Philippe de Comines. Maatschappelijke vraagstukken. La Familie. Willemsfonds. Police. A propos de religions. Be arbeiderswoningen Lu Familie. Lisez et méditez, pauvres, chrétiens de cceur et d'ame, qui passez toute votre vie dans un travail honnête, qui suivez dans la mesure de vos forces les lois de votre Dieu. et a qui, a votre mort, l'église catholique accordera a peine, s'il reste quelques sous a votre familie, quelques prières distrait.ement balbutiées et quelques gouttes d'eau bénite parcimonieusement mesurées. Over dit belangrijk vraagstuk zijn 2 werken verschenen ïu de laatste tij den, het eerste in de Pandekten en het andere als volksuitgaaf in het Willems fonds. Dit laatste is geschreven door M.Hub. Langerock, dr in wijsbegeerte en letteren, een der socialisten van het Brusselsch Volkshuis en schrijver van een zeer nuttig werk dat eenige dagen geleden verscheen in de Bibliothèque den öonnaissances Moderne,s bij Ch. Kozez te Brussel en betiteld le Socialisme Agraire. Niemand zal het belang en de on misbare noodzakelijkheid eener beta melijke woning betwisten. Doch wie alhier te leperen met zijn eigen oogen rondkijkt zal met treurnis bemerkt hebben dat vele woningen nog te wen- schen over laten in opzicht van rein heid en gezondheid. In plaats van zuurstof welke het leven opwekt wal men aldaar pestgeuren, in plaats van de warmte welke het lichaam gezond houdt en bevrijdt van ziekten, zijpelt aldaar vochtigheid, windgeblaas en koude. En wie zou in zulke kotten de rust van den slaap vinden Eene on voldoende woonstede is het brandpunt van ondeugd en armoede. Wij zullen niet nagaan welke de inrichting van een gezond woonhuis moet zijn wij verzenden hiervoor naar II van Lan- gerock's werk. Wij zullen ook niet nagaan wat En geland Amerika, FrankrijkenDuitsch- land bijgebracht hebben om den wer ker eene goede woning te verzekeren. (Z III). De rol welke België gespeeld heeft in de wetgeving van de Werk manswoningen is geenszins schitterend Die wetgeving voliedigt zich met sprongen. In 1843, onder het ministerie No- thomb grijpen de eerste onderzoeken plaats te Brussel, te Antwerpen, te Luik, in Henegouwen, te Gent doch de uitslag is zero Het bewogene tijd perk van 1847-49 vestigt de aandacht onzer wetgevers op het zuiden, doch laat toch onder het ministerie van Frère-Orbande voorstellen verschijnen uitgaande van de Yei'eenigde Brouwe rijen van Leuven, van de Gentsche Geneeskundige Maatschappijvan Duc- pétiaux, in 1849 den omzendbrief van Rogier en De Haussy in 1852 wordt het besluit van het gezondheidscon gres afgekondigd en in 1857 valt de Bouwmaatschappij door schuld van 't ministerie. Tien jaren later (1866- 1867) verschijnt het pessimistisch ver slag van D'Elhoungue, eenige bouw maatschappijen rijzen op te Luik, te Antwerpen, te Brussel en elders. En het vraagstuk blijft slapen tot dat de afgevaardigde flanssens weerom de aandacht vestigt op de werkmanswo ningen doch het ministerie lag omver eenige dagen later (1883). Intus- schentijd hadden zich maatschappe lijke theoriën in verband met het vraagstuk der werkmanswoningen ont wikkeld, zooals 1) het Terrianisme in Frankrijk, 2) de Homesteads in Ameri ka, 3) de Samenwerking overal en 4) het Socialisme vooral in Frankrijk en Duitschland. Alle deze leerstelsels hebben een ze keren invloed uitgeoefend op de Bel gische Wet, welke wat later zou ge stemd worden. Iuderdaad, na de droevige gebeurte nissen van 1886 werd de regeering verplicht een onderzoek te openen om trent den toestand der werkende klas. (Wij kunnen zeggen en beweren dat de arbeiders 2 maal hun stem hebben la ten hooren dat zij schaterde in dat i'aar 1886 en in het jaar 1894 toen de Camer het meervoudig stelsel stemde). De wet welke geboren werd over de Weiicmanswoningen heeft betrekke lijk goeden invloed gehad, doch zij loopt mank aan verschillende tastbare feilen. Eerstens, het verwerpen van het voorstel van Hector Denis welke voor stelde eene Nationale Maatschappij der Werkmanswoningen te vormen. Hedendaags bestaan in elk bestuur lijk arrondissement beschermkomitei- ten welke medehelpen tot het uitbrei den van 't vraagstuk. Doch deze comiteiten worden deels benoemd dooi de bestendige afvaardiging van den Provincialen Raad en deels door het Staatsbestuur. Dat alzoo de politiek niet vreemd blijft èn aan de benoemin gen èn aan de handelwijze van die co- miteiten is licht verstaanbaar. Uit vele dier 64 comiteiten waait de locale geest van de plaats. Het verslag van Meeus besloot ook tot het verscherpen van het gemeentelijk toezicht der werkmanswoningen. Doch wie rond kijkt alhier, in onze straten en straat jes, kan opmaken dat dit toezicht heel weinig verscherpt is. Hoeveel prijzen van reinheid en orde zouden jaarlijks meer mogen uitgedeeld worden sedert het bestaan van art 2 der wet Is het gezellige leven binnenshuis daar wel mogelijk Hoe gek de wet van 1889 gebacleerd werd, toonde K. De Quéker aan te Leu ven op de buitengewone algemeene vergadering van 't Willemsfonds. De wetgestemd ten voordeele der werklieden is uitgevallen ten voordeele van de eige naars. Inderdaad, wat zien we gebeu ren te Brussel, b. v. Uit, hoofde der vrijstelling van persoonlijke belastin gen heeft de stad 140,000 fr. minder aan inkomsten, en, daar de kleine man altijd moet betalen, worden na tuurlijk die 140,000 fr. in de stadkas bijgeschoten door dien kleinen man. Verder. Wie betaalt de personeele be lasting in de groote steden De eige naar. Zoodal de heeren eigenaars 440.000 fr. in kun zak mochten steken als geschenk. Maar hebben nu die heeren eigenaars toch minstens de huurprijzen vermin derd NEEN. Een liefdadigheidscomiteit van Brus sel heeft een onderzoek ingesteld. (Zie L. Richald Les Finances Gommunales tome II, p. 196). Geen enkel eigenaar heeft vermin dering toegestaan. Doch, neen... Eène enkele vermindering werd geboekt en ziehier met welke voorwaarden Een huurling die 3 fr. per week betaalde, betaalt nu slechts fr. 2-50 maar de vrouw van den ongelukkige moet, alle weken, voor die 50 centiemen, het huis van boven tot onder kuischen. Verdere uitlegging is overbodig. Wat nog zonderling uitkomt in die wet welke de werkmanswoningen vrij stelt van personeele belasting, is, dat de merkman (zooals de fiscus dezen op neemt die werkt met zijn kandenalleen deze voordeelen geniet. Zoo dat een metser, een juwelier, een diamantzet ter welke 6, 7 of 8 fr. per dag verdient, ook werkman is en niets betaalt terwij l de postboden, de tolbeambten en dui zend andere bedienden welke van 600 fr. tot 1000 fr. per jaar verdienen geen werklieden meer zijn, want de post bode werkt met met zijn handenmaar veeleer met zijn voeten (o die fiscus en het gevolg daarvan is, dat deze lie den niets van de wet genieten, welke voor hen gemaakt is. M. G. Semey van Gent, een bouwer van werkmanshuizen, welk een onder zoek heeft gedaan in gausch België, heeft vastgesteld dat de wet van 1889 heel weinig nut heeft opgeleverd voor de werklieden (jaarboek van Willems fonds 1894, le aflevering, bl. XL1X en volg.) omdat de werkman te veel van land en stad moet veranderen (1). En hier komen we terug op onze I8 kritiek. Indien het Gouvernement het voorstei van Hector Denis had aangenomen, dan ware er mogelijkheid geweest, wisse lingen van werkmaushuizen te doen plaats grijpen. Wat nu met de ver brokkeling der comiteiten en hunne beperkte macht onmogelijk is. (Wie sporen van oud recht in onze heden- daagsche gebruiken wil nagaan, stu- deere de u wisselbeemdenofte dorps beemden welke alle jaren van eigenaar veranderen). Boffen we niét te erg op de rnensch- lievendheid der bouwers van werk manswoningen.... want het per cent is veel hooger dan op de spaarkas. (1) Dank aan het lekkere Manchester- Individualism dat van ons maatschappij heeft gemaakt een collectivism van kapitalism. dat den arbeider verpletterd heeft en hem uitgezo gen, dat van Kapitaal en Arbeid twee vijan delijke machten heeft gemaakt. De eigenlijke verdienste dier wet is dus niet zoo zeer haar innerlijke waar de (2)zij heeft het vraagstuk een stap vooruit gezet en die stap werd vooruit gezet ten gevolge van een onderzoek, en dit onderzoek sproot uit de treurige gebeurtenissen van 1886, welke dus ook nut hebben gesticht in de Bel gische wetgeving. In kiêstijdperk hebben wij candida- ten o. a. M. Golaert een klerikale fan fare hooren aanheffen voor die wet, deze zijn op een schild geklommen en hebben gezegd Wij stemden de wet van Augustus 1889, kiest voor ons. Gansch de wereld benijdt ze ons. n Welke waarde zulke reklaam heeft, zal de lezer nu wel zelf uitmaken, vooral daar ze uitgetuit wordt door dien volksgezinden persoon welken het katholiek Avenir social eens noemde: Un intéressant specimen de rèaction con- centree aux aspirations êmues, dont n le ridiculeF est égalé que par la bétise. R.v. P. Ses défenseurs Familie, religion, propriété Tels sont les points capitaux du pro- gramme de la Öune Romaine tel est le fragile rempart derrière iequel l'au- truche cléricale se figure naïvement pouvoir cacher sa tête pour échapper aux coups de ses adversaires, alors qu'elle même en détruit inconsciem- ment les fondements. Familie, religion, propriété Trois grands mots aussi uses que vides que le cléricalisme ose encore offrir au- jourd'hui comme panacée aux plaies sociales ïl ne s'apergoit pas que s'il veut jouir encore d'une existence éphé- mère, il doit se lancer résolüment dans la voie des réformes ouvrières et ren- dre justice aux droits de la démocra tie, quitte a reprendre par après ce qu'il a accordé Hors de la, point de salut La propriété Le principe romain tend a l'abolir par le communisme mo nacal et Textension de la main-morte La religion el le s'affaiblit, de jour en jour paree qu'elle devientsynonyme de théorie politique et d'exploitation en règle des misères humaines La familie Ah, parlons-en II est joli le respect des cléricaux pour la familie Gette défense de la familie constitue la plus charmante et ia plus douce des ironies qu'un pmce-sans-rire ait pu rêver Sans donner d'autres arguments (car ils abondent) a l'appui de nos dires, citons un articulet du journal le Peuple Savez-vous bien ce qu'ils disent, les évan- giles Ecoutez saint Mathieu (X. 37), voila les paroles qu'il attribue a Jésus Celui qui aime son père ou sa mère plus que moi n'e.st pas digne de moiet celui qui aime son hls ou sa fille plus que moi n'est pas digne de moi. Et saint Luc, écoutez-moi saint Luc (XIV. 29), e'est toujours .Jésus qui parle Si quelqu'un vient vers moi et ne hait pas son père, et sa mère, et sa femme, et ses en- fants, et ses frères, et ses sceurs, et même sa propre vie, ne peut être mon disciple. Et les Conciles, naturellement, décident en conformité de ces paroles. Dans la session du 24 au chapitre ler, le concile des Trerite declare Les enfants peuvent se marier et entrer en religion nonobstant l'opposition de leurs pa rents et sans leur corisentement. Et Ie même, session 25. chap. 17 A D0UZE ansune fillepeut entrer en reli gion un gargon SEIZE ans, MALGRÉ ses parents. Qu'en dites-vous N'est-ce pas, que les bus morales sous lesquellés se courbent les catholiques l'arrangent a une jolie sauce, la familie La familie, la religion, la propriété Belle trinité en décadence. Bons cléri caux, une seule alternative vous reste: mettez vite un faux nez de démocrate il y paraitra d'autant moins, que le carnaval approche. (2) Hei onpraktische nog is dat de werkman te weinig verdient om zich de kosten van de jaarlijksche huisrente en van een levensverze kering te getroosten. Men moet beginnen met den werkman hooger loon te geven. Deze week werden de wetsvoorstellen over den Gongo neêrgelegd. De voor dracht van M. Dr Jacobs komt dus te goeder ure om iedereen in te lichten, want het ware wel mogelijk dat een referendum over dit belangrijk vraag stuk plaats greep. Ziehier het nauwkeurig programma van dit feest, dat zal plaats grijpen op 17a Februari, ten 3 ure, in de zaal der Oud-Pompiers, PROGRAMMA. 1) Orkest. 2) M. J. Bartier De Asi-Fi-Jubito, roemeinsch lied, 3) M. V. Walckers fantasie voor hobo met klavierbegeleiding. 4) M. O. Mailliard Het gestolen Kind, deftige alleenspraak bekroond op den prijskamp van Loo. 5) M. A. Delmotte Mijn Moedertaal woorden van K. Groth, muziek van P. Benoit. 6) VOORDRACHT. 1) Orkest. 8) Mej.Z. De vers en M. J. Bartier: Bruiloftslied n\tDeBrussclscheStraat zanger van Hoste, muziek van De Mol. 9) MM. A. en V. Walckers? Frey- schutz, Fantasie voor 2 violen. 10) M. K. Deweerdt Kluchtlied. Klavierbegeleider M. H. Moerman. Les Yprois se plaignent a juste titre de I'inertie de Dame Police quand on est obligé d'avoir recours a ses bons offices ou qu'un accident quelconque requiert sa présence,ons'écarquillerait ies yeux a en attraper une ophtalmie avant de voir poindre le plus modeste képi a l'horizon Et de fait cettq situation ne nous étonne guères 1'Administration sur charge cette pauvre Dame de toutes espèces de besognes saugrenues qui la regardent autant que celles du cumu- lard garde-champêtre de Voormezeele. Les ageuts se plaignent a bon Tröit du surmenage auquel ils sont astreints. Pourquoi ies charger de corvées inutües Ainsi dernièrement encore notre maïeur les a envoyés de porte en porte quérir J'age des personnes habitant sous le même toit; a quoi plusieurs ont répoadu, a juste titre, qu'étant inscrits sur les registre8 de l'état-civil, onn'a- vait qu'a ies compulser. Certes le mouvement de la popula tion doit être suivi de prés, mais il est stupide, nous semble-t-il, d'exténuer des agents surmenés a chercher au loin des renseignements qu'on a sous la main Au surplus nos cléricaux seront les premières victimes de la désorganisa- tion de nos services publics Encore une remarque II y a quinze jours éclatait une ba- garre, rue au Beurrerésultatun homme blessé grièvement qui fut con duit au bureau de police. Arrivé-la, pas moyen de lui faire les premiers panse- ments que comportait la situation. Notre homme est resté un temps tres long, au bureau, dans un état la mentable, avant qu'on ait pu y remé- dier. Comment est il possible que dans le commissariat d'une ville de 16,000 ha bitants, il ne se trouve pas une boite de secours, permettant aux agents de service de donner les premiers soins. Cette incurie est sans excuses, M. Surmont, père de la cité Transmis a nos conseillers libéraux Fakirisme Dans un précédent article, nous ex- posions sommairement, quelques par- ticularités très-intéressantes des reli gions asiatiques, réservant pour une causerie ultérieure l'exposé de leur liturgie. Les cérémonies religieuses des brahmes se résument dans l'évocation des ames ancestrales, qui gardent leur individuality jnsqu'au jour plus ou moins lointain oü, ayant at teint, après de nombreuses réincarnations, la per-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2