NOTRE _PR0CËS. ONS PROCES. Journal libéral démocratique d'Ypres et de FArrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leparen en van het Arrondissement Ce matin a été ren du par M. le Juge de Paix du 2e canton le jugement sur Faction qui nous avait été in- tentée par les quinze candidats catholiques Ges Messieurs ont été déboutés de leur demande. Heden morgend is door M, de Vrede rechter van het 2e kantonhet vonnis uitgesproken gewor den, over het proces tegen ons ingespan nen door de vijftien klerikale kandidaten. Die Heeren hebben hunne aanvraag zien verwerpen. Samedi, 50 Novembre 1895. 5 centimes le numéro. 2e année. N° 5. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Par an fr. 50. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. le Uamedi Werschijnende des ffialeedaffs. l'UNION P/UT LA FORCE- Adininlstralioii el Redaction rue au Beurre, 20, Ypres. Voici le texte de la réclarnation que les libéraux ont adressé a la Députation Permanente A Messieurs les Président et Membres de la Députation Permanente. Messieurs, Les soussignés, tous électeurs, ont l'honneur de vous prier de procéder a une enquête minutieuse et contradic toire sur les faits concernant l'élection communale du 17 Novembre dernier, a "Ypres. Cette élection a étóviciée de différen- tes manières. 1° Aux termes de la loi électorale le papier électoral est fourni par l'Etat. Le Gouverneur de province doit fai re parvenir aux Presidents des bureaux principaux les quantités nécessaires de bulletins de couleur rose et de couleur blanche. Cette prescription de la loi n'a pas été observée a Ypres a) les bulletins ont été envoyés directement a Monsieur Surmont de Yolsberghe, Bourgmestre 5) l'on a constaté dans l'envoi, après impression, l'absence de bulletins blancs, et la présence de bulletins ro ses en trop. 2° Le résultat officiel accuse un dé- chet de 96 voix. II est dès a présent j établi cpie le déchet devrait être supé rieur étant donné le nombre des ab sents, des impotents, des condamnés et des décédés. 3° Le nombre des bulletins trouvés dans le3 urnes n'est pas le même pour les deux séries un bulletin rose manque. Le 2e et le 3e permettent de supposer a) que l'on a voté muni de convocations adressées a des absents, des impotents et des décédés. b) Que l'on a eu recours au système de fraude connu sous le nom de systè me des bulletins voyagenrs. 4° Un grand nombre de convocations n'ont pas été estampillées, après vote, ce qui pouvait permettre a des élec teurs indélicats de voter deux fois. Des cas ont été constatés, notamment dans le 2e bureau. Des convocations en blanc ont été trouvées. II était facile de les remplir au nom d'un électeur absent et de vo ter ainsi pour lui. 5° De nombreux électeurs ont requ des bulletins salis, ont demandó a les échanger et ont regu jusqu'a trois re prises des bulletins souillés. Finalement leurs réclamations ont été écartées et ils ont été obligés de voter avec des bulletins tachés, et par suite annuiables. b° La corruption est manifeste elle est révólée par le grand nombre de bulletins marqués par des chiüres et des noms. Un témoin catholiquea pris exactement note de ces marques. 7° La pression la plus ébontée a été exercée sur les vieillards des Hospices. a) Les vieillards ont été retenus dans leurs établissements la veille des élec- tions les candidats catholiques ont été admis a les visiter. On Wa prépa- rés au scrutin par une sorte d'élection préparatoire, avec des modèles de bul letins, en leur indiquant pour quelle liste ils devaient voter. Sur la presque unanimité des bulletins favorables a la liste catholique qu'ils avaient remis, ils ont été accablés de douceurs bière et tabac a discrétion, etc. b) Dans les bureaux de vote oü ils avaient été conduits en char-a-bancs, ils étaient acccompagnés par leur Di recteur et littéralement entrainés par des jeunes gardes catholiques qui ne permettaient pas a un libéral de s'ap- procher d'eux. 8° La nuit de l'élection au Katholiek Volkshuisoü il y avait une réunion le soir, on a retenu des centaines d'é- lecteurs, leur fournissant a manger et a boire a discrétion. Ce fait ne peut être qualifié autre- ment que de corruption. 9° Un témoin libéral prétend que dans un bureau dépouillant, les queJ- ques bulletins ne portant de vote ex- primé que pour un seul candidat ont été comptés comme suit une voix a chaquecandidat comme si ces bulletins étaient noircis en tête de liste,plus une voix aux candidats favorisés. 10° Des offres d'argent en nombre considérable ont été faites a des élec teurs, dont les uns ont accepté, les autres refusé. Un certain nombre de cas constatés par témoins sont a notre connaissance, et seront révélés lors de l'enquête que nous attendons de votre justice. Pour tous ces faits, il sera fourni en temps et lieu des preuves et des témoi- gnages a l'appui. Connants dans le bien fondé de leur réclarnation, les soussignés vous prient d'y donner telle suite que de droit, aux fins d'annulation de l'élection du 17 Novembre 1895. Suiveht 67 signatures. Ziehier den tekst der reklamatie welke de liberalen aan de bestendige Deputatie gestuurd hebben Aan de Heer en Voorzitter en Leden der bestendige Deputatie. Mijnheeren, De ondergeteekenden, allen kiezers, hebben de eer aan te vragen dat gij zoudet willen een nauwkeurig en te- gensprekig onderzoek instellen over de volgende feiten aangaande de kie zing van 17<ien November laatst te leperen. De uitslag dier kiezing is vervalscht geweest op verscheidene manieren. 1° Volgens de kieswet wordt het kiespapier door den Staat geleverd. De Gouverneur der provincie moet aan den Voorzitter der hoofdbureelen de noodige hoeveelheid wit en rood papier sturen. Dit voorschrift der wet is niet ge- volgd geweest te Ieperen. ahet papier is rechtstreeks aan M. Surmont de Volsberghe, Burgemeestergezonden ge weest. b) In het terug zenden na drukken, heeft men het verdwijnen van witte en het bijvoegen van roode briefkens gekon- stateerd. 2° De officieële uitslag geeft een af val van 96 stemmen. Het is van nu af vastgesteld dat die afval veel grooter zou moeten zijn, gezien het getal afwe zigen, gecondamneerden, gebrekeiij- ken en dooden. 3° Het getal briefkens gevonden in de bussen is het zelfde niet voor de twee seriën een rood briefje ont breekt. Het 2° en het 3° laten veronderstel len a) dat er gestemd is geweest met uitnoodigingen gestuurd aan afwezi gen, gebrekelijken of afgestorvenen. b) Dat men het zeurstelsel gekend onder den naam van stelsel der rei zende briefjes heeft gebruikt. 4° Een groot getal uitnoodigings- brieven zijn niet gestempeld geweest, hetgeen aan oneerlijke kiezers kan toe laten twee maal te stemmen. Het feit is o. a. gebeurd in het 2e bu reel. Niet ingevulde uitnoodigingen zijn gevonden het was gemakkelijk er den naam van een afwezigen op te schrij ven en zoo voor hem te stemmen. 5° Talrijke kiezers hebben vuile briefkens ontvangenzij hebben ge vraagd ze te mogen vervangen en heb ben opnieuw vuilgemaakte bulletins gekregen. Eindelijk werd hunne aan vraag verwijderd en zij waren zoo gedwongen met vuile, dus vernietig bare briefkens te stemmen. 6° De omkooping is in 't oog sprin gend zij wordt blijkbaar gemaakt door het groot getal briefkens met op schriften uit cijfers en namen bestaan de eene katholieke getuige heeft nauwkeurig al die teekens op genomen. 7° Schaamtelooze dwangmiddels zijn gebruikt geweest jegens de ouderlingen der Hospicen. o) De oude mannekens zijn den dag voor de kiezing in hunne gestichten behouden geweest. De katholieke kandidaten hebben de toelating verkregen hen te bezoe ken. Men heeft ze ter stemming bereid door een soort van voorbereidende kiezing (met model-briefkens)hun aanduidende voor welke lijst zij moes ten stemmen. Daar zij bijna allen voor EENDRACHT MAAKT MACHT. de aangeduide lijst stemden heeft men hun allerlei lekkerheden toegediend zij kregen bier en tabak zooveel als ze wilden, enz. b) Zij werden ter kiesburaelen ge voerd per char-a-bancs. Zij waren vergezeld door hun Bestuurder, en letterlijk vast gegrepen door ieden der katholieke jonge wacht, die niet eens aan een liberaal toelieten de ouderlin gen te naderen. 8° In het Katholiek Volkshuis waar er 's avonds vergadering was geweest, heeft men geheel den nacht vóór de kiezing, honderden kiezers gehouden, hun eten en drinken gevende zooveel als ze wilden. Dit feit kan niet anders genoemd worden dan omkooping. 9° Eene der liberale getuigen be weert dat in een depouilleerend bureel, de eenige briefkens die maar voor eenen kandidaat gezwart waren, op volgende manier geteld werden eene stem aan iedereen als of het brief- ken van boven zwart ware, plus eene stem voor den bevoorueeligden kandi- didaat. 10° Aan talrijke kiezers heeft men geld aangeboden. Eenigen hebben aan vaard, anderen geweigerd. Een zeker getal gevallen, door ge tuigen bevestigd, zijn ter onzer ken nis, en zullen kenbaar gemaakt worden in het enkwest dat wij van uwe recht vaardigheid verwachten. Voor al deze feiten zullen er bij tijds bewijzen en getuigenissen gegeven worden. Vol vertrouwen in het wel gegronde hunner reklamatie, vragen de onder geteekenden er zulke gevolgen als recht aan te geven, tot het verbreken der kiezing- van 17clen November 1895. Volgen 67 aan teekens. Ziedaar, geachte lezers, wat de li beralen van Ieperen als reklamatie aangegeven hebben. Men had er kun nen bijvoegen 11° Twee kandidaten hebben zich den toegang der kiesbureelen zien wei geren, terwijl de leden der klerikale jonge wacht er hun proper werk je gens de ouderlingen uitoefenden. 12° Dekieskotjes waren slecht ge maakt men kon gemakkelijk brief kens van het eene naar het andere overhandigen door de spleten die tus- schen de planken bestonden, enz., enz. Wij mogen gerust vaststellen dat wij talrijke bewijzen hebben, die niet la ten twijfelen aan de omkooping. Welnu, waarop steunden de klerika- len in 1890 hunne reklamatie die voor gevolg had de kiezing te doen verbre ken 1° De kieekotjes hadden het regel matig vorm niet. 2° Twee kiezers hadden met open bulletin gestemd. 3° 't Is al Lezers, vergelijkt de twee reklama- tiën en zegt welke van de twee best eene verbreking kan te weeg brengen Mogen de heeren der Deputatie wei geren eene kiezing te verbreken waar zekere kandidaten maar 65 stemmen dit is 15 stemmersboven de meerder heid hebben Neen En daarbij, willen zij weigeren, wij weten wel wat er ons te doen staat wij hebben de hoop dat de Kamers niet altijd zullen goedkeuren wat de kleri kale deputatiën beslissen. [SSSKiaaBKS.^^ POUR LA VILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deuxFlandres)s'adresser a VAgence Havas, Bruxel- jes, ue de la Madeleine, 32, et a Paris 8, Place de la Bourse. 'i'' jVWWAAa/v

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1