Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Tabak. Het stadswater. Vlaamsche Ster. Stadsnieuws. Zaterdag, 18" December 1897. 5 centiemen. Vierde jaar. Nl' 6. Beloften en rotte appelen. Willems-Fonds. Verschijnende des ffitsierdags. eendracht maakt macht. Men schrijft iai bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat,' Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Nu dat de tabakleveringen al- lengskens beginnen, zal men weldra bestatigen moeien met hoeveel licht zinnigheid de nieuwe wet gemaakt werd en hoeveel loopingen en moei lijkheden ze zoowel aan de landbou wers als aan de fabrikanten veroor zaken zal. Om de zaak duidelijk uit te leggen zullen wij een voorbeeld nemen onder duizend, voorbeeld dat dagelijks ge beuren kan. Laat ons voor een oogenblik ver onderstellen dat ik, fabrikant woon achtig teGheluvelt, 100 kilogrammen tabak gekocht heb aan eenen planter van Zandvoorde, gemeente die maar op vier kilometers afstand ligt van Gheluvelt. Welnu, om dien tabak van het eene naar het andere dorp te ver voeren, ziehier door welke formali teiten ik zal moeten heengaan. Nadat bij den verkooper den tabak met hem onderzocht, in bundels gebonden en gewogen te heb ben, zal ik mij naar het kantoor van den ontvanger der belastingen van Zillebeke begeven moeien om er de aangifte van mijnen koop te doen. In afwisseling der accijnsrechten (15 franken per 100 kilogrammen) welke ik, volgens de wet, aanstonds betalen moet, zal ik een kwijtschrift en eenen passavant ontvangen. Met, die papierkes zend de voor noemde ontvanger mij naar Waasten om er de accijnsbeambten, onder het gebied derwelke Zandvoorde zich "bevind, te verwittigen dat ik gaarne zoohaast mogelijk den tabak naar mijn magazijn vervoeren wil. Deze zullen mij den dag en het uur aan duiden die hen heL best behaagt zon der ooit te weten of het mij zoo aan staat. Den dag gekomen, zullen zij dus naar Zandvoorde gaan, den tabak opnieuw wegenom te zien of het gewicht overeenkomt met hetgeen ik aangegeven heb en op ieder bundel een opschrift (etiquette) plakken. Alles in regel zijnde, mag de tabak nu naar Gheluvelt vertrekken. Gebeurt het, bij toeval, dat er ac cijns- of tolbeambten het vervoer ont moeten, dan hebben zij het recht de koopwaar teonderzoeken en de vracht brief of passavant teeischen. Te Gheluvelt aangekomen, voora leer de tabak in mijn magazijn gedaan mag worden, moet ik mij naar Iepe ren begeven om er de accijnsbeamb ten, van dewelke Gheluvelt afhangt, te laten weten dat er mij tabak ge zonden geweest is. Op mijne uitnoo- diging de koopwaar te komen onder zoeken antwoorden die heeren dat zij zullen komen als hunnen dienst het hen best toelaten zal. In tusschentijd mag ik den tabak niet bewerken anders stel ik mij bloot in overtreding genomen te wor den en tot eene aanzienlijke boete veroordeeld te zijn om tabak zonder toelating en op eene onwettelijke ma nier in mijn magazijn te hebben laten binnenvoeren. Wanneer de accijnsbeambten ein delijk den tijd zullen gevonden heb ben om zich naar Gheluvelt te bege ven zullen zij de bundels onderzoe ken, den tabak nog eens wegen en, indien alles juist is en met mijnen passavant overeenkomt, mag ik ten slotte bezit van mijne koopwaar ne men. In 't kort, om eenige kilogrammen tabak van Zandvoorde naar Ghelu velt te vervoeren, het is te zeggen drie of vier kilometers ver, moet men achtervolgens naar Zandvoorde, Zille- beke, Waasten, leperen, en Ghelu velt loopen en misschien acht dagen wachten vooraleer alles in regel is. Geheel eenvoudig, niet waar Maar, nu is het nog maar een begin! Hoe zal het binnen twee of drie maan den gaan wanneer de voornaamste leveringen zullen aanvangen en dat de accijnsbeambten denzelfden dag op twintig verschillende plaatsen zich zullen moeten begeven Nogtans hadden onze vermaarde senatoren en volksvertegenwoordigers beloofd de rechten op den tabak af te schaffen. Welnu, wat hebben zij ge daan In plaats van de rechten door den planter te doen betalen is het heden den kooper, fabrikant of slijter, die ze moet betalen maar eigenlijk vallen de rechten doch op den land bouwer want in slede van 70 franken de 100 kilos voor zijnen tabak te ont vangen krijgt hij 70-15=55 franken. Zij mogen zich dus gelukwenschen medegewerkt te hebben tot het stem men eerier wet die zoo belachelijk als onuitvoerbaar is En ziedaar de mannen die zich nog altijd durven roemen de ware en en kele verdedigers der belangen van den landbouw te zijn. S' Maerten. Met de droogte en het gevaar van waternood die wij onderstaan hebben, is de waterkwestie aan de dagorde ge komen en men vraagt zich weer met schrik af hoe het in Ieperen zou gaan, in een jaar van lange droogte, met de bevolking en met de nijverheden die het stadswater gebruiken. Yoor wat de bevolking aangaat, vallen twee zaken in te zien ten eer ste er is gezond water noodig, ten tweede, veel water. Wat de Dickebusch-vijver ons levert is ongezond, dat hebben nog kort ge leden de scheikundigen, die het voor 't stadsbestuur onderzochten, gezegd. Het is dus onvoorzichtig, het stadswa ter ongekookt te drinken. In een jaar, zooals 1887, zou het nog gevaarlijker worden het stadsbestuur ware ver plicht het gebruik ervan aan de inwo ners te verbieden. Wat nog meer is, en dat valt niet te betwijfelen, na wat wij dit jaar ondergaan hebben, er is geen water genoeg in den vijver om ons binst twee maanden droogte te voor zien. Men moet daarbij in rekening houden dat tal van huizen de wa terleiding der stad nog niet bezitten en dat er wijken zijn, zooals die der Ster, die nog moeten voorzien worden. Yoor wat de nijverheid aangaat, is het nog erger gesteld. Steden ais Rou- baix hebben zich geene moeite ge spaard om aan hunne fabrieken water in genoegzame hoeveelheid te geven, zij zijn erin gelukt en de nijverheid is er in volle bloei. Maar ons stadsbe stuur,na verscheidene honderd duizend franken verteerd te hebben, is nog niet zeker dat wij een zomer, met twee maanden droogte, kunnen doorstaan. Is het dan te verwonderen dat er hier geene fabrieken gebouwd worden, dat ons Ieperen ten onderen moet Het eerste, waarvoor eenieder die eene fabriek sticht zorgt, is van groote hoeveelheden water te hebben voor zijne machienen. Om onze lezers een gedacht te geven van wat een stoom tuig aan water noodig heeft, raden wij hen aan eens naar dat van ons water kasteel te gaan zien. En genoegzaam water kunnen onze meesters ons niet leveren. Dat wisten de HH. Fraeys, Iweius en Struye genoeg toen zij hunne suiker fabriek te Waesten stichten. Jan. Verleden Zondag gaf de Vlaamsche Ster hare tweede vertooning van het winterseizoen 1897-1898. Zij had zoo veel bijval als de eerste en niettegen staande het slecht weder waren vele buitenlieden naar leperen gekomen om de voorstelling bij te wonen. De zaal was natuurlijk proppens vol, zoowel de eerste als de laatste plaatsen. Twee mooie stukken werden met veel bijval uitgevoerd: 10 Zieles tr ij d, een aandoenlijk drama van De Vis- schere en het van oudsgekende blij spel Drie oude hanen voor een jonge hen. Nogmaals hebben wij het genoegen gehad de manier te bewonderen op dewelke de heeren DewTeerdt, Del- motte, Nevejans, Kerrinckx en Greus de voornaamste rollen vervulden. Wat Jufvrouw Devers betreft is het over bodig het talent te roemen met het welk onze jonge liefhebster de moei lijkste en langdurigste rollen ten uit voer gebracht heeft. Al de andere tooneelspelers hebben op een zeer goede wijze hunne partij gespeeld. Het muziekaal gedeelte was heer lijk. Iedereen weet met hoeveel behen digheid M. Tasseel de schouwspelers begeleid en met hoeveel talent hij zijn orkest bestuurt. Een woord van dankbetuiging aan M. J. Ducorney, den onvermoeibaren Voorzitter der dappere Sterrelmgen, die ons een zoo aangenamen avond doen slijten heeft. S'Maerten. Op nieuw roepen wij de aandacht van onze meesters, op den ellendigen toestand in denwelke ons statiepiein verkeert. De vreemdelingen, die in onze stad afstappen, moeten zich waarlijk een treurig gedacht maken over ons stads bestuur. leperen, in dat opzicht, - mag vergeleken worden aan Poperin- ghe, waar men ook ronduit de statie tot aan de enkels in 't slijk en in 't water trapt, wil men de stad binnen treden, ook zou een vreemdeling zich zwichten het te doen, indien hij het niet noodig vond. Hoe lang zal die toe stand nog voort duren Het is eene ware schande. Hetgeen wij hier melden aangaande ons statieplein, is onder alle punten toepasselijk aan de Matoulaan, die duizende en duizende franken gekost heeft. Wij denken dat bovengemelde wer ken noodzakelijker zijn dan het ma ken van hovingen vóór de Arme Kla ren en andere kloosters. Wij denken ook dat ons bestuur niet alleen voor doel moet hebben van nonnen en paters te voldoen, maar dat het pu bliek, in het algemeen, eenig recht heeft over het verbruik onzer stads- penningen. Het Willems-Fonds zend ons de vol gende mededeeling Geachte Beer, In de laatste AlgemeeneVergadering door onze Afdeeling gehouden, werd eenparig het gevoelen uitgesproken, dat het noodig was eene nieuwe rich ting aan onze werkzaamheden te ge- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. ven, wilde men aan onze maatschappij den bloei terugschenken, waarop zij mocht roemen bij haar ontstaan en in de eerste daaropvolgende jaren. Oorzaken van verschillenden aard hebben noodlottig gewerkt op onze instelling, hebben den regelmatigen vooruitgang onzer Afdeeling belem merd en één oogenblik zelfs haar be staan bedreigd. Wie, die bedoelde oor zaken kent,begrijpt ook niet dat thans de tijd gekomen is om weer krachtig op te treden, en, door nieuwe elemen ten gesterkt, eene schoone toekomst te gemoet te gaan. En inderdaad, wij bevinden ons aan een keerput. in de geschiedenis der Vlaamsche Beweging de eischen der Vlamingen zijn door de wetgevende lichamen in zooverre erkend, dat een aanslag op onze taalrechten zoo goed als niet meer te duchten is. Zulks heeft men grootendeels te danken aan het Willems-Fonds, dat voor de herstel ling der Vlaamschetaalgrieven ernstig, maar steeds bezadigd, heelt gewerkt. Dit zal ook in het vervolg onze ge dragsregel zijn. Maar, is dan het eerste doel van het Willems-Fonds bereikt, het komt er thans op aan niet de handen in den schoot te leggen, niet werkeloos toe te zien hoe de Vlaamsche katholieke maatschappijen van de bekomen rech ten gebruik maken om hunne macht te versterken. Aan ons het volk en zijne opleiding; aan ons de taak het verstandelijk en wetenschappelijk te ontwikkelen aan ons de zending zijnen kunstsmaak te verbeteren En hoe anders kan zulks geschieden dan door de voordrachten en concerten, door het Willems-Fonds ingericht, dan door de Volksbiblio theek voor het publiek opengesteld Want ontegensprekelijk is de waar heid, dat het volk niet kan ontwikkeld worden, of men moet de hulp inroepen der eenige taal die het kent. Vooraleer dat doel bereikt is, rusten wij niet en wij zijn overtuigd dat velen ons daarin zullen willen terzijde staan, ook van diegenen, welke zich, om de een of ander reden, tijdelijk van het Willems-Fonds hebben afgewend. Een plan van werkzaamheden voor het loopende jaar is reeds opgemaakt. Er zullen ten minste twee concert voordrachten gegeven worden, bene vens ook een Kerstfeestje, waarop de lieve jeugd zich alvast mag voorberei den. Het eerste concert zal plaats grij pen op Zondag 19 December; de datum van het tweede zal eerst later bekend gemaakt worden. De bibliotheek, gevestigd in het lo kaal den Zalmis toegankelijk voor het publiek alle Zondagen van 11 tot 12 uren; dit jaar zal zij met een aantal nieuwe boeken, geschonken of aange kocht, verrijkt worden. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering onzer gevoelens van hoogachting. De Onder-Voorzitter, K. Deweerdt. De Secretaris-Schatbewaarder, A. Blyau. De Commissarissen J. Onraet. H. Vermeulen. A. Vandendriessche. N. B. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den Secretaris, Tempel straat, 8, te Ieperen. Naar wij vernemen zal het concert van Zondag aanstaande bijzonderlijk aantrekkelijk zijn. Het bestuur heeft zich de medewerking verschaft van den welgekenden vlaamschen zanger van Gent, de heer Mestdagh. De heer Vandenberghe, professor aan de Hoo- geschool van Gent, zal optreden met eene voordracht met zichten over het ontstaan der aardkorst. Verscheidene ■O *0

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1897 | | pagina 3