DE DOCHTER Mekaniek Boek- en Steendrukkerij EU Eea misgreep BOTERSTRAAT, 20, TE IEPEREN. De wet op de Stokerijen. V erdraagzaamheid État-Civil d'Ypres, Ph.de C. Voirie vicinale. Officieel Nieuws. Centimes additionnels communaux. Nominations de Bonrgmestres. Schouwburg van Ieperen DEN MUZIKANT examiner ieurs revenrlications. Le mi- nistre invite ces fonctionnaires a faire placarder dans les usines et ateliers, sous l'évidente réserve de l'autorisa- tion patronale, des avis informant les ouvriers qu'ils peuvent en toute cir- constance recourir a leur intervention conciliatrice. M. Paul Janson avait approuvé M. Nyssens et déposé un ordre du jour approuvant les circulaires en question. M. Picard a aussi soutenu M. Nys sens contre les industriels de droite et de gauche. M, Nyssens a longuement justifié ses actes. 11 avait d'ailleurs la partie belle. Un ordre du jour de M. Cooreman, approuvant les principes intervention- nistes du ministère du travail, a été adopté pour clore la discussion. Landbouwers, het kalotengoeverne- ment heeft een nieuw middel gevonden om u allen rijk te maken. Eerst moest de landbouw gered wor den door de inkomrechten. Men heeft ze gestemd ten groote nadeele van de landbouwers die het leven zien duur der en duurder worden, ten grooten nadeele van den werkman, die reeds al zooveel te lijden had, ten grooten nadeele van handel en handelaars, maar ten groote voordeele van de rijke grondeigenaars die meerderheid vor men in de Kamers en daar wetjes voor hunnen zak maken. Welnu, men heeft nog niet genoeg de rijke grondeigenaars bevoordeeligd. En weet gij wat zij gevonden heb ben De wet op de stokerijen. De bestaande wet was zeker geheel slechtde stokers moesten overgroote rechten betalen, per hectoliter inhoud der gisting-kuipen iets van 11 a 12 frank. Kleine stokers van den buiten kon- nen onmogelijk genoeg alcohol winnen om hunne kosten te dekken de op brengst van de gisting moest minstens 18 alcohol aan 50° graden beloopen om winst te geven. Voor het volledigen van al de behan delingen had de stoker maar 24 uren volgens de wet. Diegenen die graan stoken vonden maar een middel om hun geld niet te verliezen het kweeken van vee, dat ze met hun draf of overblijfsels der gisting voedden. Nu, voor de hoedanigheid van het vee, het is vast bewezen en beproefd dat melkkoeien met draf gevoed melk van mindere hoedanigheid geven en dat dan nog die melk maar weinig bo ter levert. Voor het vetten van vee gaat niets groente, meel bevattende stoffen, lijn koek, en vooral meelstoffen te boven. De meelstoffen leveren vooral vet. Welnu in het graan is er meel, dat eerst in het weeken in suikeren later door het gisten in alcohol overgaat. Het geen onder die meelstoffen aan die be handelingen weerstaat, zaljook aan de spijsverteering weerstaan Het is maar door zijne eiwitstoffen, dat het draf een voedsel uitmaakt. Daarbij de slachters herkennen dat het vleesch van beesten met draf ge voed van slechte hoedanigheid is. De groote stokers zelven hebben dat verstaan vele kweeken niet meer zel ven, maar verkoopen hun draf. Daar was er winst te vinden. Welnu de nieuwe wet op de stoke rijen wil de landbouwstokerijen door lage rechten bevoordeeligen. De sto ker zal werken op 't is gelijk welke barbaarsche wijze, en eene zekere hoeveelheid slechten alcohol bekomen, gelijk het altijd gebeurd met kleine inrichtingen, en als men werkt zonder de wetenschappelijke kennis die eene scheikundige nijverheid als do stokerij eischt. Maar de stoker zal draf bekomen en aan goedkoopen prijs zijn vee kunnen kweeken. Dus, men bevoordeeligt de landbou w- stokerijen. M. Meeus is tegen die bevoordeeli- ging. Natuurlijk men zal aan de stoke rijen Meeus daardoor schade doen, en die arme stokers zijn alzoo in de el lende. De stokerij Meeus van Wyneghem betaalt dagelijks het klein sommetje van 54,000 frank rechten. Welnu, door het bevoordeeligen van landbouwstokerijen zullen overal der gelijke fabrieken als uit den grond komen. De hoeveelheid alcohol die in Belgie gestookt en gedronken wordt, zal ver driedubbelen, en voegt er bij dat het slechten alcohol zal zijn. De menschen zal men verbeesten met dat gevaarlijk vergifslechten alcohol. Maar dat geef niets, de rijke grond eigenaars zullen regelmatig betaald worden. De verbeesting van het volk is niets voor onze Kamerheeren, als de stokers en grondeigenaars maar te vrede zijn. Dus ziehier den uitslag van dit alles. Slecht vleesch, slechte melk met weinig boter, en vooral verbeesting der belgische bevolking, welke de pa pen reeds op alle manieren zoeken te verbeesten. Landbouwers, laat u daaraan niet bedriegen uwe redding ligt daar niet. Zij ligtm het vormen van landbou w- syndikaten, in het inrichten van land bouwscholen waar gij buiten eene goede geleerdheid den wetenschappelijken landbouw zult aanleeren, de landvet- ten zult leeren gebruiken, de melkerij op eene wetenschappelijke en voor- deelige manier zult zien uitoefenen. Die punten en nog anderen, als het inrichten van een verzekeringsfonds voor landbouw, staan al op het pro gramma der vooruitstrevers. De .wet op de stokerijen die men zegt ten uwen voordeel gemaakt te zijn, is gelijk die der inkomrechten ten voordeele der groote eigenaars ge maakt, die u zullen eene onweerstaan bare concurrentie maken in die land bouwstokerijen met hunne groote kapitalen. Hesï'E en Vollaert. Des arrêtés royaux du 10 Décembre accordent a chacune des communes dont les noma suivent, un subside pour contribuer au payement des dépenses resultant de l'exécution de travaux de voirie vicinale Ypres et St-Jean, 1,593; Reninghelst et Westoutre, 3,000 Vlamertinghe, 5,000 Westoutre, 2,000. Wij lezen in het blad «Het Burgers- meizijn van Brugge Bij de mededeeling der Burgerlij ke Eerteekens, gisteren in ons blad verschenen, is een misslag geslopen, slechts de heer Meersseman heeft het kruis van le klas bekomen, al de an dere heeren slechts de medalie van 1® klas. Wat wilt dat wel zeggen slechts Is er daar afgunstigheid of spotter nij onder Des arrêtés royaux autorisent qua- rante-deux conseils communaux de la province de la Flaudre occidentale a percevoir des centimes additionnels au principal des contributions foncière et personnelle, ainsi que du droit de pa tente, pour couvrir les dépenses com- munaies. Nous prévenons nos lecteurs que notre correspondant Hespe fera do- rénavant tous ses articles en collabo ration avec son ami Vollaert. La Ltjtte. -- In een zijner laatste nummers heeft het Journal d' Ypres het socialistisch blad van West-Vlaanderen Het Volks recht n aangevallen. De Patriate heeft eenige dagen later de zelfde eer aan het socialistisch blad gedaan. En weet gij lezers, waarom Omdat het Volksrecht het prachtig gedicht van Multatuli gedrukt had, het gebed van den Onwetende en dat daarin geschreven staat O God er is geen God Het Journal zou wel durven de onthoofding van de opstellers zulker bladeren vragen men mag volgens die paapkens niet vast behouden dat er geen God is, maar men mag behouden dat er een bestaat. Heeft iederen bet recht niet meer een gedacht in die zaak te hebben. Welnu, vriendje Journaldoe door uwe afgevaardigden eene wet maken gelijk men in Duitschland dacht te doen straffende met gevang de per sonen die aan uwen God niet gelooven. Het zal de beste manier zijn om uwe meerderheid te behouden, daar de ge straften het stemrecht verliezen. Wat gaat de vrijheid van geweten hier toch worden IIespe. P. S. Wi] vernemen van goed paart dat Het Volksrecht sedert het artikel van het Journal 25 nieuwe abonnés te Ieperen heeft, en in vele herbergen gevraagd en gelezen wordt. In zijn nummer van 22n December stuurt het Volksrecht zijuen besten dank aan het Journal voor zijne onvrijwillige reklame. Par divers arrêtés royaux, sont nom- més bourgmestres dans les communes ci-après Noordschote. M. Denecker. Bixschote. M. Vermeersch. Neuve-Eglise. M. Glorie. Oostvleteren. M. Deboo. Passchendaele. M. Bayart. Voormezeele. M. de Gheus. Warnêton. M. Godschalck. - £aa/ts< *1 u s. j >ii j de Vlaamsche Ster. Tweede vertooning van het tooneel- jaar 1895-1896 op ZONDAG 29n DE CEMBER 1895, met medewerking van Mejuffer Zulma Devers, lid der Maatschappij Uit te voeren stukken voor orkest onder het bestuur van M. M. Tasseel. 1. A lice, polka. 2. Air varié voov Hautbois, soliste M. Walckers. 3. Louisemazurka. 4. Valse Rhumatismalsoliste MTraenz. Drama in drie bedrijven, naar het duitsch van Schiller. Het stuk speelt in de hoofdstad van een klein Duitsch prinsdom in de vorige eeuw. Blijspel met zang in één bedrijf, door Jan Roeland. Het stuk speelt in een dorp van Vlaanderen. Opening van het bureel om 5 ure, om 5 ure en half stipt op het tooneel. Prijzen naar gewoonte. du 20 au 27 Décembre 1893. Naissances: Sexe masculin, 4, id. féminin, 5. Dècès Lamote, Rosalie, 77 ans, sans profes sion, veuve de Parmentier, Pierre, rue longue de Thourout. Bossaert, Lu cie, 78 ans, sans profession,eélibataire, rue de Lille. Claerebout, Ilenri, 62 ans, jardinier, époux de Verhack, Amélie, St-Pierre extra muros. Po- devyn, Hermine, 67 ans, sans profes sion, veuve de Speybrouck, Pierre, Marché aux Poulets. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 3; id. féminin, 2. VAN ;sd Him «s^v\AAA/VVV\A.V xxHS*cxx>- rwraioqQQQQQ

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1895 | | pagina 3