Onderwijs. Schande en Onheil. Sociétés et journaux agricoles. On ne peut s'empêclier d'admirer l'a- dresse avec laquello beaucoup d'entre eux exécutent les commandements seulement, la manière d'enseigner est a ce point coër- citive qu'on y ferait d'une bourrique un sol dat exercé. Les jeunes gens sont places en rangées de 8 a 10. Aux deux bouts de chaque ran- gée se trouve un liomme armé d'une chicot- te. A la moindre incorrectiön d'un jeune homme, la chicotte siflle dans l'air et s'abat sur son dos, souvent avec une violence telle que le sang jaillit de toutes parts. Quand l'exercice est terminé, on inflige aux soldats qui ont été punis, a nouveau un nombre déterminé de coups de chicotte si bien qu'on les voit, tenant les mains sur les parties meurtries, courir immédiatement vers le fleuve pour soulager leur douleur au moyen de l'eau fraiche. Voila, ce qu'on appelle la civilisation Cela nous remet en mémoire la cari cature d'André Gill, représentant un soldat anglais qui vient de fusilier un nègre a bout portant, et qui s'écrie All rightEncore un de civilisé Les reunions agricoles Cultirateurs et amateurs Malgré l'importance considérable de l'agriculture, tanc au point de vue ma teriel que social, les mesures qui la concernent ne donnent lieu qu'a fort peu de débats il en est peu question dans les réunions, fort rares du reste, de nos sociétés provinciales d'agricul- ture et autres, ainsi que dans les jour naux agricoles. L'explication en est simple. Les réu nions des sociétés agricoles n'ofirent habituellement que peu d'intérêt pour les vrais cultivateursils n'y sont pas chez eux on y rencontre surtout des gens qui, paree qu'ds possèdent des biens-fonds ou sont hls de familie, s'i- maginent posséder de naissance tout ce que l'on peut connaitre en fait de science agricole et d'économie rurale. Tous ces messieurs ont le verbe haut dans les assemblées agricoles ce leur est utile pour conserver leurs influen ces, mais ignorant les questions du do- maine technique et économique qui font les préoccupations des gens du métier, des cultivateurs proprement dits, ils ne songent surtout qu'a soigner leurs propres affaires. Lans ces condi tions les cultivateurs restent chez eux et les réunions soi-disant agricoles de- meurent stériles. Cette situation ne changera que quand les cultivateurs auront le bon esprit d'écarter tous ces amateurs qui encombrent les comités et les commissions des sociétés agrico les. II n'y a qu'en agriculture que le premier venu croit pouvoir discuter ex-professo, tandis que dans les autres industries on serait rnal venu a vouloir placer un mot si l'on n'est pas de la partie. Lesj ournauxagricoles L'liistoire de la clièvre et tl si cliou. Quant aux journaux agricoles, si les cultivateurs les trouvent généralement d'une lecture peu intéressante, c'est que ces publications appartiennent la plupart a des sociétés qui touchent des subsides du gouvernement. Cela leur öte naturellement toute indépendance et les met dans la facheuse posture de devoir ménager la chèvre et le chou. Aussi pas un de ces journaux n a un programme scientifique, économique et social quelque peu défini. Les bons articles scientifiques y sont rares et pour le reste on se borne a louanger ou a insérer les mesures que prend le dé partement de l'agriculture, suivant qu'elles paraissent bonnes ou qu'elles constituent des aneries, ce qui n'est malheureusement pas rare. Conclusions a c& qui précède 1° C'est qu'il y a place en Belgique pour une société qui s'intitulerait vo- lontiers Association générale des agri- culteurs beigessociété indépendante, ayant un caractère absolument techni que et professionnel et qui ne devrait admettre que les personnes exergant la profession de cultivateur ou de di recteur d'entreprises agricoles, ou pos- sédant leurs diplómes d'études agrico les ou appartenant a l'enseignement agricole 2° C'est qu'il y a place en Belgique pour une publication qui serait natu rellement l'organe de la société susdite, publication qui rendrait compte des débats et qui deviendrait la tribune ouverte a nos savants agronomes, éco- nomistes et sociologues. Réforme Wanneer men den toestand van het onderwijs in Europa nagaat, stelt men dadelijk vast. dat het peil der volks ontwikkeling het hoogst staat in de protestantsche landen, en integendeel het laagst in de katholieke staten. Al dus is het aantal analphabeten (t. t. z. die noch lezen noch schrijven kunnen) het geringst in Denemarken, Zweden en .Noorwegen, namelijk 0,6 per hon derd of 6 per duizend, dan volgen Duitschland met 1 per cent of 10 per duizend, vervolgens Engeland en Hol land. Eerst veel later komen Oosten- rij k-Hongari je met een middencijfer van bijna 40 pet. (de hoogste cijfers zijn 60 tot 65 pet. in Galicie, Boeko- wma en Dalmatië), Frankrijk, België, Italië, Spanje en Portugal. De cijfers ontbreken ons voor Rus land en Griekenland, die overigens tot den Griekschen-schismatischen gods dienst behooren. In Belgie zijn er op 100 lotelingen (van 19 tot 20 j aar) 51 die kunnen lezen, rekenen en schrijven, of hoogere onderricht bezit ten 30 die kunnen lezen en schrijven, of slechts lezen alleen en 19 die noch A noch B kennen Bijna het vijfde deel der jongeling schap is ongeletterd En kan het anders Zegde Michel Bréal, van het Fran- sche Instituut, niet, dat ons land het eenigste is in Europa, wiens Staatsbe stuur tegen zijn eigen onderwijs sa menzweert Wat Europa op groote schaal ver toont, gebeurt in Belgie op kleinere aldus geeft het onderwijs in de Waal- sche provinciën, die overhellen naar het liberalismus, doorgaans veel betere uitslagen dan de Ylaamsche, welke onder een katholiek juk gebukt staan. In den school wedstrijd van 1895 voor het lager onderwijs (de laatste maal dat dergelijke wedstrijd plaats vond), was het procent der gediplo meerden, vergeleken bij de schoolbe volking, als volgtNamen 5.28, Hene gouwen 4.66, Brabant 4.27 en Luik 4.15, tegen Antwerpen 3.72, Luxem burg 3.66, West-Vlaanderen 3.57 en Oost-Vlaanderen 2.28 per 100 leerlin gen. De beide Vlaanderen staan dus aan den staart, juist gelijk het jaar te vo ren, in 1894. Wel is waar, heeft de voertaal van het onderwijs daar eeni- ge schuld aan, want in het Walenland worden de kinderen in hunne moeder taal onderwezen, terwijl men in vele stedelijke scholen van Vlaanderland nog het ellendig stelsel beproeft, de leerlingen hoofdzakelijk in eene vreemde taal te willen onderrichten doch de uitslagen zijn nog meer afhan kelijk van de waarde des onderrichts, die zeer nauw verwant is met den po- litieken toestand der Vlaamsche pro vinciën. Immers, eene andere statistiek komt dit laatste nog beter bewijzen. Het zijn de Vlaamsche provinciën, waar het onderwijs het meest verachterd is, welke het grootste getal misdadigers en beschuldigden vóór het Assisenhof leveren, in vergelijking met de Waal- sche provinciën het scheelt meer dan de helft, dat er in Vlaamsch-België meer galgenaas loopt dan in 't Walen land. Aldus voor het Assisenhof geeft West-Vlaanderen een beschuldigde op 50,805 inw. Oost-Vlaanderen een op 58,871 Limburg 72,984 Antwerpen 88,797 Luxemburg 97,618 Brabant 131,118 Henegouwen 139,174 Luik 145,065 Namen 151,709 De verhouding voor de boetstraffe lijke rechtbanken is juist dezelfde en (Aarlen en Neufchateau uitgezonderd, waar de jachtmisdrijven zeer talrijk zijn), komen de Vlaamsche arrondisse menten Antwerpen, Turnhout, Kor- trijk, Veurne, Leuven, Brussel, Gent, Hasselt en Brugge triomfantelijk in het eerste dozijn. Aldus staat het getal misdrijven en overtredingen in rechtstreeksche ver houding met den graad van onwetend heid der bevolking, en in omgekeerde verhouding met den graad harer gods dienstigheid De beschavende invloed van den godsdienst is dus nul en loopt op een fiasco uit Het is ook niet te verwonderen, dat het er in de Vlaamsche provinciën zoo erbarmlijk uitziet met het onderwijs, als men deszelfs waarde nagaat, vol gens het in katholieke scholen hier de talrijkste gegeven wordt. Wij zijn in bezit geraakt van een schrijfboek, behoord hebbend aan een leerling eener katholieke lagere school, welke niet aan het Staatstoezicht on derworpen is. De nette werken [devoirs au netvan dat schrijfboek zijn ALLE MAAL van godsdienstigen aard en hebben hoegenaamd geen gemeens met rekenen of aardrijkskunde, stijl of geschiedenis, enz. Men begrijpe ons goed a priori zijn wij niet tegen den godsdienstmaar we vinden het bespottelijk den kin dergeest uitsluitend met lollekens op te vullen, waarmede men later nog geen boterham of eene pint bier zou kunnen krijgen Ten bewijze geven wij eenige mon sters van bedoelde werken, met of zonder fouten I. Geloofd zij Jesus-Christus. Christelijke spreekwijzen. Wenscht of voorzegt men aan iemand iets aangenaams of voordeeligs, dan antwoordt hijAls 't God belieft. (Naam des leerlings). (X...., den 8" October 1893.) II. II. Hart van Jusus, ontferm u onzer De Zondag. Kinders, gij weet dat men eenen dag der week naar de school niet komt en dat dien dag iedereen, jong en oud, klein en groot, naar de kerk gaat. Die dag van rust en gebed, de Zon dag, wordt genoemd de dag des Heeren. De werkwinkels zijn gesloten, men hoort noch hamerslag in de smis[onafgewerkt). (Naam des leerlings). (X...., den 13" October 1893). III. H. Hart van Jesus, ontferm u onzer De bekeerde zondaar. Bij het naderen van eene zending, had een landman, die maar slecht leefde en versteend van lierte was, het vast voornemen gemaakt de sermoenen niet bij te wonen. Inderdaad, den morgen van den eersten dag, ging hij er niet naartoe nogtans hij gevoelde zich geheel den tijd ongemakkelijk den namiddag ook liet hij de anderen naar de kerk gaan en wachtte t'huis. Maar de verwijtsels van zijn geweten ontrustten hem zoodanig dat de kamer hem te nauw en te besloten scheen hij trok het open veld in, om zich te ver.... (onlees baar) en den volgenden uchtend wilde hij nog eens te huis blijven, maar de inwendige stem, die hem vermaande en naar het sermoen riep, was zoo krachtig, de beweging der gratie.... (onafgewerkt). X...., den 22" Octobre (sic) 1893. IV. Mijn Jesus, barmhartigheid Kerstdag. Mijn kind, weet gij waarom men op dezen dag zoo blyde is Luister de menschen op de wereld waren zeer boos geworden en de Aller hoogste vond in hen geene voldoening meer. Zij konden ook hij God in den hemel niet meer geraken en de tweede persoon der H. Drievul digheid, de zoon van den hemelschen vader hade (sic) medelijden met de ongelukkige menschen. (Naam des leerlings). (X...., den 25" Octobre (sic) 1895. V. 0 Maria, toon dat Gij onze Moeder zijt. De eerste communie. De dag der eerste communie is een heilige en zalige dag, ja de schoonste dag van het le ven. Napoleon l zelf, de machtige Keizer en veroveraar, kon de onuitsprekelijke zoetigheid niet vergeten, die hy op den stond zijner eerste communie genoten had. Eens vroegen hem zijne generalen(onafgewerkt). (Naam) (X...., den 29" October 1895) VI. 11. Joseph, vriend van het H. hert, b. v. o. De Kleine neger. In de jaren zestig vonden eenige fransche soldaten in een dorp van het eiland Gvina (sic) een negerken, dat zijn vluchtende vader ach tergelaten had. De bevelhebber, luitenant Kanvin nam het vijfjarig knaapje als zijn kind aan. (Naam des leerlings). (X...., den 30" Octobre (sic) 1896. VIL Geloofd zij Jesus Christus, amen. Pascben. Is dan de lieve Jesus dood En is Hij nu begraven En moeten wij in druk en nood Nu blijven Satans slaven O Heer, 't is Pascben Hoort den kreet Heer Jesus is verrezen Hij. die aan 't kruis zoo deerlijk leed, Is levend lijk (Hier staat 's leerlings ?iaam) (Zonder datum) VIII. H. Geest, verlicht myn verstand Maria en de baanstroopers. Eens wierd in Italië eens (sic) meisje, dat voor de H. Maagd Maria eene zeer groote godvruchtigheid had, door zijne ouders ver van zijn huis gezonden. Het moest dooreen bosch gaan, waar vele baanstroopers hun ver blijf in hadden Het gemoette (sic) inderdaad, den hoofdman der bende, die om zijne mis drijven de streke door vermaard was. Het ar me meisje, benauwd en verlegen, sprak (onafgewerkt) (Naam des leerlings) X...., den 4" November 1895. Dat 's genoeg, meen ik, om den le zer te overtuigen, welke soort van uit gewaterde, verkwezelende en verstom- pende letterkunde men in de papen bladen aanleert. Het schrijfboek bevat nog talrijke schoolwerken, waarvan hier eenige titels Jezus de kindervriend Standvastigheid in H geloof, De twaalf kleine apostelen van Carthago, in Africa, Bid en werk, De engel bewaarderDe god vruchtige vaderSint Gregoriusenz. doch de geduldige lezer zal er reeds den buik van vol hebben en meenen met ons, dat de ongelukkige dutsen, die met zulk onderricht opgepoeft worden, het in de wereld niet verre zullen brengen In het katholiek middelbaar onder wijs, is het al niet veel beter gesteld dan in 't lager. Ziehier eene vergelij kende statistiek der behaalde onder scheidingen in den algemeenen wed strijd van 1896 tusschen de athenaeas en de katholieke colleges. Latijn Grieksch Fransch opstel Geschied, en Aardr. Mathesis Natuurwetenschap Nederlandsch Duitsch Engelsch Handelswetensch. Die cijfers behoeven geen commen taar. Uitgenomen voor het Latijn, eene doode taal van weinig nut in 't prak tisch leven, zijn de klerikale gepatro neerde colleges letterlijk verpletterd, vergruizeld door het officiëel onder wijs. Nog moet gezegd worden, dat die cijfers getrokken worden uit een offi ciëel verslag, opgemaakt door het Staatsbestuur, zoodat de belangheb bende klerikalen er de echtheid niet zullen kunnen van betwisten. Overi gens al de cijfers, welke in dit artikel voorkomen,zijn aan officiëele gegevens ontleend. Wanneer worden er in ons rampzalig België, het verachterdste landje van Europa, nog eenige goede scholen af geschaft ten bate der fabrieken van stumperds en armen van geest Hanske van Tichelen. 13 15 07 0 42 4 54 0 51 2 42 2 61 53 42 2 22 0 21 0 Wanneer door de geschiedenis de daden zullen aangehaald worden van het huidige clericaal ministerie, dan zal, onder alle politieke misdaden, (het woord is niet te sterk) door 't mi nisterie gepleegd, voor het nageslacht de vernietiging van 't officieële volks onderwijs als het hatelijkste en het schandelijkste voorkomen. Is het onderwijs de allereerste nood wendigheid niet van onzen tijd en moet de degelijke inrichting van het volksonderwijs niet de eerste bezorgd heid wezen van plichtbeseflende re geerders Een volk is groot en machtig wan neer het lezen kan, zoo sprak een den ker. En een beroemde fransche schrij ver. Jules Simon (geen revolutionnair voorwaar heeft gezegd dathet volk welk de beste scholen bezit het eerste der volkeren is, zoo niet heden dan morgen. n MtóBfcaaiFvMBüi*: Behaalde onderscheidingen. LEERSTOFFEN in Athenaeas. in Kath. colleges. amqOJQJQtyïTi

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2