Simple question. Pourquoi laisse-t-il de cóté les faits numérotés 8 et 9 11 ne veut pas les traiter, semble-t-il dire. Pourquoi DE KAMER Vol ks verte gen woordigers Lïindi ou Mardi, sur la Grand'Piace, eonversa- sation entre deux mata dors catholiques. 1 B C voor den Werkman HERTELIJK WOORD L'accise sur les alcools. Een vuurwerk moest afgeschoten worden op het Zaalhof, maar de in woners van dien wijk waren van ge dacht de kaloten daar slecht te ont vangen en 't vuurwerk had geen' plaats (Aria Surmont bovenaan). Voor den stoet de zelfde dronken vrouw van den voorgaanden kaloten uitgang, dan de blikkene fanfare waar de kako phoons de grootste plaats hebben. Twee of drie kaloten-kandi- daten volgden. Henrietje en M. F. haastten zich langs de Rijke Klaren- straat weg te loopen. Zij bewonderden daar de monumen tale poort van het weduwenhof. En maakten scherreweg. (Aria Surmont bovenaan). Eenige kaarsjes die men te veel had in de kerk, en die mijn zwart- rokkige vriend aan zijne kerkratten opgedragen had, werden dan aange stoken. Overal begon men het kalotenlied te zingen met eenige variantener werd nog al veel gezongen Met Anseele bovenaan. Mijn bovengenoemde vriend ging in al de herbergskens zijn tourneetje betalen. C'est <ja qui relèvera le prestige de la religion zegt men in 't fransch. Nu kon men wel de schoone opschrif ten bewonderen die men door de leer lingen der S4 Aloysiusschool had doen opstellen. 'T is goed dat wij wisten dat het die kwa jongens waren die dat opstelden, anders hadden wij gedacht dat die opschriften gemaakt waren om met de katholieke gekozenen de spot te houden. Wij durven die dommigheden niet overschrijven uit vrees die heeren door die rij mkens te beleedigen en ons zoo een proces op den nek te trekken. Daar was er voor alle goestingen Hesp met Colaert, en Boone bier. (Ziet ons menu van over veertien dagen). Er werd ook wel wat te luid gezon gen Vive la sociale hetgeen ons laat nadenken over het gedacht der perso nen die daar op den S4 Pieterswijk wandelden. Bond 6 uren waren er in 't geheele 2 of 3 bendekens van een tiental dronkene kaloten, met Tjeppe aan hun hoofd. Een vuil liedje was uitgegeven ge weest te dier gelegenheid. De liberale kandidaten worden er wat in de modder getrokken als een klerikaal aan iemand raakt moet hij dien persoon vuil maken om dat hij zelf zoo vuil is. Wij hopen dat dit liedje zal voor het gerecht gezongen worden, en dat er daar wellicht zal anders over gedacht worden dan de schrijver dier verzen het dacht. Rageuk. Le Journal d' Ypres, a grand renfort d'hypothèses et de manoeuvres de chiflres, essaye de contester 8 des 10 motifs d'enquête énoncés dans la recla mation libérale au sujet des élections du 17 Novembre. Wij lezen in de "Werk man weekblad der ehristene volkspartij te Men is aan het budget der spoorwe gen. Anseele heeft Vrijdag en Dijnsdag bij nag'heel de zitting ingenomen, spre kende over de Bedienden van den ijzeren weg en ook van de Compagniën. Veel waarheden heeft hij gezegd... Het lot der Arbeidende Klassen moet verbeterd worden... Werken is geen schande. Die werkt, moet eten hebben en huiselijke welvaart kunnen genieten... O Paus Leo XIII, als Gij van uit uw Vatikaan roept De regeeringen moeteu de Voor zienigheid zijn van alle werkende vlas sen dan is het wel vast uw gedacht dat zij eerst en vooral zouden zegen voor hun bedienden, voor hun eigen Volk, aldus 't goed voorbeeld gevende en den weg banende. Veel bedienden van Statiën en ijzeren weg hebben lastig gevaarlijk werk en kunnen moeielijk met hun huishouden leven... Dat men dien toestand verbetere, en elk zal er Dank over zeggen... Er zijn 45 Sprekers voor dit Budjet en Anseele heeft bijna 5 uren gesproken, veel af gelezen... Dat belemmert een grondig onderzoek.. Men zal nog moeten terug komen op het voorstel van den Pries ter-Volksvertegenwoordiger Eiken Redenaar 1 uur spreken.1 uur is lang genoeg... Dat Minister Van den Peere boom toch niet benauwd weze van her vormingen en veranderingen.Schoon Reglementen worden dikwijls wreed overtreden... In de plaats van den Mi nister, we zouden een Register doen rondgaan, voor ons alleen, en opdien Register laten al de klachten schrijven, gansch vrijzonder vrees van er eenig ongemak over te hebben... Keizer Ka- rel ging dikwijls uit, verkleed als Boer of als Koopman en zoo werd de waar heid hem bekend... De Kamer heeft nog geen beslissing genomen over 't Beknopt Verslag. 4fr. zou de dood zijn dit Verslag en de So cialisten spreken reeds van een verslag uit te geven op hun eigen... 2 fr. de kerk in 't midden... Een ander zeer gewichtige zaak is de Vleeschkeuring in alle steden boven de 3500 zielen zou den de kosten van onderzoek op de Gemeente vallen er is ook spraak van overal experten aan te stellen. D'openbare gezondheid is een groote zaak, zekerlijk doch dat men den Veehandel toch niet belemmere Boter en Vee, 't is de laatste redplank van den Boer... Men mag, op. geen manie ren, den Veehandel krenken. Dat men de verbetering niet zoeke in de Boeken maar uit d'ondervinding van den dage lij kschen Handel. Daarom is het heel goed dat er in alle Besturen Menschen zete len uit de merkende klas... M. Van Namen van S4 Nikolaas heeft een grondig on derzoek gevraagd van die gewichtige zaak... Dat Minister De Bruyn toch naar de landbouwers luistere en naar de Beenhouwers en in deze zaak alle knevelarij en alle nuttelooze kosten vermij de... Eh bien mon cher, quelles nouvelles de Bruges Mon meilleur ami,tout va bien je regois a l'instant une lettre d'un de mes meilleurs amis, qui m'annonce que l'enquête demandée par les libé- raux est rejetée. Ouf Aviez-vous réellement peur Fichtre bien quand on sait ce que je sais, il y avait de quoi ne pas être tranquille. -- Les libéraux, par hasard, se- raient-ils parvenus a découvrir quel- ques-unes de nos malices Certainement. D'après ce que j'aiappris et vous savez que j'ai des mouchards partout, ils seraient en possession de preuves accablantes con- tre nous, en nombre suffisant pour pou- voir prouver a ia Députation perma nente et au Gouvernement que, sans les bulletins marqués et forcés Et sans l'argent que nous avons Je comprends,n'en parions pas, cela nous a coüté les yeux de la tête, les libéraux auraient obtenu deux cents voix de majorité. Je suis d'accord avec vous. Ainsi pas d'enquête, quel bon- heur Je pars immédiatement a Bruxelles j'irai voir mon cher ami de Burlet et lui demanderai de ne donner aucune suite au recours au Roi Comme vous y allez II y a cinq ans, alors que nous n'avions pas de motifs, nous sommes bien parvenus a faire annuler les elec tions, qui avaient donné aux libéraux une forte majorité; nos amis de la Deputation permanente et le ministère catholique nous out aidé a nous empa- rer de l'Hötel de Vilieet nous ai- deront a nous y maintenir. Ainsi, aussi longtemps que les catholiques seront au pouvoir les libé raux n'obtiendront rien, pas même uu semblant de justice car, voyons mon cher, les enquêtes, si alles avaient eu lien, et faites par nos amis, eussent in- dubitablement démontré l'insanité des reclamations libérales. Mais sans aucun douto cepen- dant ii vaut mieux qu'il n'y en ait pas: n'avons-nous pas le pouvoir? Tachons d'en profiter le plus longtemps possi ble, les libéraux n'ont qu'a se fouiller. tot den Werkman, door Ch. Lucas doctor in de godgeleerdheid, Secretaris Z. D. H. Mgr den Bisschop van Luik. UITBREIDING EN NATUUR VAN 'T SOCIALISMUS. Mijne vrienden, Zoo bij voorbeeld het kan niet ontloochend worden dat A De werkman in sommige gevallen te veel moet werken. Er zijn ambachten die niet alleen de vrouw, het kind, maar ook den sterken man zeer vermoeien. Zoo het werken in de koolpatten, het stoken der groote vuur ovens, de glasblazerij, het werken in linnen fabrieken. Zoo 'n werk vermoeit den werkman en heeft hij tusschen den arbeid niet de noodige rust, zijne gezondheid verdwijnt, hij gaat gebukt voor de jaren, hij sterft jong. Het gebeurt dat de mensch gedurende te veel uren zulk werk moet verrichten. De socialisten zeggen tot hem neem 8 uren rust, 8 uren arbeid, 8 uren uitspanning eri verder dat de wetgever door de wet verbiede langer te laten arbeiden. BTe midden van 't werk moet de mensch b rusten en God heeft den mensch zoo gemaakt dal hij, ten minste niet gedurende geruimen tijd, meer dan zes dagen voortdu rend werken kan. Den zevenden dag moet de mensch rusten. God gebiedt het in zijne goedheid opdat de mensch ruste naar het lichaam en op dien dag zijne ziel tot God verheffe. Die wet helaas is niet meer onderhouden. Zondags wordt veel gewerkt. Dat is een onge luk voor den mensch. De socialisten vragen eene ononderbro- kende rust, iedere week, van ten minste 36 uren voor alle werklieden. CHet is niet te ontkennen dat de kinde- ss ren al te jeugdig in de fabrieken worden Opgenomen. Het kind dat nog niet genoeg ont wikkeld is en in de lucht der fabrieken aan zwaren arbeid wordt overgeleverd, kan niet opgroeien en sterk worden zooals de natuur het verlangt het is ais eene verflenste bloem welke tot hare volle schoonheid niet kan ko men. De socialisten vorderen dat de Staat ver biede kinderen onder de veertien jaren aan te nemen en slechts gedurende 6 uren kinderen tusschen 14 en 15 jaren te gebruiken. DHet valt niet te ontkennen dat in de roo- derne industrie of hedendaagsche nij verheid de vrouw met meer de plaats inneemt welke zij volgens het plan der Voorzienigheid moet hebben. De vrouw, de moeder heeft slechts eene plaats die de hare is te huis, bezorgd voor haren man, bezorgd voor hare kinderen. Wat kan toch een huis, wat kan eene fami lie zijnswaar de Moeder nooit t'huis is Wat kan er van de kinderen komen als de Moeder in den nacht gaat werken Wat zal den man zijn huis, zijne kamer aan trekkelijk maken als zijne vrouw, die hij tot gezellin van zijn leven gekozen heeft, bijna voortdurend afwezig is. De vrouw moet ten minste 's nachts t'huis blijven, zeggen de socialisten en daarom moet de Staat het nachtwerk aan de vrouw verbie den. Jeudi 5 courant, la Chambre a com mence l'examen du projet de loi relatif a la fabrication et d Vimportation des al cools. Laréiorme essentielle du projet est réclamée depuis 'longtemps par les progrëssistes le gouvernement cléri- cal l'a mainte fois déclarée impossible ily vient aujourd'hui. Nous découpons a ce sujet, dans la Rèforme du 4, les passages principal d'un article de M.Aug. Lambiotte, an. cien député de Bruxelles, qui s'était spécialement voué a l'étude des qu08. tions commerciales et industriële dans leurs rapports avec le fisc. Ce projet a été déposé par Ie ministre des finances au rnois de bévrier dernier, Depuis lors, M. de Smet de Naeyer, suivant sa douoe habitude, a trouvé bon d'amender presque tous les articles de ce projet qu'il avait lui-même présenté. II en est résulré que i'exposé des motifs, les amendements et les sous-amendemeuts de M. de Smet de Naeyer, aogmentés du rapport de M. Tack, foment un volume, granu format, de pres de 150 pages A lire le projet de loi et I'exposé des mo tifs, on pourrait croire que le but de leurs rédacteurs a été, fout simploment, de rébu- ter les non initiés qui auraient tentés dt chercher a comprendre. C'est toujours Tan' cien et sot système qui prévaut l'adminis- tration croit devoir n'éerire et ne parlei que pour les spéeialistes. Elle n'est pas en core faite au changement survenu dans notrs régime électoral; cela viendra a la condition qu'on l'y pousse un peu. Au fond de quoi s'agit-il Tout bonne- ment de corriger le système suranné et inique adopté pour le prélèvement de l'impot sur les liquides alcooliques et le remplacer par un autre plus équitable, plus en rapport avec les progrès de la science industrielle et moins désastreux pour l'agriculture. Actuellement, on percoit l'impót dans les distilleries sur la quantite d'alcool que l'on suppose pouvoir être extraite d'un volume déterminé de matières mises en fabrication. L'impot se paye done d'après le rendement presume. La conséquence inévitable de ce système a été que les grandes usines, bien outillées et pouvant choisir, pour leur travail, les matières les plus riches en alcool, ont eu une avance telle sur les petites distilleries que celles-ci ont dü disparaitre. La lutte était impossible. L'alcool coüte fort peu de chose, en réali- té le litre d'alcool a 50 degrés vaut, a la distillerie, a peine vingt centimes. Mais i'impöt est de soixante-quatre centimes La moindre augmentation de rendement produite par les outillages perfectionnées assurait done au grand industriel un avan- tage double et considerable s'il obtenait de sa cuve-matière un pour cent d'alcool de plus que ses faibles concurrents, cela lui proeurait, en réalité, un béuéfice de 4 p. c. puisque, p- ur chaque litre obtenu en T-lus, il bénéficiait, non seulement de la va- leur intrinsèque de ce litre (vingt centimes), ce qui eüt été légitime, mais, en outre, de l'impót (soixante-quatre centimes). Pin réalité, ce système accordait- aux grands distillateurs le privilège de percevoir, d'une facon indirecte, A LEUR PROFIT, I'impöt sur l'alcool qu'ils produisaient en plus que les petits fabricants. En principe, i'Etat seul percoit des impöts, mais les lois fiscales, votees'par les Chambres censitai- res, ont trop souvent permis a certaines in dustries (celles des alcools et des sucres notamment) de se substituer indirectement a I'Etat et de se faire payer d'importantés redevances par les contribuables. C'est même une des raisons qui ont déterminé beaucoup de personnes fort peu préoccupees de politique a réclamer la disparition d'un système qui favorisait des abus aussi scan- daleux. Le ministre des finances actuel a voulu mettre fin a l'une de ces iniqnités nous l'en félicitons et nous engageons vivement nos amis politiques qui siègent a la Cham bre a l'aider dans l'ceuvre qn'il entreprend. Rompant avec la routine de l'administra- tion, M. de Smet de Naeyer propose, qua l'avenir I'impöt sur l'alcool soit percu sur U quantité d'alcool réellement produite et non plus sur des quantit.es simplement présu- mées. C'est le principe vrai que les déino- crates de tous les pays ont toujours défendu et que, avec quelques-uns de nos amis, nous avons défendu a Ia Chambre, Nous nous sou venons encore qu'il y a deux ans a peine, i'administration des finances et M. Beer- naert, le ministre d'alors, proclamaieni cette réforme chimérique et irréalisable elle devait entrainer toutes les horreur* resultant du rétablissement de Vexercici (visite des employés de l'accise) ehez leS habitants, que d'aucuns déclaraient, sans rire avoir été l'une des causes principal®5 de la révolution de 1830 C'était ridicule Nous avions beau dire que, dans presqu' tous les grands pays d'Europe, on perS°' parfaitement i'impöt au rendement sanf pour cela pratiquer l'exerciue ch jz l®5 débitants et qu'on pouvait faire ici ce qui faisait d'ailleurs. On nous répondait4 i®" ——li —uiui—mui mm n iniT»i VAN »«iwioa».a •m-iT.^^BanneMa.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2