M^arai»Mint le Matnedi. l'union fait la force. Administration et Rédaction Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Onze Meesterkens. Onze meesterkens. Genten. Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en van het Arrondissement Hyènes cléricales. Samedi, 16 Février 1895. 5 centimes le numéro. Ire année. 1\° 16. PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 3 francs. Par an 3 f'r. 5() c. «a Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. Hoe !H. Surmont zich gedraagt tegenover de Vrijzinnigen en de Kristenene Demokraten. Oordeelt nietopdat gij niet geoor deeld wordet. (Evang. Matthias, 7, IJ. Want met welk oordeel gij oor deeltzult gij geoordeeld worden met welke maat gij meet, zult gij gemeten worden. (ld. 7, 2). Alzoo brengt een goede boom goede vruchten voort en een slechte boom slechte vruchten. (ld. 7, 17). Daarom aan hunne vruchten zult gij ze erkennen. (ld 7, 20). De onpartijdige burger welke de handelingen van onze meesterkens aandachtig nagaat, zal reeds gevoeld en bemerkt hebben dat de handelin gen van M. Surmont nog zonderlinger worden dan zij waren. M. Surmont eet zijn woord op zake van onderwijs. M. Surmont eet zijn woord op zake van Evenredige Vertegenwoordi gers. M. Surmont eet zijn woord op in de Vertegenwoordiging der Belangen. M. Surmont behoort voortaan tot die treurige specimens van saamge- perste achteruitkruiperij welke als Senator omhelzen alles wat antidemo- kratisch is en als burgemeester alle hunne beloften verwurgen, en wanneer zij kunnen, naar hun tegenstrevers slaan met den stok der onwaarheid en der onrechtvaardigheid. M. Lapiere is vrijzinnig. Ook ontvangt hij geene uitnoodigin- gen om deel te nemen aan de aanbeste dingen der gemeente, zoodat M. Sur mont zekere ondernemers niet verwit tigt, hen alzoo boycotteert en het belang der stad zeer zonderling ver staat. Onze lezers weten dat we tot heden over die zaak niet gesproken hebben, omdat we gaarne stukken in handen redeneeren. Dit werd ons zelfs wat ver weten. Doch nu aanklager en verdedi ger hun beweringen en bewijzen aangebracht hebben, nu mogen we verklaren dat M. Surmont de Burge meester is van zijn klerikale vrienden en dat hij zijn handelingen verdedigt met middelen welke zelfs M. Colaert niet gebruikt. Wanneer M. Colaert op heeter daad betrapt wordt, dan ont kent hij eenvoudig. Wanneer M. Sur mont wat onder den neus gewreven wordt, dan antwoord hij ernevens met lafle galachtige onwaarheden. Platgeslagen wat zijn partij ziekte aangaat (de uitnoodigingen), werpt M. Surmont zich op M. Lapiere als onder nemer. Dat noemt M. Surmont mis schien politiek doch wat de zwak heid eener zaak bewijst, is, nevens de zaak te antwoorden. M. Surmont vraagt aan M. Lapiere straatborduursels voor de Seminarie straat, een werk dat spoed eischte. r M. Lapiere bezit slechts belegsel in Zinniksteen wat duurder kost dan de gewone gemeene Mafflesteen. Wat doet M. Lapiere Hij schrijft M. Surmont dat hij zelts den Zinniksteen wil terug nemen, zoodra de Mafflesteen der stad aangekomen is. En om die kiesche handeling beticht M. Surmont den heer Lapiere... de stad te duur gere kend te hebben Dit alles waarschijnlijk om te bewij zen aan het publiek... dat M. Lapiere... wat, M. Surmont M. Surmont heeft ook willen bewij zen dat de teekeningen van M. Lapiere niet deugen. En die teekening... is van M. Lapiere niet, die teekening komt ook met uit zijn werkhuis. Daar M. Surmont het Evangelie aan haalt (het sermoen op den Berg), zijn wij zoo vrij zijn citaten wat te voiiedi- gen als motto van ons artikel en ook hem den raad te geven nooit met modder te werpen want de modder bevuilt de hand des werpers. De vrijzinnigen worden niet alleen zoo zonderling behandeld door ons klerikaal bestuur. Ook degenen welke behooren tot de partij de Kristene De mokraten. M. Angillis had een aanbesteding ingezonden. Doch deze werd niet aangenomen, omdatM. Angiitis zou gezegd heb ben in tegenwoordigheid van een Sche pen dat hij inschreef om zekere lie den te vervelen Wij beweren dat de stad niets uit te maken heeft met het doet eener aanbe steding. Nu M. Angillis houdt staande dat hij die woorden niet uitgesproken heeft. De getuigen welke tegenwoordig zouden geweest zijn bij 't uitspreken dier woorden hebben niets gehoord. Iedereen schandvlekt het gedrag on zer meesterkens tegenover M. Lapiere. Iedereen zal het gedrag onzer mees terkens schandvlekken zoo het onder zoek, gevraagd door M. Angillis, gun stig uitvalt ten voordeele van dezen, wat bijna niet anders kan, daar M. An gillis zelf het onderzoek vraagt. En het besluit hiervan is Dat de klerikalen, welke op het Stadhuis heerschen, buitengewoon schoon handelen met de lieden welke met denken als zij Minder politiek en meer bestuur Reusje. Iedereen herinnert zich dat M.Brun- faut op zekeren dag (11 Februari 189B) in den gemeenteraad vroeg Gij wilt voor de Pompiers een nieuwe pomp koopen van 4000 fr. Maar weet gij hoeveel gij reeds uitgegeven hebt voor de Pompiers Het dubbel van de uitgaat der liberalen39000 fr., Mijnheeren Gij droomtzei M. Colaert. En 't was zoo nochtans. Hoe die kerels met het geld der bur gers omspringen, is onzeggelijk. Een nieuw leitje. De ontvanger der stad mocht zijn vroeger huis niet langer bewonen. M. Surmont duidde hem een ander aan. Men maakte en bouwde onlangs her stellingen (voor den dienst van ont vanger) voor 'n som van 4000 frankjes. Welnu Die 4000 fr. voor 't ontvan gersbureel zijn in 't water geworpen, want de ontvanger... zal het huis niet Wer schijnende êles SRaterdags. rue au Bcurre, 20, Ypres. eendracht maart macht. bewonen, omdat het verhuurd wordt aan een ander persoon. En die kerels spreken van verspa ringen. De openbare scholen afschafien, ja en de centen geven aan scholen zon der waarborg... 4000 fr. voor pompen, 4000 fr. voor onnoouige herstellingen, 4000 fr. voor dit, 4000 fr. voordat... Het is om te droomen. Crêvé, le Toekomstn Sous ce titre, en langage des cours (des miracles), un scribe du Journal d'Ypres a vomi en tête du dernier nu méro un article d'oü, parmi d'mquali- üabies ordures, s'exhale une haineuse joie causée par la disparition de notre confrère le Toekomst. Ouvrons largement nos fenêtres, bouchons-nous le nez et reproduisons, pour l'édiücation de nos lecteurs, quel- ques lignes de cette prose d'égout Le Toekomst vient de crever sans crier gare. i On a trouvé son cadavre étendu brusquement sur des ballots de numé- ros invendus,ainsi qu'on rencontre la charogne d'un animal immonde cou- n ché, les pattes en l'air et la panse a démésurément gonflée, sur le tas de fumier oü 'A aimait de se vautrer. Ayons toutefois le courage... de le culbuter en bas du tas d'ordures sur n lequel vient de crever, de l'ense- veiir civilement sur eet amas qui constitua toutes ses délices et fit toute n sa fortune, et puis de déposer sur cette sépuiture le dernier crachat n d'un trop juste mépris. (A rapprocher du respect de nos clé- ricaux pour les enterrements civils, devant lesquels ils ne se découvrent pas et qu'ils vont même jusqu'a huer). Nous n'avons pas le courage d'allon- ger cette répugnante citation et de soumettre les nerfs de nos lecteurs a une plus longue épreuve. Pour ceux qui voudraient savoir jusqu'oü peut aller le goüt de l'ordure chez un écri- vassier clérical, disons que toute la première colonne du Journal est pleine de pareilles fieurs du rhétorique Fleurs de fumier, plutötsi c'est ainsi qu'on apprend a écrire dans les colléges épiscopaux, il y a la un joli pendant a la morale des jésuites et aux moeurs des petits-frères corrup tion des coeurs, des esprits et des corps, ce serait le fond de l'éducation cléri- cale, si l'onen juge d'après les produits auxquels le Journal d' Ypres réserve la place d'honneur dans ses colonnes, et d'après ceux qui se sont étalés sur les bancs de la cour d'assises. Et comme c'est bien chrétien, de s'acharner avec pareille volupté do corrompu sur le corps d'un ennemi mort Mais pourquoi nous indigner La presse cléricale nous a habitués a cette conduite d'hyènes dévoreuses de cada- vres. Et c'est pour le Toekomst un hon- neur d'avoir mérité jusqu'après sa disparition les iDjures sans nom du déposoir qui s'appelle le Journal d'Y pres. Elles prouvent que le Toekomst a fait besogne utile, et que sa mort a réjoui ceux qu'il a toujours vaillam- ment combattus. Naturellement,le Journal d'Ypres n'a pas manqué l'occasion de se fourrer une fois de plus le doigt de Dieu dans l'oeil. Suivant lui, c'est en mangeant du Pape que le Toekomst- vient de crever. Cela, paree que, dans son dernier nu méro, il avait pnblié une traduction d'une page de Victor Hugo fiétrissant la vénalité de la cour pontificale de Pie IX. Et le Journal de s'extasier sur la pro- fonde sagesse du comte de Maistre, eet écrivain ultramontain qui eüt voulu établir le règne de tliéocratie, et qui aurait dit, dans une phrase que le Journal traduit en style de vidangeur celui qui mange du Pape en crêve. L'aphorisme du comte de Maistre n'a pas empêché V. Hugo de vivre plus de trente ans après avoir écrit le Christ au Vatican qu'a reproduit le Toekomst ce qui démontre, que le doigt de Dieu, en tout cela, ne s'est trouvé que dans l'oeil du Journal. 11 n'en verra d'ailleurs ni plus ni moins clair ses yeux reste- ront irrémédiablement fermés a la vérité et a la justice. II serait cependant bien nécessaire que le Christ, comme dans la fiction du poète, revmt flageller ceux qui ont transformé sa pure doctrine en instru ment de domination et d'exploitation qu'il vint une fois encore chasser les vendeurs du temple destiné a répandre la plus admirable morale qui ait été prêchée sur terre. Si après 1900 ans cette morale est encore lettre morte, c'est que les temples d'oü elle devait rayonner sont devenus des boutiques, d'oü le vendeur déverse la hame sur ceux qui ne font pas bouillir sa mar- mite. Pour le clergé catholique, le vrai Dieu, c'est l'argent, c'est le veau d'or que les Hébreux, fidèles a l'espnt de leur race, adorèrent dans le désert, et que l'église catholique a rémstauré en pleine gloire sur ses autels, en place du Dieu prêchó par Jésus, Nous n'en voulons poiir preuve que le fait, qui date d'hier, rapporté par le jouraal catholique la Libre Paroleet qui montre que l'exemple part d'en haut. Le fils d'Erlanger, le juif de Franc fort que Drumont a fiétri dans la Fin d'un mondevient de se mariër, et le pape a envoyé sa bénédiction aux époux. Drumont écrit a ce sujet dans la Libre Parole dont le Patriote reproduit quotidiennement des articles (sauf celui-ci) Léon XIII ne connait évidemment pas Erlanger, et la bénédiction a été envoyée par un de ces prélats simo- niaques qui font trafic des choses saintes. On l'aürait envoyée dans ces conditions au fils de Ravachol, si le fils de Ravachol, avait pu la payer, c'est-a-dire si Ravachol, au lieu de faire un déplorable usage de ses fa- cultés, avait travaillé dans la Haute Banque. v A Paris, du moins, l'église, comme le patriciat romain, ne s'inquiète point de savoir d'oü vient l'argent et par quels moyens il a été conquis elle réserve ses fêtes les plus magni- fiques et ses bénédictions les plus augustes a ceux qui ont beaucoup volé. KSBMXfm* POTJE LA YXLLE, POTTE LA PEOVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deux Flandres) s'adresser a VAgence Havas, Bruxel- les, iue de la Madeleine, 32, et a Pai'is 8, Place de la Bourse. in in

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1