Ü^LETOP! CHOCOLAT Andel'spoeder EM. DELEU ETC État-Civil d'Ypres, Fl. bartier, Onderwijs gesproken. Herziening der Kiezerslijsten DES BONNES MÈRES Se trouve dans tous les magasins. mieux située que la superbe digue d'Ostende, d'oü, de tous les points, on pourra suivre la fête dans ses moindres détails. Aussi sommes nous persuadés qu'une foule immense l'occupera afin de jouir de ce spectacle merveilleux et d'ail- leurs unique. Des trains spéciaux de retour vers minuit seront organisés vers Blanken- berghe et Middelkerke pour le retour après la fête. Une seconde fête est déja en voie d'organisation aussi pour le Dimanche 1 Aoüt. Elle se donnera au Pare Marie- Henriette, le soir également a 9 heures. Le Pare sera complètement illuminé dans toutes ses allees cette illumina tion se continuera sur toute 1'Avenue de la Reine. Le coup d'oeil sera fééri- que. Un cortege de voitures, bicyclettes, automobiles, etc., illumines, accompa- gné de corps de musique se rendra par 1'Avenue au Pare, ou il circulera dans les allées carrossables. A 10 heures, une fete gymnastique éclairéo par des projections lnmineuses se donnera dans Pilot. Un concert sera donné en même temps. Des embarca- tions illuminóes circuleront aussi sur l'étang. Diverses autres attractions des plus intéressantes viendront encore corser ce programme, qui nous promet une fête superbe et d'un genre tout nou veau. VAN Men heeft de hartbrekene statistie ken niet vergeten, welke ter gelegen heid der bespreking van het budget voor het openbaar onderwijs opge maakt werden. Zij bewijzen dat meer dan tweehon derd duizend kinderen in België de weldaad van het lager onderwijs niet ontvangen. Dit maakt 200 duizend landloopers uit, 200 duizend wezens voor hun leven tot onwetendheid veroordeeld, 200 dui zend onbekwamen, 200 duizend mis- plaatsten te midden van de concur rentie der bedrij vigheden en der be vattingen. Dit is eene schrikkelijke slotsom, die België tot schande strekt. En zij is niet minder verontrustend dan on- teerend. Door eene soort van milddadige aan drijving hebben wij het stemrecht ge geven aan al de burgers alvorens hen onderwezen te hebben. En op dit oogenblik doen wij de proefneming op van het gebruik dat een kiezerskorps, waarvan een derde ongeleerd is, van dit recht maakt. Terwijl de proefneming voortgezet wordt, wonen wij tijdelijk den opgroei van dicht ineengedrongen geslachten van ongelukkigen bij, welke hunne politieke meerderheid van vijf en twintig jaar zullen bereiken zonder hoop van ooit hunne verstandelijke meerderheid te veroveren. Het is aan die eeuwigdurende min derjarigen, dat wij, door eene monster achtige tegenspraak, eens de zorg zul len geven om het land te besturen "Wij weten wel dat er lieden zijn, die altijd gereed zijn om de bankroet van het onderwijs uit te roepen, omdat hetzelve niet toereikend is om van de driften of de dwaling te vrijwaren. Voorzeker is het geen algemeen en souverein geneesmiddelhet is het geneesmiddel voor al de maatschappe lijke wonden niet. Doch, het blijft een krachtige hef boom van verzedelijking en van voor uitgang. Men vergelijke, onder het dubbele oogpunt van het stoffelijk welzijn en van de zedelijkheid,Duitsch- land met Italië, Engeland met Spanje, en men zegge ons of het onder de onge leerde bevolkingen niet is dat de on deugd en de ellende woeden En, hierna, zegge men ons of het voor een democratiek en vrij land geen overgroot gevaar is van 200 duizend kinderen aan te treffen, die in de on wetendheid zullen opgroeien en alzoo van hunne teedere jeugd tot een onver- helpelijk verval gedoemd zijn Wij zouden een algemeen, sterk in gericht en verplichtend gemaakt lager onderwijs moeten hebben. En boven die lagere scholen zouden Wij een onderwijs voor volwassenen moeten hebben, dat de verstandelijke vorming van den opkommeiing vol tooit, de aanvankelijke kennissen be waart en ontwikkeltdat onze wer kers- en boerengeslachten krachtig wapent met het oog op den strijd voor het leven. Eilaas in plaats van dit alles, heb ben wij een gouvernement, dat het ge dacht van verplichtend onderwijs bestrijdt, omdat het vreest dat de vermenigvuldiging der openbare scho len, welke het noodzakelijk gevolg van de aanneming van dit stelsel zou we zen, de almachtige handoplegging, heden door de geestelijkheid op het volksonderwijs uitgeoefend, zou doen ophouden. Wij hebben geene lagere scholen ge noeg, en dagelijks schaft men er af Achthonderd scholen voor volwas senen zijn in 10 jaar tijds afgeschaft, geworden En bijna het derde onzer kinderen leeren noch lezen noch schrijven, en zwerven door velden en straatjes, ge makkelijke prooi voor slechte driften en verderfelij ke verlokkingen. Ziedaar hoe men in België de toe komst voorbereidt en hoe men op het geluk van het land en de verzedelij king van het volk waakt Van 1 Juli tot 31 Augustus wordt er op het Stadhuis door het College van Burgemeester en Schepenen overge gaan tot de herziening der kiezerslijs ten, die moeten dienen voor de kiezm- gen voor Kamers, Provincie en Ge meente van Juni 1898 tot Juni 1899. De vereischte voorwaarden om kiezer te zijn met 1, 2, 3 of 4 stemmen, moeten bestaan op 1 Juli 1897; de voorwaarden van ouderdom moeten slechts bestaan op 1 Juni 1898. Alle noodige veranderingen mogen rechtstreeks, mondelings of schrifte lijk, gevraagd worden op het kiesbu- reel ten stadhuize. Na 31 Augustus zijn de schriftelijke aanvragen alleen gel dig. De liberalen, welke ten gevolge van woonstverandering, erfenis, aankoop van goed, enz., zouden meenen ofwel recht te hebben op inschrijving, ofwel op vermeerdering van het getal stem men hun toegekend, mogen dit per soonlijk of schriftelijk laten weten op de bureelen der Liberale Associatie die zich kosteloos zullen gelasten de rech ten hunner partijgenooten te doen gelden. DE SCHIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amarikaansche Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansehe Poeder De Pratere bij M. Socquet-Terrière, apotheker, Groote Markt, Ieperen. Be gevolgen van den oorlog. Volgens inlichtingen, aan de commissie der oorlogschatting verstrekt, heeft Thes- salië jaarlijksch een inkomen van 10 millioen drachmas, waarvan het pro vinciaal bestuur er 4 afhoudt. De oogst van Thessalië is geheel ver loren. Gemiddeld is hij 66 millioen waard die van 97 werd op 77 millioen geschat wegens den overvloed. De onkosten van den oorlog, geschat dat de vrede op 21 Juli gesloten wordt, bedragen 66 millioen de kosten voor het onderhoud der vluchtelingen uit Thessalie, Epirus en Kreta worden op 3 millioen geschat. Het persoonlijk verlies er niet in begrepen. Bovendien 's rijks ontvangsten eene sterke daling ondergaan en niet boven de 65millioen komen, terwijl de uitga ven 135 millioen zullen bedragen. Het deficit is, door eene binnenland- sche leening tot 40 millioen vermin derd, maar het gouvernement zal 10 millioen moeten vinden om de Thessa- liërs terug in hunne verwoeste haard steden te brengen. Griekenland doet om al die reden een beroep op de tusschenkomst der mogendheden om alle oorlogschatting aan Turkije te weigeren, vermits het de Turken zijn, die den oorlog uitlok ten. Men herinnert zich dat de graaf Moerajeff in zijnen omzendbrief zegde; Geen der oorlogvoerende partijen zal profit trekken uit zijne overwinning. De Asti n verneemt uit Constanti- nopel dat keizer "Wilhelm andermaal bij den sultan heeft aangedrongen op ontruiming. Santé assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, sans consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de 1'Aliment Delacre. Pesez l'enfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez sans aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Chocolats Delacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. du 16 au 23 Juillet 1897. Naissances: Sexe mascuhn, 5, id. féminin,5. Bécès Coene, Silvie, 26 ans, sans profession, célibataire, rue du Temple. Viane, Liévin, 68 ans, Oordonnier, époux Van- denbussche, Thérèse, rue d'Elverdin- ghe. Decuyper, Pierre, 71 ans, sans profession, veuf de Philippart, Mathil- de, rue de Dixmude. Leclercq, Denis, 82 ans, sans profession, veuf de "Verweirder, Marie, rue de Lille. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe mascuhn, 1 id. féminin, 2. ülr en H!me 11 «1 II r 0 C 11 E 1 E Ito bijzondere chirur gijns-tandmeesters, 8i©el&. *I©aa »föslir©esi§tsaaat, sa" 2, Ie Kortrijk, hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en Mme >Iaukicic MEIER, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize IS IIE H der Moskrocn- SfaNiaf, SS" 2, huis met koets poort (bij hel gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij M'en Mmo iYIauiuck MEIER zij nIlOCk der ïllo§kroeei§traat, n 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 1/2 ure 's namiddags, bij de Weduwe Van Kemmel, Groote Markt, nr 5, te YperCII. Voor uwe artikels van Pho tographic, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Boterstraat, 19, leperen. Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Hoogste belooningen in alle tentoon- Gedeposeerd merk. [stellingen. nieuwe uitvinding doodt de wandluizen, vlooien, motten, muggen, mieren, duizendbeenen vogel- vlooien, en in 't alge meen alle insecten zoo snel en zeker dat er om zeggens niets van overblijft. Depot te Yper bij M. B. Socquet, apotheker. Algemeene Depot voor Westvlaanderen, te Rousselare, bij Octave Ameye, apotheker. Fabriek en verzending I. ANDEL, drogiste, Praag, (Oostenrijk). Fournitures Générales pour la fabrica tion de Vélocipèdes accessoires, pièces brutes, garnitures toutes mécanisées, tu bes, etc., etc., machines achevées. 33, rue des Bogards33, BRUXELLES. Agents généraux pour la Belgique et la Hollande des garnitures avec nouveau frein automatique invisible de la célèbre maison EADIE de Reddisch (Angleterre). Tandems divers modèles. Dépot de véritables garnitures trois fusils de la B. S. A. de Birmingham. La maison ne traite qu'avec le com merce. GO UT SEX UE a 1-60 ct 2 fr. le 1/2 kilo. 2 Médailles d'Or Exposition d'Anvers Is de spaarzaamste voor liet wasschcn, de huisarbeid en als toiletzeep. Is de meest gevraagde hier ten lande. Onmisbaar. X A a .-j/T.-' éATAj 3 A - - Y "AA SJYlg)®

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3