CHOCOLAT I Ct '6 ^l'°" l TEINTURERIE Ch. De Jode-Stecken teljrLETOP! Ei. OELEU ET C' Allerhande Nieuws. Aan de brouwers. I tit&lTTEZ SLE I fc ~m^W DES BONNES MERES I Se trouve dans tons les magasins. 1 Die goeie brave zusterkens M O E K <1cb* Moskrocn- Aux Helles Couleurs A VAPEUR rue de Stuers, n° 39 État-Civil d'Ypres, Fi.. BARTIER, Boterstraat, 19, leperen. Moskrocnstraat, ii° te I 2 Médailles d'Or Exposition d'Anvers ;jj m^mmsmiB&^sisss&BiQ^Gti^ssg^sesssemii^i^^. Fournitures Générales pour la fabrica tion de Vélocipèdes accessoires, pièces brutes, garnitures toutes mécanisées, tu bes, etc., etc., machines achevées. 32, rue des Bogards, 32, BRUXELLES. Agents généraux pour la Belgique et la Hollande des garnitures avec nouveau frein automatique invisible de la célèbre maison EADIE de Reddisch (Angleterre). Tandems divers modèles. Dépot de véritables garnitures trois fusils de la B. S. A. de Birmingham. La maison ne traite qu'avec le com merce. Vroeger behoorde hij tot het joden dom, daarna werd hij protestant, nu apeelt hij de üuit in de katholieke we reld. De man, die thans zijn best doet, om den clericalen winkel te doen draaien, schreef in 't fransch, in zijn rood vlug schrift. Le service personnel, voor eenige jaren 8 De staatkundige wijsheid bestaat daarin, een gematigd even- 3 wicht te bewaren tusschen eenieders belang... en... een gevoel van 3 edelmoedigheid in den boezem van 3 den sterkere, moet den zwakkere 3 beschermen dat is de adel van den 3 mensch En met dat adellijk gevoel, joeg hij de wettige onderwijzers weg en nam koewachters in de plaats Met dat adellijke gevoel, werd hij, door den koning aan de deur geschopt, en nu is 't adellijk gevoel aan 't werk, om van de kieswet eene knoeiwet te maken Zoo is hij, de adellijke denker... en., zoo zijne guitige trawanten alle maal adellijk in hun denken, maar ver van adellijk in hun streven Men herinnere zich hoe zij millioenen heb ben verkwist aan 't budget van oorlog, hoe zij den dienstplicht verzwaarden. Schoone adellijke lieden, model christenen Onder dezen titel lezen wij in eene Mechelsche gazet Die verwenschte geuzen, ze heb ben altijd wat van die goeië brave zus terkens te vertellen, en 't zijn de kloosters die nering en tering m de stad brengen Zoo sprak laatst een grimmige kwe zel in heilige verontwaardiging, en de devotelijke trekmuts meende waarach tig dat het gebeurd is, dat de kloos ters de menschen laten leven. Brave sukkel Gods Nonnekens zijn veel te groote schrok ken, centenpieters en duitentellers, om geld aan de neringdoende burgerij te laten verdienen. En we willen het dadelijk bewijzen. In ieder klooster bakken de masceur- kens hun eigen brood. Verduiveld raar zijn de bakkers, die nu en dan bij die heilige vrouwtjes mogen leveren Petrool, meel, suiker, koffie, rijst, al wat men in het klooster dagelijks noodig heeft, wordt op de Beurs in 't groot aangekocht, en met honderden kilos in de provisiekamers op gesta peld Zien wij ze niet de exploitatie nog verder drijven en de neringdoende burgers onderkruipen, ja ze letterlijk het brood uit den mond stelen Of is het geen broodnemerii het vuil lijnwaad van de menschen aan een spotprijs te wasschen, te bleeken en te strijken Pin kousen en zokken breien katoe nen mutsen, sjals, onderbroeken, on derrokken, hemden en duizend andere dingen aaneengestooten en aan be lachelijke prijzen verkoopen, is dat soms ook al geene schandalige en laffe onderkruiperij Wat denken de kleermaaksters, naaisters, waschvrouwen, bleekers en strijkers daar zoo al over Keuren die christelijke menschkens deze handelwijze goed, en zijn ze er mede opgezet, dat die goeie brave zusterkens hun den kaas van het brood schamoteeren, hunne kostwin ning benadeelen, ja hen totaal den grond inboren. Draagt dan al uw zuurgewonnen centjes naar kerk en klooster dan komen die 8 goeië brave zusterkens u tot belooning de korst brood bene men, en het zal van hen niet afhangen van die goeië brave zusterkens om u voor goed aan den arme te brengen, van 't bed op 't strooi Zeg eens, lezer, kan dit artikel niet ^ondergoed op menig klooster der dorpen en steden van het arrondisse ment Ieperen toegepast worden Brand. Deze week is te Gheluwe het huis afgebrand, bewoond door Alois Vanfieteren. De schade wordt berekend op 1,500 frank. Schrikkelijke moord. Zondag laatst werd er te Wijnghene, gehucht Platte- borze, eene schrikkelijke moord ge pleegd in de volgende omstandighe den De landbouwer Frederik Verheggen was uitgegaan met zijne vrouw naar de loopstrijden op het hoogergemeld ge hucht zij hadden hun klem kind toe vertrouwd aan de zorgen van hunnen koeiwachter, Hector Vanpoucke, oud 13 jaar. Wanneer de landbouwer te huis kwam, vertoonde zich een vreeselijk tooneel voor zijne oogen in de keuken lag het levenlooze lijk van den jongen koeiwachter, die schrikkelijk om zien was. Aan het hoofd had hij verschillige messteken bekomen, die met zeer veel geweld moeten toegebracht geweest zijn. De hersens lagen bloot en het onderste van het aangezicht was afge sneden. Het kind van Verheggen lag nevens het verminkte lijk, badend in het bloed des slachtoffers. Het kind was den mond toegebon den geweest, om het te beletten te schreien doch, het droeg geene tee- kens van geweld. Toen de landbouwer eenen oogslag in de kamer wierp bemerkte hij aan stonds dat diefstal de drijfveer der misdaad geweest was hij stelde inder daad vast dat eene som van rond de 90 fr. verdwenen was. Het Parket van Brugge heeft Maan dag morgen ter plaats een onderzoek geopend. Nadere lij zonderheden. De moorde naar werd ontdekt, 't Is de genaamde Lanciers, oud 17 jaar, gewezen koei wachter bij de echtgenooten Verheg- gen. L... kwam 's nachts laat thuis. Zijn vader bemerkte zijne ontsteltenis en bloedvlekken op zijne broek, 's Ande rendaags, als de moord algemeen ge kend was en besproken werd, bekende L... aan zijnen vader dat hij den klei nen koeijongen had vermoord om zijn geld te hebben. Het slachtoffer Van Poucke had zich pogen te verdedigen, maarL... bracht hem verscheidene messteken toe, welke de dood van het jongentje veroorzaak ten. L... werd aangehouden en overge bracht naar de gevangenis van Brugge. DE SGHIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd liet Amerikaansche Poeder De Pratere bij M. Socquet-Terrière, apotheker, Groote Markt, leperen. Halewyn. Aanhouding van een moordenaarDoor de gendarmerie van Rijssel werd hier den 21 jarigen üyriel Van Gaver, wonende te Ingel- munster, aangehouden. Hij wierd door het parket van Kortrijk opgezocht voor moordpoging. Hij is te Rijssel opgesloten, in afwachting dat hij zal uitgeleverd worden. Sn utó assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, sans consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de l'Aliment Delacre. Pesez l'enfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez sans aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Oliocolats Delacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. Over 4 weken deed het Parket te Oostende de ontgraving doen van Mevr. Vander Auwera, die sinds 18 maanden begraven was. Een naamlooze brief bevatte zware beschuldigingen tegen M. "Vander Auwera, haren man, die Majoor is der Oostendsche Burger wacht. Zaterdag laatst deed het Parket een nieuw onderzoek, tengevolge van welk den beschuldigde aangehouden wierd. Zijne vrouw is twaalf jaar lang ziek geweest en was niet verzekerd op het leven. M. Vander Auwera beweert on schuldig te zijn en zulks is ook het al gemeen gedacht te Oostende. Men denkt aan eene valsche beschul diging uit wraak. Ten bureele dezes, Declaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs. handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en Mme Mviiuci. MEI ELI, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize StlViat, IS" 2, huis met koets poort (bij het gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mr en Mme Maiiuch MEIER zijn, llOCli der Afoskroeiistraat, si" en van wel te letten op de antwoorden die bun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 11*2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kemmel, Groote Markt, nr 5, te YperCBI. MAISON WPRES. PRIX MODÉRÉ Tout ouvrage est terminé clans la huitaine. Is de spaarzaamste voor liet wasschen, <lc huisarbeid en als toiletzeep. Is de meest gevraagde hier ten lande. Onmisbaar. du 4 au 11 Juin 1897. Naissances: Sexe masculin, 8, id. féminin,3. Mariages. Coutelle, Jéróme, journalier, et Ta lon, Marie, méuagère. Six, Edouard, journalier, et Coutelle, Oéline, den- tellière. Sanctorum, Henri, ouvrier couvreur, et Wolters, Fébronie, aen- tellière. Deckmyn, Antoine, journa lier, et Angillis, Marie, dentellière. Louer, Julien, peintre, et Paruys, Er nestine, dentellière. Decrock, Ben jamin, journalier, et Bulckaen, Marie, servante. Deweerdt, Arthur, jour nalier, et Vandenberghe, Hélène, jour- nalière. Angillis, Victor, cordonnier, et Andries, Anne, journalière. Viae- mynck, Emile, menuisier, et Pou- paert, Marie, repasseuse. Décès Indevuyst, Henri, 28 ans, sans pro- fession, célibataire, rue Longue de Thourout. Hollevoet, Hélène, 23 ans, sans profession,épouse de Libotte, Alphonse, rue du Verger. Opeomer, Ange, 64 ans, sans profession, époux de Monkerhey, Eugénie, rue du Verger. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 2. Voor uwe artikels van Pho tographic, Toestelsels, Voorwerpgla- zen. Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Mr en M,ne M II 61 r I C C US Si 1 E it, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, Iioek dei* ÜOl'trijk; hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst, [Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene o

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3