w. co Confessionnaux électoraux. Prièt 'es politiques. Avis a cerlaines dames. Zondag naast, 5 No vember, om 5 ure, uit tocht van het muziek der Oud-Pompiers. "Wij, vrijzinnigen, zijn al te goed geweest, wij aanvaardden hunne aan hangers als werkman en bekom- merdden ons niet met hunne denk wijze. Is er een van hen die hetzelfde deed Gij hebt op ons programma gele zen dat wij voornemens zijn al de leveringen en werken van de stad in openbare aanbesteding te zetten met minimum van dagloon. Toej Verledenjaarhad ik de eer als onder voorzitter van onzen Handelskring de eerste hier in stad dit voorstel te doen aan bovengemelde maatschappij Het gemeentebestuur antwoordde op het "gevraagde van den Handels kring dat men die kwestie zou bestu- deeren. Zij studeeren nog altijd. [Gelach). Om de slechte dagloonen des werk- mans voortkomende van de concur rentie in zake van openbare aanbeste ding, deed ik vragen door tusschen- komst van den Handelskringde toepassing in stadswerken van het mini mum van dagloon. De vraag kreeg geene oplossing van onze meesters,zij verzetten er zich tegen zeggende dat het eene moeilijke zaak was. Mijn doel was enkel een verzach ting te brengen aan het dikwijls bitter lot der arbeiders. Iedereen weet dat vele aannemers hunne te lage inschrijvingen doen be- koopen door den werkman. Ik herhaal het, 't was enkel als mid del van proef want ik behoor tot de partij genoemd libre-échangiste en het minimum van dagloon kon somwijlen in tegenstrijd komen met hetgeen men in économie politique noemt de wet van aanbod en aanvraag maar onze meesters die geene libre- ichangisten zijn, die integendeel proiec- tionnislen zijn die al de levensmid delen met inkomrechten komen te slaan, willen zelfs van de proef niet weten zij vreezen dat het stoffelijk lot der kleinen zou verbeteren en dat zij ze dan zouden kunnen verliezen uit hunne klauwen. Aalmoesen geven ze veel,aan al wat buigt onder hunne voetenmaar geen werk voor deze die hun weêrstaan en die onafhanke lijk willen blijven. Ik zal mij niet uitbreiden in zaak van do publieke werken die zij gedu rende vier jjaar gedaan hebben die werken zijn altijd noodig maar waren onze vrienden aan het bewind gebleven, zij hadden ze kunnen doen in wat meer tijd zonder te moeten gaan leenen aan Hospicen, enz., en zonder bijna al de eigendommen en boomen van stad te moeten verkoopen. Voor de waterwerken laat mij toe er niet van te spreken, vermits ik zelf mededinger er van ben geweestmaar ik moet zeggen, dat als ik gekozen werd, de rekeningen nauwkeurig zullen on derzocht worden en de stad maar zal betalen hetgeen zij schuldig is. Daar bij, M. Vermeulen heeft reeds van die waterwerken gesproken. Ten slotte, dus vele werken waar van eenige betaald met geleend geld, de andere, de grootste, nog te betalen. Dat is hun bilan. Gij zult ook niet verwonderd zijn met nieuwjaar uwe opcentiemen te zien verdubbelen. Het zal dan de schuld zijn der libe ralen. Terwijl wij over de stoffelijke be langen spreken, moetik, Mijnheeren, mijne mede-nijveraars en handelaars aanwakkeren en smeeken al te doen wat mogelijk is om hunne werklieden te doen assureeren tegen de ongeluk ken, en hun te vragen zich allen aan te sluiten bij de maatschappij van voorziening tegen ziekte der werk lieden. Ik ga over tot een ander punt. Ik moet u doen opmerken, mijne heeren, dat onze tegenstrevers, gelijk mijnen vriend Nolf Donderdag op eene zoo geestdriftige wij ze het ons heeft uiteengedaan, onze meesters geen en kel van de punten van hun kiesplatform gevolgd hebben. Laat mij er eenige woorden bijvoe gen aangaande het artikel min poli tiek en beter bestuur. 'k Vloog de eerste aan de deur van den bestuurraad der Academie van ochoone Kunsten. Ik was de eenigste nijveraar in dien raad, maa.r ik was liberaal. Ik werd vervangen door Henrietje, j11.) gino katholieke reekjes doen trek ken aan de leerlingen en welhaast zul len zij broekjes doen aandoen aan de statuen. Dat is beter bestuur en min politiek. Laat mij nog een feit vertellen waar zij minder politiek gebruikt hebben Wij waren in den werkrechtersraad allen bezield met de beste inzichten voor goede en snelle justicie te doen. Onze achtbare Voorzitter was Engel Van Eeckhout, een braaf en recht schapen man, van de katholieken zei ven gaarne gezien. Onze vriend Harteel die wij daar hebben leeren kennen was daar de beste werkers-vertegenwoordiger. Vraag het aan de katholieke bazen en volkslieden die voor ons gekomen zijn. De herkiezing moest verleden jaar plaats grijpen de groote helft des Raads moest vervangen worden. Onze meesters kwamen met eene volledige lijst tegen ons op en zonder grieven met het eenige voorwendsel dat wij liberalen waren, deden ze onze vrienden weg borstelen door eenen hoop nijverheids-kiezers welke zij zelf op eene monumentale lijst gekonkelfoesd hadden,lijst die tevoor schijn gekomen was, eenige dagen voor de kiezing. De minderheid des Raads waarvan M. Brunfaut en ik deel maakten gaf zijn ontslag, als protest, aan den Koning. Het gouvernement vroeg de reden van dit ontslag. In eenen collectieven brief welke heer Surmont niet zal doen in het Jour nal dTpres opnemen, maar die hij heeft moeten overzetten aan de hoogere macht legden wij de handelwijze van onze tegenstrevers uit. Tot nu toe hebben wij niets meer gehoord het schijnt dat het zoo het gebruik nu is men krijgt geene offi cieel demissie meer. Wij hebben niet meer gezeteld. Dat is dus min politiek en beter be stuur. Als ik eene candidatuur aanvaard heb, het is mijne heeren niet uit hoog moed geloof het wel, de grootste reden is dat ik heb willen mijne nede rige middelen opofferen aan mijne libe rale denkwijze en om al do kleine medeburgers die er altijd zijn blij ven hoop in hebben te helpen verdedi gen. Lees de katholieke bladen onzer stad Seys, heeft het gezeid Zij alleen zijn, eerlijk, treffelijk en goed; wij zijn slechte menschen, die ven, brandstichters, moordenaars. Het Nieuwsblad van gisteren was tegen zijn gewoonte, wat beleefder en zeide, sprekende van onze candidaten, dat behalve M. Bossaert al de andere nulli teiten waren. Laat het ons aannemen. Dat wij al zijn, wat zij willen, dat laat ons onverschillig Door den roem hunner gebenedijde kandidaten weten wijdat het al groote en vernuftige mannen zijn. Maar hetgeen wij ook weten is dat onze kandidaten ware Ieperlingen zijn, allen bezield met vrijzinnige en breede gedachten, en die den roem van hun duurbaar leperen boven alles dragen. Ik ben Ieperling met lijf en ziel, ik heb hier in onze lieve stad mijne eerste opvoeding genoten, hier dicht bij, rechtover deze zaal heb ik mijne let ters geleerd en onze oude meesters wisten van droeve jongens mannen te maken die hun brood zelf kunnen win nen en die later vrije burgers worden. De katholieken hebben dat collegie afgeschaft wij hebben er een nieuw ingericht met onze centen. De sacrificiën van de oud-leerlingen zijn op de hoogte geweest van de grootheid der zaak twee oud-leerlin gen alleen, Henrietje en Debuigne hebben niets gegeven. Mijne heeren, hier in Ieperen is er nog geest van zelfopoffering, van vrij heid en gelijkheid. Als wij overwinnaars zullen zijn, zal ons eerste plicht zijn meer broederlijk heid te doen heerschen bij allen, en als Mijnheer Surmont verklaart in het Volkshuis dat er meer vrede bestaat tusschen de Ieperlingen, sedert hij ader der stad is, hij zegt iets dat zoo juist is als hetgeen hij verklaarde aan Mijnheer Brunfaut over de waterwer ken den 10 Augustus 1. 1. op het stad huis. Haat en twist heeft hij gezaaid sedert hij te leperen is gekomen. Laat ons niet meer veel praten, het zijn daden waarmee wij moeten voor den dag komen. Vrienden bewerkt deze die nooit gestemd hebben en misschien nog geen vast oordeel hebben in kieszaken. Laat ons werken allen te zamen,hand in hand, en op 17 November zullen wij het Stadhuis weer innemen onder de breede rimpels der blauwe vlag en het geestdriftig gezang van het Reuze- liedje. [Lange toejuichingen). De geestdrift is ten hoogste gestegen, de zaal is woelend, en men leest op iedereens aangezicht hoeveel meters lengte de buizen van onze meesters zulien hebben. Een toehoorder vraagt het woord, en vertelt ons, zeer ontroert, hoe die leuge naars durven beweeren dat een werk mans huisgezin met 2 frt nk daags op zijn gemak kan leven. Hij maakt ons klaar het bilan van eene familie die niet meer inkomen zou hebben. Zijne aanspraak maakt goeden in druk, en het ware te wenschen dat dikwijls werklieden onder ons hH woord namen om ons de grieven uit een te doen, die zij tegen onze schijnheilige meesters hebben. M. Brunfaut voegt er bij dat, inderdaad, M. Boucquet zoo gesproken had, en zelfs zegde dat werklieden die 2 fr. daags win nen in staat waren veel geld weg te leggen. [Gelach). Zij liegen en bedriegen, voegt hij er bij. Twee persoonen zijn reeds ten mijnent ge komen, zeggende dat klerikalen naar hun huis waren geweest om hen om te koopen en zelfs 100 frank voor hunne stemmen hadden aangeboden. Wij weten het, mijne heeren, zij hebben geld, en zij zullen veel rond gaan om stem men te koopen maar helaas voor hen de Ieperling is van harte eerlijk, en als hij hun dikwijls niet durft zeggen dat hij wei gert voor hen te stemmen,dan weet hij toch dat hij mag handelen volgens zijn geweten. In het kieskotje, kan noch pasfoor, noch baas, noch omkooper weten wat hij doet. Welnu, vrienden, als zij komen naar uw huis met geld, aanvaardt het, dat geld heeft geenen reuk, maar komt bij onsverteld ons de zaak, hebt konfientië in ons, wij zullen u raad geven en u leeren die bedriegers be driegen, zonder dat zij er iets aan verstaan of iets kunnen van weten. [Lange toejui chingen). De voorzitter denkt dan de aandacht te mogen roepen op de manier van stemmen. De twee lijsten zulten een nummer dra gen, I of 2, dat nu nog niet gekend is. Gij zult bij tij ds weten welk het nummer der liberale lijst is. Een kiezer met ééne stem zal 2 briefkens ontvangen, een wit en een bleek rood. Op het wit staan de 7 kandidaten die kies baar zijn voor vier jaar, op het rood de 8 kandidaten die een achtjarig mandaat te vervullen zullen hebben. Een kiezer met 2 stemmen heeft 4 brief kens, 2 van die witte en 2 van die roode. Iemand die 3 stemmen heeft verkrijgt zes stembriefkens, 3 witte en 3 roode. Diegene die van 4 stemmen beschikt heeft 8 briefjes (4 w. en 4 r.) Welnu, wilt gij de zegepraal uwer vrien den de liberalen, dan maakt gij het wit puntje zwart boven de lijst der liberalen, lijst wiens nummer gij binnen eenige dagen zult kennen. En vooral, doet dat zoo wel op de roode dan op de witte briefkens. Kaloten zullen u wellicht geld aanbieden om ten minste op de roode lijst voor hen te stemmen aanvaard hun geld, maar doet het niet. Het punt boven de liberale lijst zwart maken zoowel op het rood dan op het wit briefken. is stemmen voor de verlossing en het welzijn van Ieperen. Geene punacheurs geene mannen die voor eenige liberalen en voor de over blijvende kaloten stemmen Men is liberaal of men is het niet Geheel onze lijst door hare samenstelling en haar programma is het algemeen vertrouwen waard [Toejuichingen). Personen die door ziekte niet kunnen komen stemmen zullen wij ons gelasten per voiture naar het kiesbureel te vervoeren. Gebrekelijken, ouderlingen of blinden mogen gaan kiezen met een persoon in wien zij vertrouwen hebben. Welnu, onze liberale partij is alleen, door eerlijke menschen samengesteld Dat die lijdende personen zich tot ons wenden, en iemand van ons zal punt voor punt hun nen wil verrichten. Vrienden waakt allen op de omkoopers al wat ze doen is ons bekent en de laatste dagen vooral zullen wij noch bij dag, noch bij nacht, een oog sluiter. Wij willen niet meer bedrogen worden gelijk in den ln Fe- bruarioacht van 1891 [Toejuichingen) Het is in vollen geestdrift dat de toe hoorders afscheid nemen beloovende allen, Zondag aanstaande, op de vol gende vergadering aanwezig te zijn. Ja, ja, kalootjes, de liberalen van leperen zijn dood S4 Pietee. Nous avons déja relevé a plusieurs re prises l'ineonséquunce des parents libéraux a mettre leurs enfants dans des écoles con- fessionneiles Voici qui devrait dessiller les yeux a ces libéraux par trop naïfs Dans toutes les écoles religieuses de la ville, on oblige les enfants a prier la S4® Vierge pour le succes de la liste cléricale des milliers de rosaires y out déja passé Brrr... II y a de quoi faire réfléchir ces gens trop confiants qui luttent tous les jours pour le triomphe de la cause libérale. Au surplus, ces prières politiques dénotent chez nos cléricaux une crainte salutaire de Tissue de nos élections. Ca fait toujours plaisir Encore quelques rosaires s. v. p. Al- lez-y gaiment. Nous reparlerons au 18 Novembre de leur efficacité Joos Baenen (alias Vantomme) den half blinden ouderling, aan de deur gedaan van het begijnhof, is voor een tijd gespaard van den hongerdood... of Hoogstraten, zooals men hem be dreigd heeft. Hij heeft gereedschap, en goedhar tige lieden hebben hem naaiwerk ge geven. De omhaling gedaan Zondag, heeft vier en veertig franken vijftig centimen op gebracht. Hij zend aan allen, die hunne jonst gegeven hebben,zijn hartelijken dank.. II parait qu'il existe ici en ville cer- taine association de dames qui sous un couvert philanthropique est en réalitó une organisation politique des plus re- muantes. Au ler Eévrier 1891 une grande par- tie des fonds de cette société a été dis trait de la caisse dans un but électoral. Certaines dames sociétaires ont remis a des courtiers électoraux des sommes importantes a l'eff'et d'acheter les voix de telles ettelles personnes qu'elles dé- signaient. Plusieurs noms sont a notr* connaissance. Nous avertissons charitablement ces dames trop zèlées que, si elles recom- mencent leur petit système pendant la présente période électorale, leurs noms tigureront en toutes lettres dans notre journal, accolés a ceux des agents qu'elles ont soudoyés. Espérons ne pas devoir aller plus loin H Van O ergliotc. Y. R. Beg m rem. Y. E. Fraev C/> B. E. S H ruye. Y. II. Iw m ins. Y. Sur EsSe ont. G. C. Bo €3 ne. V. J. Bergh an. Y. E. !)c Caestec er. S. II. Vandcnb CD ogacrde. it. C CD iaert. p. Bouquet. R. D'Huv rn ttcre. R. B 3ö eyne. S. Fier Y. Depuis quelque temps le mouvement des fidè'es dans nos églises s'est fort modifié. II est trés envieux de constater le nom- bre de dévotes encapuchonnées qui assiègent le soir les confessionnaux elles vont four- nir tour a tour a MM. les vicaires les ren- seignements électoraux qu'elles ont acquis par espionnage, II serait peut-être utile de faire dresser une liste de ces peu intëressantes personnes qui se rendent journellement a ces bureaux politiques qu'on appelle par euphémisme confessionnaux. Lire la suite a la 4e page. j

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 3