Gemeente-Raad Allerhande Nieuws. Fl. bartier, État-Civil d'Ypres, POPERIXGHE. Boterstraat, 19, Ieperen. Avant d'aeheter un parapluie al- !ez visiter le grand maga- sin de la fabrique Em- mery-Polley, rue au Beurre, a Ypres. Attention au numéro, Kerkfabriek St-Niklaas Rekening '1895 en budget 1897. Zonder opmerkingen aangenomen. Reglement en tarief op de begravingen. Herziening. Be Titer Voorzitter. Wij hebben een brief gericht tot de Bestendige Deputa tie om de toelating te verkrijgen eene taks te stellen op het vervoer van lij ken en metalen kisten. De Deputatie heeft ons voorstel verworpen. Wij heb ben besloten eene nieuwe vraagte rich ten tot de hoogere overheid. Lezing wordt gegeven van verscheidene tex- ten. Be heer Breyne-Bevos. (in het vlaamsch). Men zou bang worden te sterven zoo men tot het betalen van al die rechten gedwongen werd(A Igemeen gelach). Be heer Boone zou het kerkhof willen zien verlengen bij middel van den grond gelegen langs de baan naar Zon- nebeke. Be heer P. Bouquet. (in het vlaamsch). Ik heb aan den heer Burg meester een voorstel ingediend het kerkhof te vergrooten bij middel der gronden die nog ongebruikt liggen langs den kant der baan naar Meenen. Men zou van die gronden een uitste kend gebruik kunnen maken en het kerkhof van twee ingangen voorzien, de eene langs de baan naar Meenen, de andere langs die naar Zonnebeke. Be heer Voorzitter antwoordt dat het College die vraag zal onderzoeken. De openbare zitting wordt te 6 u. 20 geheven. verslag der zitting van 27 October i896. (vervolg en einde). 6° Verkoop van Grond op den Paar- demarkt ten gevolge eener nieuwe lij nrich ting. M. Berten, burgmeester. M. De- beir heeft op zijnen grond een nieuw gebouw geplaatst en aan de stad ge vraagd om een gedeelte te koopen op den Paardemarkt. 'T Schepen-Gollegie heeft dit nagezien en besloten hierin toe te stemmen om eene rechte linie te trekken. De heer Docker, landmeter, heeft dit afgemeten en de grootte ervan is 38 centiaren. De heer Debeir biedt 2 fr. per centiare en het Schepen-Colle- gie eischt er voor 2 fr. 50 c. M. Schaballie. Ik verzet mij geens zins tegen den verkoop van den ge- vraagden grond. Enkelijk moet ik doen opmerken dat ik verstomt sta te vernemen dat men aan den gemeente raad, eene aanvraag doet om grond te koopen, aan de stad toebehoorende, en dat het gebouw er reeds op staat. Dat is onverstaanbaar. Ik moet be sluiten dat de heer Debeir den koop gesloten heeft met het Schepeu-Colle- gie. Immers niemand zou zoo dwaas zijn te bouwen op eenen grond, waar van hij den eigendom niet verzekerd is. M. Bertenburgmeester. In geval den verkoop niet goedgekeurd wordt, zal de heer Debeir zijn gebouw moeten aftrekken. M. Verscheure. M. Debeir mocht gerust timmeren daar hij wist dat den verkoopprijs in handen was van de meerderheid. M. Schaballie. M. Debeir willen wij volstrekt niet benadeelen, niet meer dan alle andere Poperinghenaar, maar ik beknibbel de handelwijze van Burgmeester en Schepenen, goed der gemeente te verkoopen en te laten be timmeren vooraleer de gemeenteraad de bemachtiging gegeven heeft. M. Vanden Berglieschepen. De wet laat ons toe de lijnrichting uit te steken. M. Schaballie. Dat weet ik. Gij hebt dat recht, ingevolge art. 90 para graaf 7 der gemeente-wet, maar daar eindigt uwe macht. Het recht hebt gij niet goed der gemeente te verkoopen zonder de tussclienhomst van den Gemeenteraad. Ik verzoek het Schepen Collegie in 't vervolg buiten de wet der gemeente niet te gaan, binnen zijne attributien te blijven en deze van den gemeente raad te eerbiedigen. Gij zoudt kunnen geheel Poperinghe verkoopen buiten ons weten. Algemeen gelach). M. Verscheure. Ingezien de gedu rige overtredingen van alle wetten door het schepencollegie blijft er ons maar een dingen meer te doen. De min derheid vraagt dus dat onze nieuwe Jonge representant een wetvoorstel in de Kamers zou neerleggen, waarbij de gemeenteraden afgeschaft zijn, en het bestnur der gemeenten aan de schepen- collegiën alleen toevertrouwd wordt. Algemeen gelach (De prijs van 2,50 fr. per centiare, voorgesteld door het schepencollegie, is aanvaard). 7° Verordening wegens het rijden met snelwielen of velos. (Aangenomen). 8° Begrooting der lagere school voor 1897. 9° Begrooting der teekenschool voor 1897. M. Verscheure. De minderheid zal altijd bereid zijn het mogelijke te doen tot verbetering van het onderwijs. (Beide artikels zijn aangenomen). 10° Rekeningen van Stad en Welda digheidsgestichten. (Verzonden naar de commissie van finantiën.) M. Verscheure. M. de Voorzitter, wanneer zal de commissie van Finan tiën vergaderen? M." Berten, Burgmeester. Binnen de veertien dagen. M. Verscheure. Zal het niet zijn in veertien maanden? M. Vanden Bergheschepen. Dat is geene waardige manier van spreken aan onzen Voorzitter. M. Verscheure. Ik vraag mij af waarin die vraag onbetamelijk zou kunnen zijn De commissien moesten ook bijeengeroepen zijn na de zitting van 21 Maart 1896, en nogtans zijn zij tot heden nog niet bijeengekomen, en wij zijn reeds op heteinde van October. Is het dan niet met alle recht dat ik in twijfel trek de bijeenroeping van de Commissie van Finantiën binnen de veertien dagen Overigens, heb ik van U geene lessen van beleefdheid noodig te ontvangen. Men weet genoeg M. Vandenberghe, wie ons getwee de be leefdste is. 11° Boschverkooping voor de bur gerlijke godshuizen. (Aangenomen). 12° Rekening der kerkfabriek van St-Bertinus voor het dienstjaar 1895. (Aangenomen zonder onderzoek). 13° Boschverkooping voor de kerk fabriek van O. L. V. (Aangenomen). H. Schaballie. Inwoners der El- verdinghestraat vragen dat er eenen lantaarn zou geplaatst worden. Zij beweren dat hun gebuurte, waar een twintigtal huizen staan, niet verlicht is. M. Vanden Bergheschepen, De dienst der lantaarnontstekers is reeds groot genoeg, en 't is moeielijk om hem nog te vergrooten. Ten anderen dit is buiten de stad en het gebeurt dikwijls genoeg ten uitkante dat de ruiten der lantaarns uitgesmeten zijn en dat wij in de onmogelijkheid zijn die wijken te verlichten. M. Marquis. Indien er ruiten der lantaarns op de werf gebroken geweest zijn, was het immers door de leerlingen van den Akademie. M. Schaballie. Dit is geen reden om wijken niet te verlichten waar er nog geen lantaarns zijn. Verders maakt die wijk, van aan Prootsstraatje tot aan de ster, deel van de stad en onge twijfeld is die vraag gegrond. M. Vanden Berghe, schepen. Ik zal de zaak onderzoeken. M. Marquis. Het is hoogst noodig dat er in 't toekomende meer politie zou zijn in den keer van den omme gang. Sedert verschillige weken vecht men er alle Zondagen en Maandagen. M. Vanden Berghe, schepen. Ik neem nota van uwe opmerking. {Be zitting wordt om H 1/2 ure gelie vend) LEUVEN. De rechtbank heeft Vrijdag eene jufler voor valsche getui genis veroordeeld tot 1 jaar gevang en hare onmiddelijke aanhouding bevo len. BRUGGE.In volle zitting van het assisenhof, werd een getuige aangehou den. Die getuige, Adolf Bochez, heeft reeds bekend aan den rechter dat hij een valschen eed heeft gedaan. Hij zegt dat hij gehandeld heeft op 't aandrin gen van den vader van den beschul digde en dat hij zijn woord niet meer heeft durven veranderen, uit vrees van eene strengere straf. Bochez zal in den toekomenden zit tijd voor 't assisenhof verschijnen, waar hijindien hij veroordeelt wordt, eene straf van ten minste tien jaar zai krijgen. Het beroepingshof van Gent moet thans beslissen of de valsche ge tuige gevangen moet blijven of losge laten worden. SPIERE. Een brouwersgast van Warcoing, 20 jaar oud,kwam 's avonds langs Spiere gereden, toen zijne paar den op hol gingen. De ongelukkige viel achterover van den bok, werd een eind wegs voortgesleept en eindelijk door de wielen overreden. Hij werd in eene naburige woning gebracht, waar hij overleden is. MECHELEN. Vrijdag namiddag werd eene juffer van buiten de Kathe- lijnenpoort door een velocipedist over reden en zoo erg aan het gelaat ge kwetst, dat men voor het behoud van een har er oogen vreest. Een hevige brand is Zondag nacht uitgebroken in eene herberg op het gehucht Pennepoel-Bruinenkruis. Die herberg was gelegen te midden van een blok van vijf huizen, bewoond door werklieden. Het vuur, op den zolder begonnen, spreidde zich met eene schrikwekken de snelheid uit, en de vijf woningen zijn met gansch den inboedel ten gronde vernield. De gebouwen alleen waren verzekerd de bewoners ver liezen alles bij de ramp. De schade is zeer aanzienlijk. OPWYCK.Uit de statie van Op- wyck worden jaarlijks een honderdtal wagons, elk met 10,000 kilo onzer beste peren, naar Engeland gestuurd. HAEREN. M. Vanden Hove, apo thekersleerling, te Brussel, kwam per velo uit Mechelen weêr, toen hij te Haeren tegen een anderen wielrijder botste, M. Spyckaert, van Vilvoorde. Beiden werden op verren afstand geslingerd; Vanden Hove had een been ontwricht en kloeg over inwendige pijnen, Spyckaert was schrikkelijk gekwetst aan het gelaat en zijn linker oog hing uit de holte. De twee ge kwetsten zijn in rijtuig naar hunne woning overgebracht. Beiden verkee- ren in bedenkelijken toestand. LA LOU V1ÈRE. In de smeltovens van Hocquet had Zaterdag morgend eene schrikkelijke ontploffing plaats, waardoor gelukkig niemand gekwetst werd. Men denkt dat er eene bom tus- schen het ijzererts lag. "WASMES. Donderdag werden in den koolput nr 3, twee jonge mijnwer kers onder een neêrvallenden steen verpletterd en op den slag gedood. ZAAK COURTOIS. - Het is op 4 Januari aanstaande dat voor het assi senhof van Brabant de zaak Courtois zal opgeroepen worden. Madame Her- ry werd vermoord op 26 April laatstle den het onderzoek der zaak zal dus acht maanden geduurd hebben. MARCHIENNES. - Maandag mor gend heeft een gewezen metaalbewer ker Frederik Félisset, een aanslag op het leven zijner vrouw gepleegd. Fé lisset was eene slechte kerel die zijne vrouw onmenschelijk afsloeg. Deze laatste had hem sinds geruimen tijd verlaten. De kerel, die eene oogziekte had, was in 't gasthuis van Marchien- nes ter verpleging opgenomen. Hij ver liet Maandag het gasthuis en besloot zijne vrouw te dooden. Hij ontmoette haar nabij St-Mar- tenskerk, en zegde Vermits ik ster ven moet, zult gij niet mij sterven De ongelukkige smeekte in naam barer kinderen om genade. Félisset loste twee revolverschoten en trof de vrouw in de lenden. De dader schoot zich vervolgens een kogel door den kop. De dood was oogenblikkelijk. Zijn lijk werd naar het doodenhuis overge bracht. Het leven der vrouw is geluk kig niet in gevaar. HOEI. Een inwoner dezer stad heeft een nieuwen stiel uitgevonden. Hij is bewaarder voor de mestpacht. Deze zoekt en vindt zijn profijt in het lossmelten van de biikken doozen, waarin sardinen, kreeften, erwten en ander opleg goed bewaard is geweest. Hij doet dit met een stelsel waar het soldeersel doorloopt en zich daar, wan neer het koud is geworden, tot eenen blok verzamelt, die natuurlijk eene zekere weerde heeft. BRUSSEL. Te Brussel wordt ver teld dat koning Leopold, die sedert lang Congo wenscht te bezoeken, dit voornemen zal uitvoeren op het einde van 1897 of in de eerste maanden van 1898, ten einde de officieele inhuldi ging van den spoorweg bij te wonen. Er zou zelfs eene nieuwe stoomboot gebouwd en bijzonder voor den dienst des konings ingericht worden. ESSCHENBEEK-BIJ-HAL. Tal rijke werklieden waren bezig met hoo rnen uit te kappen en te vervoeren in het dennenbosch van de prinses d'A- renberg. Terwij 1 hij een zwaren boom hielp wegdragen, kreeg een der werk lieden, 56 jaar oud, het ongelukkig gedacht de vracht van schouder te veranderen. Hij werd ongelukkig door den boom getroffen en het hoofd ver pletterd. De dood was oogenblikkelijk. TEGEN HET WIELRIJDEN. De Argentijnsche Republiek heeft eene wet gestemd waarbij het aan vrouwen verboden wordt in het openbaar ge bruik te maken van een rijwiel. FRANKRIJK. In verscheidene streken van Frankrijk hebben over stroomingen plaats, die groote ver woestingen aanrichten. Te Parijs zelf was de Seine op onrustwekkende wij ze, en in den omtrek is de rivier reeds buiten hare oevers gestroomd en staan de kelders onder water. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. du 6 au 13 Novembre 1896. Naissances: Sexe masculin, 3, id. féminin, 7. Mariages Doolaeghe, Gustave, domestique et Dethoor, Pharaïlde, couturière. Bécès Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 2 id. féminin, 0. Les époux Velghe-Cambier ont célé- bré Mercredi 11 de ce mois leurs noces de diamant. Ces bons vieillards, portant allègrement leur grand age, se sont rendus vers 9 heures du matin a l'hötel de ville, accompagnés de nom- breux membres de leur familie, oü ils ont été requs par Monsieur Berghman, Officier de FEtat-Civil, lequel, en des termes choisis, a félicité les heureux jubilaires. Levin d'honneurleur a été versé. Ensuite Monsieur l'Echevin a remis, a ce couple privilégié, les ca- deaux dus a la munificence Royale et a la générosité de l'administration com munale. Les époux Velghe-Cambier ont contracté mariage a Ypres, le 26 Octobre 1836, ils sont respectivement nés l'un a Ypres le 6 Novembre 1813 et l'autre a Nieuport le 11 Novembre 1817. II n'est pas sans intérêt de mention- ner ici, qu'indépendamment de cette noce de diamant, 11 noces d'or ont été célébrées, a l'hötel de ville d'Ypres, depuis le mois de Janvier 1893. YAX

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1896 | | pagina 3