CHOCOLAT ■I État-Civil d'Ypres, i?Il. Fl. bartier, Boterstraat, 19, leperen. DES BONHES iÈBES Se trouve dans loos les niagasins. loskaai ten bescnikke der muziekanten stellen om zich in rang te schikken. Een trommelgeroffel en het Muziek stelt zich in beweging, vergezeld door eene talrijke menigte, en opgeleid door den verknochten kominissaris, M. G. Fontaine, bijzonderlijk afgevaardigd door de Municipaliteit van Arras, bij de belgische muziekanten en die zich van zijne schrandere taak kwijt met hoflijkheid en zijne gewone toegene genheid. Om zich ten stadhuize te begeven, doortrekt het muziek de voornaamste straten onder de tonen van schitteren de pas-redoublesOp zijnen doortocht bewondert men zijne schoons kleedij, zijne militaire houding, zijnoverschoon vaandel, zoo zwaar door de kronen en medaiiliën, dat twee mannen zich beurtelings moeten aflossen om het te kunnen dragen. In de Ernestalestraat, trekt het muziek onder een waar ge welf van drijkleurig6 fransche en bel gische vaandels eindigende aan een zegeboog ter zijner eere opgerecht door het Café de la Paix. Men trekt over het Theaterpiein, en, langs de Murs-Saint-Vaast en de Drie-Gezichten straten komt men aan den trap van het Stadhuis. Daar stellen de muziekanten zich op rang, en, vóór zij het Stadhuis binnen trekken, voeren zij de Marseillaise uit. Men juicht ons nationaal lied en de deftige muziekanten toe en men ver zoekt hun met luide stemmen hun va- derlandsch aria, de levendige Braban- gonne. Nieuwe vivas stijgen op. Waarna het muziek de salons van het Stadhuis binnendringt, waar het ontvangen werd door MM. de adjunkten Lenglet en Minelle, en de eerewijn in naam der stad Arras den muziekanten geschon ken werd. M. Lenglet stuurt hun in eene war me toespraak den welkomgroet toe. Hij spreekt over de vriendschapsban den die Belgie aan Frankrijk echten. In eene gelukkige zinspeling betrek kelijk de roemrijke gebeurtenissen die te Cronstadt en te S' Petersburg gaan plaats hebben, herinnert hij de droeve tijden dat wij in Belgenland de vrien den aantroffen in de ongelukkige da gen. M. de Onder-Voorzitter Dhondt ant woordt in eenige woorden, dat al de muziekanten begroeten met den kreet van Leve Frankrijk zooals daar even de eeredronk van M. Lenglet be groet werd door den donderenden kreet van Leve Belgie Dan, onder het spelen van een nieu we pas-redoubló begeeft zich het muziek naar het Hötèl de l'Universalwaar, na het spelen van nog twee andere stuk ken, de muziekanten, in afwachting van het concert, gaan eten en eene wel verdiende rust genieten. Zij zijn op voet sedert 7 ure van de zen morgend. Zij hadden schoon weder gehad op geheel hunnen doortocht, en pas te Arras aangekomen, het regent Maar op eens, gedurend het banket, komt er heldere klaarte in de lucht. Het banket was voorgezeten door M. Van Merris, de heeren Lenglet en Mi nelle, alsook de muziekmeester en on der-muziekmeester onzer militaire mu- zieken waren bij hem gezeten. Het banket is geheel hartelijk, alwaar M. Lenglet op nieuw ter eere der Maat schappij van Poperinghe drinkt. Het uur van het concert nadert. Reeds is er eene talrijke menigte ter plaats, welke men op verschillende duizenden mag schatten. Het verhoog is in het midden van het grasplein der Prefecture niet opgeslagen, zooals ge woonlijk, maar op een ander gras plein, recht over de Generale Raadka mer, deze plaats veel beter geschikt zijnde voor het gehoor. Door eene be minnelijke aandacht van M. de Pre- fekt van het Pas-de-Calais was het ho tel met belgische en fransche vlaggen behangen zonder die van Rusland te vergeten, die heden zeer wel hunne plaats daar vinden. Het gedrang was zoo groot dat op een oogwenk al de stoelen genomen zijn de schoone programmas van den Avenir zijn het insgelijks. Er blijven met moeite stoelen over om de muziekanten te plaatsen. Dan moest men nog pupiters gaan halen naar de Ecole des Beaux-Artsalles dat eene ver- achtering bijbrengende dat men ver der genoodzaakt zal zijn het program ma te verkorten daar in dit seizoen de avond ras aankomt. Het muziek vangt schitterend de Cortège fa Bacchus (van Sylva] aan. Van af de eerste noten gevoelt men dat men een kunstgezelschap van eerste orde voor zich heeft. De aangrijpin gen zijn vrank en onvergelijkbaar zui ver de kleuren zorgvuldig m acht ge nomen de samenhang van eene zeld zame kracht en volmaakte ineensmei- ting. Zeker was de faam van het pope- ringsch muziek bij alle liefhebbers, vóór dat_ wij het gehoord hadden, ge maakt. Maar deze befaamdheid is nog veel grooter. De uitvoering der Fantasia der Mas- nadieri, der Mosaïgue op Sigurdmet hare trompetten die voor deze van Jericho niet moeten onderdoen, of van Aïda verwekken gelijk Sylvabe geesterde toejuichingen. Andere ge wrochten, in fijnere wijze, gelijk het Menuet van Franz de Mol en la Ronde Bohémienne van Godard, zijn vertolkt met zooveel smaak als fijnheid als er kracht en manhaftigheid in de vorige uitgevoerde stukken te bewonderen waren. De bijval neemt nog toe bij het openingstuk Maximilien Robespierre van Litolfï, met zulke schoone schrijf wijze en zijn aandenken aan de Mar seillaise. Eindelijk werdt het summum bereikt wanneer M. Van Elslande, so list kunstmeester alzoo straf als be stuurder, op de kleine fluit een solo uitvoert, vol moeieiijkheden een echte notenregen, welke hij opzijn duizend gemakken en meesterkundig weder geeft. Alsdan ontstaat er een tempeest van toejuichingen, van alle kanten roept men bis En, niettegenstaande het ge vorderd uur, herbegint M. Van Els- lande zijn solo, waardoor men de Marche des Dieux en VOr du Rhin heeft moeten achterlaten. Wanneer het concert een einde nam onder het spelen van eene medesiepen- de Valse Viennoiseherneemt het mu ziek, onder de algemeene toejuichin gen, de Marseillaiseonmiddelijk ge volgd, op vraag van allen, door de Brabanconnewelke op den kreetleve Belgie begroet werd, waarop de mu ziekanten antwoorden met leve Frankrijk ïusschen de muziekstukken, M. G. Fontaine heeft, in nagedachtenis dezer schoone betooging, aan M. Van Merris van wege de Municipaliteit van Arras een allerschoonst bronzen kunstvoor werp Semiramis, van Coudray, opge dragen, omlijst met groene palmen, en aan M. Van Elslande een bronzen borstbeeld, Lucrècevan Vülanis, ver gezeld van een schoonen ruiker. Ook, door eene beminnelijke voor komenheid had M. de Prefekt van Pas-de-Calais voor de muziekanten ververschingen doen gereed houden, en, na het concert heeft hij zich laten voorstellen,in afwezigheid van M. Van Merris, die naar zijn hotel vertrokken was, de Onder-Voorzitter der Phiihar- monieke Maatschappij, M. Dhondt, die hij levendig geluk heeftgewenscht, hem verzoekende zijne gelukwen- schingen aan al de muziekanten over te maken. Vandaar, trommels en trompetters voorop, is men naar het hotel terugge keerd, waar er, te 10 ure 's avonds eene welvoorziene tafel op nieuw de muziekanten vereenigde. Een laatste afscheidsheildronk, of beter tot weder- ziens werd er voorgedragen door M. Oh. Vaillant. En te 11 1/2 ure onder het slagen van den taptoe door de trommels en geblaas der trompetten, kwam het muziek in de standplaats van Hazebrouck, van waar men wel haast naar Poperinghe stoomde, onder het wederzijds geroep vanLeve Belgie Leve Frankrijk De Courrier du Pas-de-Calais van zij nen kant geeft zijnen indruk weder over de uitvoering van de Maatschap pij van Philharmonie, als volgt Te 5 ure, de muziek van Poperinghe, voorgegaan door 20 trommelaars, op geleid door eenen Majoor-trommelaar, met zijne pyramidale pluim, begeeft zich naar den hof der Prefektuur voor het aangekondigd concert. Helaas dit concert is slecht ingericht. De Voor zitter der Poperinghenaars drukt luid op zijn misnoegen uit bij de Kommis- sarissen. Noch pupiters, noch stoelen in voldoende getal bevonden zich op de estrade. Eindelijk, met eene vertraging van drij kartier uurs neemt het concert aanvang. Bij do eerste noten van Sylva van Leo Delibes, de kenners weten zich waaraan houden over de hooge kunst waarde van het Poperinghs muziek korps. Het vervolg van het concert zal bewijzen dat dit muziek een der schit terende belgische harmoniën is. Men voorzag dat in hare uitvoering deze bewonderenswaardig bestierde Maatschappij geene technische zwak heden zal hebben, dat zij gedurig zou bezield blij ven met de grootsche inge vingen van Delibes, Verdi, B. Godart, Litolff, Wagner dat de gewaarwor dingen bij den uitvoerder gevoeld, door een weerkaatsende werking bij de toehoorders terecht zou komen. Het was zoo. De klarinetten, fluten, kleine kopere instrumenten zijn volmaakt in hunne uitvoering. De houtbois hebben hier en daar eenige voor het publiek on hoorbare krachteloosheden. De bassen geven geen klank genoeg in de forté. Dat liegt zonder twijfel aan de gebrek kige instrumenten en nog meer aan de belgische methode die bij de harmo nies het effekt van sijmpüonie willen bekomen. Om kort te zijn, eeue prachtige uit voering, welke tot eere strekt aan den Meester en zijne muziekanten, die zich kunnen hebben doen godvruchtiglijk toeluisteren en toejuichen door dui zenden aanhoorders. Wij moeten op merken dat dit grootsch sukces be haald is in eene stad die twee militaire muzieken van eerste orde bezit, be stuurd door Meesters MM. Girard en Houziaux wiens albekendheid in geheel het Noorden van Frankrijk onbetwist is. Tusschen twee partijen, zijn de hee ren Vaillant en Fontame, afgevaardig den van het stadsbestuur, aan den Voorzitter der Philharmonie van Po peringhe een allerschoonst bronzen kunstwerk komen aanbieden. Een tweede bron3 aan den Muziekmeester opgedragen, zal den grooten artiest zijnen bijval herinneren die hij te Arras met zijn kunstgezelschap be haald heeft. Het was verdiend. Met de grootste voldoening, mel den wij in ons blad, de nieuwe on derscheidingen door de Philharmonie van Poperinghe behaald. Die onderscheidingen, die zich al lang niet meer tellen, doen de groot ste eer aan de waarde heer Julius Van Merris, een verlichte Maecenus, welk met zooveel smaak en onbaat zuchtigheid, die schoone muziekale Maatschappij voorzit en zoo een edel gebruik maakt van zijne fortuin aan de verkleefdheid van de heer Hechter Dhondt, onder-voorzitter aan de heer Fug. Van Elslande, die met zooveel gevoel en talent dit groot getal kunstenaars bestuurd en aan de muziekanten, der Philharmo nie van Poperinghe. Wij sturen aan allen onze op rechtste en hartelijkste gelukwen- schingen. du 20 au 27 Aoüt 1897. Naissances: Sexe mascuhn, 8, id. féminin, 3. Décès Vandelanoitte, Rosalie, 68 ans, veu ve de Gastel, Charles, rue d'Elver- dinghe. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe mascuhn, 2; id. féminin, 1. So.ïi~t<é assurée aux bébés qui grandissent a vue d'oeil, sans consti pations ni aigreurs par l'emploi exclu- sif de l'Aliment Delacre. Pesez Penfant avant et au bout d'un mois de régime, vous continuerez saus aucun doute. Succès garanti. En vente partout. Gros usine des Ohoeolsatsë I>elacre (Ga- rantis purs) Vilvorde. On nous prie d'informer que Met Mme MEIER, chirurgiens- dentistes, 2, rue de Mouscron, 2, Courtrai, seront absents du 14 Motif mi 8 Heptemhre DE SORÏJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door het gebruik van liet Amarikaansehe Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansehe Poeder De Pratere bij M. Socquet-Terrière, apotheker, Groote Markt, leperen. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Toestelseis van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soorlering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. 7TÉZ E>E a 1-60 et 2 fr. Ie 1/2 kilo. 2 Médailles d'Or Exposition d'An vers Is de spaarzaamste voor liet wasschcn, de huisarbeid en als toiletzeep. Is de meest gevraagde hier ten lande. Onmi^aar. 'i'. T

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3