CHOCOLAT Smile ¥am Aerde, POP E Hl N O BE. Allerhande Nieuws. État-Civil d'Ypres, Fl. bartier, AVIS. Boterstraat, 19, leperen. DES BONNES MÈRES Evenals (le zucht naar vrijheid on- dempbaar blijft, zoo ook is de liberale partij onvergankelijk. Vruchteloos werpt zich het gansche leger van dwee- pers, Taxils, verraders en verkochten met woede op het liberalismehet blijft onwrikbaar. Soms juichen en jubelen al de kaar sensnuiters, pilaarbijters en kazak draaiers en verkondigen luide de liberale partij is ontredderd en leven loos zoo dikwijls herhalen zij het op alle tonen, dat zij het zelf gelooven. tot op het oogenblik, dat zij verbaasd en teleurgesteld de liberale partij zien ontwaken, en woedend en machteloos de zegepraal van Vrijheid en Onder wijs bijwonen. O l' Ze dachten zoowel die gehate partij te hebben verpletterd. Ze, heb ben ze zien buigen onder hunnen knie- druk, ze hebben ze zien vallen ODder hunne slagen. Maar niets kan baten want, als een strijdkreet, en tevens als een vloekwoord tegen het dompers volk van alle standen en landen klinkt het onsterfelijke woord van Galilée E pur si muove En toch beweegt zij Galilée had beweerd, dat de aarde draait ;tle priesters van dien tijd sloe gen hem daarom in den ban. Galilée werd voor ketterij gevangen genomen, werd voor het altaar gesleurd, werd gedwongen zijne dwaling af te zweren en werd daarna voor het overige zijner dagen gekerkerd. En toen de ouderling voor het altaar stond en toen hij de afgedwongen for- muul had uitgesproken, stampte hij met den voet en zeiE pur si muove en toch beweegt zij Ondanks alle slechte wetten, on danks alle pogingen, om het volkson derwijs te verslagen, ondanks alle vervolgingen, ondanks alle broodroo- verijen, zal het woord van Galilée immer klinken E pur si muoveen toch streelt ze immer voort en strijdt voor de ontslaving van het volk door de Vrijheid en door het onderwijs. Het liberalisme ontwaakt in België. De schandelijke machteloosheid van het clericaal gouvernement, de cleri- cale achteruitkruiperij, de clericale ontreddering van ons onderwijs, van ons leger, en van onze nationale instel lingen, hebben de gemoederen verbit terd en aan de matigsten en hevigsten doen zien, dat de eendracht noodig is om ons te ontmaken van een bestuur, waarover Woeste, de noodlottige man, een scepter zwaait. Niet alleen in België ontwaakt het liberalisme, maar in gansch Europa is het verzet tegen de reactie merkbaar. Doornijk gaf het voorbeeld aan het li berale België Nederland geeft het voorbeeld aan het liberale Europa. Daar, in Holland, hadden de katho lieke en protestantsche dompers zich vereenigd, om het liberalisme den doodslag toe te brengen, en men zag er den pastoor en den domme, uit haat tegen de partij der gewetensvrijheid, de handen in elkander slaan als oude boezemvrienden. Bij de eerste stemming scheen dit verbond den gevreesden uitslag te zul len hebben doch, acht dagen nadien behaalde de liberale partij de zege praal en behoedde Nederland van een Roomsch en protestantsch dweepers- gouvernement. Eere aan de liberalen van Neder land Zij hebben nogmaals aan de achteruitkruipers van allen deesem bewezen, dat de liberale partij niet dood is. Moed dan mannen, die de libe rale denkbeelden toegedaan zijn De zege is nakend als wij het eensgezind en eendrachtig willen En gij clericalen, die in uwe rangen opneemt, de verraders, de verkochten en al degenen die hunne pen, hun ge weten en hunne ziel voor geld cd guns ten te koopen bieden, zingt en jubelt maar dat de liberale partij dood is maar, vergeet de woorden met van Ga lilée E pur si muoveen toch beweegt zij, altijd verder, immer voorwaarts, voor het welzijn van het volk en den voorspoed van het vaderland E pur si muove .7 en toch beweegt zij De lepersche Onvermoeibare in dc Philharmonic. Een Turnfeest, die 't grootste bijval genoten heeft, was, Zondag avond, ge geven in de Philharmonie. Om S 1/2 ure, de Philharmonisten be gaven zich aan de Statie, om de leden van de Maatschappij de Onvermoei bare van leperen af te halen hare leden waren begroet met het vermaard lied van leperen en de heer Onder Voorzitter der Philharmonie wenschte hun welkom. Een stoet wierd aanstonds gevormd en de beide maatschappijen, verge zeld van eene groote menigte, na ver scheidene straten der stad doorloopen te hebben, begaven zich naar de Zaal van de Philharmonie. Het feest was bepaald op 5 ure en reeds om 4 1/2 den hof der Maatschap pij, alhoewel zeer groot, was propvol. 'T was iets nieuws voor Popennghe een Turnfëest te zien en daardoor al de leden der Maatschappij wilden er deel aannemen. Wij moeten er bij voegen dat vele eereleden der Onvermoeibare die dappere jongheden ter hart genomen hadden hun te vergezellen bijgevolg was het getal der aanschouwers nog aanzienlijker. Na een muziekstuk zeer mooi uitge voerd door het muziek van den acht baar heer Voorzitter J. Van Merris, de Onvermoeibare begonnen hunne oefeningen en wij kunnen met genoeg zeggen welk vermaak die jongelingen aan het publiek verschaft hebben. Het is niet te verwonderen, inderdaad, in tegenwoordigheid van de juistheid en de samenhang met dewelke die oefe ningen hebben uitgevoerd geweest. Wanneer men dit groot getal jonge lingen die verschillige' bewegingen met volmaakte gelijkheid ziet bewerken, men kan niet genoeg het geduld be wonderen dat de leermeesters moeten hebben en waarlijk de standvastigheid moet groot zijn om tot die voltooiing te geraken. Ook hebben wij onze loftuigingen te sturen aan den bestuurder de heer Houzé, alsmede aan den Moniteur, de heer Moreau, beide van de lepersche MaatschappijDat de Onvermoeibare hier ook onze hartelijke dankbetuigin gen aanvaarden daarenboven de ver kleefde Voorzitters de heeren De- chièvre en Nolf. Wij bieden aan die heeren onze gelukwenschingen voor de eer dat zij hebben eene zoo afgerichte maatschappij voor te zitten. Na de oefening van de verschillige bewegingen, de achtbare heer Voorzit ter, J. Van Merris heeft ide Onvermoei bare n bedankt over de aangename verzetten dat zij verschaft hadden aan de leden der Philharmonie en heeft hun een kostelijk verguld medalie overhandigd ter herinnering der feest van 25 Juli. Daarna de achtbare Voor zitter heeft hun aangekondigd dat een maaltijd hun aangeboden wierd in de Concertzaal. De woorden van de heer J. Van Mer ris hebben vuriglijk begroet geweest en de heer Nolf heeft erop geantwoord. Hij heeft de blijdschap van de Onver moeibare laten kennen wanneer zij de feest vernamen welke zij te Poperinghe zouden geven en zijne verklaring dat, in het toekomende, de broederlijkste vriendschap de beide maatschappijen vereenigden, heeft van allen toege juicht geweest. Onze lepersche vrienden, na veel eer aan de maaltijd gedaan te hebben, hebben van ons afscheid genomen, het beste geheugen mepe nemende, wij twijfelen erniet aan, van dit feest van welk zij de helden waren, en ons onder den indruk latende dier aangename stonden dat wij doorgebracht hadden. Te Oostende hepj't men uit de vis- schersköm het lijk ópgetrokken van M. Delforge, handelsreiziger, geboren te Namen en wonende te Brussel, oud 17 jaar. Zijne moeder is het lijk ko men herkennen. Een jongen van 9 jaar, de genoemde Huysenne, is insgelijks te Oostende al spelende in de kom gevallen en ver dronken. Een uur na het ongeval wierd het lijk teruggevonden en opgetrok ken. De Figaroeen fransch blad, sprak dezer dagen weeral over de inooglijk- heid van een huwelijk tusschen Z. H. Prins Aalbrecht, den vermoedelijken troonopvolger van België, en Princes Isabella van Frankrijk, derde dochter der Gravin van Parijs. Zekere omstandigheden geven aan dat nieuws eenen schijn van waar schijnlijkheid. DE SCHIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag lijd door liet gebruik van het Amerikaanscne Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansche Poeder De Pratere bij M. Socquet-Terrière, apotheker, Groote Markt, ieperen. Op het einde der verledene week werd een stoutmoedige diefstal ge pleegd ter herberg van Hendrik De- f'rancq, aannemer te Dadizeele. De die ven hadden de trapdeur gesloten om niet onverwacht gestoord te worden en wel zoo stevig dat Defrancq, zich 's morgens langs buiten heeft moeten laten door het venster zinken. De dieven hadden beneden rond de 350 fr. gestolen, benevens eenige gou den en zilveren juweeien, een overjas, 14 üesschen champagne, 20 flesschen rooden en witten wijn, eene hesp, een grooten pot boter, enz. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. Nourrissez exclusivement vos bébés avec i'Aliment Delacre. II fortifie les os, les nerfs, le cerveau. Essayez pendant un mois pesez i'en- fa-nt avaut et après et vous continuerez certamement. Pas d'aigreurs ni consti pations. Recommandé par les sommités médicales. En vente partout. Gros usine des Chocolats Delacre (Ga- rantis purs) Yilvorde. Te Gent. In de maand Augusti eerstkomende zal te Gent eene interna tionale tentoonstelling van versche Vruchten, Groensels, Conserven, Wij nen, enz. geopend worden. Deze tentoonstelling, die ingericht wordt met de geldelijke tusschenkomst van den Staat, Provincie en Gemeente, is onder de hooge bescherming ge plaatst van M. R. de Kerchove-d'Ex- aerde, gouverneur van Oost-Vlaande- ren, en van M. Emiel Braun, Burge meester der stad Gent. Talrijke bijtredingen zijn reeds bij het inrichtend Comiteit toegekomen en menigvuldige onderscheidingen zullen in de verschillige wedstrijden toege kend worden. Z. M. Leopold II, Koning der Bel gen, een blijk zijner genegenheid aan de ontworpene instelling willende ge ven, heeft eene prachtige medalie ge zonden, die als Prijs des Konings zal toegekend worden voor de schoonste verzameling van wijnen. Al de vragen van inlichtingen en de tentoon te stellen verzamelingen moe ten franco verzonden worden aan M. Jules De Bruyne-Miry, algemeenen- sekretaris der Tentoonstelling, Eed verbondstraat, 34, te Gent. du 23 au 30 Juillet 1897. Naissances: Sexe masculm, 5, id. féminin,2. Mariage. Waterbley, Julien, journalier, et Dumoulin, Alida, servante. Dècès Gouwy, Barbe, 61 ans, sans profes sion, épouse de Mahieu, Charles, rue des Bouchers. Bossaert, Rosalie, 58 ans, dentellière, épouse de Wathy, Au- gnste, rue de Menin. Struye, Aloïs, 72 ans, sans profession, veuf de Broers, Marie, rue Sl Jacques. Vanuytfang, Silvie, 39 ans, ménagère, épouse de Cherchye, Henri, rue des Trèfies. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculm, 0; id. féminin, 0. On nous prie d'informer que ML et Mrae MEIER, chirurgiens- dentistes, 2, rue de Mouscron, 2, Courtrai, seront absents du 14 Aoüt au 8 Heptemhre Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toeslelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerte. Chirargiea-Dentiste Diplomé, Dentiste de 1'Institution Royale de Messines, Rue du Lombard, 19, Ypres, A consulter tous les jours, de 9 k 5 heures, le Dimanche excepté. Pose de Dents et Dentiers artificiels, Extrac tions, Plombages, et Redressements d'après les meilleurs syslèmes. GOKJViSX JLJE a 1-60 et 2 fr. le 1/2 kilo. 2 Médailles d'ör Exposition d'Anvers Se trouve dans tons les magasins. Is de spaarzaamste voor het wasschcn, de huisarbeid en als loilelzecp. Is de meest gevraagde hier ten lande, ^smsisbaar. S EN FACE DE LA RUE DE l'ÉtOILE V" K K f A' AA- i A

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3