Gemeentekiezingen L'élection de Thuin. Nog de leMei. Aan het Journal cl'Ypres. Ce choix esc excellent et ajoutera enco re aux nombreuses ameliorations apportées a eet établissement, en ces dernières années, et dont les heureux effets se manifestent déja. Le nom de M. Lernould est, chacun le sait, des plus avantageusement mêlé a l'his- toire de l'architecture de notre ville de ces derniers temps, de même qu'a l'Académie dos Beaux-Arts ou feu l'aïeul du nouveau professeur donna également des cours. j> Indépendamment de ces présomptions tirées des quaiités de race, nous avons comme garants de l'heureux choix fait par Tadministration de l'Académie les excel- lentes études spéciales faites par M. l'archi- tecte G. Lernould, son stage professoral fait a l'Académie de Poperinghe, oü son départ causera une perte sensible, et plus encore, ses oeuvres, fort estimées en notre ville pour le bon goüt architectural, le souci de la pureté de style et de la couleur locale qu'elles révèlent. Ce n'est pas M. Georges Lernould qui attachera jamais son nom a des construc tions telles que celle qu'on vient d'ériger rue du Séminaire et qui est a la fois un déni de bon sens et de science technique, un défi au bon goüt et un outrage pou,r ces chefs- d'oeuvre d'architecture dont notre ville s'énorgueillit a bon droit et qui constituent tout son cachet. Samedi dernier, nos maitres trou- vaient une belle occasion de réparer la prétendue justice commise par leurs prédécesseurs. Le Conseil communal avait a pourvoir au remplacement de M. Timmerman, ingénieur démission- naire. Pour la seconde fois M. Georges Ler nould, le candidat du Journal J Y-pres de 1890 postulait la place. A lire tout ce que nos cléricaux avaient écrit avant leur avènement au pouvoir, l'élection de M. Lernould ne nous semblaitqpas douteuse il est vrai de dire que nous n'avions pas compté avec la ligne con duite prise par nos maitres, qui con- siste a laisser protester une a une leurs promesses electorates. A la séance de huis- clos de Samedi dernier, le Conseil communal a nommé comme ingénieur M. Coomans, un ètrangerJournal d'Y- pres, et M. Coomans a eu pour lui tou- tes les voix cléricales Que penseront les honnêtes gens de l'attitude de nos maitres S'en éton- neront-ils Nous ne le croyons pas depuis quatre ans que nos cléricaux nous gouvernent, ils nous ont suffisam- ment appris a les connaitre. Avant leur avènement au pouvoir ils n'ont jamais professé qu'une politique de dénigrement. Ils ont pu séduire quel- ques naifs par des promesses, qu'ils s'empressent aujourd'hui de renier. Leur séjour a l'hötel-de-ville aura cependant eu pour heureux résultat de faire tomber leurs masques et de prouver aux yprois, que ceux qui les gouvernent réunissent toutes les quaii tés nécessaires a de vrais et parfaits jésuite. Reusje. Het orgaan van MM. Colaert, Froi- dure en Cie heeft de uitnemende goed heid ons verschillende vragen te stel len. Aan zooveel eer verwachtten wij ons niet, want noch het Nieuwsblad, noch zijn broêr het Journal beantwoor den de verschillende politieke en maat schappelijke artikels in dewelke wij hun zienswijze, bewijzen in hand, be kampen. Inderdaad, indien we een lijst van ons onbeantwoorde vragen wilden opmaken, dan zouden we zeker kolommen van ons blad vullen. Dat zal toch gedaan worden. Le Journal zou graag een kleinen pennetwist zien ontstaan tusschen le Progrès, la Lulle-de Strijdhet Weekblad en het Volksrecht. Zoo het Journal meent dat het politiek leven nog bestaat in persoonlijkheden uit te kramen, dan is het klerikaal blad volkomen mishet volk is moê van die kleinigheden wel ke toch nooit den toestand van stad, provincie en land zullen verbeteren, en vooral de persoonlijke economische en philosophische vrij heid niet zullen bewerken. Beste confrater, uw spel is te oud. Doch nu stelt het Journal ons vra gen, en alhoewel onze vrager onze vragen nooit beantwoordde, willen we hem in geenen deele het antwoord schuldig blijven. Integendeel. Het Journal vraagt ons dus Hoeveel doctrinairs zijn er te Ieperen Wij antwoorden Geene. Een doctrinair is eene politieke en economische onmogelijkheid. De leer van Manchester Laat doen en laat gebeuren is dood en begraven. Doch soms kunnen zekere partij en Manches- teriaansche of doctrinarische grondbe ginselen nakomen. Een voorbeeld Doctrinair of Manchesteriaansch han delden verleden week de katholieke leden van den gemeenteraad met te laten doen en te laten gebeuren dat de on dernemers van de lepersche waterlei ding niet zullen verplicht wezen het minimum dagloon aan hun werklieden te geven en deze niet te verzekeren voor ongevallen. Inderdaad de ondernemer zal geld op de waterleiding kunnen winnen ten nadeele van den werkman. Eu, krijgt de werkman een ongeluk dan zal er ge beuren dat de werkman zal moeten bestaan... van liefdadigheid, dat ver siersel der rijken (volgens M. Woeste en le Journalmaar die afschuwelijke ver nedering en verlaging voor den werkman (volgens de Strijd). Op onze zijde bestaan geene zulke doctrinairs in den echten zin van 't woord. Le Journal vraagt ons verder Hoeveel progressisten zijn er Wij antwoordenYeel. Het juiste getal kennen we niet. Doch zoo het Journal de kiezing wil afwachten dan zal het bemerken dat ze nog al talrijk zijn. Het Journal vraagt ons nog verder Hoeveel socialisten zijn er Wij antwoorden met het Journal zelf: Meer dan men denkt, en dat, in alle kringen der maatschappijzoo werk lieden als renteniers, zoo arbeiders in handwerk als arbeiders in kop werk. Doch alle socialisten zijn geen werk lieden en alle werklieden zijn geen so cialisten. Ook hebben noch de Volksbond noch de Strijd wat te ontkennen. In den Volksbond ZIJN socialisten. In den Volksbond ZIJN gematige li beralen en progressisten. En, het Journal komt tot het besluit, naar eenige geknipte regels uit le So- cialiste van Luik (woorden welke wij niet kunnen nagaan noch beoordeelen, omdat de zin van het gansche artikel zou moeten aangeduid worden en de feiten aangehaald waarop de gevolg trekkingen zinspelen) dat een progres sist een socialist is, en een socialist een progressist. Beste confrater, dat is niet heel juist. Vergelijk beide programmas en gij zult weinig verschil vinden, doch dit kleine verschil de aanneming of niet-aanneming van het Collectivist Ideaal, maken alleen het verschil uit tusschen een progressist en een socia list. En zoo ge meent, dat het woord socialist nog bang maakt, dan zijt ge mis. De gemeentekiezingen beginnen het Journal te jeuken en het denkt: Zoo de antiklerikalen zich vereenigen, dan is ons rijk uit. En inderdaad,beste confrater le Jour nal J1 Ypres, de vereeniging van diege nen welke ge noemt soms gematigde liberalen, van progressisten en socialis ten zal en moet plaats grijpen. M. Criem, de flinke voorzitter van den Volksbond, heeft de eendracht en het verbond (1) aangepreekt, en hij werd toegejuicht, èn door de socialisten èn door de progressisten, door allen. Onze vereeniging, beste confrater, zal plaats grijpen op een breed, stipt, juist programma, waarop zeker zal staan in groote letters iets waarvan de bazen van le Journal (2) niet willen MINIMUM VAN DAGLOON En op onze lijst zullen staan als kan didaten, de mannen welke diensten bewezen hebben aan de vrijzinnige partij daarop zullen staan nieuwe mannen gekend om hun flinke werk kracht en flinke gedachten daarop zullen staan mannen van allen stand, mannen van hoog aanzien en mannen zoo nederig, zoo nederig, dat het Jour nal zal verbluft staan hoe het toch mo gelijk is niet liever centenmannen te (1) De compromettants compérages zie le Journal, '12 Mei. (2) Des spécimens de réaction concentrée, dont le ridicule n'est égalé que par la bêtise stijl van Carton de Wiart. nemeu En al die werkkrachten zullen arbeiden, vereenigd, eensgezind, m driedubbelen moed omdat Wij willen wat is Recht En winnen wat we willen. Op onze lijst zullen en moeten staan: Overtuigde liberalen-progressisten Overtuigde socialisten. En wilt ge de dikke trommel slaan van Godsdienst-Eigendom-Familie, dat moogt ge, beste confrater, van nu ai tot in der eeuwigheid, amen. Doch op onze beurt, beste klerikale confrater, eenige vraagjes: 1° Hoeveel kristene demokraten zijn er te leperen 2° Worden die partijgangers van MM- Pottier en Daens nog altijd be handeld zooals M. Angiitis door M. Surmont en Cl° 3» Wat zeggen die demokraten zooal van de houding onzer lepersche volksvertegenwoordigers MM.lweim, Colaert, HertenSurmont en Struye a.) In zake van het verslag der kie zing van Aelst toen Pastoor Daens door M. Colaert werd uitgemaakt als een bedrieger en leugenaar b) ln zake van de overstrooming van West- Vlaanderen onze Kamer mannen hebben tot heden toe geenen duit vergelding verkregen voor onze landbouwers c) ln zake van de overname van den Congo, voor dewelke M. Surmont werkt met hand en voet en over welke overname de heer en lweins, B er ten en Struye nog immer zwijgenalhoe wel hun kiezers hun zienswijze wel mochten weten. d) ln zake van de Evenredige Ver tegenwoordiging e) In zake van de Gemeente-Kieswet f) ln zake van de exploitatie der ouw-mannekens g) ln zake van de suikerfabriek van Waasten h) In zake van de afschaffing der scholen i) ln zake van het protectionism [die heeren willen boter en granen belasten). j) ln zake van de belasting op hel inkomen waarvan die heeren niet willen k) ln zake van het minimum van dagloon waarvan die klerikalen niet willen Enz., enz. Onze klerikale confrater welke ons ondervraagt en dien we ook volledig antwoorden, zal ons zeker het ant woord niet schuldig blijven. Sedert Woensdag laatsleden vraagt het Jour nal dat de Kristene Demokraten zich bij hem zouden aansluiten. Het Journal is naïef. Zijn partij bestrijdt 1° het program ma der Kristene Demokraten (mini mum, vrijhandel, algemeen stemrecht, enz 2° De aanvoerders der Kristene De mokraten (zie het gedrag van M. Co laert tegenover P. Daens, van M. Surmont tegenover Angillis, van Journal en Nieuwsblad (1) enz. Achteruitkruipers verbinden met volksgezinden is zoo onmogelijk als water met vuur. De partij van Daens en Pottier is ten andere mannen als Helleputte, Woeste en Cie moede. Van P. Aux élections générales TOche' dernier, la liste libérale obtenait moyenne 16,796 voix (soit denui, ®11 perte de 7.336 voix)la liate clérkl8 en obtenait en moyenne 17.792 (pQrfle 1.709 voix) et la liste socialiste fiS (soit un gain de 7.495 voix). 1,1 Voici le résultat qu'a donné l'élec tion faite le 12 a Thuin, pour remplacer M. Anspach, démissionnaire dans les conditions que l'on sait Votants45.877 Votes valables44.591 M. Lekeu, socialiste, 18.111 M. Bailly, clérical, 16J)83 M. Canon, libéral, 9.460 M. Haye, anti-constitution- nel 937 t> 7 a ballottage entre MM. Lekeu et Bailly. (Ij Zondag nog schrijft het Nieuwsblad uit le Loumer de Biuxelles af dat de Paus dp BUITENSPORIGHEDEN der Kristene Demo kraten zou afkeuren. Le succès de M. Lekeu a des cans multiples68 lo) Avant toutes, l'admirable pr0D gande faite par le parti socialists faveur de sön candidat. ön 2o) M. Lekeu s'était énergiqUem prononcé contre la reprise du (W0 dont M. Bailly ne soufflait mot et L» laquelle M. Canon n'était pas assez catégorique. 3°) M. Canon était impopulaire chez les libóraux paree qu'il avait fW échouer en Janvier dernier la candida ture de M.Féron. 4°) M. Lekeu avait eu 1'honneur d'être révoqué par M. Deburlet a cause de ses opinions. Constatons que les candidats d'opp0. sitiongouvernementale ontréuni 27.571 voix (sans compter les 937 de M. Haye qui sont douteuses) tandis que le can didat gouvernemental n'en obtenait que 16.083. Ce qui prouve que l'arron- dissement de Thuin condamne nette- ment la politique ministérielle. Quoique les protectionnistes cléri caux prétendent avoir le pays avec eux, ils n'ont pas osé, même dans un arrondissement en majeure partie agricole comme Thuin, poser une can didature franchement protectionniste. Pas plus que les congolatres n'ont présenté de candidat de leur bord, quoique M. de Haulleville fils allat criant sur les toits, il y a quelques jours, que Thuin était acquis au Congo. -* Et maintenant, M. Lekeu va entrer au Parlement Dimanche, car les libé- raux de Thuin rempliront leur devoir, qui est de faire échouer le candidat clérical. C'est tout ce que M. Deburlet aura gagné a révoquer un fonctionnai- re a cause de ses opinions. L'élection de M. Lekeu sera, comme disait M. Furnémont, le plus retentissant souf- fiet qui ait jamais été appliqué la joue d'un mmistre. Ph. de C. Daarover wordt geschreven en ge wreven. Ziehier de waarheid De Volksbond besloot een stoet van den Arbeid te vormen. Sloten zich aan om officieel deel te nemenHet Willemsfonds, de Vlaam- sche Ster, de Wei her slier. Sloot zich aan bij het ontwerp den ln Mei in officieelen feestdag te hervor men De Jonge vooruitstrevende Wacht. Deze kring wilde zijn leden niet ver plichten den stoet te begeleiden, doch spoorde zijn leden aan zulks te doen. Hetzelfde besluit werd genomen in de Oud-Pompiers. De Liberale Associatie vond nutteloos zich officieel aan te sluiten daar de Associatie enkel een politiek kring met politiek programma is, doch keurde het ontwerp goed. Geen enkel klerikale kring is beleefd ge noeg geweest op den brief van den Volks bond te antwoorden. Ziehier nu hoe het gebeurde dat de stoet niet plaats greep In de muziek van de Oud-Pompiers waren zekere leden benauwd K Dat onze tegenstrevers, de kleri kalen, hun werk zouden ontnemen. Die vrees moest natuurlijk berusten op feiten, want anders ware er gee11 vrees geweest. Buiten de muziek waren leden welke ook daar voor bang waren, anderen nog welke vreesden dat dit feest zou slecht uitgelegd worden. Dat de klerikalen van Ieperen be kwaam zijn broodroovers te spelen bewijst 1° Dat het Journal d'Ypres zelf heeft bekend dat de klerikalen nog de enkele leveranciers zijn van Godshuizen, Ar* menbureelen, enz. (zie zijn numme van 5» Décember 1894.) 2° Dat M. Griffon werd buitengere 5k

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2