Le Guide illustré du Touriste Le Meeting flamand du 2 Mai. Errata. Gonseil communal Platbroekerij. Onderscheidingen. Sterfgeval. Allerhande Nieuws. Surmont, Bilboquet et Cie. a Ypres et aux environs. rï une sur 126. Le record a été battu par Newcastle, qui fournit une contravention sur 53 habitants. Cette vente d'arbres pres de la gare faitsonger a l'histoire de la malie a Bilboquet. Mettons que notre tzar dialogue au square avec un de ses vils sujets prenons M. Henritje Iweins au hasard de la fourchette. II fait chaud, M. Iweins porte sur le bras le demi-saison de M. Surmont Monsieur le Baaarron, a qui sont ces arbres prés du pavé Ces arbres (un moment de ré- üexion du noble sire)ces arbres doi- vent être a moi Que dis-je Ils sont a moije vais les faire abattre et vendre M. Iweins, aussi naïf' que M. Boone: Pin adjudication publique M. Surmont condescendant Grosse béte M.Iweins: Monsieur le Baaarron, vous permettez que je vous quitte je vais annoncer la bonne nouvelle de ia vente de la main a la main de ces ar bres a quelques amis. II veut prendre le petit trot. M. Surmont le rappelantEt qui portera mon pardessus M. Iweins intimidé fait demi tour,, halte et front. L'Etat, c'est moi, s'est dit M. Sur mont mais l'Etat ne l'a pas entendu de cette oreille et s'est empressé de revendiquer ses droits de propriété. Malheureux Bilboquet, va M. Sur mont en a été pour acte inutile de tza- risme ou de caporalisme au choix du Journal d'Ypres qui se tait et pour cause. Sous ce titre le Journal d"1 Ypres a publié deux articles quis'ils nesontpas de la plume de notre sénateur sont du moins visiblement inspirés par lui. Nous en extrayons ces lignes La Lutle continue a prétendre que la politique sera exclue (alle politiek n is streng uitgesloten. Or, la Lutle n'a formulé aucune appréciation a ce sujet. Nous nous sommes bornés a insérer les communiqués envoyés par le Neder- duitsche BondVlaamsche Volksraad Katholieke Vlaamsche Landsbond, etc. II est plus que probable que toute la presse locale a dü en recevoir de pa- reils cela saute aux veux Alors pourquoi le Journal d'Ypres veut-il nous endosser la responsabilité d'un communiqué qu'il a requ sans doute lui-même Nous l'avons inséré paree que pareil meeting nous parait devoir fort bien servir les intéréts de la cause flamande. Si le Journal d'Ypres a regu un com muniqué, que ne l'insère-t-il Les pérégrinations de M. Iweins 2me alinéa, dernière ligne, au lieu de leste, lisez lesté. 5mo alinéa, au lieu de M. Iweins dé- lestéde.... ses conseils en revint tout guil- leretlisez M. Ineinsdélesté de.... ses conseils s'en revint tout guilleret. 6°" alinéa, au lieu de 149 voix, lisez 49 voix. Le Guide illustré du Tourisle d Ypres et aux environs vient de paraitre. Nous pouvons donner l'assurance a nos lecteurs que c'est un trés joli vo lume orné de plus de 80 vues tant de la ville que des environs. Nous engageons les amateurs qui désirent se procurer eet ouvrage de se hater car un grand nombre d'exem- plaires de ce petit chef-d'oeuvre sont déja vendus et l'édition sera vite épuisée. On peut se procurer le Guide illustré du Touriste d Ypres et aux environs au bureau du journal LaLaite-De Strijd rue de Dixmude, 51, a Ypres, au prix de fr. 1-50 l'exemplaire. D'YPRES. Séance publique du Samedi iT Mai 1897 a 5 heures du soir. OEDBE Dtr joub: 1. Communications. 2. Procés verbal de vériücation de la caisee communale. 3. Règlement et taxe sur les jeux d'orgues etc. 4. Société intercommunale Ypres- Neuve-Eglise-Warnêton non- participation de la ville. 5. Société reconnue de secours mu- tuels des anciens élèves des éco- les communales demande d'acr ceptation du legs Capron. 6. Remploi de capitaux. 7. Bureau de bienfaisance location d'immeubles. 8. Idem: location du droit de chasse. 9. Hospices civils procès-verbaux de ventes d'arbres. 10. Fabnque d'église S'Pierre: compte 1896. 11. Fête communale Commission. Het Nieuwsblad van Ieperen draagt, onder zijnen titel, het volgende motto, dat als zijn programma geldt en naar hetwelk het zijne gedragslijn regelt Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Iepersch, VLAAMSCH en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal hetgeen in andere woorden beteekent Ik ben een snul en al wat ge wilt, maar boven alles klerikaal En daarvan geeft het nogmaals een bewijs in zijn nummer van 24 April laatstleden, waarin het geheel het inter view overneemt, dat een opsteller van het Journal de Bruxelles gehad heeft met den heer Surmont, aangaande dezes houding tegenover de wet De- vriendt-Coremans M. Surmont heeft in den Senaat eene slechte ton ontsteken, met tegen dat wetsvoorstel uit te vallen en, indien het te herbeginnen ware, zou hij voor zichtig zwijgen waarschijnlijk. En, om zooveel mogelijk het slecht uitwerk sel weg te nemen van zijne woorden, die door gansch Vlaamsch-België eenen pijnlijken indruk hebben teweeg ge bracht, is het interview van het Journal de Bruxelles juist van pas gekomen. Kwade tongen beweren zelfs, dat be doeld Journal is uitgenoodigd gewor den, om die senatoriale verdediging op te nemen. Immers, M. Surmont, die ook ga zetten leest, weet wel dat zijn naam, evenals dien van al de andere Vlaam sche Senators die tegen het wetsvoor stel gestemd hebben, is uitgejouwd geworden in talrijke Vlaamsche mee tings, gehouden te Gent, Brussel, Ant werpen, Brugge, Sl Niklaas, Leuven, Mechelen, Hasselt, Ledeberg, enz., enz, doch, zoolang als zulks verre van Ieperen gebeurde, was het maar een half kwaad, omdat de kiezers van ons arrondissement er onwetend over bleven maar nu, dat er ook in ons ar rondissement meetings plaats hebben en aangekondigd worden, is langer zwijgen onmogelijk en werd eene uit legging noodzakelijk. M. Surmont heeft niet gewacht, tot men ze hem vroeg hij heeft ze zelf gegeven en daarom is het interview in het Journal de Bruxelles zoo goed van pas gekomen, hetgeen niet belet dat iedereen voelt welke comedie hier gespeeld wordt. In dat interview pleit de heer Sur mont de verzachtende omstandigheden en het Nieuwsbladals goed klerikaal, gooit alle Vlaamschgezindheid over boord en schrijft drie kolommen vol, om zijnen Moriaan wit te wasschen. Al de kleine middeltjes, welke de heer Surmont uitdenkt, om de Vlamingen te paaien, houden geen oogenblik stand, tegenover dat groote beginsel Recht voor allen en Gelijkheid voor allen De Vlaamschgezinde bladen, zoowel de katholieke als de liberale, hebben de zaak langs dien kant beschouwd, omdat daar alléén de knoop ligtde Vlamingen eischen geen voorrechten, maar wel GELIJKHEID. Slechts het Nieuwsbladdat op zijne Vlaamschge zindheid pochte, steekt ze thans op den rommelzolder en verraadt de Vlaamsche zaak, welke in den grond niets anders is dan eene volkszaak. Dergelijke houding, gezien de om standigheden onzer lepersche politiek, verwondert hier niemand en ons wel het minst maar we hebben ze eens in een helder daglicht willen stellen, om aan onze lezers een merkwaardig toonbeeld te geven van eenen klerika- len journalist, een meester-paljas in de kunst der platbroekerij Hanske van Tichelen. Het Staatsblad heeft de uitslag aan gekondigd van de algemeene wed strijd voor het verleenen der plaatsen van boventallig in het Bestuur der Registratie. Er waren 141 opnemelingen voor een twintigtal te doene benoemingen. De heeren X> e Tt> e g- li en Peekei, beide van ieperen, hebben de eerste plaatsen bekomen. De heer JOelbergli was pri mus en de heer Peekei be kwam de tweede plaats. Deze jongelingen zijn twee oude leerlingen van het kollegie afgeschaft door onze meesterkens. Onze warme heilwenschen aan de gelukkige vaders, de heer Pieter De- bergh en de heer grefher Peekei. Onze vurige gelukwenschen ook aan de jonge boventalligen. Die schit terende uitslag is een eer voor onze stad alsook voor ons oud gesticht van hooger onderwijs. Ile ongelukkige werkman E. De- puydt, die over een drietal weken in de statie beide beenen afgereden wierd, is, na onbeschrijflijke pijnen onder staan te hebben, op 24 dezer in ons burgerlijk hospitaal overleden. Nogmaals is het een slachtoffer van het werk dat eene vrouw met drie kleine kinders achter laat, zonder be staan, en aan de onzekerheid eener toekomst, overgelaten. Akelig nog akeliger als men denkt dat te midden onzer beschaving der 19e eeuw,zooveel overvloed bestaat terwijl de arme zwoeger aan alles ontbreekt niettegenstaande hij alles voortbrengt, en zelfs door geene enkele wet zijn leven kan verzekeren. Depuydt was van gansch de bevol king hoog geprezen omdat hij een rechtschapen en vlijtig mensch was, een voorbeeldige vader, en die achting hebben wij op zijne begraving kunnen bestatigen door de groote plechtigheid welke men aan den dag heeft gebracht. Ook deelen wij hier mede de rede voering hem voor een laatste vaarwel door een zijner makkers op het graf toegediend Mijnkeeren, vrienden en makkers n Vooraleer het hille graf zich voor eeuwig sluite boven onzen diep be treurden vriend, laat mij toe hem een laatste woord toe te sturen. Wie was hij a Mijne lieeren Een werkmanskind, vol moed en vlijt, vol hoop in de toekomst. Ook had hij van bij zijne intrede in onze statie, waar hij sedert meer dan vijf jaren den dienst van manoeuvre deed, de genegenheid zijner oversten, de liefde en vriendschap zijner makkers gewonnen. Eduard Depuydt kende slechts zij nen plicht, werken was zijn leven, en daar waar een makker overlast was, werd nooit te vergeefs aan Depuydt hulp gewaagd. Ja vriend Eduard, gij hadt slechts vrienden en de mare van uw ongeluk, op het oogenblik dat de Heer uw huwelijk met een derde kindje zegende, ging als eene doodmare over stad. Ge zijt een slachtoffer van het werk, het tuig dat slechts een speeltuig scheen in uw forsche hand, werd uw meester, en het verminkte, het ver morzelde u als de hagel den strooi- halm. Nogtans ge waart niet dood, op uw ziekbed in het gasthuis, herwont ge moed het zoete leven lachte u weder om toedoch helaas de almachtige God had het anders beschikt, de dood, die onverbiddelijke dood trof u, wan neer alle gevaar scheen verdwenen te zijn, op het oogenblik dat uwe jam merde vrouw op weg was om u haar laatste geboren kindje den vaderkus te laten geven. Ja, de onverbiddelijke dood trof u, en trof terzei vertij de, eene nog kranke weduwe, vaderlooze kinderen. n Doch, diep betreurde vriend, van uit de eeuwigheid moogt ge trotsch, op de menigte staren, hier om uw graf geschaardallen zijn uwe vrienden, allen zijn met mij bereid, plechtig te zweeren al het mogelijke te doen om het leed uwer weduwe te verzachten, En gijheeren Oversten gij ook die hier gekomen zijt om eene laatste hulde te bewijzen, aan een ongelukkig slachtoffer van den arbeid, op u ook durven wij steunen. Tot u richt zich eene weerlooze vrouw, arme weesjes steken tot u hunne nog onbehendige armpjes uithun vader is niet meer Armoede en ellende staat voor hen het weezenhuis roept hen van in de verte toe doch neen, mijne heeren genoeg hersenschimmen ge zult uwen plicht doen gansch uwen plicht en dankbaar zal een gansche familie u op de knieën zegenen. a Rust dus in vrede, brave vader, slaap den eeuwigen slaap voor uwe vrouw en uwe weesjes zal gezorgd worden dat beloven wij u hier voor het open graf en in naam al uwer vrienden, vaarwel Eduardvoor eeu wig vaarwel. Wat ons betreft, wij doen eenen op roep aan alwie een hart heeft, in hulp te komen om die ongelukkige familie te ondersteunen, want 't is misschien de eenige rent die hen overblijft. J. L. LEGER. Alles wat bij het voet- i volk in leder was, zooals draagriemen, enz., was tot nu toe wit gekleurd. Dezer dagen heeft het regiment der grenadiers dat alles gekregen in zwart leder. Al het voetvolk zal welhaast de zelf- de wijziging zien invoeren. Men be weert namelijk, en met reden, dat het I leger te gemakkelijk zichtbaar is op grooten afstand met die witte versier- 1 seis. Wat meer is, de witselbakken, die in de kamers verbleven, wasemden on gezonde dampen uit. TENTOONSTELLING. In de voor naamste staties en halten van het Bel gisch spoorwegnet worden boekjes te koop gesteld, bevattende 1° Een bon voor eene reiskaart heen en weer naar Brussel, geldig geduren de 10 dagen, aan 50 p. h. vermindering in 3e klas 40 p. h. in 2e klas en 30 p. h. in le klas op den prijs der enkele koe pons. 2° Tien inganskaarten voor de Ten toonstelling Brussel-Terveuren, waar van vijf zullen mogen verwisseld wor den tegen loterijbriefjes voor de slui ting der Tentoonstelling. 3° Tien koepons recht gevende tot eene vermindering van 50 p. h. maxi mum, 25 centiemen op de ingangsprij- I zen in de Concessies of bijzondere aan- trekkelijkheden. De drager van een boekje mag zich aanbieden aan de winketten der Ten toonstelling met zooveel personen als er ingangstickets in het boekje zijn;, hij mag het overlaten aan eenen derdeDt persoon voor de ingangen nog niet be-| nuttigd. Men mag zelf de koepons uit bet boekje niet trekken de bedienden van den kontrol zullen zich hiermede ge lasten. Nourrissez exclusivemenj vos bebés avec l'Aliment Delacre. I' fortihe les os, les nerfs, le cerveau- Essayez pendant un mois pesez l'eu- j fant avant et après et vous continueren j certainement. Pas d'aigreurs ni const'* pations. Recommandé par les sommee8 j médicales. En vente partout. Gros' usine des Chocolats I>elacre (G®' rantis purs) Vilvorde. De stoutmoedigste diefstal welke» men zou kunnen uitdenken heeft Vrij dag namiddag, dus in vollen u&lj' j plaats gehad in het huis van mev. ^'eI rmwirmniiri 1 1 1 1 ■McttOOW*»0

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2