Le Guide iilustré du Touriste Livres. Les grèves en Avril, en Belgique. Gemeente-Raad Woorden en Daden. a Ypres et aux environs. ui par les eolouels qui out été appelés a Bruxelles. J'ajoute que des ouvertures ont été faitcs aux officiers par ces colonels. Et qui oserait prétendre qu'un colonel, en demandant a ses officiers s'ils ne désirent pas se rendre au Congo, n'exerce pas sur eux une certaine pression Naturellement encore, la droite a approuvé le gouvernement et l'Etat du Congo. Quelques mots encore au sujet du Congo. Du 23 Mai au 5 Juin, on a appris en Belgique la mort de dix-neuf Beiges, morts au Congo dans des expéditions ou des révoltes, ou décédés des suites de fièvres. La semaine actuelle nous réserve un bilan funèbre non moins sinistre. Et nunc erudimini.... Ph. de C. Unc nouvelle sujctte a caution. Le correspondant bruxellois de la Gazette de Huy lui annonce la rétorme suivante, qui ne parait pas devoir se réaliser de sitöt Avant un an, parait-il, si l'on peut faire fond sur une declaration faite, en conversa tion, par un de nos ministres, le Parlement sera saisi d'un projet sur la personnalité civile des Universités. Maïs son caractère n'est pas encore arrêté. II parait que de grandes divergences existent entre nos portefeuillards au sujet du principe du projet. M. Nyssens, par exemple, serait favorable a l'octroi de la personnalité civile aux Universi tés de Bruxelles et de Louvain, sous certaines conditions; d'autres ministres réclament une loi générale, accordant la personnalité civile a tous les établissements d'instruction même primaire, parmi lesquels les deux Universités libres Et l'Université nouvelle Propagation de l'enseignement scientifi- que par tes projections lumineuses, par V. De Deyne, régent a l'école moyenne de l'Etat, a Ypres. Approuvé par le gou vernement. Bruxelles, J. Lebègue et C'e. Prix 1 fr. 25. On sait avec quel zèle M. V. De Deyue s'est voué a la propagation de l'enseignement par les projections lu mineuses. II a contribué, largement, a rendre populaire, a Ypres particu- lièrement, ce mode a'enseignement d'un intérêt si puissant, d'une applica tion si générale et d'une valeur péda- gogique si considérable. C'est pour faciliter a ceux qui se ren- dent compte de l'importance de l'en seignement par l'aspect, le maniement des appareils de projections lumineu ses, que M. De Deyne vient de publier le voiume dont nous avons reproduit le titre. II a voulu épargner aux débu- tants les tatonnements, parfois décou- rageants, dans les manipulations que comporte une séance de projections lumineuses. Lesuccèsnepeut manquer de récompenser M. De Deyne. L'ouvrage est divisé en deux parties. La première Instructions pratiques sur Vemploi de Vappareïl de projections décrit Uappareii de projections, ses usages, les precautions a prendre pour le conserver en bon état de fonc- tionnement.- Vient ensuite l'examen des diüérentes sources de lumière utilisées dans l'appareilpétrole, gaz d'éclairage, acétyiène, lumière oxy- hydrique, oxyéthérique et électrique. Pour chacune l'auteur donne les plus minutieux détails quant a leur mode d'emploi il n'a pas craint et avec raison d'entrer dans dés re- commandafcions qui pourraient sem- bler puériles a première vue, mais dont tous ceux qui se sont essay és a faire des projections lumineuses reconnaitront l'importance pratique; ceux-la sauront gré a M. De Deyne de les avoir mis en garde contre toute cause d'écbec ou d'imperfection. Pour chacune des opé- rations, M. De Deyne semble avoir tout prévu sa profonde expérience de la matière qu'il a traité pouvait seule 1e conduire a pareil résultat. La seconde partie de l'ouvrage est une série de 46 collections de vues, avec indication des ouvrages a consul ter et liste des vues intéressantes con- cernant chaque sujet. Les causeries auxquelles ces collections de vues se rapportent sont tirées de la géographie, de L'.histoire, de3 arts et des sciences. M. De Deyne y a condensé une foule d'indications éparses jusqu'ici, et a ainsi épargné beaucoup de besogne fastidieuse a ceux qui le suivront. II est impossible, en une brève ana lyse, de donner une idéé nette d'un livre aussi essentie) lement pratique que celui de M. De Deyne. II faut le lire, et profiter de ce qu'il contient. L. Quinze grèves nouvelles ont été si- gnalées en Avril a l'Office du Travail. En outre, trois grèves, qui avaient pris cours en Mars, se sont continuées pen dant ce même mois. Ces dix-huit con- üits comprennent au total 8430 grévis- tes environ et ont obligé a chómer environ 4000 ouvriers non-grévistes.Un seul conflit concerne plusieurs établis sements c'est la grève des briquetiers des environs de Bruxelles, qui s'est étendue sur le territoire de onze com munes et n'a pas abouti, d'ailleurs, a des résultats uniformes. Par contre un charbonnage (Mariemont) a vu naitre dans son personnel trois grèves consé- cutives, chacune assez rapidement apaisée par 1'intervention du conseil de conciliation constitué en permanen ce dans l'établissement. L'industrie de beaucoup la plus éprouvée a été l'ïndustrie charbonnière avec huif grèves, comprenant 2300 grévistes et 4000 chómeurs forcés. Viennent ensuite la briqueterie (1 grève, 500 grévistes)la fabrication de cigares (2 grèves, 136 grévistes) l'industrie textile (3 grèves, 100 gré vistes) la chaudronnerie (2 grèves, 74 grévistes). Considérés au point de vue du but poursuivi, les mouvements se répartis- sent comme suitaugmentation de sa- laire, 11 résistance a une réduction de salaire, 1 reprise d'ouvriers con gédiés, 3 renvoi de eontremaitre, 1 manifestation de solidarité, 2 réduc tion du temps de travail, 1 résistance a une modification des conditions de travail, 1. Dans deux cas, la demande d'augmentation de salaire se joignait a, une autre revendication. Des seize grèves dont Tissue nous est signalée jusqu'ici, quatre, intéressant 500 ouvriers, ont réussi une, intéres- ressant 160 ouvriers, a obtenu un suc- cès partiel une autre, intéressant 700 ouvriers, a réussi pour 100 d'entre eux, échoué pour 500, les 100 dermers refu- sant de repreudre le travail aux condi tions anciennes. Enfin, neuf grèves se sont terminées par l'échec complet des ouvriers, entrainant, dans 5 cas, le ren voi de certains des grévistes (40 au to tal). Une grève de solidarité reste mclassabie au point de vue du résultat, les grévistes n'ayant mis aucune condi tion a la reprise du travail. Cinq grèves ont éclaté dans le Hai- naut, quatre dans la province de Liège, trois dans chacune des deux Flandres, deux dans la province d'Anvers, une dans le Brabant. [Revue du TravailMai 1897). Le Guide iilustré du Touriste d Ypres et aux environs vient de paraitre. Nous pouvons donner l'assurance a nos lecteurs que c'est un trés joli vo lume orné de plus de 80 vues tant de la vilie que des environs. Nous engageons les amateurs qui désirent se procurer eet ouvrage de se hater car un grand nombre d'exem- plaires de ce petit chef-d'oeuvre sont déja vendus et l'édition sera vite épuisée. On peut se procurer le Guide iilustré du Touriste d Ypres et aux environs au bureau du journal La Latte-De Strijd rue de Dixmude, 51, a Ypres, au prix de fr. 1-50 l'exemplaire. van Icpercn. Zitting van Zaterdag 5 Juni 1897 De zitting wordt te 17-07 u. geo pend. Zijn aanwezig de heeren Surmont de Volksberghe, Burgmeester-Voor zitter Colaert en Berghman, Schepe nen Struye, Fraeys, Iweins, Boone, Beo'erem, Bouquet, Fiers, Vandergho- te,°Vandenboogaerde en D'Huvettere, raadsleden Lorrissen, secretaris. De heeren Breyne-Devos en Decaes- tecker zijn afwezig. Het verslag over de zitting van lu Mei 11. wordt aangenomen dat over de zitting van 22" derzelide maand wordt op het bureel neergelegd ter inzage der raadsheeren. Mededeelingen. Op het oogenblik dat de heer Voor zitter het eerste voorwerp van 't dagor de aanvangt een groot getal werklieden gaan de beraadslagingkamer voorbij om hun pasport te doen teeken en het is ons onmogelijk een enkel woord te vatten van 't 'geen de Burgmeester veropenbaart. Burgerlijke Godshuizen proces-ver baal van de verpachting der land goederen. De heer Surmont is van gedacht dit proces-verbaal niet goed te keuren en het onderzoek ervan te verschuiven voor eene naaste zitting. Aanveerdt. Burgerlijke Godshuizenverkooping van grond. Uitgesteld om de besprekingen te doen in eene volgende zitting. Aanvoer ding erfenis Capron. Na lezing gegeven te hebben van de schikkingen aangaande die erfenis, op gunstig advies van de heer Voorzitter worden die schikkingen eenstemmig toegestaan. Middelbare Staatsschoolrekening 1896. De heer Voorzitter geeft lezing van de rekening der Middelbare Staatsschool voor 1896. De ontvangsten beloopen tot fr. 29,940-88. Do uitgaven tot fr. 29,416-73. Batig slot fr. 524-18. De Burgmeester vraagt of er geene be merkingen te maken zijn over die rekening. Zij wordt eenstemmig goedgekeurd. Pompiersaanvraag van hulpgelden om 't Federatie/congres bij te wonen en een bezoek te doen aan de Ten toonstelling. Er wordt nopens die aanvraag een brief gezonden aan 't Schepenkollegie. De bevelhebber der Pompiers vraagt eene hulpsomme van 400 franks om het korps toe te laten het Federatiekongres en de Tentoonstelling bij te wonen. Volgens dien brief, de Pompiers zullen twee dagen te Brussel verblijven. De onkosten zullen beloopen tot 20 franks per hoofd. Het Schepenkollegie beslist 400 fr. hulpgeld te verleenen. M. Boone vraagt of het een prijskamp zal zijn. De heer Voorzitter antwoordt dat het een kongres is. Aanveerdt. Het dagorde uitgeput zijnde, de heer Bouquet vraagt het woord. Er zijn vele vreemde, zegt hij, die een bezoek afleggen in de gebouwen van onze stad. Eerst gaan zij gewoon lijk ons Stadhuis bezoeken en wanneer zij onze schoone groote groenselmarlt, boter markt, enz., enz. gezien hebben, rich ten zij dan hunne stappen tot het Vleeschhuis. "Wanneer zij daar binnen treden, verschieten ze. Ook is het niet aangenaam om daar lang te blijven, want er heerscht daar ook eenen stank, eenen stank, 'k zeg u maar dat Vele beenhouwers hebben mij reeds gevraagd He welheer Bouquet, hoe staat het nu al met het Vleesch- huis,en Bouquet moet dan hen te vrede stellen met te antwoorden Ik zal er van spreken. De heer Bouquet vraagt omdat de Schepene en het Kollegie aandacht op difc gebouw zouden nemen en er wat zorg voor dragen. De heer Surmont. Ga naar den ingenieur en vraagt hem om een on derzoek te doen. Ook wanneer men daar aan zal moe ten beginnen zal het geen gemakkelijk werk zijn en men moet dat dan ook geheel en gansch doen en daarvoor hebben wij nu juist den tijd niet De heer Bouquet. Voor het Kerk hof, is het juist hetzelfde geval. De heer Surmont. Voor het Kerkhof aangaande, hebben wij nog tijd, want wij hebben voor het oogenblik te veel ^De heer Bouquet.-U nfin De heer ÏÏEnvetlere vraagt dat men de statistiek zou geven van de besmet telijke ziektenonder andere de pok ken, de teringziekten, de cholera, enz. enz. Het achtbaar raadslid geeft lezing van eenige cijfers der sterfgevallen veroorzaakt door die besmettelijke ziekten. De heer Surmont zegt dat de heer D'Huvettere hem grootelijks misgript, de cijfers dat hij voor den dag brengt zijn onnauwkeurig voor wat de sterf gevallen betreft. Het is spijtig dat hij niet verwittigd is geweest, hij had hem kunnen die statistiek bezorgen. Vooreerst, wij hebben hier nooit geen cholera gehad. Gedurend het tijd stip dat gij aanhaalt, de sterfgevallen der kinderen hebben aanzienlijk ge weest, maar zij waren niet veroorzaakt door de cholera. Voor wat de personen betreffen van een zeker getal jaren, waren er geen sterfgevallen wat aangaat de grij saards, zij waren getroffen van de influenza. Eene lange woordenwisseling heeft plaats tusschen de heeren Surmont en D'Huvettere aangaande die ziekten. Eindelijk de heer Bouquet vraagt dat er maatregels zouden genomen worden voor het reinigen der werkmanswo ningen. De heer Surmont is van 't gedacht niet van de heer Bouquethij zou kunnen moeijelijkheden tegen komen zoowel van den eigenaar als van den pachter. Na eene woordenwisseling tusschen verscheide raadsleden, wordt de open bare zitting te 17-50 geheven. Tusschen schoon praten en schoon doen is het onderscheid nog al groot, vooral als wij heden de handelingen der clericalen stellen tegenover de be loften, die zij deden om op de kussens te geraken. Minder lasten, landbouw bescher men, meer openbare werken, vrijheid voor iedereen, erkenning van ieders rechten, geen soldaterij kortom, voor België zou eene toekomst aanbreken, waar een luilekkerland niets bij is Wij hebben die veelbelovers nu jaren' aan het werk gezien, maar van dit alles is niets gebeurd De lasten, die zij onrechtvaardig noemden, ble ven behouden en veel onrechtvaardige lasten werden er nog bijgevoegd. De landbouw sukkelt even' als voorheen en de openbare werken, die wij zagen uitvoeren, zijn gedaan aan kerken en kloosters, terwijl voor 't algemeen belang niets geschiedde en bovendien onze kluiten naar den Congo gingen, in den millioenen put, waaruit geen knop meer te voorschijn zal komen. De vrijheid van vereeniging is aan de kleine beambten ontzegd, wanneer het niet volgens de goesting der mees ters is of de geringe tobbers, zooals post-, tolbeambten en andere bedien den van den Staat schreeuwen of niet over hun hongerloon, 't is boter aan de galg. Zelfs liberale gazetten zijn hun verboden. In het leven der hoogere beambten, wanneer zij liberaal zijn, wordt met verwoestende hand gegrepen, de huis houdingen te gronde gericht en de min dere klas, wanneer zij te veel durft schreeuwen en roepen, moet zich maai' een regen kogels, sabelhouwen of ge vangenis verwachten. Het Staatsonderwijs voor de gerin gere klassen werd afgebroken steen voor steen, de jeugd verkwezeld, en de vereerders en slaafsche dienaren van die mannen roepen, als echte ver raders en huurlingen bravo Heiligen woorden gevonden en ge maakt met dozijnen en men hoort sjauwelen van christelijk, enz., ter wijl geheel die zoogenaamde christe lijkheid niets anders is dan leugen en bedrog, om de domme menigte te ver blinden. Overal heerscht het geld als meester; de armen krijgen goede woorden en dat is al geen geld, geen Zwitsers Wat de hoofdmannen betreft, hier van iets tot slot. Nemen wij M. Woeste. jocgrf-CTVaoou»»-

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 2