Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Gaméléons. Stadsnieuws. Bravo, Mijnheer Surmont Oud-Pompiers. 5 centiemen. Vierde jaar. N1 9. "1mm Eene leerzame kiezing De Bieberong van menêre Süurmong. Tombola van het Moderne Collegie. Feesten, vergaderingen, enz... Verschijnende des föaterdays. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar §3 franks, v' de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wij vinden het volgende in het Laatste Nieuws en nemen het over omdat dezelfde geschiedenis ook met zekere Ieperlingen heeft gebeurd. M. EDMOND in 1863 M. EDMOND in 1879 te Charleroi. De klein broerkens en de nonnen hebben ons eeuwigen haat gezworen. De klein broerkens (frères Maristes) zijn trekvogels. Wij moe ten ons wapenen te gen den onverzadig- baren honger van het kloostergoedje. te Luik. Zoohaast wij onze katholieke onderwij zers goed kunnen be talen, zal hun getal verdubbelen, doch de geldkwestie is maar eene bijzaak de ver kleefdheid aan de ka tholieke grondbegin selen gaat voor al les. De man die aldus sprak in 1863 op eene onderwijzers-conferentie te Charleroi, en later in 1879 op eene vergadering van den katholieken Schoolpenning te Luik, staat thans aan het hoofd van alwat het Lager Onderwijs aangaat in ons land. In 1875 was hij voorzitter van het offi cieel Congres der gemeenteonderwijzers die door burgemeester Anspach te Brussel wer den ontvangen op het stadhuis en in 1879 was hij voorzitter van den katholieken Schoolpenning te Luik. Op het Congres van 1875 proclameerde hij de noodzakelijkheid van het Verplich tend Onderwijs hij maakte deel van de Commissie gelast met het opstellen van het nieuw studie-programma der Staatsnor maalscholen en 't is dank aan hem, dat het Onderwijs der Natuurlijke Wetenschap pen ingeschreven werd als hoofdstuk, als grondbegin van dat programma. Vier jaren later schreef hij sedert de Natuurlijke Wetenschappen onderwezen worden in de Normaalscholen zijn de harten onzer kinderen bedorven en neemt het ma terialisme de bovenhand alle edele denk beelden zijn verdwenen en alle mensche- lijk gevoel is uitgedoofd in de harten der jeugd. Volgen wij stap voor stap dien waalschen renegaat welken wij Den koning der kazakdraaiers zouden kunnen noemen. M1' J. B. Edmond deed zijne studiën bij de Broerkens in de Normaalschool van Carlsburg, en werd ge meente-onderwijzer te Elsene waar hij deelmaakte van verscheidene liberale krin gen en vrijzinnige genootschappen van Brussel trok hij naar Charleroi en van Char leroi naar Ciney waar hij eene school be stierde, met opzet gesticht, om de mededin gende school der Broerkens in den grond te boren. M. Edmond hing zoo dapper den geus uit, dat het liberaal gemeentebestuur van Dison hem benoemde als directeur der ge meentescholen. Door hun toedoen bekwam hij eene plaats van leeraar aan de Normaal school van Hoei, waar hij zich ingelijks onderscheidde door zijn hevig liberalisme. In 1879 keerde hij kazak en den 5 Mei 1885 betaalde hem minister Thonissen zijn judaspenningen met hem te benoemen tot Hoofdinspecteur. Het schandaal was zoo groot dat M. Bara in Juli 1885 M. Thonissen interpelleerde in de Wetge vende Kamers. De Minister van Openbaar Onderwijs zegde M. Bara tracht de benoeming zij ner schoolopzieners te wettigen M. Ed mond heeft het officieel onderwijs verlaten, niet uit godsdienstige overtuiging, maar om Hoofdinspecteur der Bisschoppelijke scholen met god te worden. M. Doucet. M. Edmond heeft een kon- trakt, en 't is uit plichtbesef dat hij zijn ont slag heeft gegeven. M. Bara. Hij is dus bekeerd Welnu zoo'n bekeering is een bekeering van gom- me elastique In 1863 sprak hij defameuse redevoering uit welke gij kent, in 1879 noemde hij de gemeentescholen scholen zon der God en in 1885 inspecteert hij diezelfde scholen zonder God. En 't is voor zulke renegaten dat bekwa- Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, to leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. me vakmannen ovtr het hoofd gezien wor den omdat zij getrouw bleven aan hunnen eed en de wetten uitvoerden gestemd door de kamers. Zietdaar lezers, in welke bewoordingen M. Bara de benoeming van M. Edmond schandvlekte in 1885 en wij durven hopen dat er aan de linkerzijde in de Kamers wel iemand zal rechtstaan om zijne benoeming als algemeen bestuurder van het Lager On derwijs aan de kaak te stellen zoo als het behoort. Wat wij hier bestatigen gebeurt dus elders men vindt er ook men- schen die voor geld van politieke kleur veranderen. En ook, waarom zou dit ons moeten verwonderen tot zelfs onder de dieren vind men Gaméléons. Jan. is wel die van Dendermonde. De ka tholieke kandidaat heeft, alhoewel hij gestemd is, een aanzienlijke hoeveel heid stemmen minder bekomen als zijne voorgangers in 1894. Niettegenstaande dat, jubelen bijna al de katholieke bladen. De Courtier de Bruxelles integendeel bekend de verliezen Wij zullen niet opzoeken van waar de stemmen, aan den christen demo- kraat gegeven, komen, noch hoeveel liberale kiezers voor hem stemden maar hetgeen wij bestatigen is dat de katholiek 5,400 stemmen minder be komt dan de bevoordeeligste onzer kandidaten in 1894 en dat, niettegen staande de verweerdering van het kie zerskorps. n Hetgeen bewijst dat, indien men in ons Vlaanderen op ernstige wijze pro- poganda wil maken men schitterende uitslagen kan bekomen. Mochten de demokratische mannen van leperen, en vooral de jeugd, dat inzien JAN. 'T was den Zondag na nieuwjaar. De tram van Veurne reed traagzaam over de 4 Steenen Brug. 4 Wat voor een aardig ding is dat zegde een Veurnambachsch boerke, wijzende op ons waterkasteel, tot zijn buurman, een Iepersche kluchtigaard. Dat', klonk het antwoord, dat is de bieberong van menêere Suurmong. r De bieberong van Ja, ja, de bieberong waarmee dat menêere Suurmong d'leperschekinders alle nuchtend teugsche geelt Al de reizigers schoten in een langen schaterlach. c 'T is mogelijk, zegde het boerke, dat hadden de Iepersche kinderen nog te kort. O. ten Tick. Met veel genoegen vernemen wij dat gij het bestek voor 1898 voor het eer ste maal in de Vlaamsche taal hebt doen opstellen. De les die gij, sedert uw verraad in Senaat, van de Vlaam sche schooiers ontvingt heeft u dus ge beterd. Er blijft nu maar de woorden meer in te trekken die gij in de Senaat uitspraakt, om de achting der Vlamin gen wêer waard te zijn. Wij deelen in het geheel het gedacht niet van de raadsheeren die schenen hermede te willen spotten. Woorden zooals waterdichte jassen zijn niet be lachelijk: water, dicht en jas worden door den eenvoudigsten vlaamschen werkman dagelijks in zijne gesprek ken gebruikt en het woord klinkt dus voor hem in het geheel niet vreemd. Maar ga eens vragen aan een fran- schen arbeider wat men beteekenen wil door de woorden waterproof en im- perméable De Vlamingen bezitten in hunne taal een rijkdom dat aan de Franschen ont breekt. Met hunne eigene eenvoudige spraak kunnen zij alle bestaande voor werpen aanduiden, terwijl de Fran schen gedurig verplicht zijn uit vreem de talen woorden te stelen om hun gemis aan woorden aan te vullen. En daarom aanzien wij de spotter nijen der raadsheeren als een teeken van kleingeestigheid. JAN. De toestand aan de statie blijft even slecht. De heeren, die in de adminis traties zitten, lachen zoo maar 'nen beetje met de Ieperlingen. Wat kan het die heeren schillen dat er eenen modderpoel is voor onze statie, zij gaan er immers altijd per rijtuig naar toe en maken er dus nooit hunne ge- lakeerde schoentjes vuil. Sterfg-eval. De Oud-Rompiers komen een treurig verlies te ondergaan door het afsterven van een hunner naarstigste leden, de heer Arthur Gryfion. Gedurende lange jaren was hij be stuurder van de werken aan de stads- waterleidingen en iedereen weet met hoeveel zorg en bekwaamheid hij werkte. Toen de klerikalen aan het bewind kwamen, werd hij wegens zijne poli tieke gedachten afgezet. Dit trof hem diep en het is wel mogelijk dat het een der redenen is van zijn vroeg afster ven. Wij verzekeren het huisgezin Gryf- fon onzer innigste deelneming. Een ander treurig sterfgeval is de dood van de moeder van onzen vriend, Raym. Beele, die na eene langdurige ziekte Zondag 11. overleed. Wij verzekeren onzen bedroefden vriend onzer oprechtste deelneming in zijn droevig verlies. Ongelukken Een ongeluk, dat had kunnen erge gevolgen hebben, trof Zondag laatstle den onzen vriend den heer K. Houte- kiet, beenhouwer in stad, in den per soon van zijn zesjarig zoontje. De heer Houtekiet was naar zijn vaders, die te Zonnebeke woont, met zijn geheele huisgezin gaan nieuwja- ren. Bij het naar huis komen viel het zoontje uit den trein. Het stond bij de deur naar buiten te zien, eensklaps ging deze open en het kind viel uit den wagen. De angst der ouders was over groot en toen de trein aan den Fre- zenberg stil stond, keerden zij, zoe kend naar hun kind, te voet langs den ijzerenweg naar Zonnebeke terug. Zij vonden het, en bestatigden met geluk dat het maar eene kleine wond aan de kin had. Wij hopen dat het heden reeds genezen is. Dinsdag morgen, om 11 ure, waren de werklieden der stad bezig aan het afbreken van het oud waterkasteel, aan de Tempelpoort gelegen. Een- klaps, toen een dier werklieden, Isi- door Verslype, zijn alaam oprapen ging, stortte een muur in en eene groote bres viel op den ongelukkige. Hij is erg aan de beenen gekwetst en klaagde aan inwendige kneuzingen. Naar het schijnt is er hem niets ge broken en zal hij, binnen korten tijd, weer op voet zijn. Denzelfden dag, bijna om hetzelfde uur, is er nog een ander ongeluk voor gevallen, en dit aan eenen werkman der gazfabriek van M. Valcke, den genaamde Jules Terriere. Daar hij met het onderhouden der lantaarnen gelast is, was hij op zijne ladder geklommen welke hij tegen een houten lantaren, recht over de linnen- fabriek des heeren Seys, geplaatst had. Plotseling brak de lantaren, rukte de ladder mede en de ongelukkige viel op de leuning welke de stadsgrachten op die plaats omringt. Hij heeft groote kneuzingen ontvan gen en men werd verplicht hem naar huis te voeren. Door toelating van het Gemeente bestuur is de tombola uitgesteld tot 29" Maart 1898. Prijs per nummer 20 centiemen. De voorwerpen zijn tentoongesteld in de herberg De Maan Groote Markt, waar er biljetten verkrijgbaar zijn. Vlaamsche Ster. Onze wakkere Sterremannen geven Zondag aanstaande hunne derde ver tooning bestaande uit een drama De twee Broeders en een blijspel Mar line. Fratcrnclle, Onvcrmoeibareii, Rapid-Club, Maandag avond, in het lokaal der Onvermoeibaren groot verbroederings feest, opgeluisterd door zangers en muziekanten der drie maatschappijen. Zondag, 26" December, en Nieuw jaaravond hebben de Oud-Pompiers ons twee luisterrijke concerten gege ven bestaande uitsluitelijk uit stukken gecomponeerd door hunnen talentvol- ien bestuurder, de heer Moerman. Het eerste was gegeven ten voordeele van de tombola van het College Mo derne het tweede was het jaarlijks nieuwjaaravond concert. Beide feesten genoten een grooten bijval en talrijke muziekliefhebbers waren er aanwezig om die puike uit voeringen te hooren. Eens te meer heeft M. Moerman ons het bewijs ge geven van zijne wonderlijke hoedanig heden als muziekmeester. Zijne Marche héroïque heeft het meest indruk gemaakt op de aanhoor ders. Voor wie stukken gehoord heeft van Wagner, is het eene ware voldoe ning te hooren dat hij tot zelf in Iepe ren bekwame volgelingen heeft. Men vergete niet dat de muzikale waarde er van erkend werd in eenen wedstrijd te Brussel waar de heer Moerman er voor de eerste prijs behaalde. Andere stukken, zooals 4 Valse amoureuse,Pierrot au bal, Le soir a Ostende, die wij reeds meer dan eens de gelegenheid hadden te hooren, maakten op ons den immer zelfden aangenamen indruk. Ook de muzikanten verdienen lof O *'-t»WCKy»Knl.

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3