Colaert Van Merris Thevelin In kieszaken De laatste gebeurtenissen Katje duik spelen Kiezers van 't Ypersche Een woord tot den werkman Wat hebben de katholieken gedaan voor den werkman Kiezers Kiezers voor de heeren winnen, dat is geld krijgen omdat zij hunne voortbrengsels naar elders uitleveren Schoone vrijhandel, inderdaad Met zulken vrijhandel zou men de boeren op het strooi helpen l Wederkeerigheid moet er zijn Leggen de vreemde# rechten op t gra-an, de hoppe of andere waren, Belgie moet evenveel eischen als ons land zulko waren genoeg voortbrengt. wilt M. Nolf eene nieuwe herziening der grondwet om tot het zuiver algemeen stem recht te geraken. En om daar te geraken heeft M. Nolf het voorstel Janson gestemd, en de socialisten, da bondgenoten van M. Nolf hebben oproer verwekt het land door, oproer die gelukkig- ijk door het katholiek bestier is kunnen ge dampt worden. De socialisten hebben 't land willen in oproer brengen. Zij hebben er niet in gelukt, niet tegenstaande hunne bedreigingen binnen en buiten de Kamers. Het staatsbestier en de katholieken hebben krachtdadig weerstaan, en de beraamde burgeroorlog is op niet uitgeloopen. Dat en wilt niet zeggen dat wij geene treurige voorvallen gezien heb ben. Daar is gesteken geweest met messen, geschoten met revolvers, ge smeien met dynamiet tegende huizen van katholieken en tegen kerken, men heeft kloosters willen iD brande steken ja daar is zelve gemoord ge weest. En zietde dynamiet spreekt nog, en M. Nolf, die zeker al die wandaden afkeurt,en zegt geen gebenedijd woord om zijne vrienden en bondgenoten af te keuren. De socialisten en radikalen hebben te gare gedaan om de werklieden in beweging te brengen. Velen en hebben niet gewild/maar 300 duizend hebben hun werk laten staan om al zoo voor zes miljoen frank daghuur te verliezen,en nijver heid en koophandel schromelijke schade te doen. M. Janson heeft in de Kamers opent- lijk de algemeene werkstaking aange prezen en aangemoedigd, en M. Nolf heeft hertelijk toegejuicht. En om de arme dutsen van werk lieden hun verlies in te staan hebben de socialisten geld ingezameld en er in gelukt in 't geheele aan iederen werkmanvijf centiemen in eens te geven! De radikale senator Grimard had nog tans beloofd dat hij ter beschikking der werkstakers al zijne meubels stelde en al zijne miljoenen Mijnheer en Madam Vandevelde, ook miljonairen gaven samen 100 frank, terwijl de schatrijke advokaat Janson er 500 gaf. Daar zijn de gebeurtenissen waar van de liberalen en radikalen te grootendeele verantwoordelijk zijn. Immers (liberale gazetten zelve be kennen het), 't is door hun verbond met de socialisten, dat de liberalen de moordenaars, brandstichters en dyna- mieters aangemoedigd hebben. Eenige rechtzinnige liberalen, ver schrikt over de afschuwelijke wan daden der socialisten, hebben die kerels aanstonds over boord gewor pen. M. Nolf heeft alles zien geburen engezwegen lijk vermoord. De socialisten blijven nog altijd zij- se vrienden. M. Nolf immers heeft de stemmen der schoeliepartij noodig om door het poortje der evenredige vertegenwoor diging te kunnen binnen geraken. Wij en zouden geene stemmen aan zulken prijs willen. M. Nolf wilt ze, M. Nolf vraagt ze zelf, en hij spreekt schoone om ze te hebben. Dit zal zijne veroordeeling zijn bij de kiezing op 25 mei, aanstaande. Kiezers, wilt ge weten hoe serieus dat M. Nolf zijn mandaat van kamerheer ter herte neemt, luistert: Over eenige weken wilden de socialisten de kamer beletten nuttig werk te verrichten en ze mieken gerucht, zoodat het spreken onmogelijk was. De katholieken zagen af van het spreken en gingen over lot de stemming Jamaar de socialisten vluchtten de eene achter de andere de kamer uit, de radikalen deden 't ook alzoo en Nestje Nolf, die niet rap genoeg buiten en was, dook hem achter de pilaren Zoo en was de kamer niet in getal, en de stemming en kon geen plaats hebben. Als voorzitter van den Katholieken Bond heb ik de eer U to noodigen tot de kiesver- gadering, die zal plaats hebben in het ka tholiek Volïshuis van Yper, Zondag 11 Mei 1902, ten 8 ure en half's avonds. M. G. VERCRUYSSE, kandidaat-senator, en MM. R. COLAERT, F. VAN MER RIS en E. THEVELIN, Kandidaten-volksvertegen woordigers, zullen er spreken over de kie zing van 25 Mei 1902. Ik hoop dat gij in die vergadering het be sluit zult nemen voor die kandidaten te strij den en te stemmen. Na de pas gebeurde aanslagen der oproe rige socialisten tegen het leven en den eigendom van werkers en werkgevers, gelijk gij, zult gij eraan houden M. E. Nolf eene les te geven, omdat hij de bondgenoot en de kandidaat is der socialisten omdat hij, gelijk zij, gezworen vijand is van uwen alouden heiligen godsdienst omdat hij bereid is met hen uwe kinderen een ongodsdienstig onderwijs op te dringen; omdat hij de nieuwe legerwet van 21 Maart 1902, die vrijwilligers vraagt, en be gunstigt met maandgeld, pensioen, staats bedieningen en andere voordeelen, wil af schaften, om elk te dwingen op te trekken voor zijn lot omdat hij, gelijk de socialisten, het land voort in rep en roer wil brengen, om het onvermogend zoogezeid algemeen stemrecht, waar Frankrijk over klaagt, met geweld en werkstakingen te doen aanveerden. Het zou mij aangenaam zqn de volledige zegepraal der groote, goede en wijsbeslie- rende katholieke partij in mijn arrondisse ment te mogen beleven. Ik reken op de genegenheid en den iever van U allen en groet U vol achting IWEINS d'EECKHOHTTE. Het gezond verstand zegt u te stemaien voor uwe vrienden. Wie zijn uwe vrienden Het zijn deze die eerder met daden da a met woorden toonen dat ze u genegen zijn. Wie heeft er u genegenheid getoond en uwe belangen behertigd We zullen 'teens onderzoeken. Zij hebben de volgende wetten ge stemd 1. De wet op de regeling en de betaling van de werkloonen. 2. De wet op de vergelding van de lote- lingen. 3. De wet op de beteugeling der bureelea van weldadigheid die dikwijls van de armen slaven mieken. De arme mensehen van Yper hebben dat meermaals ondervonden. 4. De wet tot het vergemakkelijken van de huwelijken. 5. De wet verbiedende den werkloon af te te staan of in beslag te nemen. 6. De wet op de werk-en nijverheidsraden. 7. De wet betreffende de kosten van uit drijving der pachters. 8. De belangrijke wet op de regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen. 9. De wet op de werkrechtersraden. 10. De wet op de uitbreiding van de kos- telooze rechtsplegingen. 11. Dewetopde werkmanswoningen, die aan den werkman alle gemak en voordeel verschaft om eigenaar te worden van zijn huis. 12. De wet op de vervalsching der eet waren. 13. Het stichten van eene bijstandkasse voor de slachtoffers van werkongevallen. 14. De wetten betrekkelijk de maatschap pijen van onderlingen bijstand, en de land- bouwleeningen. 15. Het inrichten eener pensioenkasse. 16. Het verleenen van de 65 frank aan de oude werklieden. 17. De nieuwe wet over 't vrijwilligers leger, die na korte jaren de loting zal af schaffen en meteen den gedwongen solda tendienst. Enz., enz., enz. Daar is nu een klee* deel van de wetten ten uwen voordeele door de katholieken gestemd. En wat hebben de liberalen oh socialis ten gedaan ten uwen voordeele Wij zullen het de eene van de andere laten zeggen. Le Peuple van Brussel schrijft «Zoolang de liberale partij aan 't bestier was, verwaarloosde zij de ge ringste hervormingen ten voordeele van 't volk Horkt nu naar Vooruit van Gent Binst meer dan 20 jaar heeft de liberale partij 't bestier in handen ge had en wat heeft zij gedaan ten voor deele van 't volk 1 Bijna niet». De her vormingen ten voordeele van den werkman zijn gestemd geweest onder een katholiek ministerie. Socialist Vanbeveren zei De liberale partij heeft binst twin tig jaar geheel en gansch meester ge weest van 't, land zij heeft niets ge daan voor de armen... Moest zij wederom aan 't bestier komen, 't ware nog eens hetzelfde. De liberale Ghronique schreef den 15 Juni 1894: De belangen van handel, nijver heid en landbouw zijn ai te laag ver waarloosd geweest door de liberalen en zijn de oorzaak geweest van hun nen val. En eenige dagen later Waarlijk wij zeggen veel schoone dingen, maar wij en doen niets... ,'t En is niet genoeg 1 »J Doen het de socialisten misschien beter a&Wij vinden de antwoorde op die vrage in dezelfde Ghronique van 21 Juli 1894 De soc.aiiste leiders en hebben aan de werklieden nooit niets anders gegeven dan flauwe praat. En de Peuple, kwaad over die bijtende waarheid van de Ghronique, schreef 's an deren daags En gij zelve wat hebt gij gedaan voor de werklieden Binst 60 jaar hebt gij hun niet anders opgediend dan pastoors en nonnekens. Is dat be ter En gij wilt voortgaan met hun zulk voedsel voor te zetten Let op de werklieden zullen de scheutels op uwen kop in stukken slaan. Uit dit alles blijkt 1° Dat het aan de katholieken is dat wij zoovele wetten te danken hebben ten voor deele van den werkman. 2. Dat de liberalen, volgens hunne eigene getuigenisse en die van de socialisten nooit niets ten uwen voordeele gedaan hebbeH binst de lange jaren dat zij 't bestier van 't land in handen haddeg. 3. Dat de socialisten niets anders en kun nen geven dan... flauwsn praat. Oordeelt zelve wie uwe vrienden zijn, en voor wien gij moet stemmen den 25 Mei, en na onderzoek zult gij met ;ons overtuigd zijn dat gij stemmen moet Druk. Gallewaert, Yper ft ft ft n ft ft

Journal d’Ypres (1874-1913) | 1902 | | pagina 8