VEREENIGING gfete ".rm Journal libéral démocratique d'Ypres et de l'Arrondissement Vrijzinnig volksgezind weekblad van Ieperen en van het Arrondissement 5 centimes le numéro. 2e année. N° 2 ARRONDISSEMENT IEPEREN. In de vergadering van 28n .Haart laatstleden, heeft het Komïleit der Liberale Vereeniging van het arrondissement Ie pe ren besloten den strijd aan te gaan voor de aanstaan de kiezingen der Wetge vende Kamers. Eene nieuwe vergadering zal gehouden worden op 18n April aanstaande tot de benoeming der kandida ten. Verslag van het Congres PRIX I)E L'ABONNEMENT Par an 3 francs. I'ar an 3 fr. 5Q. Annonces 10 centimes la ligne. Réclames 25 Annonces judiciaires 1 fr. la ligne. iBaraissmtl le Kuntedi. l erschijBieude des Zalevdags. L tNION FAIT LA FORCE- VAN HET Administration cl; Kédaclion rue au Beurre, 20, Yprcs. van leperen RECHT VOOR ALLEN. van Zondag 29" Maart 1896, gehou den in het lokaal der Maatschappij Zilveren Hoofd Rij'seistraat. Om 3 uren wordt de zitting geopend onder den toeloop van een talrijk pu bliek. Aan het bureel zetelen de heeren Voorzitter, schrijver en bestuurleden der Maatschappi; de Vrijzinnige Volks bond alsook al de afgevaardigden der gemeenten KomenQheluveltSi Jan WatouProven, ZonnebekeVlamer ling he, Zuidschote, Wylschaele en Voormezeelc. De heer Voorzitter Criem opent de zit ting en drukt op deze wijze uit Vrienden, ik bedank U uit ter harte in naam van den Vrijzinnigen Volks bond. Voor de eerste maal dat er in leperen een Congres plaats heeft, moet ik met voldoening bekennen dat er in de aderen der Wëstvlaamsche buiten lieden nog goed bloed vloeit, dat in opstand komt met de onrechtvaardige wetten gemaakt, door dezen die sedert veertien jaren het bestuur van het land in handen hebben, en die, sedert hun bestaan, niet anders deden dan de boeren en werklieden onderdrukken. De Volksbond is totstandgekomen het is omtrent twee jaren, de demokra- teD hebben gewild, dat alwie plichten te vervullen heeft ook rechten moet bezitten ons doel is, het behartigen en verdedigen der belangen en rechten van den werkenden stand zijn zede lijken en stoflelijken toestand verbe teren, alsook vrijzinnige gedachten te verspreiden bij middel van drukpers en gezellige bijeenkomsten. Zij t gij liberaal of klerikaalzijt gij socialist, zijt gij kristen of vrijdenker, dit is een zaak waarover wij ons niet bekommeren maar, indien gij Volks gezind zijt, is uwe plaats bij ons, uwe plicht is dus uwe rechten te doen zege- EENDRACHT MAAKT MACHT. pralen, want onze kenspreuk Recht voor Allen Toej Om u een bewijs te geven hoe on rechtvaardig ons gouvernement is ge weest tegenover den werkman, zal ik u het algemeen stemrecht voor oogen leggen. Hoeveel opstanden zijn er in ons land niet geweest, meer nog, hoe veel bloed is er niet vergoten geweest om uwe politieke rechten te bekomen, en welke heeft men gemaakt Drie en vier stemmen aan de rijken, één stem aan den armen één stem aan dezen die van 's morgens tot 's avonds zwoegt, aan dezen voor wien het leven een eeuwige oorlog is voor de samen leving vier stemmen aan dezen die alle geluk geniet op deze aarde, die door de macht van het geld den boer, werkman en kleinen burger onder den voet houdt; die door zijn vier stem men u nog meer en meer wil dwingen; maar neen, al is het dat gij maar een stem hebt omdat gij arm zijt, gij zijt de macht gij zult, indien gij elkander verstaat, die dwingelanden verplette ren niettegenstaande hunne drie en vier stemmen. (Langd. Toej.) Wij willen het algemeen stemrecht aan 21 jaren, wanneer men plichten heeft moet men rechten hebben. Toej In ons programma hebben wij de evenredige vertegenwoordigingdit is een punt dat wij hoogst noodig heb ben, want wij willen dat in elke ge meente de werkman vertegenwoordigd zijIn de Kamers wat ziet men nu te genwoordig en wat heeft men altijd gezien mannen die de landbouwers kwestie bespreken en er niets van ken nen, buitenlieden die hier tegenwoor dig zij t, daar in hunne plaats moet gij zetelen, elkeen zijn stiel. Gij beter dan zij zoudt de landbouwerskwestie be spreken en wetten maken die recht vaardig zijn zouden, en die de land bouw niet zouden doen kwijnen gelijk men hedendaags ziet en hoe kunt gij hunne plaats innemen Door de even redige vertegenwoordiging. Wat heeft men gezien in vele ge meenten, een verschil van twintig stemmen en een partij die meester is van een bestuur hewel neen, dit is onrechtvaardig, ik zal u een voorbeeld aanhalen die zou kunnen plaats heb ben. In een gemeente heeft eene partij twee honderd stemmen behaald, een ander partij heeft het groot ongeluk maar honderd negen-en-negentig stem men te behalen en wat gebeurd er, die eerste partij met een stem meerder heid maakt meester van het bestuur. Hewel, vrienden, dat is onrechtvaardig en moet veranderen bet ware eene Controle mdien elke partij vertegen woordigd ware en het bestuur zou zoo gemakkelijk niet den werkman, boer en kleine burger onrechtvaardige wet ten opleggen. (Langd. toej Een punt van ons programma waar op ik uwe aandacht roep, het is de ge lijkheid van den militairen dienst plicht voor alle burgers van den Staat. Afschaffing der loting en plaatsvervan ging van den kortst mogelij ken dienst- tijd. Wat ziet men tegenwoordigden boer, werkman en kleine burger sol daat spelen omdat zij het ongeluk heb ben een slecht nummer te trekken hoeveel tranen zijn er jaarlijks niet gestort, wanneer de zoon het ouderlijk dak verlaat, de zoon die aan den ou derdom gekomen is wat geld te win nen voor vader en moeder, en die door het vermaledijd nummer verre van deze die hij bemind soldaat moet gaan spelen onder den dwang van vet be taalde mannen. Maar de rijke die brast, drinkt en geld verspeelt, die moet geen soldaat zijn, hij heeft geld en met twee duizend franken is hij er vanaf. Vrienden, wij, Volksvrienden, wij willen dat elkeen soldaat zij, zoo wel de rijke als de arme, maar voor den kortsten tijd mogelijk want nu tegenwoordig wat ziet men, als wan neer men zes maanden soldaat is, zie men dikwijls dat die jonge soldaten, bij kapitein of luitenant als oppasser de keukenmeid spelen. {Algemeen ge lach en toejuichingen). De klerikalen zeggen altijd dat zij tegen den militairen dienstplicht zijn, dat zij niemand dwingen soldaat te zijn, maar sedert veertien jaren dat zij aan het bewind zijn, wat heeft men gezien, millioenen wegwerpen om for ten te bouwen, niettegenstaande de groote ellende die hier in Belgie be staat. Ik protesteer dus uit al mijne krachten tegen al die wetten en druk den wensch uit iedereen soldaat te zien voor zoo korten tijd mogelijk, want mijne leuze is en blijft rechten nevens plichten. Het lager onderwijs kosteloos en verplichtend, is een wet die van groot belang is, want, hoeveel kinders die hooge verstanden bezitten ziet men niet de studiën staken omdat de ouders onbemiddeld zijn en het geld niet bezitten om het onderwijs van hunne kinders te betalen. "Wij vragen het hooger onderwijs kosteloos ge steld voor deze die aanleg geven tot bij - zondere bekwaamheid. Wij willen dat zoowel de katholieken als de liberalen verplicht zijn hun te doen onderwijzen den armen zoowel als de rijken moet geleerdheid bezitten, want het onder wijs is alles, zonder onderwijs maak men zich slaaf en een ongeleerd mensch is tot de ondeugd geleid. [Lang. toej.) Vrienden, velen onder u weten mis schien niet wat men wil beduiden met minimum van dagloon, ik zal u op eene korte wijze uitleggen, wat wij op die wijze willen. Het minimum van dagloon voor alle werken door Staat en Provincie of gemeente is de manier van betalen, wanneer er eene onderneming gedaan is; tegenwoordig schrijft de onderne mer voor lageren prijs in dan de be stuurders van het werk geprezen heb ben maar hij speculeert op het werkloon en betaalt den werkman die onder zijn gezag is, op schandige wijze, hij doet den werkman werken voor lagen prijs. Dit is een punt dat door den Staat moet voorzien zijn, er moet geschreven zijn in den (cahier des charges) of lastcohier dat elke werk man eene som moet winnen volgens goeddunken van de vakvereeniging of werkersraad, daaruit zal spruiten dat elke ondernemer verplicht zal zijn hooger aan te nemen. De werkman zal meer winnen en de kas van den Staat, gemeente of Provincie die rijk genoeg is zal den ondernemer meer betalen en zal er niet door lijden. {Bravo). De landbouwerskwestie die zoo be langrijk is moet bestuurd zijn op mees terlijke wijze, want nu meer dan ooit dat de landbouw verkwijnt door het slecht bestuur, wenschen wij volks vrienden, dat het bestuur of landbouw- comicen samengesteld uit 1/3 eige naars, 1/3 pachters en 1/3 landbouw- werklieden, door algemeen stemrecht word gestemd, want gelijk ik vroeger zegde kan een advokaat moeilijk "die zake besturen, mits hij er geen kennis van heelt, beter dan al die heeren die in de Kamers zetelen, kunt gij land bouwers die zake, de landbouwers zake regelen. (Alg. toej.). De gelijkheid van twee talen is een punt die wij ook willen invoeren in de administratie, dit bestaat reeds en men heeft gevoeld dat het noodig was dit in te voeren ik wil dus over die kwestie niet langer spreken. Ziedaar vrienden de bijzonderste punten van ons programma, ik heb het noodig geacht dit op korte wijze uit te leggen gij moogt zijn van welk ge dacht ook; dit programma moet u aan staan. Daar is het inzicht van den Volksbond. Indien zulks u aanstaat, zullen wij, hand in hand, samen gaan om die hervormingen te bekomen. 'T is in dit inzicht dat wij hier de afge vaardigden bijeengeroepen hebben om te onderzoeken welke de beste middels zijn in 't werk te leggen tot het uitoe fenen van ons programma. Op politiek gebied, alle beginsels zijn moeilijk. Laat ons beginnen met ons goed te vormen, dat eiken afgevaardigden hier tegenwoordig aan zijne vrienden onze programma uitlegd, en hun aanspoort tegenwoordig te zijn in onze verga deringen. Eén man nu gewonnen zal er tien waard zijn in 't toekomende. In dien gij blootgesteld zijt aan vervol gingen werkt in 't geheim. Wij zullen strijden om al die punten van ons programma te bekomen. Wij wer ken niet voor eene partij wij werken voor de volkszaak wij werken voor het belang van eenieder voor het recht voor allen. [Lang en dond. toej.). De afgevaardigden van Komen. Vrien den ik heb op de bres gestaan voor de gemeentekiezingen, en heb niet tegen staande al den dwang die mijne tegen strevers aan den dag gelegd hebben, drij honderd en vier-en-tachtig stem men bekomenik tel dus vele vrienden tot Komenen ik beloof voor het welzijn des volkszaak te werken met den Volksbond. {Lang handgeklap). De afgevaardigden van S1 Jan. Vrienden ik ook heb het gewaagd mij voor te stellen in mijne gemeente en heb toch als werkman als kleine com pagnon redelijk vele stemmen beko men, ik heb dus ook vrienden in de gemeente en zal trachten hun te doen verstaan dat hunne plaats bij u is. [Toej.). De heer Vermeulen Polidor. Vrien den het gedacht van den Volksbond, is zich te richten tot de menigte, wij richten ons tot den werkman, boer en kleinen burger om hun te doen gevoe len nu dat zij het stemrecht bekomen hebben, dat zij moeten werken voor nieuwe hervormingenom hun te doen gevoelen dat niettegenstaande dat zij dit recht bekomen hebben, zij moeten voorzichtig zijn want de tijd is zoo slecht, de vervolgingen zoo groot, men is omringd van mannen die er op uit zijn den werkman te broodrooven. Zeldzaam zijn de rijken ingenomen door demokratische gedachten, dus reken wij weinig op hunne ondersteu ning. Laat ons voorzichtig handelen, de strijd om het leven is groot, men is omringd van die mannen die het be stuur van het land in handen hebben, van mannen die uitgezonden en betaald zijn om u te bespieden in de kleine gemeenten bijzonderlijk zijn de ver volgingen groot, daarom bid ik voor het welzijn van u allen voorzichtig te handelen. Ons doel is bonden te stich- It i). POUR LA VILLE, POUR LA PROVINCE, Pour les annonces de France et de Belgique (excepté les deuxFlandres)s'adresser a VAgence Havas, Bruxel- les rue de la Madeleine, 32, et a Paris, 8, Place de la Bourse. MET KENSPREUK ELS is

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 1