaffing der begrooting van eere diensten, de scheiding van Kerk en Staat, de priester buiten de school,de pastoor met 't geweer op den rug naar de kazerne, af schaffing van het gezantschap bij den Paus en wegzenden van den pauselijken Nuntius, in afwachting dat meo kunne handelen ge lijk over honderd jaar tijdens de fransche revolutiekerk en priesters vervolgen op alle wijzen persoonlijken en algemeen verplichtenden dienst alleman soldaatJuist 't contrarie van 't vrijwilligersleger. Daarbij,afschaffing van de almoezeniers van 't leger, 't verdwij nen van de soldatenkringen, waar onze jon gens zoo wel onderwezen en bezorgd worden en gevrijwaard van alles wat hon kan be derven. meer t is bat officiéél, wereldlijk verplichtend onderwijs, dat M. Nolf verlangt. Wereldlijk, 't is te zeggen geen kruisbeeld meer,geen catechismus meer,noch God noch zijn gebod meer te noemen bij de kinders. En wat de zedeleer aangaat, 't is te zeggen de onzijdigheid of de zedeleer van den staat, die geene zedeleer en kan noch en mag heb ben. Vandage de zedeleer van Pietje van Hum- beeck, droeviger memorie, morgen die van M. Denis, daarna die van Denablon, om te eindigen met de zedeleer van het verkens kot van Cempuis. Oorlog aan het vrij onderwijs, gelijk on der de ongelukswet van 1879, die onze ka tholieke onderwijzers verplichtte de staats scholen te verlatendie de ouders dwong hunne kinders naar goddeloewe scholen te zenden, die schoolpaleizen bouwde en 't geld der lastenbetaalders brak met hamers, en spijts al de nieuwe lasten toch nog altijd i geld te kort kwam. En M. Nolf verklaarde te Meesen dat zulk kostelijk 'k wille zeggen kosteloos onder- WÜS van den Staat moet voldoende zijn voor iedereen en dat iedereen er natuurlijk zijne kinders zou moeten naartoe zenden. En lijk over eenige jaren hier te Yper, ze zouden opnieuw kostelijke kollegien in richten waar ze duist frank doen betalen aan de lastenbetaalders voor 't onderwijs der rijke kinders, als ze maar vijf frank en geven voor het onderwijs van het werk manskind. Te Yper heeft eikendeen dat nog onthou den, trouwens dat heeft meermaals in 't lange en in 't breade uiteen gedaan geweest. M. Nolf is voor den vrijhandel Vrijhandel, dat is heel schoon... in woor den, maar metterdaad Laat het ons eens onderzoeken 1 De boeren kweeken hunne vruchten in het zweet huns aansehijns; ze trachten met werken en klauwieren goede ware te krijgen, 't zij hoppe, 't zij andere voort brengsels, en als ze daarin gelukken en peizen nen goeden stuiver te verdienen met hunnen zuren arbeid, willen ze hunne waren uitleveren, 'tis gelijk alwaar, overal zijn er hooge, zeer hooge rechten te betalen, ter wijl de vreemdelingen hier hunne waren inbrengen zonder iets te moeten geven en zelfs in hun land nog ttttleveringspremiên BESSEN van 't arrondissement Yper v V

Journal d’Ypres (1874-1913) | 1902 | | pagina 7