0NTRUSP1NG. l'ijnion fait la force. BERICHT Journal libéral démocratique d'Ypres et de TArrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en van het Arrondissement aan de Kiezers. Un cumulard. Eene goede lijst. Tournee épiscopoélectorale De boter slaat op Samedi, 19 0ctobre 1895. 5 centimes le numéro. lre année. N° 51 KIEZERSLIJSTEN PRIX DE L'ABONNEMENT Par an 2 francs. Par an 2 fr. 50. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. M*araissant le Samedi. 1 er schijnende des Zaterdags. Administration et Redaction riie an Benrre, 20, Ypres. EENDRACHT MAAKT MACHT. VOOR DE WETGEVENDE KAMERS 397. Gelijkvormig de voorschriften van art. 73, titel 111 der nieuwe stem- mingswet, moeten al de rekla- matiën, waartoe de herziene kiezers lijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897, ter inzage van het publiek neergelegd sedert 3 September laatst, (art. 69), zouden kunnen aanleiding geven, aan het Collegie van Burg meester en Schepenen besteld wor den, uiterlijk den 31" der maand October naast. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekla- matie te hebben, zich zonder uitstel aan te bieden hetzij ten Sladhuize, hetzij ten bureele der Liberale Asso ciatie. Seminariestraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags. (Des Zondags uitge zonderd). De schikkingen van het nieuwe Landbouwwetboek, van het Konink lijk besluit van 29u Januari 1887, enz raden de burgemeesters aan met de grootste strengheid de wet op de ont- rusping toe te passen. Daar wordt zelfs voorgeschreven dat indien de belanghebbenden voor den vaslgestelden tijd de verma ningen des Provincie-overste niet hebben in achtgenomen de bur gemeester de ontrusping moet laten doen op de kosten, van den belang hebbende, dit zonder rekening te houden van alle verdere rechterlijke vervolgingen. Welnu, 40 a 50 vervolgingen zijn voor die reden in gang gebracht, en hebben natuurlijk het misnoegen van 40 a 50 kiezers voor uitslag gehad. En omdat de kiezing nadert wordt alles van den rug van den burgemees ter de eenige verantwoordelijke persoon in die zaak op den rug van M. den commissaris van policie gebracht. Nochthans, heeft de burgemeester die vervolgingen geordonneert, dan heeft hij maar zijnen plicht gedaan heeft de commissaris van policie ze uit eigen beweging ingebracht hetgeen, slechts de wet toepassen was en als goede commissaris van policie handelen dan was het de plicht van den burgemeester het werk van zijnen beambte goed te keuren. Maar neen Wij zien den eersten magistraat onzer stad zich erover verontschuldigen beter zich erover laten verontschuldigen door Journal en Nieuwsbladzijnen plicht ge daan te hebben, en alle verantwoor delijkheid aan den Commissaris overlaten. Al de ingewikkelde redeneeringen van bovengenoemde dagbladen doen meer kwaad dan goed aan den bur gemeester. Maar hoe ingewikkeld en duister zij ook zijn, iets klaars is er tusschen de regelen te lezen de dagelijks grooter wordende vrees voor de kies strijd waarin wij onze meeslerkens zullen verpletteren. Eene andere gevolgtrekking uit deze zaak is deze Als de boeren zoo luid hun misnoe gen laten hooren, is het niet voor die contreventiën welke zij volgens de wet verdienden, maar het is omdat dit een goed voorwendsel is om eens aan onze meesters te laten weten dat zij het Stadhuis zullen verlaten, niet alleen tol groote vreugd van al wat in ieperen 's muren woont maar ook van de kiezers van buiten de vestingen. Vrienden, vergeet den 1° Februarinacht niet Onze wraak nadert!! Parmi les cléricaux, on trouve cer tains personnages ambitieux et vani- teux, qui se croient indispensables et aptes a tout, malgré leur ignorance et leur incapacité notoires. Ils sont auda- cieux, on ne peut pas plus, et, a défaut d'intelligence et de connaissances admimstratives, ils se basent sur leur fortune, pour accaparer toutes les fonctions et s'imposer partout. M. Iweins d'Eeckhoutte est un type dans ce genre; voici ce que les catholi- ques ont fait de lui, depuis cinq ans Membre de la Chambre des repré- sentants Membre du Conseil communal Membre de la Commission adminis trative des Hospices Membre de la Commission adminis trative de rJnstitution Royale de Mes- sines Président des Conseils de milice de l'arrondissement Membre de la Commission d'inspec- tion des établissements d'aliénés Membre de la Commission de i'Aca- démie des Beaux-Arts et de l'Ecole In- duatrielle Membre de la Commission de l'école de musique Président de la fabrique de l'église S' Jacques Administrateur de la fabrique de sucre que les cléricaux ont établie a Warnêton Chevalier de l'ordre de Léopold, etc., etc. II était membre du Conseil provin cial, maïs ïl a cédé ces fonctions a son fils. 11 a manqué d'être Commissaire d'arrondissement. En 1890, il alla de maison en maison mendier les suffrages des électeurs, et leur fit croire que personne autre que lui ne serait nommé bourgmestre, mais il comptait alors sans son meilleur ami Surmont qui l'a joué a la risée de tout le monde. Depuis longtemps, le public en gé- néral et les cathohques en particulier, mais ceux-ci discrètement, se deman- dent, avec raison, comment il est pos sible que M. Iweins d'Eeckhoutte, qui passe trois mois de l'année a Bruxelles, trois mois a Heyst et un mois en Hol- lande, puisse remplir sérieusement les nombreux mandats publics qu'on lui a confiés Nu dat het Staatsblad gesproken heeft en de datum der kiezing zonder twijfel op 17n November vastgesteld blijft, wordt er meer en meer over politiek gesproken. De groote bekom mernis van onze liberale vrienden, die wij in de koffiehuizen hooren redeka velen, is deze Zullen wij eene goede lijst van kandidaten hebben En waarom niet, zullen we vragen Wij, die zoo al rechts en links wat vooraf weten onze hoedanigheid van dagbladschrij ver legt ons die plicht op, wij hoorden zoo als 't een en 'tander zeggen over de samenstelling van de lijst, die aan den poll der Associatie zal onderworpen worden, en we moe ten bekennen we zijn nogthans van de gemakkelijkste niet dat al, wat we vernemen, ons ten volle bevredigt. Nu, laat ons malkanderen wel ver staan we zeggen dus, dat de lijst zal goed zijn doch door eene goede lijst, verstaan we geenszins eene lijst, die, zooals vroeger onder 't cijnsstelsel, slechts mannen bevatte van rijken, van advokaten en dokters, van groote nij- veraars en renteniers. Zeker moeten al die standen op eene goede lijst vertegenwoordigd wezen we hoorden namen noemen van dit alles maar daarnevens moeten thans ook kleine burgers, beambten en werk lieden komen, en dat zal ditmaal ook het geval zijn. Al de verschillende schakeeringen onzer partij zullen er op voorkomen. Benevens de vertegenwoordigers van 't vroeger liberaal bestuur, zullen de nieuwere denkbeelden de hunne heb ben. En we zijn overtuigd, dat al onze vrienden, bij 't vernemen van de na men onzer kandidaten, met ons zullen uitroepen Dat is oprecht nu eene slechte lijstvoor de katholieken Le Journal d' Ypres ne prétend abso- lument pas qu'on dise que la visite de l'évêque était faite dans un but électo- ral Qa le met dans une rage bleue il fait appel a notre impartialité pour que nous corroborions ses allégations auda- cieuses Petit malin va II sait bien ou le bat le blesse et vou- draitdonner le change aux Yprois. Trop tard Les catholiques modérés désapprou- vent ouvertement l'attitude des mata dors cléricaux en cette occurrence certains mêoie ont été indignés de la pitoyable comédie électorale qu'on a fait jouer a un évêque qu'ils respec- taient Le Journal d' Ypres a beau dire que l'évêque n'a prononcé de harangue politique au Volkshuis (par exemple cj'aurait été le pavé de l'ours) que le citoyen Seys n'a pas parlé de politique en sa presence, il ne modifiera en nen l'opinion que les Yprois se sont faite de la visite épiscopale. Un fait acquis est qu'on a prononcé des discours politiques a une réunion plus ou moins publique convoquée en l'honneur de M. Waefielaert. Peu importe que l'évêque ait dédai- gné ou pas l'éloquence du citoyen Seys le fait reste ie même M. Waef- felaert a prêté son concours a une fête politique. D'ailleurs tons les discours imagina- bles n'auraient pu faire ni froid nL chaud a un de ces évêques qui dans leur dernière lettre épiscopale ont déclaré vouloir prendre la direction eux-mêmes du parti clérical. En tout cas, le Journal d'Ypres devra paraitre a ses lecteurs trés habile dans l'art des distinguo d la Loyola. Dit is de kreet die de moeders laten hooren en niet zonder argwaan zien zij de toekomst in. Eindelijk na eenige kalmte ter markt, zuilen de weldoende gevol gen der inkomrechten op mondbehoef ten zich gaan doen gevoelen. Uit alle streken van het land komen berichten toe die melden dat de boter óveral in prijs is gestegen en dit in on gehoorde mate. Op de markt te Namen, had men zelfs in den winter, die koopwaar zoo duur niet betaald. Ook in 't luikerland gaan bittere klachten op over den ongewonen prijs der boter. Op de laatste markt te Hasselt werd de boter van le kwaliteit verkocht aan 3 fr. tot 3.25 fr. den kilo. Ver leden jaar op hetzelfde tijdstip betaal de men 2,60 fr. en 2.75 fr. den kilo. POUR LA VILLE, POUR LA PROVINCE, pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deux Flandres) s'adresser a VA genet'. Havas, Bruxel- les, ;ue de la Madeleine, 32, et a Paris 8, Place de Ia Bourse. tÈSi zmttBEHweaaeam ELK ZEGGE HET VOOR. S* JPlETER. <X3lO{gf-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 1