r Ph. de C. - M. Surmont et la R. P. Elections d'Ypres. A I'Orphelinat. Résumé du cours public RéYolution Beige. AManque d'homogéneité du nouveau royaume La Belgique ne forme pas une nationally (partie francaise et partie néer- landaise), Le congres de Yienne, au lieu de reporter la France a ses limites de 1792, aurait mieux fait de lui céder les provinces wailonnes de la Belgique et de n'annexer aux Pays-Bas que les provinces flamandes. B. Intolerance du clerge catholique: La touta-puissance dont il a toujours joui en Belgique depuis le XVIe siècle fait qu'il ne prétend pas voir accorder la protection de l'Etat a un culte autre que le sien. l^EDE een persoonlijk feit. A Ypres, oil les listes électorales comiminales comprennent environ 3800 noms, le prix, d après la loi. n'en peul ètre que '2 fr. 50, el le Collége échevinal ne peul le fixer a un aulre chiffre. Noire Collége échevinal comprend cependanl deux membres du Parle- menl MM. Surmonl et Colaertle premier fut mème rapporteur de la loi au Sénat 1 Yoila qui donne une jolie idéé de la fagon atlentive dont ces messieurs remphssent leur besogne de législa- teurs La mesure prise, au mépris de la loi, par le College echevinal, n'a-t- elle pas pour bul de rendre plus diffi cile la verification des listes électora les, en en élevant le prix pourqu'elles soient accessibles a moins de person- nes Quisait? Avee l amour du con trole et de la lunnére qui distingue nos mailres, il taut sattendre a tout. Nous ne comptons pas sur l'inter- vention du Conseil communal, qui obéit au doigt et a l'oeil a M. Sur- mont Mais nous esperons que le Jour nal d'Ypres, qui prèche a tout propos le respect des lois, se joindra a nous pour demander des explications. 11 nous est trés agréable de voir que le conseil se compose maintenant exclusivement de membres apparte- n nant a la même opinion disait M. Surmont a ia séance d'installation du conseil communal, le 18 Janvier. M. Surmont est membre du comité de 1'association pour la représentation proportionnelle, association fondée pour remédier aux inconvénients des conseils communaux homogènes, trop enciins a la servililé, a l'oubli des droits des minorités,et aux discussions d'oü ne jaillit aucune lumière. Ainsi au conseil catholique d'Ypres, les röles sont distribués a l'avance et les séances ne sont que des comédies plus ridicules qu'amusantes. Depuis que M. Surmont peut jouer au conseil de mauvais solos sans s'ex- poser aux sifflets, serait-il devenu ad- versairede la R. P autant qu'il parut en être partisan C'est la seule manière d'excuser sa volte-iace. Si le comité de l'association pour la R. P. conserve parmi les membres un proportionnaliste amsi résolu que M. Surmont, il n'est vraiment pas difficile. Le Journal d'Ypresa propos de la visite de MM. Lapiere et Wydooghe au Nazareth, nous pose les questions sui- vantes Et qu'allaient faire vos amis au Na- zareth la veille des élections De n quel droit faisaient-ils usage du nom n de M. le Procureur du Roi Yoici la réponse Devant le refus d'accès a l'heure ou les visites sont permises MM. G. La piere et Wydooghe se sont rendus chez le Procureur du Roi auquel ils ont ex posé le cas ils voulaient savoir si les pensionnaires invalides avaient des pa rents ou des guides non imposés par le directeur pour les conduire au scrutin. Le Procureur du Roi leur a dit qu'ils étaient absolument dans leur droit et qu'ils n'avaipnt qu'a se rendre au Na zareth, qu'au besoin il aviserait Yoila comment il se fait que ces mes sieurs out menacé de faire intervenir ie Procureur du Roi, si on continuait a leur refuser contre tout droit l'accès auprès des vieillards. Ajoutons 1° que le Directeur avait été prévenu de la visite en question néanmoins il a trouvé bon de s'absen- ter 2° que les vieillards étaient indu- ment consignés 3° que MM. Lapiere et Wydooghe n'ont recommandé la lis- te libérale a aucune personne du Na zareth 4° que trois vieillards infirmes ont déclaré a ces Messieurs que le Di recteur les accompngnerait le qua- trième a assuré que le médecin de l'Hoapice avait remis au Directeur un certificat constat ant son iucapacité a se reudre au scrutra alors qu'il était parfaitement capable de s'y rendre en voiture et qu'il désirait être accompa- gné d'un de ses amis a l'exclusion du Directeur. Nos amis se sont rendus chez le mé decin qui a change le certificat. Le Journalsst-il content maintenant? Sera-t-il convaincu de la uincérité de M. Iweins a la Cliambre Quant a la pression exercée sur les vieillards plus ou moins valides, elle est indéniable. Une enquête d'ailleurs l'aurait parfaitement fait constater. Si nous approuvons la décision prise par la ville de transformer le terrain vague de la station en square, nous ne pouvons nullement donner notre ap probation au plan mis en exécution. D'abord la conservation des deux grands chemins droits est en contra diction flagrante avec les principes élémentaires suivis pour ce genre de jardin, ensuite la plantation, faite avec le rebut de nos boulevards intérieurs, laisse a désirer quant au choix des ar- bustes et a leur variété. On pouvait faire beau on lésine devant les frais et on fera du rococo. Nous attendons toujours de la bien- veiliance du Journal d'Ypres les résul- tats de l'enquête qui aurait été faite a I'Orphelinat. Nul doute que le Journalorgane de ces conservateurs qui ont opéré avec la maëstria bien connue, ie décrassage des divers établissements dépendant de la ville, ne soit en mesure de nous ré- pondre. II pourra nous dire en même temps s'il approuve la manière d'agir du Directeur de I'Orphelinat envers notre imprimeur, d'autant plus qu'il nous est encore revenu des faits analogues. Nous prendrons ensuite le taureau par les cornes. ID. JACOBS. Constitution du Royaume des Pays-Bas. BUT Opposer une barrière a la France et prévenir ainsi les nouvelles conquêtes d'un Napoléon. A eet effet, le traité de Paris (conclu le 30 Mars 1814 entre la France, rAutriche, l'Angleterre, la Prusse et la Russie) cede a la Hollande les anciens Pays-Bas Autri- cMens comme accroissement de teiritoire. Le nouveau royaume des Pays-Bas est dé- finitivement constitué par le Congres de Vienne (9 Juin 1815). AVANTAGES MATÉRIELS La Belgi- que industrielle, par sa reunion a la Hollan de commercante et coloniale, voit s'ouvrir de vastes debouches pour ses produits. Tentatives du roi pour encourager l'indus- trie Creation de la Société générale pour encourager 1'industrie nationale insti tution du million de l'industrie. DÉSAVANTAGES POL1TIQUES. L'opposition du clerge catiiolique et de la partie .francaise du pays au gouvernement de Guillaurne finira par saper le royaume des Pays-Bas. (A suivre Pastoor 13 A. 13TV S (YERYOLG EN EINDE). Zijn het uwe vrienden niet die eenen vertrouwelijken brief van den bisschop van Gent openbaar maakten, welker afkondi ging door Mgr. den bisschop in Le Bien Public werd gelaakt Ah mijnheer Woeste, door u hebik.veel geleden in mijne eer als priest r o kon u met gelukken mij mijne kracht en aanzien te ontnemen het lezen (.er ei ig mis En vermits gij er in 't openbaar over ge sproken hebt tegen aile recht en betamelijk heid in, zij het mij veroorloofd ook open- baarlijk mijnen dank te betuigen aan Mgr. Stillemans, omdat hij mij een altaar terug uwe vrienden mij net mijne hadt ontnomen Ik ben katholiek Omdat hij in zijn en tnomen priester en zal het tot mijnen dood blijven Chateaubriand heeft gezegd da^ hert troos tend was te denken dat niets wat laag r-- iemand kan verlagen. Ook, ondanks eenen strij i waarvan men zich geen denkbeeld kan maken, bleef mijne eer ongeschonden en mijne getrouwheid is, voor al wie de feiten kent, boven alle verdenking. Ik voeg er bij, dat ik geheel te goeder trouw mijne baan heb gevolgd. Maar, zoo mijne geestelijke overheid, krachlens haren plicht en onder hare verantwoordelijkheid, van oordeel was dat ik mij vergis, dan zou ik veeleer afzien van eene daad welke ik goed acht dan mij er aan bloot te stellen <e dwalen door niet te gehoorzamen en berus tende in mijn geweten, zou ik mij terug trekken. [Beweging). Be lieer Janssens. Bat is welRumoer rechts). Bc heer Baens. Een woord over ue drij fveeren waaraan de heer Woeste mijne politieke rol toeschrijft hij heeft gesproken van eerbejag en van laakbare handelwijzen van mijnentwege ik eisch dat hij nader zou bepalen Niet een man heeft als ik zooveel zede lijke en stoffelijke rampen geleden men heeft gezegd dat sommigen wanneer zij niet kunnen eerrooven, broodrooven te Aalst zijn er behoudsgezinden die beide te gelijk doen. [Gerucht). Men heeft mij en mijne familie willen afzonderen mijn broeder, een dagblad schrijver en drukker die sedert vijf-en- twintig jaar belangloos de partij dient, werdt met zijne vier kleine kinderen het slachtoffer van de hatelijkste vervolgin gen Be heer Biericx. blad eenieder aanrandt Be heer Baens. Men wil hem tot den bedelstaf brengen. De bladen van den heer Woeste, opgesteld door barons en lieden van het high-life van Aalst, berekenen droppel voor droppel de tranen die in het gezin mijns broeders worden gestort. [Uil roepingen). Gelooft gij het niet Ik zal er u als ge wilt de bewijzen van leveren. Ken schanda lig schotschrift, te Aalst uitgegeven, en dat men beweert, door de geestelijkheid be schermd te worden, spreekt van bedoelde zuchten op dit oogenblik wordt het voor 't gerecht betrokken om gezegd te hebben dat het portret des bisschops van Gent bij mijnen broeder werd verbrand Welnu wat doet de advocaat van dit blad, die een gewezen stagiair van den heer Woeste is Tegenover de rechters beweert hij dat het maar eene grap was Welke akelige grappenmakers [Onderbreking) Wat ook het lijden zij dat men mij en de mijnen deed verduren, ik zeg u van wege mijn broeder en mij we zullen van den strijd niet afzien, we zullen het hoofd niet bukken onder uwe vreesaanj aging De heer Woeste zoek ongetwijfeld met den heer Schollaert naar bqbelsche verge lijkingen dat.'leidde er hem waarschijnlijk toe mij voor te stellen als den zondenbok, beladen met al de zonden der christene volkspartij Mijn progra oma is dit van den Volks bond, en de redevoering onlangs te Verviers door den heer Woeste uitgesproken is voor mij een groot steun want zij bewijst dat, zoo hij er in gelukt mij neer te vellen, hij aangemoedigd zal zijn om er nog anderen neer te vellen. Tot zelfs het woord demo cratie kan hij maar niet verdragen Hij ging er anders toe wanneer hijgedu rende lange jaren, den heer Beernaert die berekende slagen toebracht die eindigden met de katholieke regeering te doen wanke len, den heer Beernaert dien allen, vrienden en vijanden, beschouwen als de man die het meeste goed gedaan heeft aan de katholieke partij In La Revue générale roemde hij er op niet vreemd te zijn geweest aan de verkie zing van den heer Buis tegen den heer Theodor.... [Gemompel, rechts). Bc heer Vandervelde. Ieder beurtGelachlinks). Be heer Baens. En toen ons jong en ijverig madelid, de heer Hoyois (Herhaald gelachliuhseen ontwerp van schoolwet aanbood, dat verschilde met dat van den heer Schollaert, werd hij in La Revue générale belachelijk gemaakt... op zijne Be heer voorzitter Laat mij toe u te deen opmerken dat dit het persoonlijk fejf niet meer is. Be heer Baens. 't Is altijd de heer Woeste die hier op 't spel staat. [Onderbre king). Be lieer voorzitter. Ik kan niet aanne men dat ge u aanstelt als advocaat van den heer Hoyois, die zich overigens zeer goed zelf weet te verdedigen. Be heer Hoyois. Aanvallen laten mij altijd koel, van waar ze ook mogen komen. Be heer Baens. Zoo de wensohen van den heer Woeste langer verhoord werden, hoezeer zouden de rangen der rechterzijde gedund worden Be heer voorzitter. Gelief u te bepalen tot hei louter persoonlijk feit. Be heer Baens. Thans wensch ik de handelwijze van den heer Woeste te onder zoeken, met het oog op de katholieke partij, waarvan hij mij den vijhand heeft ver klaard dat zal eerlijk spel zijn. Uitroe pingenrechts). Hoe sprak hij over den heer Beernaert... [Herhaalde uitroepingen, rechts). Bc heer voorzitter. De beraadslaging betreft den heer Woeste noch den heer Beernaert. Nogmaals, gelief u tot het per soonlijk feit te bepalen Be heer Baens. Is men niet met den heer Woeste, dan heet men een verdwaalde! men is nog min dan de heer Buis Ga maar voort, mijnheei Woeste, indien gij uw doel bereikt, wachten u, of liever de katholieke partij, Waterloo of Sedan. Dien dag zult gij uwe vroegere alleenheerschappij boeten. Te Aalst zou er hoegenaamd geene scheu ring ontstaan zijn, zonder de onverdraag zaamheid van den heer Woeste. Een blad heeft geschreven dat, zoo de behoudsgezin den zich aldus gedragen hadden te Luik of te Gent, dezelfde scheuring zou ontstaan zijn. De behoudsmaunen wilden te Aalst alles voor zich houden. De christene volkspartij heeft er de inschikkelijkheid tot het uiterste gedreven zelfs daags voor de herstemming hebben wij ons bereid verklaard af te zien van al onze plaatsen, op voorwaarde dat men ons bij de eerste openvallende plaats een zetel op zes zou voorbehouden hebben. Men heeft ons afgewezen Wij waren nochtans zeer gematigd. Maar men wil ons, de christene democraten, afschaffen Be heer Janssens. Ik betwist u bat recht dien naam te dragen. Uitroepingen van mege de socialisten). Ik vraag het woord. Be heer Baens. Alles als de heer Woeste en zijne orakels maar geëerbie digd worden Is het niet beter zich van den heer Woeste af te scheiden, dan de katholi >ke partij naar den afgrond te lei den [Zeer wellinks en op de banken der socialisten) Be heer Woeste. 't Ligt niet in mijne bedoeling te antwoorden op den langen aanval van voorgaanden spreker ik ver smaad dien aanval [Zeer welrechts. Gelachlinks) Maar er is eene onnauw keurigheid op de duizend, welke ik noch tans moet terechtwijzen, want het feit waarvan spraak is valsch. Be heer Vandervelde. De andere fei ten zijn dus waar Gelachlinks). Be lieer Woeste. Haddet gij geluis terd, ge zoudt aldus niet gesproken hebben ik heb gezegd dat tusschen de duizend onnauwkeurigheden, ik enkel deze zou terechtwijzende heer Daens heeft beweerd dat ik aan een dagblad van Brussel een ver trouwelijken brief van den bisschop van Gent zou hebben medegedeeld dat feit is valsch De brief verscheen in Le Courrier de Rruxelles de waarheid is dat het de heer Daens zelf is die den brief aan ver schillende personen mededeelde en dat de dagbladen er aldus kennis van kregen. Be heer Baens. Ik Dat gaat te ver Be heer Woeste. Ik hield er aan pro test aan te teekenen tegen de bewering dat ik een vertrouwelijken brief zou hebben medegedeeld ik heb het nooit gedaan en zal liet nooit doen 't is belachelijk mij van een dergelijk feit te beschuldigen. [Zeer well rechts Be heer Baens. Ik vraag aan den achtbaren voorgaanden spreker gelach links), het bewijs te leveren van 't geen hij beweertde brief was gekend te Aalst, vóór dat ik hem ontving [Herhaald gt' lach), 's Anderendaags werd hij afgekon digd in Le Courrier de Rruxellesmaar hoe is 't aan te nemen dat ik bedoeld stuk aan de dagbladen zou hebben medegedeeld Be heer voorzitter. De heer Janssens heelt het woord gevraagd maar daar het enkel kan zijn om te spreken over het per' soonlijk feit, mag ik het hem niet verleeneh. Be heer JanssensIk dring niet aan, mijnheer de voorzitter. Ik zal eene andere SUR LA CHARITRE I. VAN OVER y i x ,\..r 1 h nvfln uibh iiirrm

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 2