M*araissant le Samedi. Verschijnende des Zaterdags. l'union fait la force.Administration et Redaction rue au Bcurrc, 20, Ypres. eendracht maart macht. Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van leparen en van het Arrondissement Q'en est fait de notre réclamation électorale. II n'y aura point d'enquêteLa Députation permanente vient de valider notre election communale du 17 Novembre dernier, en posant un véritable déni de justice, en foulant aux pieds les droits de la defense et en consacrant la légitimité des fraudes et des corruptions de nos adversaires. Le coup de parti est manifeste la loi nous a donné comme juges nos pires ennemis leur sentence est imbue de partialité et de parti pris. Point d'enquête pour Ypres, malgré les nombreuses irrégularités signalées malgré la scandaleuse pression exercée sur les vieil- lards des HospicesPoint d'enquête pour Dixmude, oil nos amis ne succombent qu'è, une tres faible minorité Mais pleine et entière satisfaction aux cléricaux Ostendais, malgré la brillante victoire remportée par les libéraux qui ont fait passer leurs candidats a 700 voix de majorité Tel est le résultat de la journée d'hier. Geux qui ont encore quelque souci de leur dignité sauront flétrir ce verdict, qui engloutit l'honneur politique de ceux qui l'ont rendu Kies-Programma Les elections validées S* Pietersfeesten. Samedi, 7 Décembre 1895. 5 centimes le numéro. Ph. de C. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an francs. Par an 3 £r. 50. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames25 Anuonces judiciaires 1 fr. la ligne. herzien en aanzienlijk verminderd door de schrijvers. Heeren Kiezers De kaloten bedanken u. Nu dat zij gekozen zijn moogt gij allerlei goede en nuttige inrichtingen en veranderingen verwachten. Laat mij toe daarover eenige nuttige uitleggingen te geven, welke die hee- ren door tijdgebrek vergeten hebben op hunne bedankings afiichen. 1° Geen schoolstrijd meer Beminde kiezers, er blijft niets meer af te schaffen, en door de nieuwe schoolwet onzer vriendjes Schollaert, Woeste en Cie zullen onze broerkens en pastoorkens er toch geheel meester zijn de wetenschappelijke waarhe den en de geschiedenis zullen er met eene klerikale saus opgedient worden. Door de leergang van katekismus zul len wij weten welke ouders liberaal zijn wij zullen ze wel trachten te vinden en onze eer(?)waardige heer pastoor die gij kent zal nog beter we ten bij wie hij kiespropaganda moet maken voor de volgende kiezing, en dwangmiddels moet gebruiken. Geene nuttelooze uitgaven meer. Wij hebben wel al het geld, door de liberalen gespaard, verkwist, goederen verkocht, 65,000 franken in 't water werk te veel gegeven, het budget der pompiers verdubbeld, enz., enz. Moet gij meer kontributiën betalen, welnu 't is de schuld van... (op wiens rug zouden wij het wel leggen van de socialisten. Beminde kiezers, vergeet dat alles, wees gerust; er zal geen cent te veel verteerd worden, ons verleden ant woordt voor ons toekomende. Verbeteren van het lot der armen en der werklieden. Kiezerkens met eene stem, als er nog eenige miljoenen aan de Hospicen ge schonken worden, zullen wij ze trach ten te gebruiken voor het stichten van een gevangenhuis, dat zal u allen rijk maken. Daarbij, als gij alle maanden te biechten gaat, en dat Mijnheer de pas toor u nooit zal moeten de absolutie weigeren omdat gij den Strijdof andere slechte gazetten leest, dan zal men u van tijd tot tijd een brood- kaartje geven. Voor het minimum van dagloonlaat ons daar nu niet over spreken dat was goed vóór de kiezingen, maar we moe ten dat nog een beetje bestudeeren, want gij weet, als het werkvolk te veel geld wint, dan kan men het voor een glas bier en hesp met volaert niet meer in het Volkshuis houden. Openbare merken zullen wij ook uit voeren, maar gij moet geduldig zijn Wij hebben zoo veel doen werken vóór de kiezing dat er niets meer over blijft. Nochtans wij hopen hier binnen eenige jaren eene kleine dozijn kloos ters te kunnen bouwen. De waterbuizen die allen zullen springen onder de drukking door het waterkasteel gegeven zullen dan ook mogen vervangen worden. Handel en nijverheid zullen wij be- voordeeligen. De handelaars moeten ook wat ge duld hebben wij hebben toch zooveel moeten koopen vóór de kiezing dat wij eenen voorraad van alles voor vier of vijfjaar hebben. Maar voor de nijverheid, daarvoor zullen wij werkenwij zullen eene suikerfabriek stichten te Zoetenaye, eene bleekerij te Steenockerzeele, een klooster waar men zal kanten maken die wel een centiem per uur loon zul len verschaffen, enz. Recht voor allen (die gekend zijn als kaloten). Wij en onze vrienden zijn rechtvaar dig, wij volgen ten beste het artikel der grondwet die al de Belgen gelijk voor de wet verklaart. Bij voorbeeld als er te beslissen is over de geldigheid van twee kiezingen, de eene waar de liberalen 700 stemmen meerderheid hebben, en de andere waar onze vrienden 65 stemmen, d. i. 1.5 kiezers boven de meerderheid had den door bedrog kunnen bekomen, dan aarzelen wij nietrecht voor allen wij verbreken de stemming waar de libera len winnen en verklaren geldig die welke aan onze vrienden de meerder heid geeft. Kiezers, oordeeltgij kent ons, en kent vooral de waarde van onze belof ten; wij bedanken u voor uwe stemmen en hopen dat gij het nooit zult te betreuren hebben de liberalen te heb ben over boord geworpen. Geteekend Escobar en Loyola. Voor regelmatige overschrijving Rageur. La Députation permanente de la Flandre occidentale a statué hier Jeudi sur la réclamation a elle adressée au sujet des élections du 17 Novembre a Ypres. Elle a décidé qu'il n'y a pas lieu de tenir compte de cette réclamation elle a prociamé correctes et inattaqua- bles les élections du 17 Novembre, passant en même temps l'éponge sur Jes faits qui l'ont précédée. Aucun des faits articulés dans la ré clamation n'a para a la Députation permanente digne d'être retenu, aucun ne lui a semblé assez important pour faire l'objet d'une enquête. C'est ce- pendant la même Députation perma nente qui avait annulé les élections d'Ypres en Octobre 1890, paree qu'elle présumait que le secret du vote n'avait pas été sufiisamment assuré. II iin- n porte peu que cela puisse arriver n il faut que cela arrive, pour qu'une réclamation soit possible écrit le Journal d?Ypres du 4 Décembre a pro pos d'un fait signalé dans la réclama tion libérale. II parait que lorsque l'élection est défavorable aux cléri caux, il n'est pas nécessaire que cela soit arrivé pour qu'on l'annule Deux poids et deux mesures. C'est en vertu du même principe que la même Députation permanente a va lidé l'élection du lr Février 1891, mal gré les nombreux faits prouvés de corruption qu'on lui avait signalés, malgré les irrégularités graves, mal gré tous les motifs les plus plausibles. Elle recommence aujourd'hui ce qu'el le a fait il y a 5 ans. Les honnêtes gens jugeront une fois de plus ce que vaut la moralité d'un corps politique cléri- cal. Nous y reviendrons. Om 6 uren 's morgends 't was nog ferm donker werden de prachtige kaloten-feesten aangekondigd door eene kanonschot die mij deed ontwa ken. Ik sprong op om te zien of het mis schien eene crimineele poging was, geplegen door den eenen of anderen anarchist tegen mijnen eerw. vriend de pastoor van S4 Pieters. Niets was gebeurd. Wat later deed ik een wandelingske langs de S4 Pieterswijk, om de talrijke vaandels te aanschouwen. De wijk?.... Ja, er was juist een deeltje der Rijsselstraat waar mijn bovengenoemden vriend had kunnen eenige inwoners dwingen door hem betaalde vaandels uit te hangen. Het grootste van die vaandels was het roo- de vaandel der socialisten die juist een drie-maandelijks congres hadden en in 't geheel het gedacht niet had den gekregen zich te mengen aan dom pers-festiviteiten Hier en daar had men met eenige ellen lijnwaad door een karamelrijm- ken vuilgemaakt. Om twee uren losbarsting van eene bom Wij hebben er niets van gezien en nog min van gehoord. Fakkeltocht vervangen door eenen uitgang der katholieke wacht met vele moeite per roode affichen bijeengeroe pen. Natuurlijk, een fakkeltocht door dom pers ingericht dat was te moeilijk, en daarbij, die mannen vreesden mis schien dat de liberalen hun stokslagers- voorbeelden gingen navolgen en hen in het duister afranselen. Dat kwam nooit in 't gedacht van een liberaal, maar toch doet het ons een maal te meer verstaan dat een plichtig gewe ten nooit gerust is. BQsnxaiBzs POTJE LA VILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belyique (excepté les deuxFlandrcs)s'adresser a VAge?iceHavasBruxel- les, iue de la Madeleine, 32, et a Paris 8, Place de la Bourse. ODIEUX COUP DE PARTI.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1