Gemeente-Raad F OFllZIGflE. État-Civil d'Ypres, HiJ verklaart dat eene maatschappij feesten moet kunnen inrichten op eigen kosten zonder altijd haren toevlucht te moe ten nemen tot de stadskas. Hij is van ge voelen de maatregels te behouden die ver leden jaar genomen werden, namelijk de gevraagde toelage toe te staan op voor waarde dat het gedeelte van het plein, gele gen langs de Elverdinghstraat ten dienste van het publiek gesteld worde. pendance scientifique et de la liberté d'enseignement qui part elle-même d'un principe plus sacré encore, la LibertédePensée, la Liberté d'Examen. G'est en vivant de ces principes que notre frère est mort. Conservant jusqu'ason dernier souffle la plénitude de ses convictions, proclamant bien haut, avec les meilleurs esprits, que l'homme ne doit et ne peut avoir d'au- trejuge que sa conscience guidée par la Raison. Aujourd'hui, qu'il n'est plus, notre affliction est profonde. Nos larmes le conduisent en sa demeure dernière. Frère CAPRON, vous nous avez donné l'exempl9 de la fermeté iné- branlable. La grandeur de votre caractère, votre bonté et votre loyauté perpétue- ront votre souvenir parmi nous. Pendant toute votre vie, avec éner gie, sans défaillance, vous avez fidèle- ment servi et défendu nos principes. Aujourd'hui, vous les servirez en core dans la mort Nous vous remercions avec une fraternelle émotion. Votre nom ne périra pas, parmi nous n II restera gravé sur les colonnes de notre temple comme le symbole du respect a la foi jurée. Merci encore,frère CAPRON,notre ami, notre frère, et adieu, adieu pour toujours. van Ieperen. Zitting van Zaterdag 37 Maart '1897 De zitting wordt te 5.20 u. geopend. Zijn aanwezig de heeren Surmont de Volksberghe, Burgmeester, Voorzitter Colaert en Berghman, Schepenen Struye, Fraeys, Boone, Begerem, Bouquet, Fiers, Vandenboogaerde, Decaestecker, Vander- ghote, en D'Huvettere, raadsleden Gor- rissen, Secretaris. (Onze meesters hebben 20 minuten op M. Iweins moeten wachten vooraleer de zitting te kunnen beginnen). De heer Breyne-Devos is afwezig. Het verslag over de zitting van 13eo Februari 11. wordt aangenomen; dat over de zitting van 27en Februari wordt op het bureel neergelegd ter inzage der raads- heeren. Mededeelingen. De heer Surmont brengt hulde aan de nagedachtenis van den heer Julius Capron en zegt dat men dien uitsbekenden burger steeds zal dankbaar zijn voor hetgeen hij voor den arme gedaan heeft, men zal nu eene nieuwe wijze van verdeeling der hulp middelen moeten aannemen in verband met de nieuwe middelen waarover men beschikt. De verdeelde sommen zullen nu aanzienlij ker zijn. De heer Bouquet vraagt of het waar is dat sommige erfgenamen, door toedoen van den heer Colaert, eene vermindering te hunnen voordeele zullen vragen, zooals zulks het geval was met het legaat Godtschalck aan de Godshuizen. De heer Surmont heeft daarvan niet hooren spreken maar, voegt hij er al glimlachende bij, alles is mogelijk. De heer Voorzitter deelt het verslag mede dat aan het College van Burgemeester en Schepenen gezonden werd door den schepen van financiën der gemeente Elsene betref fende de gemeentecredieten. Hij geeftlezing van den brief van bovengemelden schepen en verzoekt de raadsleden deze stukken te willen onderzoeken. De Sport Hippique dezer stad vraagt eene toelage van 1000 fr. aan de gemeente voor het inrichten van paardenwedloopen deze maatschappij verlangt ook dat de Stads- harmonie en het pompierskorps haar hunne medewerking zouden verleenen. De heer Vaorzitter bestrijdt deze aan vraag en doet de opsomming der toelagen welke deze maatschappij sinds haar ont staan ontvangen heeft. Mits die beperking wordt de toelage met algemeene stemmen toegestaan. Reglement op de begravingen wijziging. De heer Voorzitter maakt aan de raads leden de nieuwe taksen bekend door het bestuur aangenomen. De taks op zinken kisten wordt op 20 fr. gebracht. Met algemeene stemmen aangenomen. iS' Maar tens kerk Rekening 1897. De kerkfabriek van S' Maartens heeft zich tot de Gemeenteraad gewend opdat de stad zou tusschen komen in de buitenge wone kosten veroorzaakt door de aan de kerk gedane herstellingswerken. De Burge meester is van gevoelen deze aanvraag van de hand te wijzen. De wet laat niet toe dat de gemeenteraad zich met die zaak bemoeie maar de regeering zou kunnen tusschen ko men. DeheerFraeys houdt de aanvraag van de kerkfabriek staande en haalt eenige cijfers aan de buitengewone onkosten betreffende. Hij beweert bovendien dat, volgens de wet, de stad gedwongen is het te kort te betalen. De heer Voorzitter antwoord aan den heer Fraeys dat deze zich vergist en dat de kerkfabriek vergeten heeft hem zekere stuk ken te overhandigen. Hij verzoekt den voorzitter der kerkfabriek, die de heer Fraeys is [waarop de Burgemeester schalhsch druktdeze stukken zoohaast mogelijk te willen inzenden. In mijne hoedanigheid van burgemeester der stad Ieperen, zegt de spreker nog, is het mijn plicht voor de stadskas te zorgen. Bovendien, ik houd mijne woorden staande. De gemeenteraad zou kunnen een wensch uitdrukken en de regeering verzoeken in de herstellingskosten tusschmi te komen. Dit is het eenige middel om te beletten dat onze oi'de gebouwen in puinen vallen. Dit voorstel wordt aangenomen. Wensch ten voordeele van het aanne men der ivet Devriendt-Coremans Na beraadslaging zijn de secties overeen gekomen om aan de kamers een wensch te sturen opdat de gelijkheid der beide lands talen zoo volledig mogelijk toegestaan worde. Dit voorstel, door den voorzitter in stem ming gelegd, wordt aangenomen. De heeren Colaert en Iweins onthouden zich. Delven eener riool in de Boter straat. Het is noodzakelijk eene riool te delven tusschen het Café de la Halle en de Viseh- markt. De heer Voorzitter is van gevoelen dat men zoohaast mogelijk de hand zou moeten aan het werk leggen. Hij zegt dat, na het voleinden van dit werk, men de Boter- straat op nieuw zal kasseien. De oude stee- nen zullen op nieuw bruikbaar gemaakt worden en tot andere kassiev erken dienen. De heer Boone. Dit werk zal waar schijnlijk in openbare aanbesteding gesteld worden De heer Surmont (zichtbaar verlegen). Wij zullen ons daarom verstaan met den ondernemer die gelast is met de werken in de Rijselstraat en die zich opperbest van zijne taak kwijt. De heer Boone zwijgt zeer voorzichtig en betreurt, zonder twijfel, zijne onbehendige onderbreking. De heer Fraeys spreekt op zijne beurt van de riool in de Boterstraat. Zijne op merkingen verschaffen aan zijue collegas een verkwikkend lachpartijtje. De heer Begerem vraagt wanneer men met de werken zal beginnen. De heer Voorzitter. Er is besloten geworden deze den Dinsdag na Paaschen aan te vangen. De heer Begerem (in het Iepersch). Dus Dinsdagsche Paascheiers Ten slotte wordt het voorstel in stemming gelegd en aangenomen. De heer Vanderghote (in het vlaamsch) zegt dat het noodig is de Halle te herstellen. Tijdens den laatsten storm werden verschei dene groote steenblokken losgerukt langs den kant van den Weêrkouter. Deheer Fiers (in het vlaamsch) beweert dat hetzelfde gebeurd is met S' Maartens kerk en dat men bij het herstellen dezer kerk, de herstelling maar ten halve heeft gedaan. De heer Burgemeester teekont tegen deze woorden protest aan en verklaart ten slotte dat hij den toestand zal bekend maken aan het Beheer der Gebouwen. De heer Vandenboogaerde (in het vlaamsch) deelt een verzoekschrift mede uitgaande van verscheidene neringdoeners die klagen over den slechten staat waarin zich de vaart van Ieperen naar Veurne be vindt. Hij zou willen weten of de raadsle den dit verzoekschrift, dat naar de Kamers zal gezonden worden, zullen onderteekenen. In dit verzoekschrift wordt gevraagd dat de vaart zou gereinigd worden. De heer Burgemeester antwoordt dat hij dit verzoekschrift niet kan onderteekenen, maar dat een schepen het doen kan. De heer Vandenboogaerde zegt dat men vuilnissen geworpen heeft op het standbeeld van Vandenpeereboom. Hij vraagt dat het College het zou doen reinigen. De heer Colaert denkt dat de plichtigen lotelingen zijn die naar de mllicieraden kwamen. De heer Burgemeester zal het feit doen onderzoeken en des noods het standbeeld doen reinigen. Buurtspoorweg leperen-Dixmude. De heer Voorzitter geeft lezing van een brief van den Handelskring van leperen en van de Handelsvereeniging van Dixmude betreffende het aanleggen van een spoor weg. Hij geeft ook lezing van de verslagen van den heer conducteur Féneau. Hij tracht de bewijsredens af te breken die in die brieven en verslagen voorkomen. Het blijkt uit eene briefwisseling uitgaand van den Minister van Ijzeren wegen, posterijen en telegraphen dat die aanvraag niet dient ingewilligd te worden. Deheer Burgemeester vraagt dat, aange zien de onmogelijkheid thans een dergelij- ken spoorweg te verkrijgen, de stad Ieperen stappen zou aanwenden bij de Maatschappij der nationale buurtspoorwegen tot het aan leggen van een buurtspoorweg. De heer Colaert is van gevoelen dat, in geval een buurtspoorweg tusschen Ieperen en Dixmude aangelegd wordt, de stad Iepe ren daarin niet zou moeten tusschenkomen, aangezien zij er geen rechtstreeksch be lang bij heeft. Alleen de twee terminuspun- ten der lijn Dixmude en Boesinghe hebben er belang bij en zouden dus moeten tus schenkomen, alsook de tusschenliggende gemeenten. De heer Surmont doet opmerken dat de geldelijke tusschenkomst der stad tot een lateren datum verschoven is. De heer Colaert. Er kan geene spraak zijn van geldelijke noch van welk andere tusschenkomst de stad Ieperen heeft bij die zaak geen belang en moet er dus niet tus schenkomen. [De heer Surmont schijnt erg verlegen). De heer Boone vraagt en verkrijgt de plans van den aan te leggen buurtspoor weg. De heer Bouquet drukt zich eerst [in het fransch uit en vraagt dat men tot de stem ming niet zou overgaan vooraleer eene nieuwe aanvraag tot den Minister gedaan te hebben. Daarna gaat hij voort in het vlaamsch en zegt dat de tramway van Iepe ren naar Veurne 's middags altijd te laat is en dikwijls de correspondentie gemist wordt. Hij vraagt dat stappen zouden aan gewend worden bij de maatschappij opdat zulk feit zich niet meer z >u voordoen. De heer Colaert vraagt of het aanleggen van een buurtspoorweg voor altijd het aan leggen van een anderen spoorweg uitsluit. De heer Surmont. Natuurljik tenzij men later dien weg voor eene internationale correspondentie zou moeten benuttigen. Eene verwarde bespreking volgt waaraan de heeren BooneSurmontColaert en Bouquet deel nemen. De heer Voorzitter beweert vroeger niet gezegd te hebben dat het aanleggen van een buurtspoorweg dat van een anderen spoor weg uitsluit. Hier en daar durft een lid zeer stilletjes protesteeren. De heer Colaert blaast den heer Surmont iets in het oor en onmiddelijk verklaart deze dat hij eenige redenen zal doen kennen in geheime zitting en dat men het voorstel na die zitting stemmen zal. (De raad beraadslaagt in geheime zitting. De uitslag dezer zitting is ons onbekend). Onder de voorgaande bespreking heeft de heer Colaert gevraagd hoe het staat met de vaart van de Leie-Yperlee. De heer Voorzitter antwoordt dat die vaart niet het minste nut oplevert. De stad Ieperen zal haren bloei niet te danken heb ben aan de vaart Leie-Yperlee noch aan den spoorweg Ieperen-Dixmude, niet meer als Brugge uit hare zeehaven ecnig nut zal trekken. De heer Voorzitter vindt al die uitgaven nutteloos nochtans, alhoewel der vaart vijandig, zal hij er bij de bevoegde personen op aandringen dat men haar vo leinde. Aanvraag van vervoerdienst tusschen Poelcappelle-Ieperen en tusschen Nieuwcappelle-leperen Op gunstig advies van den heer Voorzitter worden deze aanvragen eenstemmig toege staan. Godshuizen. Verhuur van goede ren Verkoop van onroerende goederen in Holland, enz. De verslagen worden goedgekeurd. Do heeren Fraeys en Iweins, in hunne hoedanigheid van bestuurleden der Gods huizen, onthouden zich. De openbare zitting wordt te 6.40 u. geheven. Concert in de Fhilharmonie. Het concert in de Philharmonische Maatschappij gegeven, den Zondag van Halfvasten mag voor onze arties ten-liefhebbers een schoonen bijval genoemd worden. De uitgevoerde stukken waren keurig en onder deze komt de Intrede der Goden in het Walhallavan Wagner op de eerste plaats. Die muziek met moeilijkheden door spekt is zeer goed begrepen en zeer wei uitgevoerd geweest. Het samen spel was volmaakt en de tuiten, nu eens fijn en teeder, dan weder kloek en uitkomend,zijn wonderwel vertolkt geworden. De Wals Morgendauw van Far- bach, het Opening stuk van Oberon en de Schiller-Marsch hebben bewezen door de wijze, waarop zij uitgevoerd werden, dat die schoone en kloeke kunstgewrochten onder de bevoegd heid vallen onzer uitvoerende leden. Deze blijven altoos waardig van de faam, die zij genieten, en van den bij val, dien zij behaalden in al de prijs kampen, waar zij deel aan namen. Onder de solisten moeten wij den heer Hendrik Lambrecht, onzen uit stekenden klarinets-solo, op den eer sten rang plaatsen. Het was reeds eeni- gen tijd dat wij de gelegenheid niet meer gehad hebben hem in een con cert te hooren en naar hetgene hij ons Zondag 11. liet genieten zouden wij recht hebben te klagen over zijn lang stilzwijgen. In de concert-gril, die hij speelde, hebben wij de hoedanigheden kunnen bewonderen, die onzen uit muntenden klarinettist onderscheiden: eene groote zachtheid van toon, veel klaarheid in het spel en een grooten kommer voor de schakeeringen. Ook was zijn bijval volledig en de levendi ge bravo's van het publiek hebben de schitterende manier onderlijnd, waar op hij zijn stuk weergaf. De heeren Huys en Oreel hebben ook hun deel der toejuichingen gehad en wij kunnen enkel de zoo wel ver diende lofwoorden herinneren, die wij hun laatst gegeven hebben en die hun ne schitterende vertolking van Zondag is komen bekrachtigen. De heer De Brevy, van zijnen kant, heeft met veel gezag en talent het Groot Aria van Herodiade gezongen en werd luidruchtig toegejuicht. Het was onze oude en trouwe vriend, de heer Dekemper, de weergalooze kluchtzanger, die gelast was met het deel van het kluchtlied. Onmogelijk te zeggen hoe zeer hij toegejuicht werd. Het is, van wege het publiek, den kunstenaar eene groote vermoeie nis opdringen met hem twee- en zelfs drie maal na elk lied terug te roepen, maar de heer Dekemper is zoo bemin nelijk dat hij altijd toegeeft en hij schijnt geene enkele moeite te vreezen om aan zijne toehoorders te behagen. Wij voegen er bij dat de heer Dekem per nooit gelukkiger is geweest in de keus zijner kluchtliederen en dat hij nooit ook beter gelukt is om te verma ken en om het lachen uit te lokken. Eene danspartij volgde op het con cert en de grootste geestdrift hield niet op er te heerschen. Om een ure 's morgens verlieten al len de Philharmonie gelukkig over den aangenamen avond, dien zij er gesleten hadden. du 26 Mars au 2 Avril 1897. Naissances: Sexe masculin, 4, id. féminin, 5. Mariages. Room, Joseph, tailleur, et Poodts, Joséphine, couturière. Décès Gisquiere, Clémence, 54 ans, vachè- re, épouse Kestelyn, Pierre, rue des Boudeurs. Ylaeminck, Jean, 82 ans, sans profession,veuf Bouchaert, Marie, rue S' Jean. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 0; id. féminin, 0. Live le supplément.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3