Fètes de la Sle Cécile. Opgemerkt. Bij de Oud-Pompiers. Vlaamsche Ster. Uit Langemarck. UN MONSIEUR État-Civil d'Ypres, Marchés. Verkoopers. VILLE DE POPERINGHE. Socialistische getuigen werden ge weigerd. De ouderlingen der Godshuizen gin gen stemmen onder geleide van amb tenaren van Yan Wambeke's stadhuis. Honderd getuigen knnnenbevestigen dat kiezers gekocht werden. De Voorzitter van 't hoofdbureel verklaarde vóór den kandidaat Van Bunnen dat onregelmatigheden ge beurd zijn. Het fabriek Eeman beloofde verlof zoo Woeste doorkwam. Kiezers hebben geen briefjes ontvan gen (te Burst). De kapelaan van Ockerzeele is rond gegaan met een brief van minister De Smet, kwijtschelding verleenende aan behoudsgezinde kiezers. De zoon van den burgemeester van Borsbeke toonde hoe men voor de pai'tij Woeste stemt... tot zelfs in de Meskotjes. Hoe verklaart gij dat het kanton Aalst op twee weken tijdruimte de eerste maal 400 stemmen en de tweede maal 1780 socialistische stemmen geeft Pastoor Daens is inderdaad 'n onern stig man en een bedrieger. De zedeles van dit alles is dat een onderzoek noodzakelijk en tevens eerlijk was. M. Colaert (welke meent dat hij een .belangrijk persoon is, want de tijding van het schijnbaar vernieti gen van zijn mandaat, noemt hij zelf in le Journal TYpres belangrijk n) M. Colaert is naar de Kamer gegaan. Wij waren overtuigd dat hij den broe dermoord niet kon begaan zijn gebuur Woeste zedelijk te dooden, wij waren overtuigd dat pastoor Daens [MDaens voor de Woestiti-klerikalen) wat kleri kaal venijn zou mogen proeven. En om den toestand der gemoederen nog klaarder uit te leggen, zeggen wij dat liet Land van Aalst (11 November), door priester Daens opgesteld, het volgende durft schrijven over de oude klerikale partij waarvoor onze Iepersche geeste lijken Te Deum zingen De oude klerikale partij is eene kleine kliek rijke mens ekengewoon aan d'AlleenkeersckingOude Alleenheer- sckers die maanden en maanden 't werkende Volk en zijn Verdedigers hebben besmaad en bespotverweten en ver smeten,uitgemaakt voor al wat slecht is. Opgedragen aan u, M. Colaert, wel ke op uw beurt priester Daens een ezelstamp gaaft in de Kamers, waar die priester niet was om zich te verde digen... Het Land van Aalst vervolgt Oude bewarende partijwelke valsch- kedenoprechte valsckerijen heeft uitge recht voor de kiezing.... n Oude katholieke partijdie niets in Toog heeft dan het bewaren van ecnige zetels en van onwettige voorrechten en pri- vilegie'èn. Snuift op uw beurt nu, katholieke demokraten, snuift, zeg ik u, die zweepende bestatigingen van priester Daens en kijk rond u, kijk rond u, zeg ik u Wat vindt gij in uw Volkshuis an ders dan diezelfde kleine kliek rijke men- sclienalleenheerschersdie niets in d'oog hebben dan het bewaren van eenige zetels en van onwettige voorrechten en privilegiën... We wisten reeds dat Colaert plaats gekozen heeft nevens Woeste (zie ver deeling der zetels in le Patriote). Een belangrijk berichtwordt ons zooeven uit Brussel gezonden. Het duo zal trio worden. Hoe kon het anders Nevens Woeste en Colaert zal nog komen zitten... De Malander. O zustersteden en drievuldigheid van Vlaanderen Aalst Woeste. Ieperen Colaert. Ronse De Malander. Pastoor Daens moet inderdaad een slecht mensch zijn. René van Poperinghe. Uit le Patriote (28 October 1894) Hector Denis is een goede keus. En zeggen dat Hector Denis een socialist is Grosse-caisse Boem Schrijft Surmont, dat schrijft hij God. Schrijft Colaert, dat schrijft hij doctrinaire-radico-socialiste. Schrijft hun derde collega, dan kost het hem minimum boven de duizend franken boete. Het feest van Zondag, lln dezer, waaraan meer dan 1500 personen tegen woordig waren, mag als goed gelukt aangeteekend worden. Onder de opge voerde stukken voor harmonie was een nieuw, een concerto voor clarinet- ten door Wettge. Dit stuk bevat een andante waarin de saxophoons de rol van orgel spelen, en dat heel kunstig door de spelers werd weergegeven. Het opgevoerd comediestukje, een kluchtspel vol woordspelingen en zon derlinge toestanden (een driedubbel quiproquos)heeft wel doen lachen. Wij meenen dat zulks een uitmuntend in voering is en ook daarbij dat het op voeren van vlaamsche stukjes geen schade doet aan de andere bestaande maatschappijen daar het publiek in de Oud-Pompiers uit de talrijke leden bestaat, men spele vlaamsche of fran- sche stukken. Mej. Creus, MM. K. en E. Deweerdt kenden wij reeds. M. Em. Bartier, onze goede zanger, heeft zich als uitmuntend tooneelspeler vertoond. In het opgewekt bal was zelfs te weinig plaats voor zooveel koppels. Zondag 11. gaf onze tooneelmaat- schappij eene vertooning van Prima Donna, van A. Hendrickx en de twee Echtscheidingen van Van Peene. De zaal was eivol.(Wij stippen ter loopsaan dat de zaal te klein is wanneer men vlaam sche stukken opvoert, en het ware wenschelij k dat de zaal vergroot wierd Het eerste stuk liep best van stapel. Onnoodig onze gekende spelers te lo ven. Een goed punt voor Seppe (de jonge heer Ducorney) welke veel plan kenvastheid bezit en een uitmuntend speler zal worden indien hij goed be stuurd wordt. Een kritiek Mej. Creus, de grimeerder heeft u veel te jong en veel te mooi gelaten, oui, Ma dame veel te mooi voor uw rol. Een tweede opmerking voor bijna alle spe lers In de gekste toestanden moet de acteur zijn ernst bewarenDoch, dat stuk is me een charge In de Echtscheidingen (nog al eens, veel te jong voor zoo 'n ouden man, Mejufler liefhebster) heeft M. Emiel Deweerdt zijn rol van ouden wel ge typeerd, uitmuntend zelfs Het ware onheusch niet aan te stippen dat Mej. Creus goed speelt en Mej. Devers goed zingt en dat het orkest zijn taak verstaat. Naar wij vernemen zal het de Vlaam sche Ster groot aanleggen op haar aan staande vertooning. We zeggen dit niet om reklaam, want waar zulk een toeloop voorkomt, is reklaam onnoo- dig' SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE. DIMANCHE 25 NO VE MB RE, A 11 h., Sortie de la Musique. A 1. h., Banquet. LUNDI 26 NOVEMBRE a 6 h. du soir, REPRESENTATION DRAMA TIQUE par les artistes du Nederlandsche Schouwburg de Gand. 1° Ah l wat is de liefdeoperetje. 2° Partie musicale. 3° PALJAS, groot drama in 5 be drijven. MARDI 27 NOVEMBRE, A 6 h. du soir, Jeu de Boule, of fert aux Dames de la Société. A 9 h., BAL. Twee geburen, Jan en Cies, ontmoet ten Zondag 11. elkander in eene her berg en praatten zoo, al een pijpje rookende, over 't eene en 't andere. Eindelijk, na eene redekaveling over 't nieuws der week, rolde de samen spraak op de opening der Kamers en den strijd tusschen de verschillende partijen, die dit jaar voorzeker hevig zal wezen. Dewijl gij zooeven van strijd spreekt, zegde Cies, komt er mij iets te binnen. Ik heb vandaag een nieuwsblad ont vangen, dat voor titel draagt de Strijd. Kent gij dat blad, Jan Jan. Wel zeker, Cies. Ik heb het Zondag 11. ontvangen en heb met veel voldoening gelezen dat het aan zijnen titel beantwoordt, dat het zal strijden tegen valschheid, bedrog, leugen, las ter en achteruitkruipende vooroordee- len. Cies. Wij zijn de speelbal van eene partij, die ons wil paaien met woorden gelijk men de kinders paait met eenen Sinte Marten. Jan. De tijd zal weldra voorbij zijn waarin de kleine burgerij en de werkende klas het hoofd moet bukken voor dwingelandij en alle slag van onrechtvaardigheden. Cies. Des te beter, Jan. Cies. Als wij alles wel overwegen zijn er toch vele dingen die op den kleinen man alleen drukken. Jan. Om die lasten te doen ver dwijnen moeten wij strijden. Als er nu in onze Grondwet staat dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet, waarom worden er dan wetten gemaakt die 3 stemmen geven aan den eenen Belg en slechts 1 of 2 aan den anderen Cies. Ja waar is dan de gelijkheid onder de burgers Jan. Gij zijt er wel meê met uwe gelijkheid onder den naam van burger en uwe gelijkheid voor de wet. Indien men durfde zou men het volk weder om in klassen verdeelen en wetten ge ven volgens de klassen. Cies. Men zou dus willen weder- keeren tot de oude voorrechten, waar van ik nog heb hooren spreken Jan. Ongetwijfeldhet is wel daarom dat zekere edellieden en zekere geestelijken altijd te zamen spannen. Cies. Als ik te huis zoo 's avonds bij den heerd met mijne vrouw over ongelijkheid vóór de wet spreek, kan zij niet verdragen dat onze zoon moet soldaat zijn en onze rijke gebuur niet. Jan. Dat is nog ééne dier voor rechten zonder naam. De arme jongen wordt soldaat en de rijke blijft te huis vooreen sommetje van 1600 franks. Is dat gelijkheid vóór de wet Een bur ger, die zijnen zoon noodig heeft te huis om den kost te helpen winnen voor kleinere broeders en zusters moet hem laten optrekken of hij moet het noodige geld voor een plaatsvervanger gaan leenen aan een hoogen interest, en betaalt alzoo dezelfde som als een rijke die 7 of 8 millioenen bezit. Indien het vaderland moet verdedigd zijn, zouden wij, aangezien wij gelijk ge schapen zijn, het niet moeten op gelij ken voet verdedigen Men roept wel in feestmalen, met eenen beker lekke ren champagnewijn in de hand Leve 't Vaderland maar het zijn deze mannen niet, die altijd met de kreten Leve de Koning, Leve 't Vaderland op de lippen staan, die Koning en Va derland dienen, maar wel de arme duivels, die mogen water drinken als zij geene centen hebben om eenen kapper bier te koopen. Cies. Dat is de nagel op den kop slaan, Jan. Jan. Hoor, Cies, ik ben voor de gelijkheid en de militie. Als al de Bel gen gelijke rechten willen hebben, moeten zij ook gelijke lasten afdragen. Wat dunkt u daarvan, Cies Cies. Ik houd dat ook voor billijk; maar zou er dan niemand mogen uit gezonderd blijven, zelfs niet de geeste lij ken Jan. Als er kwestie is van plich ten waarom zou die klas burgers moe ten uitgezonderd zijn Integendeel zouden de geestelijken moeten het voorbeeld geven van het kwijten hun ner plichten. Ten andere, zij eischen wel de gelijkheid vóór de wet in zake van stemrecht en hebben zelfs daar wel veel 3 stemmen) zij willen ook wel bij 't leger als aalmoesenier optreden, omdat er daar duizende frankskens op te strijken zijn. Daarbij, mijn lieve Cies, zouden de geestelijken hun voor beeldig gedrag in 't leger kunnen too- nen en alzoo goed stichten. Cies. Door het samenleven zouden de arme soldaten de welhebbende be minnen en tusschen laagste volksklas en bemiddelde klas zou langzamerhand door handel en wandel verbroedering ontstaan. Wat de vrienden later vertelden zul len we u misschien wel eens voortver tellen Piet van Langemarck. SOCIÉTÉ DES ANCIENS POMPIERS. Dimanche, 25 courant, a iO 1/2 heures du matin, sortie de la musi que. De midi a une heure, concert promenade au local. connaitre a tous ceux qui sont atteints d'une maladie de peau, dartres, ec- zémas, boutons, démangeaisons, bron- chites chroniques, maladies de la poi- trine et de l'estomac, de rhumatismes et de hermes, un moyen infaillible de se guérir promptement ainsi qu'il l'a été radicalement lui-même après avoir souffert et essayé en vain tous les re- mèdes préconisés. Cette offre, dont on appréciera le but humanitaire, est la conséquence d'un voeu. Ecrire par lettre ou carte postale a M. Vincent, 8, place Victor Hugo, a Grenoble, qui rópondra gratis et fran co par courrier, et enverra les indica tions demandées. du 16 au 23Novembre 1894. Naissances: Sexe masculin, 6, id. féminin, 8. Décès Wallaert, Julienne, 35 ans, sans profession, épouse de Brutin, Henri, rue du Temple. Focquenoy, Lucie, 54 ans, épouse de Verhelst, Pierre, Brielen extra muros. Debreu, Dé- siré, 75 ans, marchand de bestiaux, céliba- taire, rue de Dixmude. Verdoene, Celine, 36 ans, dentellière, épouse de Depuydt, Ju- lien, rue de Menin. Indevuyst, Charles, 72 ans, ouvrier agricole, époux de Vandenberghe, Amélie, rue de Menin. Beernaert, Pierre, 70 ans, jardinier, époux de Verlee, Marie, S' Jacques extra muros. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 3 id. féminin, 0. Ypres, 17 Nov. Froment, 300, kil., fr 15-50 seigle, 11-87 avoine, 13-75 pois, 00-00 feveroles, 00-00. Pommes de terre, 7-00 ceufs, les 25, 3-28 beurre, le kil 2-40. Courtrai, 22 Nov. Froment bl. par hect., 11-00 a 00-00; id. roux, 10-00 a 00-00 seigle, 9-00 a 3-50 avoine, 100 kil., 15 50a 16-00 féveroles, 17-50 k 18-00. Pommes de lerre jaunes, 100 kil., 8-50 k 9-00 rouges, 8-00 a 8-50. Beurre, 1/2 kil., 1-18 a 1-22 ceufs, les 25, 3-40 3-67. Huile de colza, 100 kil., fr. 41-00 a 41-50 id. de lin, 46-00 k 46-50; graine de colza, 21-00 k 23-00 id. de lin, 22-75 a 24-50 tourteaux de colza, 14-00 a 00-00 id. de lin, 15-00 a 16-00. Chicorées On cote fr. 14-50 a 15-00 d° en cossettes, fr. 14-00 a 00-00, les 100 kil. Bétail Nombre de bêles exposées en vente Vaches, 156 génisses, 121 taureaux, 42 boeufs, 16 pores, 19. Bêtes vendues 12, vaches103 génisses35 taureaux 12 boeufs, 15 pores. VWarei»! Him, 22 Nov. On cote par 100 kil. Lin, fr. 105-00 a 150-00 étoupes, 44-00 a 64-00 émouijures, 00-00 k 00-00. I 5i-|!«*-<"*, 22 Nov. Froment, 100 kil., fr. 13-50 seigle, 11-50 avoine, 14-50 orge, 14-00 escourgeon, 00-00. Pommes de terre, 100 kil., 7-00 a 0-00 beurre, le kil., 2-18 a 0-00. Lin, 1-60. Nu de avonden lang zijn, zijn er ook vele jongelingen, die vroeg ge daan hebben. Is er geen, die één maal in de week iets zou verdienen willen, met in de stad en op den bui ten de Strijd te verkoopen Hij kan zich aangeven op 't bureel van ons blad. Lire notre feuilleton a la 4me page. DIE CLAVICORDIER FLAMANDE H* 5k

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1894 | | pagina 3