Ü^LËTÖP! CHOCOLAT Ditjes en datjes. Zij zijn niet voldaan. Allerhande Nieuws. Fl. bartier, État-Civil d'Ypres, De lasteraars krijschen snot en kwijl. Roterstraal, 19, leperen. iVoskroenstraat9 vi" 2, le HOEK. der Moskroen- des* Moskroenstraat, n° DES BONNES MÈRES Se trouve dans tons les nia&fasins. In de laatste weken zijn er in het deftig Nieuwsblad eenige ingebeelde samenspraken tusschen liberalen ver schenen, en wij zouden er nooit over spreken, zoodanig zijn ze onnoozel en kiekendom, ware 't niet dat ze ieder een doen walgen om de gemeene en platte taal, waarin ze gesteld zijn.Ver beeld u dat enkele personen daarin met een lapnaam aangewezen worden en door woorden als krommendooven, enz., die op een lichamelijk gebrek wijzen Om tot zulke middelen zijne toevlucht te nemen, moet de schrijver wei laag gevallen zijn en zijne lezers bekrompen en kleingeestig, wijl zij zich kunnen verlustigen bij een schimp woord. Van een lichamelijk gebrek is niemand vrij men kan er mede ge boren worden, ofwel het kan uit een ongeval of ongeluk voortkomen. Onder die voorwaarden is een klerikaal daar van niet beter verschoond dan een liberaal, want er zijn zooveel mis maakte katholieken als dito liberalen. Overigens, de katholieken zien in alles de voorbeschikking Gods, en niets ter wereld bestaat, of het gebeurt door den wil van den Allerhoogste Hoe durven de klerikale penneknechten dan zoo onbeschaamd en stout wezen, te spotten met iets, dat God in Zijne ondoorgrondelijke Wijsheid heeft tot stand gebracht of laten gebeuren Volgens eene mededeeling, in de laatste zitting van den Gemeenteraad gedaan, sluit de stadsrekening met een boni van 115,038 fr. en 91 centiemen. Sapperdeboeren Dat is rijk Nu gaan we seffens meer licht krijgen, des avonds, op de Groote Markt en in de straten, waar er maar ééne lantaren brandt op twee of drie We zullen ook beter water krijgenwant met zulke som kan men de noodige filters bekos tigen, om het water eene betere hoeda nigheid te geven en het te ontdoen van de besmettende stoffen, die het bevat en voor de gezondheid onzer bevol king een bestendig gevaar opleveren Dan zal er nog wel iets overschieten, peizen we, om de Delbeke-zaal te pla veien, in plaats van ze daar te laten liggen als eene partij braakland En als er dan nog iets overblijft, kan men het gebruiken om het laatste tafereel van wijlen Delbeke te doen afmalen, derwijze dat de geheele zaal waardig is van het heerlijke gebouw, waarin ze bestaat Ziedaar eenige nuttige werken, waar aan men den boni van 115 duizend franks besteden kan en 't zou in alle geval veel beter zijn, het geld der stad voor dergelijke werken te benuttigen, dan het uit te deelen in kleine bakjes, om door half bezopen kaartspelers te laten verdeelen, zonder nut voor wie of wat ook In 't Journal d'Tpres van verleden week las men een officieel verslag over onze Nijverheidsschool, waarin veel mooie dingen stonden, doch waarin men te vergeefs zocht naar eene ver bintenis of belofte van liet Staatsbe stuur dat het opnieuw onze Nijver heidsschool eenig hulpgeld verleenen zal. Onze stadshuisbazen zullen zeker gedacht hebben Het minste ziertje duimkruid zou ons meer welkom ge weest zijn, dan het schoonste verslag met officieel wijwater besprenkeld Met zeemzoete woorden alleen kan men niet voort er moeten centen ne vens liggen Hanske van Tichelen. Welnu neen, zegt de Volksvrij heid van Oudenaerde, de afschu welijke schoolwet, echte premie voor de vernieling van het openbaar onder wijs, voldoet de geestelijkheid nog niet. 't Is de Bien public die het ver klaart en hij heeft er een handje toe. Talrijke officieele onderwijzers, in groote steden, hebben hunne hulp in het onderwijzen van den catechismus geweigerd, iets wat de pastoors en on derpastoors verplicht van zei ven in dit onderwijs te voorzien. Weluu, die heeren, welke kosteloos zouden moeten onderwijzen, verklaren in de onmogelijkheid te zijn, om zich van die taak te kwijten. Ziedaar waarom men de wet moet herzien. De Bien Public duidt ons aan wat er dient gedaan te worden. Ziehier wat hij zegt het is stichtend Men vraagt zich af hoe het artikel 4 zoo vlug is kunnen gestemd worden. Het godsdienstig onderwijs is het hoofdpunt der nieuwe wet en die hoofdzakelijke schikking verplicht niemand. Het lager onderwijs begrijpt noodzakelijk de les van zedeleer. en dit oorspronkelijk onderwijs is nie mand verplicht te geven, niemand verplicht het te ontvangen niemand is verplicht het te verzekeren noch de huisgezinnen, noch het onderwijzend korps, noch de openbare machten. In andere woorden gezegd zou de Bien Public die van het ver plichtend onderwijs niet wil weten ons met den verplichtenden catechis mus willen begiftigen. Verplichtend voor de leerlingen, verplichtend voor de meesters. Zal de minister zich aan de uitdruk kelijke bevelen zijner meesters onder werpen Hij zou waarlijk ongelijk hebben zich te geneeren wij zijn zoo gedul dig geworden Dat zijn dingen. De klerikale gazet ten janken omdat wij van tijd tot tijd de vlijmendeartikelen overnemen welke door de organen van de christene demokraten tegen de bewarende kat holieke partij worden afgekondigd. Men maakt het de liberale dagblad schrijvers zeer gemakkelijk tegen woordig, roepen zij krijschend uitzij hebben om ons te bestrijden slechts de aanvallen over te nemen welke het Recht, Klokke Roeland en tutti quanti tegen ons richten. Dat gejank doet ons lachen omdat die heeren nu gemeten worden met de maat die zij ons zeiven jaren lang toe gepast hebben, 't Is maar wel besteedt als zij van 't zelfde laken een broek krij gen Jaren lang hebben de tjeefkensga- zetten zich gevoed met de onhebbelij ke aanvallen welke tegen de gematigde liberale parti] werden gericht door la Réforme, le Journal de Gand, de Strijd i) en andere onverzoenlijke blaadjes, waarvan het grootste gedeel te reeds verdwenen en vergeten is. Na dat zij door hun eigen en dat nog wel met pastoors aan het hoofd worden afgeranseld, nu zouden wij het publiek daarover niet mogen in lichten. Onze tegenstrevers maken zich nog meer belachelijk met dat ge jank, waaruit nog blijkt dat de chris ten demokraten hun een doorn in den voet zijn, alhoewel zij gebaren ze voor niets te willen tellen. Echter werd pastoor Daens gekozen te Aalst en 't scheelde niet veel of zijne medestrijders geraakten er ook door. Hansworsten der klerikale partij gij gevoelt dat de verdeeldheid zijn werk bij u doen zal en 't is wel besteedt. Loontje komt om zijn boontje. Dinsdag namiddag begaven zich ver scheiden jonge vrouwen naar de ker mis van Jabbeke, tusschen Brugge en Oostende zij zaten op een kar getrok- keu door een muilezel en gevoerd door den vader van twee hunner. Nabij de statie stond de bareel open en de voer man wilde de spoorbaan over rijden toen het gespan in het midden van de riggels was, kwam een lokomotief in volle snelheid aangestoomd. De kar werd verbrijzeld en drie der vrouwen doodelijk gekwetst. Twee kinderen, die eveneens op de kar zaten en de voerman ontsnapten als door een wonder aan de dood. Zondag nacht ontstond brand in eene tweewoonst op het gehucht Bois Bichaux Te Moeskroen. Spoedig lag de tweewoonst in asch. Men veronderstelt dat het vuur ont staan is ten gevolge van den slechten toestand der schouw gensters zouden het strooien dak hebben doen vlam men. De schade wordt op 2000 fr. geschat. Uit Brussel wordt gemeld Achter de Keizer Karelstraat te Brussel, heeft de politie een aardige ontdekking en terzelfdertijd eene goe de vangst gedaan. De portier van het St-Jozefgesticht had sedert verscheiden nachten op het veld, lichtjes gezien, en de politie ver wittigd. Eenige agenten kwamen voor eenige nachten dit verschijnsel van dichtbij bewonderen en vonden een diepen kuil, van eenige meubelen voorzien en waar kwaaddoeners hun bijeenkomst had den. Er werden verscheiden aanhou dingen gedaan. DE SÖHIJTE DER KALVERS en van alle andere viervoetige dieren. Men waarborgt de genezing in eenen dag tijd door liet gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pratere. Dit poeder is een schat voor de landbouwers. Deze die het gebruiken zullen geen een kalf meer verliezen. Prijs 1 fr. de doos. Wacht u van de namaaksels. Vraagt altijd het Amerikaansehe Poeder De Pratere bij M. Socquet ïerrière, apotheker, Groote Markt, leperen. Dècès Strobbe, Marie, 62 ans, sans profes sion, veuve de Croigny, Edouard, rue de Menin. Comyn, Arthur, 23 ans, soldat au 3e régiment de ligne, céliba- taire, rue des Bouchers. Buyle, Aline, 68 ans, dentellière, célibataire, rue de Menin. Seys, Liévin, 61 ans, négociant, époux de Staelens, Clémen- ce, rue de la Bouche. Ennaert, Clé- mence, 68 ans, sans profession, épouse de Parmentier, Charles, rue Longue de Thourout. Enfants au-dessous de 7 ans Sexe masculin, 2; id. féminin, 0. Voor uwe artikels van Pho- tographie, Toestelsels, Voorwerpgla- zen, Papier en alle Bijhoorigheden, zich te begeven bij Werkplaats ter beschikking der kalanten. Een persoon van Vilvoorde, die den laatsten trein had gemist, besloot den eersten morgentrein af te wachten. Doch om niet gedurende dien tijd in de herberg te moeten zitten, ging hij op eene bank der boulevards uitrusten. Voorzichtigheidshalve nam hij zijne portefeuille uit den binnenzak van zijnen frak en stak die in den broek zak, hield de hand er mee in en, den kende Nu zal men mij toch niet bestelen, raakte hij in slaap. Toen hij ontwaakte had hij de hand nog altijd op dezelfde plaats, maar waar de zak had gezeten, was nu een gat in de zak gesneden. Zak en porte feuille waren gaan vliegen. Heb ik dan zoo lang geslapen dacht hij. En hij wilde op zijne horlogie zien. Maar ook deze was verdwenen. In de rue de l'Université te Parijs, wilde M. Charlet, wijnkoopman, den stank verdrijven die uit de gemakken opsteeg, door een strooivuur aan te leggen. M. Ledard, de 60jarige portier, stond met zijn dochterken te zien en had j uist plaats genomen op het deksel van de put, die op de binnenplaats uit geeft. Eensklaps had een vreeselijke ont ploffing plaats. Eenige vuurgensters waren door de gemakken in den put gevallen en hadden daar de gassen in brand gesteken. De deksteen, waarop M. Ledard en zijn dochterken stonden, werd stuk geslagen en beiden vielen in de diepte. Men kon slechts twee lijken opha len. Te Arc-Aisières is een grafmaker, die op dit oogenblik den ouderdom heeft van 99 jaren en 9 maanden. Hij telt 79 jaren dienst en heeft drie zijner hel pers begraven. du 3 au 10 Septembre 1897. Naissances:Sexe masculin, 6, id. féminin, 5. M'ariages. Dieusaert, Ferdinand, vannier, et Baillievier, üoralie, dentellière. Vierendeels,FranQois, patissier, et Sys, Camilla, tailleuse. Depoorter, Henri, journalier, et Bartier, Marie, sans pro fession. Beele, Raymond, sans pro fession, et "Willems, Clémence, sans profession. Toestelsels van alle merk en van alle prijzen. In het zelfde huis vindt men ook eene groote soortering Brillen, Warmtemeters voor de boter, Fan tasie, Kramerwaren, fijne Quincail- lerie. Mr en Mme M a m r i c Hf E i E IS, bijzondere chirur gijns-tandmeesters, hoek <lcr üorti'ijk, hebben d'eer het publiek te berichten dat een nieuwen tandmeester die van huis tot huis loopt voor het kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vesti gen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbetrekkingen met dezen persoon. £>j hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zooals voorgaandelijk zijn Mr en Mme Maurice MlüIIDR, dagelijks te raadplegen ten hunnen huize Sll'ctclt, IB" 2, huis met koets poort (bij hel gevang). Zij verzoeken dus de personen die begeeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mr en Mma Maurice MIL1 ER zij nhOCk 2, en van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier is te raadplegen drie dagen per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag, van 9 tot 4 11*2 ure 's namiddags, bij de Wed uwe Van Kemmci, Groote Markt, nr 5, te Ypereïfi. I.JE a 1-60 et 2 fr. le 1/2 kilo. 2 Médailles d'Or Exposition d'Aovers —4^ jgf jp @T\ë) A

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3