Fl. bartier, WATOll. État-Civil d'Ypres, Boterstraat, 19, lepe ren. L'iinpudence de la propagande ciéricale. duisant a cause de la large place qu'il fait a la liberté individuelle. Joignons-y cette conclusion que M. L. Bertrand énongait dans le P tuple ii y a quelque temps II est done faux de dire que les anarchistes procèdent des socialistes, que ce sont des socialistes avancés. La vérité, e'est que les anarchistes sont les continuateurs des libertaires bour geois. Tous deux veulent réduire arien I'action de l'Etat et laisser faire la li berté. Conclusions. Nous croyons avoir démontré, a tout lecteur de bonne foi, et c'était notre but1°) que nous avions raison de rele- ver l'assimilation que M. Colaert a fait au Volkshuis entre socialisme et anar chisme 2°) que lorsque M. Colaert faisait cette assimilation, il prouvait aussi sa parfaite ignorance des théories sociales qu'il prétend combattre en les dénatu- rant tout comme il prouve sa parfaite ignorance de la situation économique du pays qu'il prétend aller représenter lorsqu'il signe un programme électoral oü il réclame le rétablissement d'un sys- tème qui n'a pas cessé d'exister en Bel- gique le bimétallisme. Et maintenant, électeurs naïfs, fai- tes-vous représenter par MM. Colaert et ses copains vous serez bien repré- sentés Ph. de C. Voor uwe artikels van Pko- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Ou il y a de la gêne, il n'y a pas de plaisir Voulez-vous savoir, amis lecteurs, comment se fait la propagande ciéri cale en West-Flandre C'est simple comme bonjour Supposons que nos cléricaux veuil- lent donner un meeting dans tel villa- ge, a Watou, par exemple ils com- mencent par envoyer en éclaireur un agent clérical ou bien ils écriventdirec- tement a l'une ou l'autre notabilité ciéricale. L'instituteur de l'école officielle ou adoptée est immédiatement averti. Le lendemain, a l'école, de sa plus belle main, il écrit sur le tableau noir Walou27 Juni. 31., De katholieke Volksvertegenwoordigers komen Donderdag om 9 ure tot hunne kie zers sprekenzij verwachten veel volk in de katholieke school. Les élèves regoivent du maitre l'in- jonction de copier autant de fois sur des feuilles de papier ad hoc la phrase du tableau. Ces convocations ainsi faites sont transportées a la Maison communale. On les estampille du sceau de la com mune de mamère a faire passer les con vocations pour des papiers ofliciels. Puis les élèves les distribuent aux élec- tours de la commune. Ce sceau impressionne fort les pay- sans. Dame ils sont si vite pris en con travention 7 Is de wetAussi, ils se rendent en foule au meeting. Et voila Pas plus difficile que cela de faire de la propagande ciéricale en West-Flandre Vous croyez peut-être,amis lecteurs, que nos cléricaux n'auraient pas une efFronterie pareille Détrompez-vous La convocation reproduite ci-dessus a bel et bien été envoyée dans les susdites conditions, cette semaine,aux électeurs de Watou. Hier Jeudi a eu lieu le meeting en question. De la légalité on se f.... comme di- rait M. Dufour. Nous exposons un exemplaire des convocations oflicielles de Watou a la vitrine de notre imprimeur. Het Concert van 21» Jmii door cle 3 1 liai - mouie van I ^operin- g'he teDouaigeg'even. Uitgezonderd drij of vier druppels regen des morgens en eenige zeer on rustbarende wolken even zoo ras ver dreven als zij zich bij een koele wind gevormd hadden, is de eerste zomer dag waarlijk schitterend geweest, daar de zon, als goede dochter, ons, zonder de geweldige hitte van over acht dagen, met hare schoonste stralen beschonken heeft. Ook heeft zich de bevolking in me nigte op gemeld uur statiewaarts be geven, om de aankomst der toonkunst- bevende maatschappij van Poperinghe bij te wonen. Eereleden zoowel als leden van het stedelijk muziek hadden zich, in kos tuum, bij diegenen vervoegd van de fanfare der Gayant''s Kinderen waarvan de hemelsch blauwe uniform voor de eerste maal verheven was door een zeer behagelijk zwaard, wier scheede gansch nieuw in het weerschijn der zon flikkerde. Reeds waren de muziekanten op de vertrekkaai op hunnen post, het tee- ken huns meesters afwachtende om de Belgische Zonen te groeten, toen, heilaas, de trein van Rijsel stilhield zonder er eenen enkelen af te lossen. Tien minuten te laat aan de grens gekomen, hadden onze gastheeren van gisteren hem gemist, en den volgenden moeten afwachten, die zeiven eene vertraging van bijna een kwartier uurs onderging. Het is op het geschal der Brabanconne, minnelijk door de Gayant's kinderen uitgevoerd, dat de vreemde muziekan ten den wagon afstappen. Terstond worden aan hunnen minzamen en ver kleefden voorzitter M. Van Morris en aan den bestierder M. Van Elslande bloemtuilen opgedragen,doorM. André Voorzitter der maatschappij a Gayant's Kinderen M. Ernest Coutant, Onder- Voorzitter en M. Duquesne, schrijver. M. Collier, Algemeen Sekretaris dei- Meierij, vertegenwoordigde het ge meentebestuur. Na de wisseling van hartelijke hand drukken en gewone toespraken, vormt zich de stoet, en het is op de beurte- lingsche akkoorden der twee muzie- ken, dat de Popermgsche muziekan ten in stad hunne intrede doen. Voorop stapt een fiere tamboer-ma joor, het hoofd met de haren muts on zer oude pompiers gedekt en die met veel vlugheid zijnen maatstok behan delt. Jonge en zeer deftige trommelaars maken de bewondering der toeschou wers uit. Voorwat de kostumen der 120 leden der Philharmonie van Poperinghe betreft, zij brengen een uitmuntend uitwerksel te weeg, vooral het hoofd deksel met een wit kuifje versierd enkel de ijzergrijze broek schijnt een weinig min wel gekozen doch het is waar te zeggen dat verscheidene regi menten in hun land zulke dragen, en dat ten slotte het kleur er van min der licht vuil wordt dan welkdanig ander. Het hotel van den Grooten Hertvoor bijtrekkende, waar zij hunne maaltij den moesten nemen en die, voor de omstandigheid, boven zijne groote poort, het Belgisch vaandel nevens het drijkleurig had uitgesteken, houden Leopold's onderdanen, door deze op merkzaamheid getroffen, eenen oogen- blik stil en spelen een eerste stuk ver volgens zetten zij hunnen weg naar het stadhuis voort, waar het gemeentebe stuur ze met een oprecht ongeduld af wachtte. Denk dat het reeds bijna één uur was Wat omstreeks twee uren de schildwacht houden was. ünnoodig te zeggen dat op het oogenblik van de in trede der belgen in ons gemeente pa leis, het vreugdigste klokkenspel op belforts top weergalmde. Den eerewijn gedronken, de geluk- wenschen opgedragen, hergeleide de op zijne stappen wederkeerende stoet de bewoners van Poperinghe naar het hotel van M. Cornaille. Daar was ten hunnen gunste een voedzaam ontbijt bevolengeweest door den milddadigen heer Van Merris, die alle onkosten op zich genomen heeft en slechts voor zijne maatschapp j het onthaal in de meierij heeft willen aan vaarden. Het is op een appel der klaroenen, als ware krijgsmannen, dat de ontelba re legerschaar uitgenoodigd wordt zich aan tafel te komen zetten. De gansche namiddag blijven onze straten vol levendigheid en de met vlaggen versierde vensters zijn met toe schouwers voorzien. Eindelijk slaat het uur van het groot concert in den Plan tentuin. Al de wegen die er naartoe lei den worden door het volk ingenomen en weldra verdringen zich zoo talrijke als uitgelezen toehoorders in deze wan deling welke voor een dergelijk feest zoo wel geschikt is. Het is juist 4 ure 1/2 wanneer het or kest de eerste noten aanvat der Mar seillaise, niet begrepen in het program ma, maar bijna verplichtend. Hierop volgt de aria van Gayant nieuwe beleefdheid in ruiling van het nationaal belgisch lied waarmede men de vreemde instrume-ntisten onthaald heeft. Onmiddelijk hebben de kenners ge zien, dat zij met ervaren, behendig, be stuurde muziekanten te doen hadden, en elk stuk is den goeden indruk ko men bevestigen die zij van den beginne af van hun hadden doen opvatten. In derdaad mag men verzekeren dat, al ze aanhoorende, wij eerder eene sympho- nie daneene harmonie gehoord hebben, zoodanig bezitten zij de kennis der toonschakeering en eene uitgelezen speelwijze. Het is waar dat zij in hunnen mees ter eenen echten kunstenaar bezitten waaronder zich het conservatorium van Brussel mag verhoovaardigen als over eenen der beste leerlingen die het ooit gevormd heeft. Hij heeft eene solo voor kleine fluit van welke wij hem zeer verdenken den opsteller te zijn, maar die hij uit bescheidenheid niet onderteekend heeft, met zoo eene bijzondere beval ligheid gespeeld dat de vogelen zeiven der boomen, om eene les te nemen, eenen oogenblik gezwegen hebben. De verbaasde toehoorders hebben bis ge roepen, en M. Van Elslande heeft zich heel vriendelijk voor die uitnoodiging gegeven. De dramatische partituur van den Dernier jour de la Terreur, door Litolfif, heeft weerdiglijk dit schitterend ver hoor gesloten. Tusschen de twee deelen beklom M. Charles Bertin de trede om de uitvoer ders geluk te wenschen en eene bloe mengarve aan te bieden, hen tevens over hunne vriendelijk bezoek bedan kende. Na den heer Burgmeester, sprak M. Alphonse André, de volgende woor den uit Mijne Heeren. Het ware mij aangenaam mij tot elkeen van u te richten om u, uit naam der inwoners van Douai en der fanfare van Gayant's Kinderen, in het bijzon der te bedanken, over het vermaak dat gij hem gedaan hebt van met zooveel vriendelijkheid onze uitnoodiging te aanvaarden, en ook om in u, M. de Voorzitter en M. de Onder-Voorzitter de onbeperkte verkleefdheid en mild dadigheid te roemenin u, M. de Chef, het flinksche bestier, en in u, MM. de muziekanten, eene onverge lijkbare uitvoering en een talent waar van de vermaardheid zoo vast bewezen is. j) Maar waarom, bij de uitdrukking onzer gevoelens, uwe onderscheidene persoonlijkheden afschetsen Zij vor men een geheel aan welker harmonie het schijnt niet toegelaten, te zijn te raken. Gij zijt als het levende zinne beeld uwer nationale kenspreuk Eendracht baart Macht en gij be wijst aan allen dat met de nauwe gemeenschap van gedachten en doel einde die de uwe is, men zich altijd de zegepraal verzekert en aanhoudende overwinningen te gemoet gaat. Het is dan aan u allen, Mijne Heeren, aan de vermaarde harmonie van Poperinghe dat ik, uit den grond des harten, uit naam der Douaische bevolking en der fanfare van Gayant's Kinderen, den tol betale onzer leven digste dankbaarheid en dat ik de rechtzinnigste betuiging onzer tevre denheid aanbiede. n Daar is, overigens, Mijne Heeren, slechts eene geringe hulde in vergelij king der geestdriftige toejuichingen der hier toegesnelde menigte om u te hooren. Zij zal zorgvuldiglijk het ge heugen bewaren dezer schitterende kunstige heirschaar, aan dewelke gij Mijnheer de Voorzitter en Mijnheer de Onder-Voorzitter, zonder tellen, uw geld, uwen tijd rijkelijk bedeelt en die gij met eene zoo meesterlijke ze kerheid tot zooveel en zoo schoone uitslagen leidt. Dank dan, Mijne Heeren, aan allen dank. Gelief, Mijnheer de Voorzitter, vóór ons te verlaten, uit bewijs van erkentelijkheid dit klein aandenken uwer reis naar Douai te aanvaarden en gedoog dat wij M. den Onder-Voorzit ter, M. de Bestierder en al uwe muzie kanten eene herinnerende medaille van hunnen doortocht in ons midden aan bieden. Eene omhaling ten voordeele der armen is gedaan geweest door M#s Hanotte, Duquesne en Bouel,welke de Voorzitter, Onder-Voorzitter en Com missaris der Gayant's Kinderen verge zelden. Het Concert geëindigd, opent de fanfare dezer laatste den optocht en wisselt zijne pas-redoublés af met die gene der Poperingsche Harmonie welke zij tot aan het Hotel van den Grooten Hert begeleid heeft, gevolgd van eene menigte nieuwsgierigen die heviglijk de twee vrienden-muziekanten toejui chen. Het middagmaal werdt volbracht in dezelfde voorwaarden als het ontbijt, het is te zeggen, in zoo krachtig als overvloedig voedsel. En om kwart voor elf ure, hervor men zich de Douaische maatschappijen eene laatste maal in groepen om onze gastheeren van éénen dag naar de statie terug te leiden. Mijnheer de Meier is in persoon tot daar gekomen om hun goede reis en spoedigen terugkeer te wenschen. Wanneer de trein voortstoomt stij gen groepen van leve Belgieleve Poperinghe uit onze rangen op, terwijl de vertrekkers leve Douai leve Frankrijk antwoorden. Voegen wij hier nog deze laatste melding bij dat om langer in on3 mid den te kunnen blijven, M. Van Merris, voor zijn klein leger eenen bij zonderen trein te Hazebrouck heeft moeten bevelen, de dienst met Belgie alsdan onderbroken zijnde. Voor zooveel prin selijke hoffelijkheid, gelooven wij niet beter dit haastig verslag te kunnen eindigen dan met op onze buurt te roe pen Leve M. Van Merris. Om onze inlichtingen te volledigen, maken wij het ons eene plicht zoowel als een vermaak de bekoorlijkheid van den Planten Tuin te melden, de schoon heid zijner massieven, het groen der grasperken; overigens veraangenaamd met verrukkelijke bloemkorfjes, die de grootste eer toebrengen aan M. P. Durieu, meester-hovenier der land bouwkundige-, kunst- en wetenschap pen maatschappij. Spijtig dat wij overigens geen talent genoeg bezitten om de prachtige schil derij Lodewijk XVI, in 't wit met goud bepareld, die door de maatschappij Gayants Kinderen den Heere Van Merris is opgedragen, af te schetsen: Versierd met miniatuurschilderingen voorstel lende het belfort van Douai, Gayant, Gayant's kinderen, de wapens van Douai gepaard met de wapens van Po- Eeringhehet is de geschiedkundige ladzijde van den dag met de inhaling. Een woord nog over den opschik van 't concert programma Eenen linten- krans in belgische kleuren, die eene groote herinnerende medaille in ver guld zilver ondersteund. du 26 Juin au 3 Juillet 1896. Naissances: Sexe masculin, 0, id. féminin,2. Mariages V anuxemPaulébéniste et Bauwens Léonie, tailleuse. Dehouck, Joseph, casquetier et V anderauwera, V alentine, tailleuse. Décès Van Becelaere, Constance, 76 ans, sansprofession, veuvede Igodt, Amand, rue de Menin. Sohier, Anne, 59 ans, religieuse, rue de Stuers. Breyne, Pierre, 50 ans, marchand, époux de Syoen, Séraphine, Marclié au Bétail. Behague Hortense, 28 ans, servante, célibataire, rue de Menin. Van El- verdinghe, Arthur, 44 ans, menuisier, époux de Vanhee, Léonie, rue de Me nin. Vanzuyt,Polydore,49 ans,jour- nalier, célibataire, St-Pierre extra ma ros. |-S»?"CS3l"5<i—-«5

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3