AmdeFspoeder m CHOCOLAT 1 HÉ* Examen. De Onderwijstaal. 't Is 'nen Boer. Allerhande Nieuws. État-Civil d'Ypres, Fl. bartier, uamwmx 1 A V I Sa Boterstraat, 19, leperen. On se charge au bureau du journal de rimpression de tous genres de travaux taut en lithographic qu'en typographic. DES BMES MÈRES g clause du minimum de sabiire n'a provoqué aucun préjudice financier b a la province et aux communes, au contraire les résultats obtenus per- mettent de croire que les nombreuses et premières applications de cette mesure protectrice ont été, dans no- tre province, absolument probantes a a eet égard. Dans son rapport au Conseil provin cial sur le même sujet, M. Ie gouver neur de la Flandre occidentale fait remarquer 1°) Que la mise en pratique de cette mesure n'a déterminé qu'une augmenta tion peu sensible des charges de la pro vince 2°) Que cette augmentation (2.70 p c.) est passée tout entière aux ouvriers sous forme de salaires et se trouve com- pensée par la qualité du travail 3°) Que les adj udicataires n'ont subi aucun dommage et que Vobjection faite au système du minimum de sacrifier les vieux ouvriers ria pas été confirmee par la pratique. Monsieur Léonce VICTOOR, de Messines, ancien élève du Collége libre de 1 'Union, a Ypres, vient de subir, avec gkande DISTINCTION, l'examen de passage de deuxième en troisième et dernière année d'études a l'Institut agricole de Gembloux. II est classé 5e sur 30 concurrents. Nos plus cordiales félicitations au futur Ingénieur agricole. In Duitschland vindt men het grootste getal ongeleerden in Pruisen en in den Elzas-Lothariugen, en een ernstig blad verklaart dat zulks komt omdat bij Pruisen, Polen is ingelijfd waar het onderwijs gegeven wordt in het Duitsch in plaats van 't Poolsch. De onderwijstaal is dus opgedrongen ook zoo in den Elzas en Lotharingen, waar de spraaktaal het transch is en de onderwijstaal het Duitsch. Het volk moet dus, om vooruit te komen, onderwezen worden in zijn eigene taal, anders maakt het weinig vorderingen en blijft in een staat van minderheid. Dit zij ter overweging gegeven aan hen, die beweren dat het volk in Vlaanderen in het Fransch moet opge leid worden. De school in Vlaanderen moet Vlaamsch zijn, wil zij voor de ontwikkeling en de opvoeding van het volk goede vruchten afwerpen. Dat is voor mij een man met ferm karakter, een man van zijn woord, bij wien ja en neen hunne ware beteekenis hebben, een man zonder beslag en fat- soentjes, een man van verstand en klaar begrijp, die in Gods opene natuur de verschijnsels ziet en beoordeelt, een man met veel meer kennis en be kwaamheid van degenen die hem wil len beschimpen met te zeggen 't is nen boer. De boer moet zijn land kennen, welke bestanddeelen het meest bevat en alzoo bepaald geschikt is voor de vruchten, die er op te kweeken zijn. De bestanddeelen, die er in ontbreken moet hij weten aan te vullen met ge schikte meststoffen. Hij moet ook de vruchtafwisseling regelen, om den grond niet uit te putten met altijd de zelfde bestanddeelen er uit op te laten zuigen door dezelfde vruchten. Hij moet de zaden kennen en weten in welke hoeveelheid ze behooren ge zaaid te worden en ten weiken bekwa men tijde. De boer moet koopman zijn hij koopt en verkoopt 't jaar door. Hij koopt paarden, koeien, zwijnen en verkoopt die, zoodat hij wel de dieren- kennis moet bezitten. Hij moet goed bekend staan met het kweeken der dieren, en kennis hebben van ziekten en geneesmiddelen. De boer bezorgt ons niet alleen graan en aardappels, hij bezorgt ons het vleesch door de mestdieren bij hem aangekweekt. Hij bezorgt ons de melk, de boter, den kaas. Voor dit alles is er bekwaamheid vereischt, en veel meer dan eene ge wone steêman wel denkt. Het is bewezen door de schoolprijs- kampen, dat de kinders te lande meer bekwaamheid hebben, dan die van stad, alhoewel die min oppassend de school bijwonen, en min leeraars ten hunnen dienste hebben dan de steê- leerlingen. Die kinders zijn meer in de opene natuur, zij lezen in het groote boek der natuurkennis, en hun geest en begrip zijn klaar en vatbaar. Waar is de steêman, die bekwaam heid genoeg heeft in grond-, plant- en dierenkunde, om boer te worden Maar de boer heeft kennis en be kwaamheid om koopman, handelaar, nijveraar te worden. Geene bedrijven, ambten en bedieningen zijn er, die met goed ingevuld worden door man nen, die in de kinderjaren ploeg en dorschvlegel gehandteerd hebben. Ik beweer niet dat alle boeren op hun woord mogen geloofd worden, noch dat de listen en 't bedrog ook niet ingeslopen zijn m de boerenwo ningen. Zelfs durf ik beweeren dat het doorgaans gevoeglijker en gemakke lijker is te handelen met den steêman, dan met den boer, omdat deze veelal zoo mistrouwend is en maar affai- rens kan doen met bedriegers. Het geen ik beweer, is dat de boer van den ouden stam, voor eerlijken rang, een man is vol rechtzinnigheid, open van karakter en rechtuit in zijn zeggen. Zij die zeggen H is nen boerzouden veeltijds moeten beschaamd staan, om hunne eigene domheid, onwetenheid, onervarenheid, als zij in vergelijking moeten gesteld worden met een boer. ROUSBRUGGE-HARINGHE. Een veertienjarige knaap dezer gemeente verscheen onlangs voor de rechtbank van Veurne, voor verscheidene dief stallen gepleegd te hebben de recht bank bevool dat hij ter beschikking van het Staatsbestuur zoude gesteld worden tot zijn 21 jaren. Den 11 dezer, in de namiddag, bega ven de brigadier der gendarmen en een zijner onderdanen, dezer brigade, m burgerkleedenzich naar het ouder lijk huis van den jongen dief om hem aan te houden en zonden hem in een naburige hofstede. Zij hielden hem aan en geleidden hem naar zijn ouders huis om hem te verkieeden. Zij lieten hem alleen naar den zolder gaan, en eens uit hun gezicht, kroop hij door het achter venster en liet zich langs den muur ten gronde zinken, hij wist in eenige minuten het fransch grond gebied op een kilometer afstand van daar te bereiken, terwijl zijne aan houders met moeder klapten. Of er gelachen wierd moet men niet vragen. Mekten. DE SCHIJTE DES KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. 'de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd bet Amerikaansclie Poeder De Pratere bij M. Soequet-Terrière, apotheker, Groote Markt, leperen. BISSEGHEM. Maandag, rond 9 1/2 ure voormiddag, is een geweldige brand uitgeborsten te Bisseghem, ter hoeve van Pieter Vantomme, terwijl deze zich op de Markt bevond te Kor- trijk. Het vuur begon in de schuur en zette zich spoedig voort aan stalling en huis. De koeien, paarden, twee wagens en een karre werden gered. Vier varkens, eene zekere hoeveel heid vlas, de oogst, de meubels en het landbouwalm, benevens eene som van 4,000 fr., zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer groot. Er is verze kering voor wat de boer betreft. Maandag is te Oostende eene stelling ingevallen, drie meters in haren val medeslepende van de hoogte der twee de verdieping. De drie slachtoffers, waarvan een vader is van verscheidene kinders, wierden naar 't Hospitaai overgebracht. Den zelfden dag is Rosalia Van Thurnhout, oud 28 jaar, uiteen venster der derde verdieping gevallen en op den slag dood gebleven. Santé assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, sans consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de l'Aliment Deiacre. Pesez i'enfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez saus aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Chocolats Delacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. Zondag werd te Middelkerke, waar men de jaarliLksche kermis vierde, een tienjarige jongen door den tram Oos tende Nieuwjioort overreden. Hij werd in deerniswekkenden staat naar een bijzonder gasthuis overgebracht. Overstroomingen in Duitschland. In Saksen bedraagt de schade der over stroomingen 12 millioen mark (1 mark is fr. 1.25.) Acht-en-dë'rtig personen verloren het leven. In Silesie verdronken er 60 perso nen. du 6 au 13 Aoüt 1897. Naissances: Sexe masculin, 9, id. féminin,7. Mariages. Cailliez, Emile, peintre, et Lalous, Philomène, repasseuse. Desramauit, Julien, tailleur, et Dumelie, Léonie, servante. Deraedt, Henri, jou ma- lier, et Cardinael, Góline, journalière. Décès Verminck, Victor, 77 aus, sans pro fession, époux de Dehollander, Virgi- nie, rue de Menm. Faes, Marie, 31 ans, coutui'ière, épouse de Percque, Léon, rue du Quai. Gheidof, Caro line, 70 ans, sans profession, veuve de Wulleman, Frangois, rue de Weninck. Sackenpré, Amand, 56 ans, journa- lier, époux de Logie, Eugénie, rue de Menin. Verkouter, Eugénie, 44 ans, ménagère, épouse de Pauwels, Al- phonse, rue de Thourout. Dehaerne, Marie, 78 ans, sans profession, céliba- taire, rus de la Boule. Carlier, Joseph, 81 ans, sans profession, époux de Landerwyn, Julienne, rue Close. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 1 id. féminin, 1. Un divorce a été prononcé. On nous prie cTinformer que M. et Mme MEIER, chirurgiens- dentistes, 2, rue de Mouscron, 2, Cour trui, s er ont absents du 14 Aoüt em 8 Meptembre Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelsels van alle merle en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincad- lerie. Hoogste belooningsn in alle tentcon- Gedeposeerd merk. [stellingen. nieuwe uitvinding doodt de wandluizen, vlooien, motten, muggen, mieren, duizendbeenen vogel- vlooien, en in 't alge meen alle insecten zoo snel en zeker dat er om zeggens niets van overblijft. Depot te Yper bij M. B. Socquet, apotheker. Aigemeene Depot voor Westvlaanderen, te Rousselare, bij Octave Ameye, apotheker. Fabriek en verzending .1. ANDEL, drogiste, Praag, (Oostenrijk). BËI10EPSCH00L van KLEEDliGSNEDE KLEERMAKERS en KLEERMAAKSTERS. Zelfde huis te Antwerpen, 8, Bredestraat,8. m a 1-60 et 2 fr. le 1/2 kilo. I 2 Médailles d'Or Exposition d'Anvers Se trouve dans tous les magasins. is de spaarzaamste voor het wasschcn, de huisarbeid en als toiletzeep. Is de meest gevraagde hier ten lande. Onmisbaar, i/vWVAAA/1kAAAAA/">-^*~— rllPPtl VOOR De eerste te Brussel gesticht (in 1878), 31-33Zuidstraat Best. M. en Rogiers, 4 maal gebre- vet en 28 maal gemedaill. in de tentooastellMeer dan 800 leerling, zijn geplaatst geweest als snijders, snijdsters, professeurs, en ook heb ben hun zelf geetablisseerd, proef der werkdadigheid onzer lessen. Deze hebben plaats alle dagen van 9 tot 5 uur. Conferentien de Maand, en Donderd. dr M. fl. Rogiers, op zicht. der beroepschol. betreffende hetaanpass., driegen, verbet., de vormgev., de naaikunde, het werk met het ijzer en de laatste uitvind™ genre tailleur (25 jaren onderv Prijskampen tussch. de leerling, voor het verkrijg, der diplomas van goude, zilvere en bronze medalies. (Men houdt zich bezig met het plaat sen der leerling.) Pair op maat. De leerlingen kunnen wekelijksche koupons krijgen. Vraagt prospectus, 51-33, Zuidstraat, Brussel. Be BestuurdersM. en Mme ROGIERS. i xj)

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3