Onze Meesterkens. 23.COLAEHT, Vierge et Martyr. De Fanatieken. Fermeture du Palais de Justice. Hun beloften van 1890. Hunne daden. En revanche, la marine des deniers communaux continuera de plus belle a tomber dans la caisse des écoles cléri- cales. L'égalité, la liberté pour tous passeront de plus en plus a Pétat de mythes, les cléricaux tiendront a jouir de leur reste. Pour faire face aux conséquences de leur mauvaise gestion, nos maftres songeront-ils a ressusciter le projet d'impöt sur les portes et fenêtres que la réprobation unanime leur a fait abandonner il y a peu de temps, ou bien penseront-ils a quelque taxe nou velle que leur suggérera leur habileté a tondre le contribuable Question qui aurait son importance, si les élections n'étaient trop proches leur résultat la résoudra en renvoyant les cléricaux de l'hötel-de-ville a des études moins com- promettantes pour les intéréts de leurs concitoyens. 1895 sera l'année de la délivrance. Nous la saluons avec joie, car elle réa- lisera nos espoirs pour le plus grand bien de tous. La Lutte-De Strijd. Minder politiek, meer bestuur. Wij zullen alle ambten, alle verkre gen rechten eerbiedigen. Dat beloofden de klerikalen in 1890. Wat hebben zij gedaan In clo Academie vliegt M. Lmeins aan de deur en wordt vervangen door M. Golaert. M. Boedt aan de deur, M. Fraeys in zijn plaats. M. Cr. Lapiere aan de deur, M. Struye in zijn plaats. In 't bestuur der Grodsliuizen. M. F. Van Daele aan de deur, M. Lambin in zijn plaats. M. L. Rabau aan de deur, M. E. Fraeys in zijn plaats. M. G. Cardinael aan de deur, M. Imeins d'Eeckhoulte in zijn plaats. In 't lim-eel van ~W eldadigheid M. C. Gravet aan de deur, M. Van- denberghe in zijn plaats. M. ELiebaert aan de deur, M.Rabau- de Rorijfm zijn plaats. M. EVan Daele aan de deur, M. L. Vandenpeereboom in zijn plaats. Dees week was het de beurt der heeren Merghelynck en Poupart. Zijn de klerikalen hun kiesbeloften nagekomen Waren de aan de deur gesmeten heeren niet waardig hun ambt te be- kleeden Werden die heeren aan de deur ge smeten om rede van beter bestuur Wat doen de klerikalen In de Academie zetten zij een amb tenaar aan de deur juist zooals zij ge daan hadden op het Stadhuis. In de Godshuizen... maar laten wij dat miljoenenpotje gedekten vragen wij enkel waarom een arme liberale huisvader weêrom aan de deur werd gesmeten In het Bureel van Weldadigheid.... maar, Mijnheeren, het geld van dit. bureel behoort niet toe aan U, maar aan de armen, aan de liberalen, aan de katholieken,aan de socialisten... maar, Mijnheeren, uit welk recht worden de liberale winkeliers geboyocoteerd door het klerikaal bestuur *- Meer bestuur, minder politiek. Kreten de klerikalen. Zij hebben gelogen. Hun leus is Meer politiek, minder bestuur. Eerst troffen zij de inrichtingen of besturen. Zij klei'ikaliseerden de besturen. Toen troffen zij de kleinen. Zij broodroofden. Toen klerikaliseerden zij de kas. De liberale winkelier mag creveeren. Reusje. Décidément la Lutte-de Strijd n'a pas de chance. Pour une pauvre petite fois qu'elle s'en prend a M. Colaert, elle en attrape un démenti formel en plein conseil communal. Misère de nous Q'en est fait La Lutte-de Strijd a menti Grand Dieu M. Colaert l'a affirmé et la parole d'un homme comme M. Colaert ne peut laisser l'ombre d'un doute. Dire que la Lutte-de Strijd a voulu le noircir, le pauvre Un Monsieur si avantageusement connu Que voulez-vous Le respect aux grands hommes s'en va. Quelle dégringolade imméritée Une si malheureuse aventure qui suit de si prés l'aff'aire Godtschalck. Certes les hommes charitables com- patiront sincèrement a la douleur de M. Colaert. MSurmont lui-même a tenu a lui faire preuve d'estime, a son retour de voyage, peu après lamémorable séance; de sitöt qu'il l'a aperiju, il lui a adressé ces touchantes paroles (textuel) Mais quelle gaffe avez-vous done n commis a la séance du 15 n M. Colaert interloqué n'a su ré- pondre. Et ce disant, M. Surmont avait les larmes aux yeux. Done appareinment la Lutte-de Strijd a mentimais son injustice cause la mort politique d'un brave homme M. Colaert a, pourtantlumineusement démontré qu'aucun mauvais cas n'est niable M. Colaert n'a jamais parló de l'aqucduc mais bien du pavé de la chaussée d'Elsendamme; il est tout na turel, n'est-ce pas, que lorsque M. Brunfaut interpelle sur les travaux de l'aqueduc, exécutés prés dos fossés des remparts extérieurs, M Colaert luiré- ponde par une dissertation au sujet du pavé d Elsendamme. Voila de la franchise au moins Puis l'honorable échevin n'a jamais cité M. Fx-oidure, n'a jamais parlé de l'ingénieur des ponts et chaussées il n'a pas dit qu'il avait été se plaindre au ministre des menaces de M. Froi- dure. Tont cela est faux et inventé de toutes pièces. Faux aussi le compte- rendu du Progrès. M. Colaert nie toutcela est trés simple. La simplicité est d'ailleurs le carac- tère des choses vraies. Néanmoins la gauche prétend le con traire, dit que tout ce que M. Colaert nie est vrai Mais la gauche déguise la vérité, comme la Lutte-de Strijd. La parole de M. Colaert a évidem- ment plus de valeur et de poids que celle de tous les conseillers libéraux réunis. Un clérical du meilleur cru nous di- saitl'autre jour d'unair navré:Quelle triste affaire II nous faudra feindre de croire M. Colaert et malheureuse- n ment je ne sais que trop bien qu'au n fond de l'ame aucun de nous ne dou- tera de la parole de MM. Brunfaut, Vermeulen et consorts mais M. Co- laert est excusable l'amour pour la cause catholique a poussé notre lea- der a agir ainsi mentir pour Dieu et pour l'Eglise n'est pas mentir. Apparemment la Lutte-de Strijd a menti M. Colaert est la malheureuse victi- me d'une haine sectaire il a dü s'immoler pour son parti. Un si brave homme Et sincère Et loyal Jetons un pleur sur sa tombe M. COLAERT EST MORT VIERGE ET MARTYR II. I. P. Niets is zoo gevaarlijk als een fana tiek, niet zoo gevaarlijk voor de tegen strevers als voor de partij zelve. Ge holpen door het geld en door den invloed dier fanatieken, kan een partij zekeren tijd lang meenen dat zij de sterkste is. Doch, dit IS niet. Lang zamerhand vallen de bindsels van t fanatismus af en dan verschijnt dit in al zijn natuurlijken walg. Fanatieken zijn de klerikalen welke zeggen Wij zijn de waarheidgij zijt de dwaling. De dwaling heeft dezelfde rechten niet als de waarheid. Dus... Welke is de gevolgtrekking De vervolging der gedachten. Dit is een kenmerk der klerikalen. Ze verdedigen zich tegen die aantij ging niet. Ho neen lees hun boeken. Fanatieken zijn gevaarlijke mannen. Fanatieken zijn degene welke zeg gen De maatschappij is rot. Snijden we tot bloedens toe den kanker uit. Zeker, er is wat rots in de maat schappij. Wie het tegenovergestelde durft beweren is ofwel een leugenaar welke zich wil aanstellen als bescher mer van voorrechten, en die mensch verdient de minachting van alle open hartige lieden ofwel een mensch die zelfs te dom is rond zich te kij ken, en dan schenken wij hem vergiffenis om rede zijner domheid. Er is wat rots in de maatschappij Wie dit loochent, zegt wij zijn tot het volmaakste punt gekomen tot welk de menschelijke natuur kan geraken. Verder komen is onmogelijk.... Doch zoo spreekt bijna niemand meer. Er is wat rots in de maatschappij Doch, geweld zal dat rot niet uit roeien. Scheldwoorden evenmin. De klerikalen hebben in hun verle den veel geweld. Tot hun verontschuldi ging kunnen zij niets bijbrengen, zelfs geen menschlievend doel. De ömwentelingsgëzmden van 1789 hebben geweld op hun geweten. Doch, zij waren slechts de kinderen hunner eeuw van koninglij ke en pries terlijke willekeur, zij hadden zien moorden hun leven lang en zij vermoor den hun vijanden op hun beurt. Een revolutie is altijd bloedig. De Fransche Revolutie heeft jaren gemoord. De Inkwisitie i? eeuwen. En het gebeurt heden, dat mannen welke, voor wat de Inkwisitie alléén betreft, 2 eeuwen moorden op hun ge weten hebben, dat zulke menschen scheldwoorden werpen op den eersten den besten, op den eersten om den tweeden trachten te treffen. Wanneer men met die menschen spreekt over hun verledendan halen zij verontschuldigingsredenen aan. Hunne voorouders waren kinderen hunner eeuw. En wanneer heden mannen van een nieuwe leer opstaan, mannen die groo- tendeels in hun woorden veel te ver gaan, mannen welke nog in hun tijd perk van goede gevoelens en soms ietswat holle klanken zijn.... dan komen er ex- ploiteurs te voorschijn en exploiteeren die holle klanken voor hun eigen egoïsmus. Gelukkig nog dat zoo de holle klanken, neergeschreven in 't een of ander blad voortkomen van een oprecht mensch, want het gebeurt ge woonlijk dat, waar oproer voorkomt, die oproer belegd was in 't katholiek ministerie (zie zaak Pourbaix), dat, waar zonderlinge houdingen en woor den uitgesproken werden, die houdin gen zonderlinge processen veroorza ken. En zoo gebeurt het ook Dat gewoonlijk de holle klanken welke in zekere bladen voorkomen ge schreven zijn door mannen welke zich bij jonge opkomende partijen aansluiten om de opkomende macht dier partij in den put te stooten. Hooger zei ik holle klanken en goede gevoelens. En deze woorden wil ik uitleggen. Goede gevoelens zijn het de afgrij selijke crisissen van handel en nijver heid willen te keer gaan, het arbeiders vraagstuk te willen oplossen met de huishoudelijke inrichting der toe komst, een nieuw loonstelsel voor te staan, de samenstelling der regeering te bestudeeren, de zelfzucht uit te roeien en te droomen dat we broeders zijn en we ons als broeders moeten gedragen. Die mannen welke zich met zulke vraagstukken bezig houden zijn goede menschen. Zij mogen soms zeer uiteenloopende gedachten voor stellen. Zij mogen aan hun verontwaardiging lucht geven, in bitsige, hevige, soms zelfs alles ver nietigende ronkende woorden.... Zulk gedrag is honderdmaal beter de kalme egoïst, die leeft om zijn eigen ik en er zich wemig om bekreunt of er in den killigen winter honderden lij den van honger en gebrek. Egoïst die soms ook zich tot de hoogere ambten Iaat dragen en dan kalmtjes zegt Ha die lui durven honger hebben! Ha ze durven werkstakingen op touw zetten Ha ze durven opstaan Die kerels zijn nooit tevreden. Zij zullen toch nooit meer krijgen dan wij hun zullen geven. Overste schiet ze kapot. En ze worden kapot geschoten. Hewel zoo het Journal d1 Ypres wil, dan zullen wij hem een nieuwe soort fanatieken voorstellen DE KOUDE FANATIEKEN. Geen fanatieken welke een mensch lievend idee in den kop hebben Neen, koudekoudekoude. Fanatieken met rokken. Fanatieken welke toelaten 1) Een dubbelzinnig en eed te zweren. 2) Te liegen. 3) Te moorden. 4) Echtschennis te begaan. 5) Te stelen. 6) Valsche getuigenis te geven. 7) Zijns vaders dood te menschen.. Die fanatieken zijn DE JESUIETEN. En hun aanhanger Alphonsus Liguori werd heilig verklaard door de R. C. Kerk in 1839. En te dier gelegenheid verklaarde de kerk dat zijne werken geen enkel woord bevatten dat censuur verdient.» De zedelijke Godgeleerdheid van Li guori is een aantrekkelijk boek. Weet ge, katholieke lezers dat ge moogt dubbelzinnig zweren, lie gen, moorden, echtschennis begaan, stelen, valsche getuigenis geven, zijns vaders dood wenschen... maar op één voorwaarde, zoo dit gebeurt «voor een juiste zaak voor het goed der Kerk Wij moeten bekennen dat er in het jesuitisch wijwater meer dan petrool is daar is BLOED in. A. M. D. G. La fermeture du Palais de Justice, arrêtée par décision de notre maïeur en date du 31 Décembre dernier, nous offre le spectacle étrange d'une magis- trature en état de vagabondage. Dame Thémis est sans gite c'est le cadeau de nouvel an que lui a adressé notre Bourgmestre. Voici en quelques mots, l'exposé des faits Notre tribunal, ancienne demeure de l'évêque Jansénius, se trouve depuis longtemps dans un état de délabrement complet et actuellement menace ruine. II appartient a la ville depuis une bon ne cinquantaine d'années. Jusqu'en 1890, le batiment était loué moyen- nant 3000 francs l'an a la province, a qui incombe le soin de pourvoir a l'in- stallation des tribunaux de première instance. Dés 1888, la ville, pour qui l'immeuble constituait une charge plus tot qu'une source de revenus, étant données les nombreuses dépenses que nécessitait son entretien, en tra en né- gociations avec la province pour abou- tir a la vente de l'immeuble qui eut lieu en 1890. Oette vente se fit pour la somme de 50000 francs, qui restent impayés. La province prétend que la convention a été faite,moyennant obli gation pour la ville de mettre le bati ment en bon état, de réparations de toute espèce La ville au contraire soutient que la vente a été pure et sim ple, prétendant que si semblable con dition avait été imposée, le prix stipule eut été purement illusoire. D'oü le conflit. Done, Lundi dernier, a Tissue de la séance du Conseil communal, a 6 heu- res du soir, M. le Bourgmestre a pro cédé a l'apposition des scellés sur les differentes portes du Pal ais de Justice, a fait déguerpir le concierge et sa fa milie et a mis main basse sur les robes des juges, des avocats, etc., etc. Brei, il y eut la un sauve qui peut. aAAAAAAAA/wv -Je.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2