Les clericaux et la religion. Gonseil communal GeldT ÊeldT Geld Oorringen en boeren. Allerhande Nieuws. Société des Anciens Pompiers. puyée au nom de la gauche socialiste, par M. Léon Defuisseaux, qui a rendu hommage au caractère defeuCoomans. Puis la Chambre a abordé la discus sion de la loi sur les étrangers. M. L. Defuisseaux la combat. II rappelle que ceux qui la votèrent en 1835, en lui donnant le caractère pro visoire qu'elle a conservéj usque main- tenant par des prorogations successi- ve3, déciarèrent que si elle devait avoir un caractère permanent et définitif, deviendrait inconstitutionnelle. Tout débat judiciaire doit être pu blic, et l'art. 128 de la Constitution garantit aux étrangers les mêmes droits qu'aux Beiges en matière politique. La loi fait d'ailleurs juges d'actes posés par des hommes politiques, d'autres hommes politiques, ce qui en fait une loi d'arbitraire. M. Lorand accuse le gouvernement d'avoir attiré la Chambre dans une embuscade, en lui faisant discuter au pied levé une loi dont il n'a même pas indiqué l'urgence. L'état d'insécurité, de menaces de l'étranger, dans lequel la Belgique se trouvait en 1835, a motivé alors, mais non sans une vive opposition, le vote de la loi. Lors de la prorogation périodique de la loi, elle a été souvent trés vive- ment critiqué MM. Coomans et Y. Jacobs, entre autres, l'ont combattue. C'est une loi inhospitalière, une pre mière tentative pour reconstituer un ministère de haute police politique. M. Lorand dépose deux amende- ments a la loi. M. Begerem, ministre de la justice, repousse les amendements Lorand, et declare la loi nécessaire a cause de nos devoirs vis-a-vis des puissances étrangères. Pouvons-nous permettre a des étrangers de venir ici conspirer contre leurs gouvernements On riposte en citant le due d'Orléans, le prince Victor, sur lesquels le gouver nement ferme l'ceil. Pour sortir d'embarras, M. Begerem ne trouve rien de mieux que de provo- quer un incident au sujet de la coopé- rative Vooruiten préjugeant de la culpabilité des administrateurs du Vooruit dans l'aflaire de falsification de beurre oü ils ne sont même pas impli- qués. M. Furnémont proteste contre les paroles du ministre, qui a l'air de vou- loir dicter un arrêt a la magistrature. M. Anseele demande la parole pour un fait personnel. La droite tente de la lui faire refuser. Mais M. Snoy, qui préside, permet a M. Anseele de se défendre. Dans le bruit, on entend M. De Smet de Naeyer s'écrier Le pays verra que nous avons raison de vous muse ier j> L'aveu est la, sur le vrai but de la révision du règlement de la Cham brequ'on discutera, soyez-en sur, avant l'inspection des mines et la re connaissance légale des syndicats. M. De Guchtenaere prend la parole après M. Anseele et l'attaque person- nellement. La droite vote que M. An seele ne pourra pas se défendre contre ces attaques Après cette belle preuve d'impartia- lité et de courage qu'a donnée la droite, on en revient au débat. M. Furnémont lit une déclaration du groupe socialiste exposant les motifs pour lesquels ce groupe votera contre la loi. M. Woeste approuve la permanence de la loi, natureilementtoute mesure réactionnaire est sure de l'appui de M. Woeste. Puis on passe a la discussion des ar ticles. Un amendement de M. Lorand et un de M. Denis sont rejetés ils avaient pour but de restreindre l'arbitraire de la loi. La loi a été votée par 61 voix contre 25 et 3 abstentions. Dróle de curé s'exclamait der- nièrement a la Chambre le clérical dé- puté M. Van Reeth, collègue a la dépu- tation anversoise de M. Coremans l'athée, en entendant l'abbó Daens prendre la défense des briquetiers de Boom. M. Hector Planquaert relève l'ex- clamation dans son journal Nous savons depuis longtemps, que M. Daens est un dróle de curé et il ne nous étonne pas que le peuple le juge ainsi. En effet, que voyons-nous Que beau- coup de nes ecclésiastiques se sont mis du cöté des riches, et que ceux d'entre eux qui intérieurement se sentent portés en faveur de la cause du peuple, n'osent et ne peuvent le montrer. Eh bien, le peuple quia toujours considéré les prêtres comme les solides piliers, et mê me les seuls, du parti conservateur, qui a toujours entendu outrager et vu poursuivre de la manière la plus brutale tous ceux qui sont favorables a la cause populaire, le peu ple a été tout a coup frappé par la venue d'un prêtre, qui, comme Notre Seigneur, prend parti pour le peuple, souffre la perse cution pour le peuple, et néanmoins persiste a vouloir aller au peuple. Le peuple trouve cela étrange, et pour quelqu'un qui sait comment va le monde, cela est étrange en effet. Mais ce que le peuple trouve encore plus étrange, c'est que les prêtres, du moment qu'ils ne consentont pas a être de dociles esclaves, sont injuriés et conspués par les catholiques eux-mêmes et le peuple finit par acquérir cette conviction que nos con- servateurs catlioliques ne se servent de la religion que four tromper le peuple et s'en faire obèir. Faut-il done s etonner que beaucoup de gens se désintéressent de la foi Partout nous voyons que les vrais chrétiens sont poursuivis, et c'est une poignée de comé- diens qui se fait protéger partout sous le couvert de la religion. Comédie 1 Comédie Comédie Le parti catholique if est plus qu\me vaste société cooperative pour Vexploitation de nos braves campagnards Allons! chrétiens, tombons tous a genoux et disons cette prière Des riches catholiques sans foi et des catholiques qui persécutent nos prêtres, dé- livre ta Sainte-Église, Seigneur. Quand les campagnards auront-ils perdu toutes leurs illusions au sujet des cléricaux conservateurs, grands dé- fenseurs de la religion (qu'ils ne ména- gent que si elle sert leurs intéréts), de la familie (qu'ils aiment au point d'en avoir parfois plusieurs), de la proprié- té (de la leur, bien entendu) et de la patrie (qu'ils font défendre par les pauvres) Les membres de la Société des An ciens Pompiers de la ville d'Ypres sont priés de vouloir assister a l'assemblée énérale qui aura lieu au local, rue du émmaire, le Dimanche, 24 courant, a 11 heures precises du matin. ORDRE DU JOUR Comptes et budgets. D'YPRES. Séance publique du Samedi 23 Janvier 1897 a 5 heures du soir. 1. Communications. 2. Règlement sur la circulation des vé- locipèdes. 3. Fabrique d'église St-Jacques:eomn- te 1895. 4. Bureau de bienfaisancecompte 1895 et budget 1897. 5. Chemin de f'er vicinal Ypres-Neuve- Eglise-Warnêtonconstitution d'une société intercommunale pour l'ex- ploitation de la ligne. Hoe meer men de clericale bladen leest, hoe meer men tot de overtuiging komt, dat zij of naïef, of onbeschaamd dit laatste veeleer dan het eerste - zijn. Te dikwijls, inderdaad, toonen zij hunne ware inzichten onder hunne ge veinsde onnoozelheid, te dikwijls komt de wolf onder de schapenvacht uit- gluren, dan dat die verraderlijke op rechtheid niet het gevolg zou zijn van naieveteit, of van brutale onbe schaamdheid. Herhaaldelijkach hoe dikwijls reeds werd de Kerk hare schraap- zuch verweten Het geld, de klinkende, blinkende munt, het verderf der wereld prediken de gekrumden, de arme centjes der dompelaars, en de soliede karrewielen der christene bezitters, schijnen op de kerk, op hare bedie naars van alle slach, den zelfden in vloed te oefenen, dien het zeilsteen op het ijzer oefent. Geld! Bij dit woord spitsen alle zwartge- rokten hunne ooren. Hunne vingers krommen zich als van zelfhunne handen tasten uit eigen beweging rond, grijpende naar het metaal. Geld Geld En monnikken en kluizenaars, mi niemen en jesuieten, pastoors en ka- pelanen, kosters en stoeltjeszetters grijnzen en watertanden, lijk de uit gehongerde werker voor de heerlijke uitstalling van den grooten vleeschver- kooper. Geld Geld Geld Welkom is het 't goud en 't zilver en het gemeene koper ook weze het dan de vrucht des diefstals, weze het dan de prijs der verklikking, 't loon der verworpelinge, die haar lichaam veil heeft voor den geil en drift van den minsten voorbijganger. Het geld heeft geen geur, altoos is 't welkom in den nooit verzadigden geldzak der Heilige Roomsche Kerk. Dat bij haar de geldinzamelingen die niet haar approbatur dragen niet in geur van heiligheid staan, hoeft nauwelijks gezegd. En toch pocht zij luide op hare on baatzuchtigheid tot dat eene naïeviteit van een harer scribenten, ons haar waar karakter toont. Over een drietal weken gaf een kle rikaal Leugenblad een artikeltje a propos van die twee valsche nonnen die aangehouden werden, waarin het de catholieke jufier op haar hoede stelt tegen de geldinzamelingen ten voordeele van goede werken, en haar tevens ten zeerste aanraadt daarin voorzichtig te zijn en aan geene wer ken ondersteuning te geven dan aan die, welke door de geestelijkheid aan bevolen worden. De aap met lange ezelsooren die in dat leugenblad schrijft komt hier eens te meer uit de mouw Geeft christene zielen, geeft maar geeft uitsluitelijk aan de Kerk en hare dienaars Ja, beminde parochianen geeft maar geeft alleen aan haar die in het geld alles ziet, voor geld, alles doet, alles verkoopt, alles ruiltgeeft geeft zonder ophouden aan de Kerk. Doch tot onze vrienden roepen we Handen op de zakken, als men zulke lieden ziet voorbij gaan, want de pa pen zijn de grootste geldwolven. Een dezer dagen kreeg een boer van Dhet bezoek van den ringer, ver gezeld door den veldwachter. De boer was beleefd en vriendelijk en schonk hun elk 'nen druppel. Ringer en veld wachter wilden zich daarna naar de koestal begeven om hun werk te ver richten, maar dat viel in den smaak van den boer niet. Hij zegde ik ver zet mij geenszins tegen het ringen, maar eerst moet gij een papier teeke nen, waarbij gij instaat voor schade vergoeding als er iets aan mijne beesten overkomt. De veldwachter begon daarop te dreigen met wet en boete. Waarop de boer antwoorde Ik sta niet op tegen de weten ik ben in mijn recht. Maar laat ons scheiden als vrienden en kom nog een druppel drinken, ik heb ook nog hesp in huis. Ringer en veldwachter waren te ver- bawereerd om hespe te eten en ze dro pen af met een bedrukt gezicht. Dit feit is te D.... gebeurd en geval len van denzelfden siimmen tegenstand zijn ook nog in andere aanpalende ge meenten aangestipt. Onnoodig te zeggen dat vele boeren dit voorbeeld zullen navolgen, te meer omdat het bewezen is dat een persoon die eenen besmetten stal bezocht heeft, bekwaam is de microben der besmet telijke ziekte over te brengen in de stallen die hij bezoekt. De weinige menschen, die een gelde lijk belang hebben in de toepassing van het reglement, vinden alles opper best maar de boer welke die heeren moet betalen, om zelf ge... kuld te worden, vindt dat eenvoudig belache lijk, tergend en ondoelmatig. En inderdaad tot wat dient het rin. gen Is het om de beesten te kennen. Neen, want na zekeren tijd vallen de ringen uit de ooren. Is het om de plaag tegen te houden. Nog min, want in al de streken, zoowel hier als op de Hol- landsche grenzen heerschen muil- plaag, pootjesplaag of longonsteking. Tot wat dient dan die maatregel Om de boeren te beloonen omdat zij zich altijd deftig in tijd van kiezing gedra gen met te stemmen voor brave men schen misschien, maar die twee maan den na de kiezing hunne hielen aan de boer veegden, en zich nu nog gereed maken, om niet alleenlijk eenen ring in de ooren der koeibeesten, maar eenen ring in de neuzen van de boeren te steken, opdat zij dan heel en gansch zouden meeloopen volgens dat het de heeren belieft. Ja, boeren, gij zijt goed geleverd! zonder u waren de behoudsgezinden weggevaagd en wat doen zij voor u In de Kamer bestaat eene zoogezegde landbouwgroep van 45 leden, het der de van de Kamer, ;die gelijk de land bouwgroep van de Fransche Kamer meester van het land zou kunnen zijn, maar wat gebeurt er Nu en dan zijn er een paar leden, gespoord door den landbouwersbond van Gent, de stem doen hooren. Baron De Bruyn, de Mi nister van Landbouw, weet dat het niet serieus is en strijkt siroop aan den baard... Wilt men een bewijs Als M. Maenhout, zijne interpellatie deed, zat Minister De Bruyn leelijk in nesten en God weet hoe hij er zou van af gekomen zijn, want er lag eene dag orde van blaam en afkeuring gereed, die zou gestemd geweest zijn. Het was het ontslag van den Minister. Maar de 45 leden van den landbouwgroep, die eerst en vooral ministerieel zijn, voor aleer de rechten van den landbouw te verdedigen, lieten zich in de doeken winden en de bespreking werd op eens gesloten, 't Spel was gespeeld, de vreemde beesten bleven binnenkomen terwijl de ringers hunne ronde voort zetten. Dat is niet ernstig. In plaats van te ringen en interpel laties te doen die op niets uitdraaien, zou men veel beter doen wat douaniers aan de Hollandsche grenzen te plaat sen en eene bijzondere waakzaamheid uit te oefenen. Dat men het eens wage een beest al ware het nuchteren jaak in Frankrijk te blazen. Jaaksken zou allicht een blauwen pruimsteen in zijn achterste gevoelen. Welnu als een ern stig toezicht mogelijk is in Frankrijk, in België moet het ook kunnen zijn er heeft men douaniers te weinig, dat mer er nieuwe aanwerve, want er zijn jon gens genoeg die niet weten van wat hout pijlen te maken. In plaats van nutteloos geld te be steden om door het plaatsen van oor ringen den boer den duivel aan tc doen, zou men ten minste de zeker heid hebben dat de grens goed zou be waakt zijn. Onze nationale veestapel die op een miljard geschat is, is we! die kleine uitgave weerd. Maar men zal dat niet doen, omda' onze heeren van Brussel weten dat di boeren brave dutsen zijn, die toet altijd voor hen stemmen. Daarom hou den zij hen voor den aap, wat het ge val met is met de werklieden of kapi talisten. Deze toonen veel eerdei scherpe tanden, en van scherpe tander is men gewoonlijk bang. Intusschen blijft de boer nederge- drukt onder den last der pachten er derpandschuldenmoet zij ne voortbreng selen voor een niemendalle aan der man brengen en ziet zijn vee door run derpest aangetast. En hij is de groote schuldige, want wilde hij zich machtig vereenigen als zijne broeders van Frankrijk en Duitschland, om daar door macht te verkrijgen, het zou ei anders gaan. Ongelukkiglijk durft de boer niet vooruitkomen voor zijn brood en zit liever nevens zijnen heerd den ondergang van zijn gezin zwijgend ai te wachten. Het ongeluk zal hem nog zoovele, zoovele lessen moeten gevea eer hij zal handelen. ROUX. E. Sibille, van Bruzo^ wisselwachter in de statie MonceaUi was bezig met den excentriek in te ve'" ten toen een wagon, bij vergissing O R D R E DU JOUE: !aw«miiii«" BoEREN VRIEND-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2