YPRIANA 1 Gomines. Menin. UN (YiONSIEUR Fl. bartier, Prime musicale T État-Civil d'Ypres, HET CONGRES Ne jetez plus vos vieux para- pluiesfaites-les recouvrir a la maison Emmery-Pol- ley, rue au Beurre, 23$, a Ypres. Prendre atten tion au numéro Roterstraat, 19, Ieperen. Mr en llme llauricc Mo§ki'ocn§tiaaat, n° 2, Ie Kor tri jk, hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. HOEK der üfoskrocn- ENVENTE au bureau de cette feuille: La collection 3© francs. p dans la nation, c'est qu'elle ne forme plus une classe isolée, par ses lois et par ses moeurs, du peuple d'oü elle sort et on elle doit rentrer. Pour préciser les desiderata par les- quels nous aurions voulu clore cet ar ticle déja long, nous coinptons repro- duire dans notre prochain numéro un article de la Réforme, intitulé Venca- sernement. L'auteur, M. Herman Du- mont, y expose, mieux que nous ne pourrions le faire, les bases d'une ré forme militaire réellement démocrati- que. Philippe de Comixes. P. S. La Gazette de Iluy publie ce qui suit en dernières nouvelles Le projet de reorganisation de l'armée vient d'etre définitivement arrêté. Le gou vernement a decide de le déposer a la Chatn- bre avant les vacances de Noël. En voici les principales dispositions 1° Reduction du temps de service de 13 ans a 12 ans 2° Le service actif pour les troupes a pied et le train est réduit a 12 mois, pour les troupes a cheval a 3 ans 3° Le contingent est divise en deux par ties. Le contingent actif, comprenant ceux qui détiennent au tirage au sort les numéros les plus bas, et le contingent de reserve qui servira six mois, en trois périodes 4° Le service personnel est décrété, mais la permutation des hommes entre les deux sections du contingent sera permise 5° De grands avantages seront accordés aux volontaires 6° II sera créé une categorie de volontai res ne s'engageant que pour un temps égal au temps de service actif du contingent 7° Creation de volontaires d'un an, pour faciliter le recrutement des officiers de ré serve. Les miliciens auront la faculté, dans leur intérêt personnel, de devancer ou de retar- der l'époque normale de leur appel sous les armes. Est-ce un ballon d'essai UIT MECHELEN, der Liberale Voorwacht. In eene belangrijke bestuursverga dering, deze week (Dinsdag) gehouden heeft de Liberale Voorwacht van Mechelen in grooto trekken het pro gramma ontworpen van 't Nationaal Congres der Liberale "Werkmans kringen, hetwelk sedert verleden jaar besloten was en, onder den drang der omstandigheden (herhaalde kiesstrij den) tot nog toe niet kon belegd wor den. Dit Congres zal plaats grijpen te Paaschen, dat is te zeggen den 18 en 19 April van toekomend jaar. Het zal in verschillende secties ge splitst zijn en over al de groote maat schappelijke en politieke vraagstuk ken handelen, benevens de organisatie van de partij Ziehier de verschillende afdeelingen, zooals ze voorloopig werden vastge steld a. Werkmanskringen in 't algemeen; l. Ziekenbonden, bonden van onder- lingen bijstand, spaarmaatschappijen c. Vakvereenigingen d. Inrichtingen, om de werkeloosheid te bestrijden, zooals werkbeurzen, werkhuizen, enz. e. Beroepsonderwijs Oud-leerlingenbonden en inrich tingen, voor doel hebbende het school- bij wonen te vermeerderen kleedings- werken, boekwerken, schoolsoep, schoolcoloniën, enz. Op de algemeene vergadering van al de afdeelingen zal de dagorde bedra gen stichting eener Federatie tusschen al de liberale Werkmanskringen Ook zal er te dier gelegenheid eene bijeenroeping plaats hebben van afge- veerdigden van alle kringen, welke 't Zuiver Ylg-emeeii Stemrecht Evenredige Vertegenwoordiging in hun programma staan hebben, om de middelen te beramen, in den loop van den zomer eene algemeene bewe ging ten voordeele dezer twee recht- veerdige hervormingen te doen ont staan.^ Ter gelegenheid dier twee Congres sen zal de Liberale Voorwacht eene tentoonstelling inrichten, waarbij al leen werken, uitgevoerd door werklie den, m dezer naam zullen tentoonge steld worden. De Mechelsche werkman zal op die wijze aan zijne broeders van andere steden kunnen toonen, waartoe hij in staat is. Tot die grootsche onderneming vraagt het bestuur der inrichtende maatschap pij de medehulp van alle partijgenoo- ten. Raadgevingen, wijzigingen aan 't programma, bijvoegingen, zullen in dank aanveerd worden en met nauw gezetheid onderzocht. Ook verwachten wij van do vrien den, dat zij ons van nu af de namen en adressen zouden opgeven van de inrich tingen, waar hooger spraak over is en die in hunne gemeenten bestaan, en er ons de reglementen zouden van sturen. Alle mededeelingen moeten gedaan worden aan M. Victor Hey mans, voor zitter van de Liberale Voorwacht Bruel 96, Mechelen. Accident de chemin de fer. Un homme mortellement atteint Le train de voyageurs quittant Cornines a 9 h. 04 du soir pour arriver a Lille a 10 h. 09, a tamponné Dimanche, dans Ia station de Deulemont, un voyageur, M. Charles Ghesquières; de Quesnoy-sur-Deule. M. Ghesquières qui est agé de soixante- cinq ans, a recu les premiers soins sur place. Son état est tres grave. On craint qu'il ne survive pas. X. Pendant la tempête qui a sévi Vendredi et Satnedi dernier, les deux pignons d'une nouvelle construction appartenant a M. Delannoy et située a proximité de la Lys, ont été abattus par le vent et enlevés tout d'une piece jusqu'au premier étage. 11 n'y a pas eu d'accident de personnes. Les nombreuses meules de lin, dressées au bord de la Lys, ont été renversées et gisent pêle-mêle dans les prairies voisines. Les rouisseurs subissent par ce fait un sérieux préjudice. Les plantations de tabac également ont été fortement dévastées par la rafale. Zondag laatst, 27n September, rond de 7 ure 's morgens, was de genaamde Cyriel Debergh, metserszoon, jonge ling van 20 jaren, bezig het velorijden te leeren gekomen in het midden der dorpplaats, voelde hij zich onpasselijk en viel in bezwijming aanstonds, zoo men denken kunt, 't was de uur der eerste mis, was eene groote menigte rond den ongelukkigen jongeling ge schaard, om hem hulp te bieden de eenen ontboden den geneesheer, ande ren de heeren geestelijken in hller- haast kwamen deze heeren toegesteld om hunne bedieningen uit te oefenen daar hij op den openbaren weg geval len was en men hem onmogelijk in een huis kon overbrengen, vergrootte de menigte alle oogenblikken men zag welhaast dat alle hoop verloren was, dat de arme jongen het niet lang meer kon volhouden, dat zijne stonden ge teld waren en, inderdaad, een kwar tier uurs daarna gaf hij den geest, hij was een lijkgedurende deze korte maar pijnelijke oogenblikken, hoorde men niets dan zuchten en weenen, hertschurend was de aankomst van den vader en der broeders van den stervende, de wreedsche, de onver schilligste waren tot in de ziel ont roerd, allen weenden, want de jonge Cyriel Debergh was een voorbeeldig jongeling, rondborstig van karakter en edel van hart, was hij van eenieder geacht en bemindzijne makkers zochten zijnen omvang, want hij was minzaam, vrolijk van inborst en nooit had hij voor iemand een kwetsend woord. Doch, ais ik zeg dat alle omstaan- ders zuchteden en weenden, ik bedrieg mij, er was één omstaander die den naam van mensch onwaardig is, die gedurende den doodstrijd van den be treurde Debergh,spotlachend de groef- ste beledigingen uitwalgde de vuige belediger, de afstootelijko lafaard trachtte de nagedachtenis van den be treurden jongeling en dezes famillie met zijn venijn te bezoedelen, omdat Debergh de zoon was van een over tuigd liberaal zijn dat de ware ge voelens van een kristen mensch en hij beweert katholiek te zijn, zijn dat de voorschriften van Jesus-Christus Tartuf, valschaard, Heer be drieger, uw bedorven hart bevat maar haat en wraak, gij schuilt u onder den dekmantel van schijnheiligheid, om uwen evenmensch te laken en te hoo- nen gij hebt den stervende jongeling in zijnen doodstrijd bespot en gelaakt, waart gij niet bang ook in uwe famillie getroffen te worden, o, neen, niet waar, alle menschelijke gevoelens zijn bij u uitgedoofd. Onnoodig te zeggen dat dit wraak roepend schandaal de verontwaardi ging en den walg van eenieder ver- wektte, gelijk aan welke gezindheid men toebehoorde, allen schandvlekt- ten dit onmenschelij k gedrag in den loop van den voormiddag reeds, kwamen er hem verschei dene onaangenaamheden over en ware het niet geweest van verscheidene vreedzame personen, zou men hem wel eens duchtig zijn mollevel uitge- borsteld hebbenin het naar huis gaan, vond hij zelfs geradig voor eeni- gen tijd een veilige schuilplaats te zoeken, om zich niet aan verdere tegenkomsten bloot te stellen. Zoo even sprak ik van wraakroe pend, neen, vragen wij geene weder wraak, toonen wij ons beter kristenen dan den verdwaalden Loubas zeggen wij metKristus Heervergeef het hem, hij is te dom te meten wat hij deed. Jan Rut. Een ander artikel uit "Watou, nopens de begraving van Cyriel Debergh, ons te laat toegekomen, kan maar in ons aanstaande nummer overgenomen wor den. oft're gratuite- ment ae faire connaitre a tous ceux qui sont atteints d'une maladie de peau, dartres, ec- zomas, boutons, démangeaisons, bron- chites chroniques, maladies de la poi- trine et de l'estomac, de rhumatismes et de hernies, un moyen infaillible de se guérir promptement ainsi qu'il l'a été radicalement lui-même après avoir souff'ert et essayé en vain tous les re- mèdes préconisés. Cette oft're, dont on appréciera le but humanitaire, est la conséquence d'un voeu. Ecrire par lettre ou carte postale a M. Vincent, 8, place Victor Hugo, a Grenoble, qui répondra gratis et fran co par courrier, et enverra les indica tions demandées. Voor uwe artikels van Pho tographic, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Pour faire connaitre ses oeu vres a notre clientèle, la maison d'édition A. Dan- vers, de Paris, vient de consentir par traité a oft'rir a tous lecteurs du Messa gen d'Ypres une magnifique prime mu sicale. D'une valeur de 40 francs envi ron a prix marqués, cette belle collec tion se compose de 8 a 10 morceaux détachés piano ou piano et chant), trés bien édités et dus a nos meilleurs com positeurs (Leybach, Verdi, Schmoll, Ketterer, Guérout, Luigini, de Ménil, etc.) Pour recevoir franco a domicile, cet te prime, il suffit a nos lecteurs d'a- dresser a M. A. Danvers, éditeur, 10, rue d'Hauteville, Paris, cette annonce découpée avec la somme de 1 fr. 50 en mandat carte international pour le port, l'emballago et tous frais. M E 3 E K, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, fiioek <ler Zij hebben zelfs noch zoon, doch broeder, noch bloedverwant nie hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en Mme Mauhice MFIFH, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize Straal, ir S, huis met koets poort (bij hel gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mren Mmc Maukick MEI FIV zijn, ÈsOCk der Moskroeiistraat, n° 2, en van wel te letten op de antwoorden die bun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 1(2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kemrnel, Groote Markt, nr 5, te Ypcrcil. du 25 Septembre au 2 Octobre 1896. Naissances: Sexe masculin, 8, id. férainin, 3. Mariages Plancke, Victor, colporteur et Pat- tyn, Elodie, dentellière. Matton, Hector, journalier, et Van Exem, Re- nilde, servante. Vandorpe, Victor, cultivateur, et Noliet, Marie, cultiva- trice. Décès Maxy, Franqois, 82 ans, sans profes sion, célibataire, rue de Lille. Enfants au-dessous de, 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 1. NoticesEtudes, Notes et Document sur Ypres, par Alp. VANDENPEEREBOOM. -J EN DE •*s£5«£330£ï>sa»»-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3