ericiit. Katholieke mistrouwigheid Suppression d'Ecole moyenne. Petites Nouvelles. Grave Nouvelle. Samenspraak. Waarin wij verschillen. Incurie administrative. Zondag naast, 29 Sep tember, uittocht van het muziek der Oud-Pom piers. Concert op het gehucht de Potijze Vertrek uil het lokaal den Zalm, te 3 ure na middag. Le Sprietjes muziek Un achat éhonté de voix, un mar- chandage infame, ont seuls assuré un succès passager a ia liste cléricale et depuis lors que de pi'omesses violées Que d'électeurs désillusionnés Ces gens-la mêmes qui se sont laissés ven- are ont été tenus par les chels cléri- caux dans un parfait mépris. Aussi situation identique ne se retrouvera plus a Ypres. Le corps électoral est ckangé depuis et tous ces louches courtiers électoraux, quilanuitdu lr Février se sont faits acheteurs de consciences ont dü quitter la ville, soit par suite de condamna- tions judiciaires, soit par suite de fail- lite plus ou moins frauduleuse. II en reste pourtant quelques uns, gens tarés eux aussi On les tiendra a l'oeil Quoiqu'il en soit, jamais M. Sur- mont ne pourra se vanter d'avoir été le délégué du peuple Yprois. II a joui du bénéfice d'une fraude qui, je veux bien, lui était complètement étrangère. Mais tout a. un temps et malgré le système tripatouillé d'élections com- munales, M. Surmont sera bientöt rendu a i'aflection et a la popularité dont il jouit auprès de ses concitoyens de Voormezeele. Qui sait il risquera peut-être plus tard un troisième essai de ce cóté la Voormezeele for ever Een tiental muziekanten der katho liekefanfaren enstadsmuziek vergader den des Zondags in het I-Iótel de Gand waar zij zich vermaakten eenige deun tjes te spelen zaak van vriendschap onder elkander, maar de katholieke pronkers die in alles kwaad zien en het volk willen doen dansen gelijk zij schuifelen, konden dat in hunne gebe nedijde maag niet verkroppen, dat moest eindigen, huigen of her stenwas het wachtwoord van hoog geachte, wel edel geboren, verstandigen gemis- ten burgemeester Henritje. Die goddelooze muziekanten moesten naar zijn huis gaan, waar zij ontvangen werden gelijk honden in een kegelspel en met eene pretentie die aan Henritje eigen is, begon hij te schreeuwen ge lijk een bezeten, zeggende dat hij hun moest kweeken en indien dit nog voo- renviel zij hun pakje gingen moeten indienen, onder ander eene ging zijn postje kwijt zijn. enz.,enz. Wij zouden moeten lachen met dat klein manneken maar wij hebben medelijden met die ongelukkige sukkelaars die van stad of kerk afhangen en zouden gebrood roofd zijn van dien heiligen man. Ook wanneer die jonkheden buiten kwa men was hun eerste woord dat klein pretentieus manneken en geheel het boeltje dat op 't stadhuis nestelt,staan op het boordetje van den trap en wij met veel onzer vrienden zullen een klein stuikje geven tot dat zij er van vliegen. Zij zullen het niet gestolen hebben. Zie daar hoe zij van hun eigen mannen geoordeeld worden. 't Is fraaije wel Un arrêté royal supprime l'Ecole moyenne pour garqons établie a Lèau. Les considérants de eet arrêt de mort invoquent la triste situation fi- nancière de Lèau et la disproportion entre les dépenses et les avantages a retirer d'une école qui ne répond a aucune exigence d'intérêt général Que done les Yprois qui désireraient voir la suppression a bref délai de notre école moyenne, votent pour la liste cléricale aux élections prochai- nes Nul doute que si les cléricaux pou- vaient continuer a rester les maitres (hypothèse absurde les jours d'exis- tence des écoles moyennes d'Ypres se- raient comptés. Les considérants qu'ils invoque- raient seraient les mêmes que ceux pour Lèau la dilapidation que nos maitres ont faite a coeur joie des de niers publics j ustifierait certes la triste situation Jinancière. Ils'ne seraient guère gênés non plus pour dire que e'est une école qui ne ré pond a aucun intérêt général on a pu s'en convaincre lors de la suppres sion de notre ancien Collége commu nal. Vele menschen die maar alleen ka tholieke gazetten lezen meenen dan ook dat er geene betere, grootere en rechtzinniger vrienden van burger en werkman zijn dan de katholieken. Welnu, wij beweren dat die vriend schap enkel in woorden bestaat. Inderdaad, wie is het die inkomende rechten vraagt en stemt op do eetwa ren De katholieken. Wie is het die de werkjongens 13 jaar heeft doen onder de wapens blij ven in plaats van 8 De katholieken. Wie is het die niet wil hooren van vermindering der pachtprijzen voor de landbouwers De katholieken. Wie wil er niet weten van verplich tend onderwijs, dat de kinderen van de straat zou houden en ze beletten tot luiaards, bedelaars en landloopers op te groeien De katholieken. Wie wil er de armen niet vrij laten stemmen en voert de ouderlingen als gevangen naar het kiesbureel om hun daar een bulletijn in de bus te doen steken, dat ze zelf niet hebben mogen maken De katholieken. Wij, liberalen, integendeel, we vra gen dat de grenzen wagenwijd open staan opdat burgers en werklieden goed en goedkoop zouden gevoed zijn, en indien de landbouwers er door moes ten lijden, dat ook de eigenaars er tusschenkomen en hunne pachtprijzen verminderen wij, liberalen, vragen vermindering van krijgsuitgaven, ver korting van den diensttijd, ver plichtend onderwijs en vrije stemming voor iedereen. Burgers en werklieden, ziet naar het- feen in de liberale steden voor u en uwe inderen gedaan wordt. Daar staan scholen open in massa; kostelooze dag-, avond- en zondagscholen voor beide geslachten, nijverheids- en beroeps- scholen, leergangen van Fransch, En- gelsch en Duitsch gestichten waar de moedersdie uit werken gaan, hunne wichtjes 's morgens henen dragen en ze 's avonds afhalen gestichten, ware paleizen, voor ouderlingen, weezen, gebrekkelijken en blinden daar heeft de werkman en de burger, zoowel als de rijke, middel om allerhande kennis sen te vergaren, eene goede geleerheid op te doen en op volmaakte wijze in nijverheids- en beroepsschool eenen stiel te leeren, die hem zal toelaten deftig en eerlijk door de wereld te komen en zich te verheffen. De klerikalen zijn du3 niets dan schijn vrienden en wij raden burgers en werklieden aan zich op den dag der kie zing, door die schijnvrienschap niet te laten misleiden. On raconte en ville que Fentente est faite entre les deux groupes du parti clérical, les conservateurs et les démo- crates chrétiens. Les candidats du Volkshuis sont, parait-il, MM. Vanhaverbeke, Philip pe Vande Berghe de Menin, Joseph Moreau, Eechoutte (rien d'Henritje lweins). Bonne chance Nous upprenons, au moment de met- tre sous presse, que des conservateurs viennent de jouer un sale tour aux dé- mocrates chrétiens. M. Seys vient d'etre appelé a Rome a l'instar de MM. Pottier et Daens. Nous exposerons au bureau du jour nal la photographie de M. Seys, retour de Rome, avec sa muselière Louis. Dag Tjoos. Tjoos. Dag Louis. Hoe gaat al Waar na toe Louis. 't Ga wel Tjoos, en met u Met da schoon weêre, 'k gaan keer tot aan de Panama. Tjoos. Ah ja, de Palam a, k gaan ook aldaar. Louis. 't En is de Palama njet» is Panama dat ze zeiden op t Stadhuis. Tjoos. 't Is vieze name, en jen hoort van nie anders meer. Louis. De menschen en zeggen daarvan nie veele m 't publiek maar tusschen vier oogen word er wat ver teld, och God och God Tjoos. Louis, je weet. da me van de beestjes gesproken ên van t stee water. Eh wei, 'k en en aardige farce had over dag of viere. Me wuif hadde schoone frico pala ten gekookt en overgooten met goe zeure sauce. Ten was geen lieere toe ten, me meugen wijder van geen bolie of vleesch of beuter meer kouten t gaat te slecht en alles is te diere ge komen. Louis. - Ja, Tjoos, 't 1st' mijnen t zelfde. Maar hoe'gong dat toune Tjoos. - Ja, je gaat gaan hooren. Me jongens zijn altijd vroed van den honger ost noen is, en ze vloogen aan het pateel dat het plaisie was om zien. Maar al met keer, Achieltje, den kleinen, geeft schreeuw Tje- sus wuk lelike beestje, moeder riep hij 'k Keek, en 't was podomme en acketesse van vinger lank, die meê gekomen was in 't water. In een twee drie, lagen pataten, sauce en pateel op straate. Me verwenschten nie weinig dat smeerig water want me moesten on zen buik vullen met drooge stuiten. Louis. - He wel ja 't, Tjoos, dat is farce. Maar 'k ên ik keer gespro ken met docteur van den troep waar voor da 'k werkte. En hij zei dat het de beestjes nie en zijn dat me zien zwemmen die het slechste is. Hij heeft me daar soorte van kijkasje, mi- groskop, doen kijken naar dat water, maar daarin is er êtwat God, och God Microben en andere beestjes da 'k nie en kunnen namen en die de moertjes zijn van de typhus, den in fluenza, dé pokken, de kroep, de colera en 'k en weet niet wuk nog al. Hij lei dat alle male uit, en zei dat er honderden en duizenden Ieperlin- gen in 't kerkhof gerocht zijn door ziekten komende van die beestjes. Hij zei Louis, je meugt nooit ie le ven water drinken die nie gekookt is. Anders 't is erger dan vergift. Je kunt al de plagen die er bestaan opdrinken. Tjoos. Wie zou er kunnen van dat water drinken Het stinkt naar de mooze en 't is vul puiderek. Van de weke zat me krane nog keer vul dat ze niet meer koste loopen. 't. Water is bij momenten rood lik bloed. Louis. Ja rood, Tjoos 'k weet er van. Men wuif hadde op en avond, tusschen duisteren en klaren, de woste te weeke gesteken. 's Anderdags, als ze aan de kuipe ging, was heel de woste bedorven. De hemdens waren roste ge brand en heelegans vermort. Tjoos. Het gaat nu zeker beteren met al dien onkost Louis. 't Ware te wenschen. Maar den docteur, die fijne kerel is, me gezeid van neen, en dat nog slechter ga zijn, omdat er nu nog meer ijzer in het spel ga zijn. Tjoos, en emme ook nog meer gezeid. Hij zei dat degene die dat dom, zot kostelijk werk doen doen verdienen opgesloten te zijn in zot huis of in prison. Tjoos. He wel He wel wuk gaan me nog al hooren En dat kost zooveel schoon geld Je zoud er bij krijschen. Louis. Ja, Tjoos, 't is hard. Die heeren van de regentië en ên dat maar gedaan om aan t schoteltje te blijven, om het volk aan hun koorde te krijgen en er meester van te blij ven. Tjoos. Ja, ze willen 't volk ver dwazen om het onder den voet te hou den en uit te zuigen. Maar halte-la! 't zal uit zijn met dat spelletje. Zwarte Seeven, van uit 't gebuurte, en dat je wel kent, en die werkt bij de grootste kalote van leper, êd gisteren avond in mijn huis gekreeschen lik kind van coterie omdat werkmen- sche hem zoo moet breken. Eiken keer, zeide hijdat ik moet naar het Volkshuis gaan, men herte spand in mijn hjf van spijt als ik daar al die ongelukkige sukkelaars zie om te hel pen de menschen verblinden. Ik moe ten toen nog een schoon aanzichte opzeiuen, t is hard. Ja, koste de werk man eens lieber zijn, de wereld ware en hemel Maar nu is 't een helle. en Louis. Ja, f joos, u xs narcl M XIV hoop dat het ergste voorbij 'i8 menschen meugen nu al stemmen ze weten wel waar dat den hond bonden is, en waarom de lcaloten S<i scholen afschaffen, rechten legeen de eetwaren en hun eigen zak snar°P Met bep.t.io Tvi+; en vullen. Met beetje patiencie u Volk c nie laten gaat dat zien veranderen.''t Vofkd en ten zal hem e® pa- nu mee luff'en. Tjoos. Ja, de menschen zijner i meê bezig en 't is en heele andere kip zing te wege bij voordezen. Louis. Ze spreken zooveel nie mee van uitkoopen sedert dat de arme men schen meugen stemmen. Vind je qaj nie aardig, Tjoos Tjoos. Ja 'k. 'k En ben maar een armen duivel, maar al de kaloten van heel leper, en heel de Belzieke niet al hunne deugnieterien, en ên geen geld genoeg om mij te koopen en mij tegen men herte en tegen mijn volk te doen stemmen. Ter zijn vele scharte- laars lik ik, die niet te lui zijn om te werken en die voor niet, voor niet ter wereld onze volksklasse en zoün ver- raen. Louis. Je kout lik man. Lik een waren ouden leperling van den ouden tijd, wanneer de lakenwevers, de ba rons, d'eêlmans en de caloten door de vensters van d'Holle gooiden. Tjoos. Ja, voordezen, 'k en was geen stemmer, 'k En hadde niet te zeggenen 'k en trok me niets aan. Maar nu 'k wete geern alles, 'k Luis tere naar de pour en do contre. 'k Le zen al da'kke krijgen en 'k moete het zeggen dat de kaloten met hunne vier stemmenhunne belastingen op de bo terhammenhunnen Congohunne geldver- hwistingen, enz., eerste deugenieten zijn voor ons, werklieden en dan ze ferme stamp verdienen. Ah sa Louis, tot later. Louis.Tjoos, bon soir, en droomt er maar nie van. Nous nous faisons l'écho des plaintes de plusieurs de nos concitoyens qui ont failli le soir se casser les tibias dans les trous creusés dans les rues pour y placer des perches en l'honnrót de l'évêque de Bruges. II nous semble qu'on aurait bien pu placer les perches au fur et a mesure que les trous étaient creusés. L'état ac- tuel est tout bonnement scandaleux et dénote une incurie impardonnable de nos maitres. Quand la ville aura attrapé quelques procés du chef d'accidents, Monsei gneur payera-t-il les pots, pardon les jambes cassés, avec les 21,000 francs que lui octroie le gouvernement. On nous écrit de Courtrai Les fêtes De Haerne sont finies de puis bientöt un mois. Courtrai a repris son train-train habiluel de petite ville morte, ou, pour passer le temps, on reparle des f'estivités du mois d'Aout, et chaque fois qu'on en arrive au Di- manche 25, c'est au milieu d'un éclat de rire général qu'on mentionne le concert de la soirée 8 Ah Ah n dit l'un a l'autre, la fameuse fanfare d'Ypres, avec^ses n mirlitons et ses créceiles on s est joliment moqué des courtraisiens ces yprois resteront toujours de i grands enfants. n De fait, la majestueuss musique> présidée par M. lweins d'Eeckhoutte, uitraas»

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 2