Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Stadnieuws. Kamers. Zaterdag, 20" November 1897. o centiemen. Vierde jaar. N' 2. Aanslag tegen de vrijheid van geweten. Feesten, vergaderingen, enz. Verschijnende des !Eaierdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. v'de provincie, Een jaarfr. 2-50. Op negenste November 1.1. werd het woord verleend aan den heer Berloz, in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers voor zijne ondervraging betreffen de den tuchtmaatregel genomen jegens twee gemeenteonderwijzeressen van Gent. "Wij geven hieronder eenige uittrek sels uit de redevoeringen van de hee- ren Berloz en Anseele en laten onze lezers getuige van de wijze waarop de katholieken de gedachten van ander- denkende eerbiedigen. De heer Berloz. Bij koninklijk bes luit van 10 September laatst, werd door den heer minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs eene schorsing van veertien dagen opgelegd aan mevrouw Buysse-loqué en aan juffrouw Limpens, beide onderwijzeressen bij de school Groebel- straat te Gent. Ziehier de feiten. Eene leerlinge uit de Froebelschool ge storven zijnde, kochten de leerlingen eene kroon en de ouders van het overleden meisje drukten den wensch uit dat de schoolkinde ren zouden deelnemen aan de burgerlijke teraardebestelling hunner dochter. De geraadpleegde scheper, vei klaarde dat men eerst de schriftelijke toestemming moest bekomen van de ouders der leerlin gen. 't Was half vier en de begrafenis had plaats te 5 uren. Onmogelijk op staanden voet die geschreven toelatingen te krijgen, doch reeds 's anderdaags brachten al de leerlingen die toelating mede. Dus dachten de onderwijzeressen dat zij aan alle ver- eischten hadden voldaan. Dat was, schijnt het, niet zoo De katholieke bladen bespraken de feiten, beschuldigden de onderwijzeressen de leer lingen gedwongen te hebben eene burger lijke begrafenis bij te wonen, waarin eene roode vlag gedragen werd. Trouwens, de jonge overledene behoorde tot eene bij Vooruit aangesloten maatschappij. De katholieke bladen beleedigden de overledene evenals de onderwijzeressen. Ten slotte beval de heer minister van open baar onderwijs een onderzoek en de onder wijzeressen werden gestraft. De heer Anseele. Ik wil mij bepalen tot de feiten, die eigenlijk zeer eenvoudig zijn. Ik zal bewijzen dat gansch deze zaak door de katholieke bladen van Gent werd opgetimmerd, om het openbaar onderwijs van Gent in onmin of ten minste in wan trouwen te brengen. De heer minister strafte die onderwijze ressen enkel om later te kunnen zeggen dat de officiëele scholen gestichten van gods loochening en socialisme zijn hij handelde met een doel van propaganda voor de katho lieke scholen. [De socialisten: Zeer mei Welke zijn de feiten volgens den heer schepen van openbaar onderwijs te Gent Het overlijden van 't meisje was gekend den Maandag morgen en onmiddelijk vroe gen de scholieren eene omhaling te mogen doen om eene kroon te leggen op het graf van het kind. Is dat geen schoon gevoelen van liefde voor zijnen evennaaste Kan een onderwijs dat zulke indrukwekkende be toogingen verwekt, wel verdacht voorko men Het gedrag dezer onderwijzeressen hebt gij schandalig geheeten mijnheer de minis ter, doch ik zeg dat het onberispelijk was. Uwe vrienden in den Gentschen gemeente raad evenmin als de schepen, hebben dat gedrag niet gelaakt. Doch wat een schandaal is, dat is de handelwijze uwer katholieke bladen Het Volk kondigde een artikel af, het welk bewijst dat zekere katholieken nog altijd denzelfden haat koesteren als die der Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, n' 51, te Ieperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. beulen welke, twee eeuwen geleden, dui- zende Belgen, vooral Vlamingen, verbrand den. Dat artikel zegt, onder anderen, dat men nooit eene familie zag die koeler het lijk van haar kind volgde, wat, zoo schreef het blad, niemand moest verwonderen, ge zien de wijze waarop het kind was opge voed. Welnu, de overledene stierf op den ou derdom van 15 jaar en half, en de arme ouders die hunne kinderen tot dien leeftijd in de school laten, voeden deze voorzeker goed op en eerbiedigen ze. En verder in het artikel wordt er gespro ken van den put waarin het kind gedolven werd, zooals men het doet met een dooden hond De heer De GuchtenaereDat is zoo [Uitroepingen, links.) De heer Hambursin. Ge zijt een el- lendeling Van alle banken gaan er aller hande onderbrekingen op.) De heer Vandervelde. Mag er gezegd dat de burgerlijke begrafenis van een kind gelijk staat met de bedelving van een doo den hond [Herhaalde onderbrekingen De heer Voorzitter. Van beide kanten dezer Kamer zijn woorden gebezigd die niet mogen geduld worden. De beer Anseele noemde een medelid een ellendeling... De heer Hambursin. Neen! Ik ben het, mijnheer de voorzitter, die zulks deed, en ik herhaal het. Aanhoudend gerucht.) De heer Fléchet. Leden dezer Kamer zijn burgerlijk begraven geworden, mijn heer De Guchtenaere, en Ge voorzitter was er bij. [Gerucht.) De heer Vandervelde. E lendeling moet men zijn om ons aldus beleedigingen naar het hoofd te slingeren De heer Voorzitter. [Te midden het gerucht). Mijnheer Fléchet ik roep u terug- tot de orde De heer Gillard. Dat men ons dan al len tot de orde terugroepe [Aanhoudend gerucht.) De heer Voorzitter. Het uur waarop onze zitting gewoonlijk gesloten wordt, is voorbij en daar ik niet wil dat men aldus voortga, verklaar ik de zitting geheven. De zitting wordt te 5 uren gesloten, te midden eener hevige woeling. Bij <1* "Onvermoeiba- ren Zondag 1.1. woonden wij hun eerste winterfeest bij Zooals gewoonte was dezaal van voor het uur reeds vol. Te 7 1/4 deed de jonge afdeeiing haar intrede op het tooneel geleid door den onder-chef' Mo- reau. De nieuwe oefeningen, sedert het laatste feest geleerd, zijn van goede keus, werden op voortreffelijke wijze uitgevoerd en hebben het publiek goed bevallen. De oefeningen met den stok en met de ledige handen, door de oudere af deeiing, onder het bestuur van den heer Houzé, uitgevoerd, hebben niet minder bijval gehad, alhoewel diezelf de oefeningen reeds meer dan eens vertoond werden. Het werk op de brug (anders gezegd barres parallèles) heeft ons op nieuw ge legenheid geven de knapheid onzer Onvermoeibare gymnasten te be wonderen. De gebroeders Rosseels de den zich weêr bijzonder bemerken en het publiek heeft hen ook geene toejuichingen gespaard. Eene bijzon dere melding verdienen ook de HH. Timmerman, Hustinckx, enz.; dit strekt tot eere van hun leeraar de H. J. Rosseels. De laatste nummers van het pro gramma werden door de wakkere jon ge afdeeiing uitgevoerd, die ons ver gastte ten eerste met oefeningen met den kleinen stok en ten tweede met een knap ballet van clowns dat de zaal in verukking bracht. Het duo van clowns gedanst door de jonge HH. Luyten en A. Yandamme, ver wekte vooral lange toejuichingen. Deliedje3 van den M. Maiiliard, met zijne gewone geestigheid gezongen, deden de zaal in lang gelach uitbar sten. Is het dan te verwonderen dat hij op ieder feest even bijval heeft Het feest sloot met een bal dat tot op het einde toe zeer levendig was. Eer te eindigen, kunnen wij niet na laten de heeren Houzé en Moreau te bedanken voor het schoon feest en hun geluk te wenschen in de pogingen dat zij doen om de Maatschappij in eenen nog bioeiender toestand te brengen. In het V olkshuis. De braspartijen herbeginnen. Zondag 1.1. had er eene groote maaltijd plaats. Wij vernemen uit goede bron dat het er niet beter afgeloopen is ais verleden jaar en dat de slechte faam der katho lieke wacht zich weèr tot in Meenen heeft uitgebreid. Triestige manier van het volk op ze delijk ge bied op te voeden Oud-Pompiers. Zon dag 21 dezer, van middag tot één uur, concert-wandeling met vrije ingang. Eene omhaling tenvoordeele van den Schoolpenning zal gedaan worden. Onyermoeibaren. Naar het schijnt wordt de Maatschap pij uitgenoodigd op een feest van den Gercle Wallon dat binnen kort zal gegeven worden. Het aanstaande concert heeft plaats op Kerstdag. Vlaamsche Ster. De tweede vertooning van het tooneeljaar 1897-98 zal gegeven worden op 12n De cember en zal bestaan uit een drama in 5 bedrijven en een blijspel. Willems-Fonds. Het eerste concert-voordracht heeft plaats op 19" December. De bibliotheek is open voor het pu bliek 's Zondags van 11 tot 12. Aan onze yrienden. Alle berichten over feesten, vergade ringen, enz., worden met genoegen op genomen. Zitting vun Woensdag iO November 1897 De heer Anseele zet zijne redevoe ring voort. Hij verklaart dat de katho lieke gemeenteraadsleden van Gent, na inlichtingen hem verstrekt door het Coilegie van Burgmeester en Schepe nen, niet geeischt hadden dat de on- wijzeressen zouden gelaakt worden. Nochtans werden deze gestraft door den heer minister. Spreker vraagt wat de onderwijzers voortaan zullen moe ten doen. Zal het hun nog toegelaten zijn de burgerlijke begrafenis van hunnen vader bij te wonen Minister zoudt aan geene hoogleeraars durven verbieden, hetgeen hij verbiedt aan de onderwijzers der armen. Spreker leest uittreksels van het klerikaal dagblad Het Volk j) dat niet aarzelt te zeggen, dat het kind gedolven werd, juist gelijk men een dooden hond begraven zou dat het kind gestorven is als een zwijn... enz. Spreker geeft daarente gen bewijzen van de verdraagzaam heid der vrijdenkers, die zich met eer bied ontdekken voor den doode, al hoewel de lijkwagen het kruis draagt. De klerikalen kennen geene verdraag zaamheid. Het slecht voorbeeld komt van boven, vermits een minister bur gerlijke begrafenissen durft vergelij ken aan schandaden. Spreker verzoekt de Kamer de dagorde, door den heer Berloz neergelegd, te stemmen. De heer Demblon op zijne beurt neemt het woord Een lijkstoet, zegt hij, wordt gegroet en geëerbiedigd. De klerikalen trachten de burgerlijke begrafenissen in minachting te bren gen. Het gaat zoover dat een minister eene burgerlijke begrafenis een schandaad heet. Vrijheid moet voor ons allen be staan, voor de vrijdenkers zoowel als voor de geloovigen. Maar waarom zijn de klerikalen zoo woedend Alleen lijk, omdat de priesters geen voordeel trekken uit burgerlijke begrafenissen. Gansch hunne woede bestaat uit eene kwestie van geld. Het is zoo dat Aarts hertog Rodolf met den godsdienst is begraven geweest, alhoewel hij gestor ven is in de armen zijner minnares, en prins Bauduin.... Spreker is het woord ontnomen. Op het laatste der zitting doet de heer De Guchtenaere eene eenvoudige verklaring aangaande het incident van de voorgaande zitting. De dagorde, door den heer Berloz voorgesteld, wordt verworpen met 53 stemmen tegen 32 en 1 onthouding. Het kon niet anders zijn. Wij wen schen maar een dingen, 't is dat derge lijke besprekingen zooveel mogelijk plaats konden grijpen. Het kan niet genoeg bewezen zijn dat onze klerikale regeering tegen ge wetens vrijheid strijdt, en onze grond wet onder de voeten trappelt. De heer Colaert was afwezig. Hij be gint wel. Zitting van 16 November 1897 De heeren Yandenpeereboom en De- bruyn,ministers, geven antwoordt aan de heeren Gierkens en Raepsaet op de vragen door die heeren gesteld betref fende werkzaamheden uit te richten in hunne arrondissementen. Tot nu toe bestatigen wijdat onze volksvertegenwoordigers de ministers geheel stil laten. Zij spreken noch van onzen vaart naar Komen, noch van on zen ijzeren weg naar Diksmuide. Dit alles schijnt hun niet te bekom meren. De zitting wordt vervuld door de in terpellation van de heeren Lorand en Denis, de eerste betreffende de uitdrij ving van Louise Michel, de tweede over de voorwaarde, waarop het aan den heer Ahmed Riza toegelaten werd in Belgie te verblijven. Uit de besprekingen blijkt dat onze ministers partij trekken voor de moor denaars van Montjuich en den Sultan, die 300,000 christenen deed vermoor den. En datvoor den eeuwig zelf den reden voor den porte-monnaie van eenige rijke fabrikanten die leve ringen hebben in Turkijen. Op de zitting van gisteren is men voortgegaan met het bespreken van de wet op de Vereenigingen. Kiezingen voor de wetgevende Kamers Op Zondag 5 Juli aanstaande zullen verkiezingen plaats hebben voor de wetgevende Kamers in de volgende ar rondissementen

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3