Journal libéral démocratique d'Ypres et de FArrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van Iep eren en van het Arrondissement Zatlapperij. Intolérance. Les nominations de bourgmestres. La guerre Samedi, 15 Février 1896. 5 centimes le numéro. 28 année. N° 16. Iets dat niets gemeens heeft met collectivisme. 850,000 fr. démocratie chrétienne. PRIX DE L'ABONNEMENT par an 3 francs. Par an 3 fr. SO. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. B*araissant Ie Samedi. er schijnende des Zaterdags. L UNION FAIT LA FORCE. Administration el Redaction rue au Ëeurre, 20, Ypres. EENDRACHT MAART MACHT. Sinds meer dan zestig jaren staat België aan het hoofd van vrijheid en verlichtingmen schreeuwt het ge noeg over alle daken opdat iedereen het zou weten. Inderdaad, iedereen heeft recht tot het verkiezen zijner afgevaardigden in gemeenteraad en provincieraad, in Kamer en Senaat. Wel moet men een getuigschrift van ouderdom hebben 25 of 30 j aar om ter stembus te mogen gaan, wel, heeft de rijke burger drie of vier stem men en de arme werkman inaar ééne... Toch zijn de loteling van 19 jaar en de kiezer van 30, toch zijn de rijke bur ger met 4 stemmen en de werkman met ééne, gelijk voor de wetHet staat in de grondwet. Hoe onrechtvaardig dit stelsel ons ook schijne, zoo is de wetwij onder werpen er ons aan, want wij eerbiedi gen de wet. Om de wetten, door onze Kamers gestemd, te doen uitvoeren, hebben wij een ministerie, maar dit ministerie bestaat noodzakelijk uit partijmannen die met aarzelen 's lands wetten, in het belang hunner partij, te verdraaien of te verkrachten. Om zulks te beletten, betalen wij een Koning deze staat boven alle partijen en zijn plicht is het zich tegen alle partijdige maatregelen te verzetten. Wij zijn dus tegen allen willekeur verzekerd de gekozenen in gemeente raad, Kamer, enz. zijn wel de gekoze nen des lands. In 1890 was er te Ieperen kiezing voor den gemeenteraad. De liberale candidaten werden gekozen. Maar, het scheen er niet juist toegegaan te zijn, want1°) de kieskotjes hadden den regelmatigen vorm niet, en 2°) twee kiezers hadden met open briefjes ge stemd. Ook werd de kiezing verbroken omdat het aan het ministerie en aan den Koning scheen, dat er waarschijn lijk bedrog gepleegd was en de uitslag der kiezing niet aan den wil van het kiezerskorps beantwoordde. Waaraan de schuld Aan de twee kiezers die met open briefje gestemd hadden? Voor zeker nietwant zelfs kende de wet hun toen nog geene vier stemmen toe, en zij konden dus van geen invloed zijn op den uitslag der kiezing. Aan de slechte inlichting der kieskotjes Waarschijnlijk. Op ln Februari 1891 nieuwe kiezing. De klerikale candidaten behaalden de zegepraal met eene kleine meerder heid De kieskotjes waren niet beter ingericht dan tijdens de vorige kiezing. Gij denkt zeker dat de kiezing, evenals de vorige, verbroken werd Het mi nisterie, eene bende clericale partij mannen en de Koning, die betaald Nvordt om onpartijdig te zijn, keurden de kiezing goed. In November 1895, nieuwe kiezing. Den staatsbedienden die door de staats kas, dus door het geld van alle burgers om het even tot welke partij zij be- hooren, betaald worden, is het verbo den zich met kiespropagande te be moeien. Men herinnert zich nog den maatregel die den heer Lekeu trof omdat hij aan dit verbod niet had gehoorzaamd. Heeft men hier te Iepe ren wel op sommige priesters, dus staatsbedienden vermits zij door de staatskas betaald worden, den zelfden maatregel toegepast omdat zij ditzelf de verbod miskenden De kiezing had dus plaats de cleri cale candidaten werden gekozen. De kieskotjes waren nog altijd niet beter ingericht dan tijdens de kiezingen van 1890 die voor die reden verbroken werden. Het is daarenboven gebleken dat tien andere soorten van bedrog gepleegd werden (zie ons nr van 30a November 1895"). Denkt gij dat de kiezmg verbroken werd Niet alleen werd zij niet verbroken, maar de pro vinciale deputatie, het ministerie en de Koning weigerden zelfs een onderzoek in te stellen. Te Oostende had terzelfder tijd ook eene kiezing plaats, waar de liberalen met 700 stemmen meerderheid de zege praal behaalden. Hoegenaamd geen bedrog werd daar gepleegd, en zoo er gepleegd werd, het kan geenszins opwegen tegen dat welk in leperen gepleegd werd en waar de clericalen maar met 200 stemmen zegepraalden. Nochtans werd te Oostende een onder zoek ingericht, en zoo men de kiezing aldaar met durft verbreken dan zal het wel zeker de schuld niet zijn van de provinciale deputatie, van het minis terie of van den Koning. Ziedaar op welke wijze de belgische kiezer zijnen wil ziet eerbiedigen. Voiia la liberlé Biribi A la fa?on de Barbari mon ami. Sinds eenigen tijd wordt er hier veel gesproken over vaderlandsliefde. Zelfs heeft minister Schoilaert aan zijne onderwijzers een conferenciewerk op gelegd, waarin hij hun vraagt de mid delen te doen kennen die een onder wijzer kan aanwenden om het gevoel van vaderlandsliefde bij zijne leerlin gen te ontwikkelen. Zie daarover een uitstekend artikel in het laatste num mer van het Journal des Instituteurs Wat een onderwijzer doen kan om het gevoel van vaderlandsliefde bij de kin deren te ontwikkelen, weten wij niet. Maar wat een minister doen kan om het gevoel van vaderlandsliefde bij het volk te ontwikkelen, is de rechten van het volk ongestraft te miskennen. Wat een Koning, door het volk betaald om 's volks rechten tegen de partijdigheid zijner ministers te verdedigen, in den zelfden zin doen kan, is de schandalige daden zijner ministers goed te keuren. Le Journal d? Ypres, dans son compte- rendu de la séance du Conseil commu nal du25Janvier dernier,nous apprend que l'emprunt de 850,000 francs, con- tracté par la ville aux Hospices a été approuvé. On se demande s'il est prudent et de bonne administration, de prêter un capital aussi important a nos maitres qui, pendant les cinq années qu'ils out géré la ville, ont vendu une partie des propriétés communales et un grand nombre d'arbres en pleine croissance, et dont le produit aurait dü être capi- talisé. Le Moniteur de 1'Hotel de Ville ne pourrait-il pas nous dire a quelles con ditions les administrateurs des biens des pauvres ont consenti a ce pret A ce propos nous croyons utile de faire connaitre que nos Hospices pos- sédaient jadis beaucoup de rentes a charge de villes et communes de la Province, lorsqu'un décret du 21 Aoüt 1810 a libéré ces localités de tou- tes leurs anciennes dettes. Par suite de cette mesure, les Hospices d'Ypres ont perdu en capital et intéréts plus d'un million trois cent mille francs Ce pré cédent doit donner a réfléchir, il nous semble, a nos administrateurs actuels des Hospices qui assument la une grande responsabilité. Wanneer pastoor en koster komen te kijven, dan komt alles uit, zegt een oud spreekwoord. Hewel verledene week in de Kamer heeft pastoor Daens met koster Woeste gekeven nopens de manier waarop de klerikalen het volk beschaven te Aalst. Daaruit heeft gebleken dat op het einde der XIXe eeuw een stad be stuurd wordt door mannen die, om meester te blijven, hunne kiezers met zatlapperij en worsten hebben over tuigd. En men vond nog eenen kleri kalen minister schaamteloos genoeg, niet alleen om zulke baldadigheden te verschoonen, maar, om den priester te belasteren, die ze voor het Land heeft geschandvlekt Niet waar, wij hebben een volksge zind Gouvernement Wanneer de democraten in de Ka mers de armoede der werkers nog zul len voor oogen leggen, zal er toch een comediespeler der katholieke rechter zijde de werklieden durven belasteren met te zeggen Het volk drinkt te veeln Ons antwoord zal zijn De partij die spreekt in naam van Gods dienst en Vredete Ieperen zoowel als te Aalstheeft zatlapperij op de hoogte eener instelling gebracht. Nous lisons dans la Ghroniqueau su jet de la circulaire par laquelle M. Le page, échevin de 1'instruction publique a Bruxelles, a interdit aux instituteurs de manifester leurs opinions politi- ques Notre réponse est simple L'ordre de ser vice de M. Lepage était, a notre avis, fort inutile. L'instituteur est, en dehors de ses fonctions, parfaiteroent libre d'être socialiste, libéral ou même catholique, si le coeur lui en dit (cette dernière hypothèse est du reste parfaitement invraisemblablej. Son seul devoir est d'avoir une vie privée assez digne pour ne pas jeter le discrédit sur ses fonctions. II doit inspirer con- fiance aux parents des élèves qu'on lui confie. Pendant les heures de classe, il doit oublier ses opinions personnelles pour ne s'occuper que de l'éducation et de l'instruction de ses mioches. Cel a est vrai pour le corps ensei- gnant d'Ypres comme pour celui de Bruxelles. M. Lepage a posé la un acte d'intolérance digne des cléricaux. M. Defnet, député de Namur, a de- mandé a M. Schoilaert les motifs du retard apporté a la nomination des bourgmestres dans nombre de localités, en particulier dans celles qui ont élu une majorité socialiste D'autres re- présentants ont demandé compte a M. Schoilaert de certaines nominations et de certains refus de nomination. M. Schoilaert a exposé ses principes en la matière Pas de bourgmestres socialistes Pas de bourgmestres renommés lors- qu'ils se sont permis de critiquer la politique économique du gouverne ment, ou lorsqu'ils ont blamé tel ou tel acte de M. le gouverneur En deux mots, les bourgmestres doi- vent être les plats valets du ministère. Quant a l'autonomie communale, M. Schoilaert s'en bat l'oeil le plus allè- grement du monde. Les déclarations de M. Schoilaert ne sont pas approuvées par tous les catho- liques ceux que l'esprit de parti n'aveugle pas les blament. Lisez la Justice Sociale M. Schoilaert a été amené k déclarer qu'il ne riommerait pas de bourgmestres socialistes. Nous regrettons cette déclaration. La droite a toujours combattu les mesures d'exception et défendu l'autonomie communa le. (IJ Nous estimons que la tradition est bonne et que c'est un tort de l'abandonner même quand il s'agit de socialistes. Ph. de C. Nous reproduisons plus loin (en fla- mand), d'après le Compte-rendn analyti- quele discours que l'abbé Daens a prononcé dans la séance du 4 pour se défendre contre les attaques person nelles de M. Woeste. Nous le fai8ons,pour permettre a nos lecteurs dejugerles procédés qu'em- ploient les conservateurs pour arrêter la démocratie qui monte j usque dans les rangs du parti catholique. Voici comment la Justice Socialeor- gane démocrate-chrétien encore indé- pendant, apprécie l'attitude de MM. Daens et Woeste dans la séance du 4. G'est un document de plus pour servir a l'histoire de la démocratie chrétienne en Belgique. Au début de la séance de Mardi, la Chambre a prononcé la cloture de la discussion sur les élections d'Alost. Mais on ne pouvait fermer la bou- che a M. Daens, attaqué dans son hon- neur de prêtre. L'honorable député d'Alost a done pris la parole pour un fait personnel. Son discours a été l'évé- nement de la sematne II a prononcé un réquisitoire, bourré de faits, contre la politique néfaste représentée par M. Woeste. Dans son intérêt, M. Woeste eut mieux fait de garder jusqu'au bout le róle de mansuétude qu'il avait paru vouloir prendre après le discours de M. Schoilaert. Nous constatons que l'honorable ministre d'Etat n'a pas pu justifier une seule des imputations injurieuses qu'il lanqait a M. Daens dans son discours du 31 Janvier. Pas une M. Woeste a commencé sa courte réponse par ces paroles Messieurs, je n'ai pas l'intention de répondre a la longue diatribe dirigée contre moi par le membre qui vient de se r^sseoir, je la dédaigne (1) Cela reste a démontrer, et cela ne serait pas facile a démontrer. En tous eas, la droite actuelle n'a guère pris que des mesures d'ex ception et fait que des lois de parti. (N. de la Lutte.) POUR LA YILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (exceptó les deuxFlandres)s'adresser a VAgeiice Hcivas, Bruxel- les rue de la Madeleine, 32, et a Paris, 8, Place de la Bourse. 'i =*0104= A LA

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 1