Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Beloften Dood van Edmond van Beveren Stadsnieuws. Oud-Pompiers. Zaterdag, IIn December 1897. o centiemen. Vierde jaar. Xr 5. Herziening der kadastrale schattingen. De Belgeiï en de duiven in Frankrijk. Feesten, vergaderingen. De my ziek en Congoland. V erschijnende des SZatertiags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Ren jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaar fr 2-50. Sedert acht jaren werkten onze mi nisters aan het opstellen van eene wet die aan de vereenigingen van werklie den, landbouwers, enz. de burgerlijke verpersoonlijking zou schenken. Daar door zouden die genootschappen han del kunnen drijven, erfdeelen ontvan gen, beter gezegd alles doen wat aan ieder burger toegelaten wordt. Zoo zouden bij voorbeeld de landbouwers gezamentlijk kunnen zaaigranen en vetten inkoopen, melkerijen, kaasfa- brieken en stokerijen stichten, in een woord zaken die den boerenstand zou den ophelpen. Toen de H. Begerem zijn voorstel neerlegde, maakte het goeden indruk het liet onder ander de vereenigingen toe handel te drijven. Nu dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers het in handen gehad heeft, is het zoodanig veranderd dat het verbiedt wat de Heer Begerem toelaten wilde. Hetgeen er tot hiertoe gestemd werd, ontzegt aan de herkende vereenigingen het recht van 1° tot eene politieke partij te behoo- ren. 2U eene onderstandskas tegen den ouderdom te bezitten. 3° eenen onderlingen bijstand te hebben. 4° handel te drijven. 5° hulp te verleenen aan andere ver eenigingen in geval van werkstaking of werkloosheid. Toegepast op Gent, zal de wet van geen nut zijn. Er bestaan daar 45 syn- dikaten met een ledental van 14,717. Men heeft er 19 socialistische vereenigingen met 9.895 leden. 17 katholieke met 2,877 5 liberale 1,646 4 onzijdige 641 Volgens art. 1 van de wet, zal de herkenning geweigerd worden aan de 41 socialistische, katholieke en liberale genootschappen omdat zij aan eene partij gehecht zijn. Ten ware de ka tholieke vereenigingen zich van hunne eigene partij zouden afscheuren Van de vier onzijdige maatschap pij en, zijn er drie die eigenlijk den on derlingen bijstand voor doel hebben en die valien dus ook buiten de wet. De vierde alleen zal van de voordee- len der nieuwe wet kunnen genieten. Zij heeft 30 leden. 30 tegenover H,100 En het zal overal zóó gaan Men beloofde de wet als een won derbaar hulpmiddel aan de kiezers, de ministers werkten er jaren aan, de Kamers bespraken het weken op weken en, als het eindelijk vaardig is, betee- kent het niets. Waarom niet van het begin af recht zinnig gezegd Vereenigingen, gij wilt de burgerlijke verpersoonlijking, gij zult die hebben, maar wij zullen doen dat gij er geen gebruik kunt van maken. Dat had ten minste overeen gekomen met hunne gewone handel wijze. Ten tijde van de beweging voor al gemeen stemrecht gingen zij op de zelfde manier te werk zij werden ver plicht aan de werklieden het stemrecht te geven, maar zij verpletterden hunne één stemmetjes onder de drie en vier stemmen der rijken. Dat is de uitvoering der beloften onzer katholieke Kamerheeren. JAN. De aanstaande Kiczirigcn van 1898 Er ontstaat in het land door eene groote beweging ten voordeele der Evenredige Vertegenwoordiging. In Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Geut spreekt men reeds van een ver bond, gesloten tusschen alle partijen welke die rechtvaardige hervorming in hunne kiesprogrammas ingeschreven hebben. De zelfde toestand is te be merken te Antwerpen en in andere steden, vooral in deze welke reeds van die hervorming in hunne gemeentera den genieten. Dit alleen bewijst dat de Evenredige Vertegenwoordiging goede uitslagen geeft en overeen komt met de wil van het volk. Onze vlaamsche vrijzinnigen hebben het grootste belang van zich onder het vlag te scharen van diegenen, die zich als openhartige en kloeke voorstan ders der Evenredige Vertegenwoordi ging aangeven. Tot nu toe, met ons hedendaags kiesstelsel worden zij bui ten Kamers, provintieraden en gemeen teraden gesloten. Die toestand is on rechtvaardig, hij is bovendien vol ge vaar. Om goede wetten en reglementen te stemmen, is het noodzakelijk dat de minderheden hunne stem kunnen laten hooren. Op die wijze alleen, zal alle partijdigheid verdwijnen. Op die wijze alleen, zullen wetten en regle menten het waar gedacht van het volk uitdrukken en eerbied en gehoor zaamheid verwekken. Met geluk bestatigen wij dus de beweging, die in het land door plaats grijpt, en we drukken den wensch uit van de Evenredige Vertegenwoordi ging in 1898 te zien zegepralen. Eenige cijfers zullen de onrecht vaardigheid van het meerderheidskies stelsel bewijzen In 1894, bekwamen de klerikalen 915,000 stemmen die macht gaven aan 76 zetels, in plaat s van 76 kregen zij er 104 dus 28 te veel. De vrijzinnigen bekwamen 533,000 stemmen recht gevende aan 49 zetels. Zij kregen er 15. De socialisten met de radikalen bekwamen 318,000 stemmen en kregen 33 zetels in plaats van 24. In de partiëele kiezing van 1896 be kwamen de klerikalen 517,000 stem men en kregen 72 zetels in plaats van 43 de socialisten met 217,000 stem men bekwamen maar 1 zetel in plaats van 17 en de vrijzinnige met 173,000 stemmen 4 zetels in plaats van 15. Zulk een toestand' kan of mag niet langer duren. Daarom is de evenredige Vertegenwoordiging noodig. Al onze medeburgers hebben waar schijnlijk op het einde van 1896 en in den loop van dit jaar het bezoek der schatters ontvangen, ter gelegenheid der herziening van het kadaster, zelfs verscheidene onzer hebben verleden maand een papierke ontvangen getee- kend door den kontroleur der belastin gen of door den landmeter om hem den uitslag van dit werk te laten ken nen. Op het eerste zicht zou men zeggen dat dit niets beteekent, doch van dich ter bij beschouwd is het een der ellen digste fopperijen welke men ooit ge pleegd heeft om de lastenbetalers de centen uit den zak te kloppen. Ziehier een voorbeeld Ik bezit een eigendom die mij, vol gens huurwaarde 500 franken op brengt. Daarvoor betaal ik jaarlijks, in principaal, 7 ten honderd, dus 35 franken. Welnu met de nieuwe bere kening zal ik maar 4 ten honderd meer betalen maar in plaats van die taks op 500 franken zal men ze op duizend franken rekenen omdat volgens de minister mijn eigendom hedendaags het dubbel waard is van vroeger. In het vervolg zal ik dus voor den zelfden eigendom betalen volgens een inkomen van 1,000 franken aan 4 ten honderd, 't is te zeggen 40 franken, in stede van 35 franken. Hebt ge 't beet, waarde lezer Als ge 't niet beet zoudt hebben, wacht dan nog eenige jaren tot dat een bediende later met uwe lastbriefj es rondkomen zal (want die wet zal maar binnen twee of drie jaren in voege gebracht worden) en dan zult gij het wel in uwen portemonnaie gewaar worden. Iedereen weet dat de Belgische dui- venrnaatschappijen een ontzaggelijk getal duiven naar Frankrijk zenden voor de prijsvluchten en dat er niet weinig moeilijkheden aangedaan wor den door de Fransche overheden, om reden van een mogelijken aanstaanden Fransch-Duitschen oorlog. Zelfs werd het verzenden onzer dui ven een tijd lang verboden. De schrik voor die vogels moet groot zijn bij onze naburen. Nu is het aan de Belgen verblijvende in het Noorderdeparte ment volstrekt verboden nog duiven ten hunnen huize te houden, de koten moeten afgebroken worden, de gaten gestopt en de duiven ter markt ge bracht. Wat mag dat nu zijn De werklieden-partij en Vooruit in 't bijzonder komen een onherstel baar verlies te ondergaan door den dood van een hunner voornaamste stichters, Edmond Van Beveren. Nauwelijks 45 jaren oud, verdwijnt Van Beveren in den bloei van zijn leven. Veel grootsch mocht nog van hem verwacht worden, niettegenstaan de het reuzenwerk dat hij reeds ver richt had. Verscheidene malen is hij te Ieperen komen spreken en telkens ontmoette hij denzelfden bijval. Tot in Poperin- ghe toe, voerde hij eens het woord en wij herinneren ons nog den gloed met den- welke hij de zaak van het algemeen stemrecht verdedigde en hoe hij het volk bestede. Zijne begrafenis was eene ware plechtigheid. De toeloop van volk was overgroot men zag er afgevaardigde uit alle hoeken van het land en zelfs uit Frankrijk. Roerende redevoeringen werden uit gesproken door de heeren Braun, libe rale burgemeester vaD Gent, Anseele, Serwy, Octors, enz., enz. Openbare werken. Wij noodigen onze schepen van open bare werken uit om eens een wande- lingske door de stad te doen en er den ellendigen toestand waarin eenige stra ten verkeeren te bestatigen. Om er maar eenige aan te duiden zullen wij de Elverdinghestraat, de Lange Thouroutstraat, de de Stuers- straaten de Maloulaan noemen. Het is eene ware schande de manier te zien op dewelke die straten onderhonden wor den, vooral de Maloulaan. Sinds eenige jaren voltooid, is deze wandelplaats erger dan eenen modderpoelhet is maar één wagenspoor van het begin tot het einde en de wagens en rijtuigen kunnen er maar met veel moeite door rijden. Het is onnoodig te spreken van de snel wielen, zij zouden er nooit door geraken en de weinige wandelaars die AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. er moeten doorgaan zijn aanstonds gansch bemodderd. Is het niet droevig zulks te moeten bestatigen als men weet dat het maken van die laan zooveel duizenden franken gekost heeft. Met haar honderd dui zend franken overschot zou de stad wel kunnen zorgen dat de nieuwe straten die zij maakt in goeden staat blijven. Verleden Zondag was het weeral feest bij onze dappere en onvermoei bare Oud-Pompiers en dit ter gelegen heid van Sint-Barbara. Opnieuw heb ben zij, rond elf ure, een uitstapje door eenige straten gedaan en, zooals naar gewoonte, heel mooie stukken uitgevoerd. Nogmaals was het schoon weder en alhoewel zij een zeer slecht oogenblik hebben moeten verkiezen om hunne wandeling te doen was er geen volk te kort om dit prachtig mu ziek te aanhooren. Rond 11/2 uur waren al de leden aan tafel, in hun lokaal, waar een zeer lekker banket hen vereenigde. Geen twijfel dat allen eer aan het noenmaal gedaan hebben en den namiddag op eene heerlijke manier doorbrachten. Talrijke heildronken werden gedaan en met donderend handgeklap door al de dischgenoten goedgekeurd. In 't korte, het was een der prachtig ste feestjes die ooit plaats hadden en nog lang zullen| alle deelheb bers zich dien aangenamen dag herin neren Naar wij vernomen hebben is er nog eens eene nieuwe, prachtige, luister rijke feest op louw Sedert eenigen tijd is er spraak van weldra een con cert te geven uitsluitelijk bestaande uit stukken gecomponeerd door den talentvollen bestuurder der Oud-Pom piers. Wij kunnen maar aan dit voor stel toej uichen en wij verzekeren dat al de leden het eens zijn met ons om met veel genoegen daarin toe te stem men. Wij vinden dat M. Moerman veel te veel bescheiden is en dat dit een gelegenheid zal zijn om aan de Ieper- lingen zijne bekwaamheid te toonen en zijne faam als kunstenaar en toon dichter ten allen kanten te ver spreiden. S. Maerten. Onyermoeibaren. Aanstaande Feest met Kerstdag. Vlaamsche Ster. Zondag toekomende tweede vertooning van het tooneeljaar 1897-98. Het pro gramma, dat wij zooeven ontvangen, beloofd ons eene bijzondere aantrek kelijke avondstond.' Het bestaat uit een drama, Zielestrijd, door Devis- schere en een blijspel. W illems-FondsHet eerste concert-voordracht zal plaats hebben op 19" December. De bibliotheek is open voor het pu bliek alle Zondagen van 11 tot 12. Aan onze vrienden. Alle berichten over feesten, bijeen komsten, enz. werden graag opgeno men. Een onverwacht gevolg van de Congo- kwestie in de invloed welken zij kan uitoe fenen op de muzikale ingeving onzer mede burgers. Wij hebben, inderdaad, onder de oogen het handschrift van een National Congo- leesch lied, door Eugeen Creton. Dat werk, dat volstrekt niet van oor spronkelijkheid is ontbloot, zal eeue eervolle plaats bekleeden onder de muzikale werken geschreven om onze vreedzame veroveringen in Afrika te roemen..

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3