Lecon papale. Pauselijke les. Lumen in Ccelo. Ohé Card. Rampolla. il. Colaert en de kiezing van Aalst. drongen door de schaamtelooste onrecht vaardigheid. Het uur van 't herdenken is gekomen. Hun verleden is daar, verpletterend in zijn klaarheid voor onze tegenstaanders. De geschiedenis dezer laatste jaren zullen wij u opdisschen en u toonen, van den eenen kant hun beloften van den anderen hun daden. Heden zullen wij in geen bijzonderheden treden maar wel uw herdenken inroepen. Wie kan zeggen dat iedereen zijn gelijk heid en zijn vrijheid bezit? Wie kan zeggen dat de arme niet ver drukt is Waar is de verdwijning van verkwistin gen, van schooloorlog Waar is de toepassing van minder politiek en meer bestuur Wie zal boffen op onze nijverheid, op onzen handel en ouze openbare werken Lezers, onderzoek uw geheugen, herdenk en herinner u en gij zult antwoorden met ons De klerikale partij heeft zijn verbinte nissen in den wind geslagen. De klerikale partij heeft (wat M. Colaert zei over priester Daens) de kiezers a voor den zot gehouden en hen in dwaling ge bracht om hare koele klerikale driftjes te voldoen. Jan uit S4 Pieter. Nous avons eu enfin l'occasion de lire cette fameuse dépêche du pape annoncée avec tant de fracas par les matadors du Volkshuis. Nous ne par ierons pas du télégramme royal, dési- reux que nous sommes de nous consa- crer complètement au principal, sa- chant bien que, chez les cléricaux, une démonstration royale est un fait abso- lument accessoire. Nos concitoyens auront remarqué dans le compte-rendu du Journal d'Ypres que nos cléricaux qui, en d'autres circonstances se tar- guent de royalisme, portent le toast au Roi après avoir vidé toutes les bouteii- les a la santé du Pape.. Ceux qui out servi de pres sou évo- lution machiavélique dans la question sociale, doivent reconnait.re que le pape Léon XIII est une des peisonna- lités les plus marquantes de notre époque. II suffit, parait-il, de contem- pler ses traits fins, illuminés d'un sourire a la Voltaire dont il a d'ail- leurs le port et les allures pour se convaincre que dans cette tête éma- ciée se iogent un esprit souple et une intelligence transcendante. Autant il se montre patelin avec ses adversaires, autant il est rigide pour ses partisans. II le prouve une fois de plus dans l'in- directe mais verte leqon qu'il vient d'infiiger a M. le baron Surmont, M. Iweins d'Eeckhout.te et M. Boone, curé-doyen, par sa réponse au télé gramme du Volkshuis. Malheur a ceux dont l'évolution vers la démocratie lui semble trop lente ou trop se ressentir des préjugés féodaux II les ramasse de main de maitre et encore sans avoir Pair d'y toucher Quant a M. Iweins, inutile de dire que malgré la lumière du S'-Esprit il n'a pas saisi la portée de la legon. C'est surtout pour lui et ses collègues ejusdem farince que nous nous chargeons de la commenter. C'est gentil, ga hein Voici done le texte de ces deux télé- grammes, d'après le Journal d'Ypres Cardinal Rampolla au Vatican, Rome. Neuf cents ouvrier.s et patrons Yprois réunis en fète fraternelle avec noblesse et clergé, acchunent sa sainteté Léon XIII, leur père com muil et iinplorent sa bénédiction pour eux et leurs families. Ernest Seys, chef-homme, Baron Surmont de Volsberghe, Président de l'Association catholique. Réponse, Baron Surmont de Volsberghe, Président Association catholique, Ypres. S' Père agréant témoignage dévoué des ouvriers et patrons réunis Ypres, les bénit de grand coeur avec leurs families. A première vue, les membres du Cercle d'études sociales catholique n'y remarqueraient rien d'anormal. Maïs nous sommes persuadés qu'après quel- ques heures de réfiexion, ces Messieurs finiraient par trouver le Mc. Iiemarquez bien que le premier télé gramme est envoyé au pape, au nom des ouvriers, des patrons, du clergé et de la noblesse qu'il est signé d'abord par M. Ernest Seys, chef-homme, en- suite par M. Surmont, baron. Remarquez encore que le second télégramme donne des remerciments et des bénédictions aux seuls ouvriers et patrons, excluant ainsi le clergé et la noblesse et qu'il est adressé a M. Surmont et non a M. Seys qui signe pourtant avant lui dans le premier télégramme. Eh bien M. Iweins et vos collègues en études sociales, avez-vous compris Non Cela ne nous étonne pas Pour- suivons. V point. Le Pape ne remercie ni le clergé, ni la noblesseII est un fait évident que s'il les répudie, c'est paree qu'ils ne s'inspirent pas assez des principes de l'encyclique Rerum nova rum sur la condition des ouvriers. En effèt, ils ne préconisent aucune des réformes vraiment démocratiques qui sont la constante préoccupation de Léon XIII. lre leqon. Si ce n'était la le motif, il faudrait supposer que d'une part le pape mé- priserait le clergé pour son peu d'im- portance chose impossible et que d'autre part il aurait jugó les blasons de M. le baron Surmont et de M. Iweins d'Eeckhoutte, seuls représen- tants de la noblesse au banquet du Volkshuistrop fraichement peints pour avoir une valeur héraldique assez grande pour citer la noblesse dans son télégramme affront que le malm pape n'aurait eu garde de faire. Ecartons done cette hypothèse et revenons a nos moutons. point. Le souverain pontife remercie les ouvriers et patrons, mais n'envoie pas son télégramme a M. SeysOn pourrait croire a pre mière vue que le pape ne fait pas plus de cas de la roture que de la noblesse. II manque absolument d'égards pour le chef-homme, le premier signataire du télégramme. Pour qui connait les tendances de la papauté actuelle la chose se justifie aisémentle pape aura été indigné de voir a la tête de la maison du peuple un homme qui dans ses entreprises industriellesmet si peu en application les préceptes de la démocratie chrétienne. C'est done par une ironie poussée a la quatrième puis sance qu'il a envoyé a l'adresse de M. le baron Surmont, ses remerciments pour les ouvriers et patrons réunis. 2e leqon pour ces grands bonnets du parti cléncal qui font parade de proté- ger le peuple alors qu'ils tachent de s'en faire un marche-pied pour satis- faire leur ambition personnelle Ah Si cette double et verte leqon papale pouvait raliier les chefs cléri caux Yprois aux idéés généreuses des réformes démocratiques, les libéraux béniraient le Saint Siége Nous ne ponvons l'espérer, le parti clérical eontinuera a être le défenseur acharné de tous les privileges. Et nunc erudiminiIweins cl''E'eckhoulle ejusdemque farince alii De klerikalen van het Volkshuis heb- ben op hun banket een toasttelegram gezonden naar den Paus en naar den Koning. Wij zullen niet spreken over den heildrank aan den Koning, toast welke uitgesproken werd toen de fles- schen leeg gedronken waren ter eere van den Paus. En heerlijk In zijn antwoord heeft Leo XIII de klerikalen een les gege ven, waardig van zijn sarcastisch Vol- tairiaansch gelaat, waarin een buig zame en tevens strenge geest huist. Waarom streng en scherpdat zullen wij verder zien. Buigzaam, want in Frankrijk is hij republikein en hij ware dit ook in België, waren de West- Ylaarnsche abten welke in 1830-31 voor de Republiek stemden, niet lang dood. Het telegram uit Ieperen werd ge zonden in naam van a) werklieden," b) bazen, c) geestelijkheid en d) adel, het telegram vroeg zegeningen in naam dier 4 klassen en was geteekend öQdoor M. Ernest Seys, hoofdman, b) door M. Surmont, baron. Maar het antwoord-telegram uit Rome verleent slechts zegeningen aan a) de werklieden en b) de bazen en sluit geestelijkheid en adel uitdit telegram is gericht tot M. Surmont en niet tot M. Seys, welke nochtans de eerste onderteekenaar was. le PUNT. a) Feitde Paus bedankt noch de geestelijkheid, noch den adel. b) Oorzaak: Omdat zij zijn encycliek Rerum Novarum over de werklieden niet volgen. Inderdaad, wij hebben daar een beetje schuld aan. Ziehier hoe. Verleden week zonden wij de Strijd aan den Paus en vroegen zijn benedik- tie. En hij antwoordde ons Beminde zoon, (1) Graaf Henri Iweins etc. en de anderen zijn farceurs. Zoo zij meenen de stemmen van 950 leper- sche werklieden te krijgen voor 500 frank (dat maakt zeven en veertig cente0 per kiezer indien mijn cardinaal Rampolla goed uitrekent) (2), dan begrijp ik dat zekere onder hen niet veel verstand moet hebben. (E un asinoqui dovrerebbe avere bastoni, la grande besta wij durven deze woorden niet vertalen want de Raus is soms zoo zonderling als hij slecht gemiddagmaald heeft). Indien men in de kiezmgen belooft de nij verheid te doen herbloeien en men geld ge noeg heeft fabrieken op te richten van 800,000 fr. in andere steden, dan schijnt mij het ge drag van zulke lieden 'n spotternij van in- nocenti molteggiatori van onnoozeele zots kappen, welke van mijn encycliek zooveel kennen als mijn zoon Henri van d'Oi tograaf. Beminde zoon, ik zegen u zooveel ge wilt, maar een ander maal, lelegrapheer mij met Betaald Antwoord (Risposta Pagata). Van op mijn stroo te Rome, Leo XIII. Is dat geen les Hoe anders uitleg gen dat de Paus zijn geestelijken ver geet dan dat zij de antidemokraten blijven ondersteunen Meent hij mis schien dat de geestelijkheid te weinig belangrijk is Oordeelt hij misschien dat de blazoenen en wapenschilden van baron Surmont en graaf Iweins (den adel van 't VolksMiis) te versch ge schilderd zijn om over zulken adel in zijn telegram te spreken Moge lijk, doch verder. 2e PUNT. a) FeitDe Paus bedankt werklieden en bazen, maar zendt zijn telegram niet aan den eersten onder teekenaar, hoofdman E. Seyswat weinig eerbiedig is van den verzender. b) Oorzaak Is 't omdat M. Seys maar 'n roturier is Neen. Ik ge loof eerst dat de Paus verontwaardigd zal geweest zijn dat als kopstuk van 't Volkshuis een man wordt vooruitge- bracht welke in zijn nijverheid de grondbeginselen der kristene Volks partij niet toepast. DAAROM speelde Z. H. dien moffel- toer van 2 lessen. le les Aan M. Surmont zendt hij zijn bedankingen enkel voor de werk lieden en bazen en sluit den adel en de geestelijkheid buiten voor hooger op gegeven redenen. 2e les M. Seys wordt buiten geslo ten om aan te toonen dat men zich op het volk niet moet steunen om zijn eigenzucht te voldoen, maar dat men moet trachten het volk op te beuren door demokratische hervormingen en alle voorrechten neer slaan in den kolk van het behoudsgezind egoïsm. Ohé Monsieur l'archiviste Ohé Ohé Pardonnez-nous si nous vous hélons si irrévérencieusement aux fins de vous distraire de vos absorbantes études. Nous voudrions vous soumettre bien humblement une petite requête. Ne pourriez-vous pas, par grace, dresser désormais, en dehors de vos huit heures de travail, les arbres gé- néalogiques de vos amis politiques, hier, roturiers, aujourd'hui, nobles. Nous croyons que la ville d'Ypres ne pourrait que gagner si vous vous con- sacriez sérieusement a mettre un tan- tinet d'ordre dans les archives qui nous parient du passé glorieux de notre cité. Pour le moment peut-être l'igno- rez-vous les archives forment dans le coin S. O. de la salie de la tour des halles, un immense monceau de papiers en compote qu'on jurerait sortir de la hotte des chiffonnière. Une petite remarque encore (1) De italiaansche tekst begint alzoo Caro raio filio, Comte Henrico Iweins etc. ed altri sono beffatori. Se pensano coraprare le voci di 950 operaii di Ypres etc. (2) Nota Bene. De Paus rekent nooit zelf, alzoo is hij altijd onfeilbaar. Nous savons tous que vos fonctions ne sont pas rétribuées par la ville. Votre dévouement et votre désintéres- sement vont jusqu'a vouloir faire faire a 1'Administration communale de nota bles écononues, mais ne trouvez-vous pas, Monsieur l'archiviste, qu'elles sont par trop mesquines quand elles consistent a faire remplacer les vitres absentee des fenêtres par nos vieux manuscrits Ohé Monsieur l'archiviste Secouez votre torpeur Mens agitat molem Ohé Ohé Ohé M. Colaert werd tot verslaggever be noemd van de kiezing van Aalst. Zijn verslag staat in de Handelingen der Kamer, endaar M. Colaert dees week niets anders had voortgebracht, druk te le Journal d'Ypres 't ook af. M. Colaert was uitmuntend op zijn plaats, want hij is vriend van de ge wezen helden van den nacht van eer sten Februari 1891 dag toen de katholieken ^alhier een dankzegging ten hemel moeten gestuurd hebben voor de fijne uitvindingen van zekere burgers van Ronse, waar een fabriek bestond van vervliegbare zeep. (1) O zustersteden van Vlaanderen Ronse Ieperen M. Colaert heeft in zijn verslag ge vonden dat de geklopten zich altoos beklagen en dat pastoor Daens de Ka mer 1° voor den zot gehouden heeft2° haar in dwaling heeft willen brengen (sic). Volgens M. Colaert is pastoor Daens dus 1° een man zonder ernst, 2° een be drieger (2), noch min, noch meer. Heeren demokraten uit het katho liek Volkshuis Trekt den neus op en snuift, snuift, snuift zeg ik u de zoete welriekende rozen van M. Co- laert's genegenheid voor de mannen der Kristene Volkspartij Pastoor Daens is inderdaad een slecht mensch Pastoor Daens heeft beweerd dat er drukking uitgeoefend werd op werklieden en arme lieden. Pastoor Daens heeft beweerd dat die menschen niet DURVEN spreken. Daens aegt Stel een onderzoek in en gij zult zien. M. Colaert antwoordt Ha ze kla gen niet aan Ha ze durven geen protest aanteekenen in de proces-ver balen Zut O drie zustersteden van Vlaanderen! Ronse Stad van De Malander Ieperen stad van Colaert Aalst stad van Woeste Pastoor Daens is een slecht mensch Pastoor Daens zegtEen mijner po litieke vijanden neemt (in het 5e bu reel) de stembriefjes alléén op na 1 uur 's nachts.... Pastoor Daens zegt Te Oordeghem werden de kiesbussen niet geopend tot nazicht vóór de kiezing, de briefjes werden niet. geteld en het pak was tee- nemaal verscheurd... M. Colaert antwoordt Dat is vaag onduidelijk vaag Pastoor Daens zegtOmdat de men schen niet spreken durven voor het ge recht, vraag ik een onderzoek van 't Parlement En gij zult zienDe Woeste-partij heeft gewerkt met be loften en met dreiging, met drank en lasterDe geestelijkheid, waarbij ik nochtans behoor, heeft overal druk king uitgeoefend. Onderzoek 1 M. Colaert antwoord Zekere druk king kan somtijds een recht wezen. O drie drukkingssteden van Vlaan deren 1 Ronse stad der vervliegbare zeep 1 leperen stad met Februarihelden 1 Aalststad vau rechtvaardige druk king MM. Anseele en Defnet zeggen in de Kamers over de kiezing van Aalst (1) Of de gom te Aalst. (2) Vergelijk le Journal d'Ypres welke abt Keesen cerveau brülé noemt. Wat hebben hem de abten Daens en Keesen toch gedaan? N. d. 1. R. C'est peut-être un tort.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1894 | | pagina 2