Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Klerikale onbeschaamdheid. Twee maten en twee gewichten. De Rijschool. Goed gevonden. Groot nieuws. Vlaamsche Ster. BU de Onvermoeibaren. 5 centiemen. Vierde jaar. N' 10. Fatienlie, Ieperlingen, 't betert. Vlijende onderscheiding. I 'erschijnende des r£, uier dags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarS3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wij lezen in het Laatste Nieuws Tijdens den laatsten kiesstrijd in het ar rondissement Dendermonde, heeft de geeste lijkheid dag en nacht op de bres gestaan om vooral haren kristelijken broeder, M. Du Catillon, te bevechten. Te Zele had pastoor Haems zelfs een strooibriefje laten drukken luidende als volgt Kiezers van Zele, Weest op uwe hoede Laat u niet bedrie gen door valschen schijn Stemt allen gelijk eenen man voor Mijnheer E. TIBBAUT dien gij reeds voor uwen vertegenwoordi ger hebt aangewezen. Toont dat nooit Socialisten, noch Scheur makers, te Zele, iets zullen vermogen. Luistert naar uwen Pastoor die niets an ders dan uw welzijn betracht, en die de DAENSPARTIJ lang genoeg van bij ge kend heeft, om ze volgens weerde te kun nen oordeelen. Uw pastoor, J.-E. Haems. Zele, den i" Januari '1808 We kunnen begrijpen dat zekere hemel- dragonders in de stembus hunne kiesrechten uitoefenen, alhoewel ze geene burgerplich ten te vervullen hebben. Maar dat gekruinden des Heeren, betaald door het gouvernement, met onze centen, zulke strooibriefjes doen uitdeeien gaat alle gedacht te boven. Die roomsche kiesagenten bevredigen zich niet meer met preek- en biechtstoel, ze drijven de onbeschaamdheid zoo ver zich rechtstreeks bij middel van strooischriften, tot de kiezers te wennen. Zij deinzen voor niets meer achteruit alle middelen zijn goed om het waggelende driepootig kraam nog een weinig recht te houden. Wij achten het ons als eene plicht de feiten door het Laatste Nieuws ver haald, kenbaar te maken. Het is niet alleen te Dendermonde, dat de katholieke priesters zich met politiek bemoeien die toestand is te bestatigen het land dóór. Overal waar er gestreden wordt tegen de achteruit- kruipende gedachten, zien wij die ke rels, als ware slaven van Woeste en Ciö, ten strijde optrekken Zij vergenoegen zich niet meer de vrijzinnigen al leen te bevechten zij hebben den oorlog verklaard tegen alle volksge zinde partijen, waaronder ook de kris- tene demokraten. Hunne liefde voor hunnen even naaste en bijzonderlijk voor den kleine gaat niet verder dan hun eigen belang. Schoone woorden weten zij te gebrui ken om het volk te vleien en te ver blinden, maar hunne daden dienen slechts om het volk te verpletteren. Politiek maken zij in hunne preek stoelen, politiek in hunne biechtstoe len, politiek in de scholen, politiek al waar er geene politiek zou moeten gedaan worden. En welke politiek Voor hen zijn alle middelen goed. De jesuieten zijn hunne meesters en zij nemen hunne lessen te baat. Laster, leugens, persoonen aanvallen, dat zijn hunne wapens. Rechtvaardige en ge redeneerde politiek durven zij niet aangaan ze weten genoeg dat zij on der dat opzicht de nederlaag zouden moeten onderstaan. Wie speelde er de voornaamste rol in onze laatste gemeentekiezingen Priesters. Wie bevocht er Boer Lefever, de kandidaat der katholieke buitenlieden? Priesters. Wie vervolgt er de kristene demo kraten yau Poperinghe Priesters. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rectilerlijke aankondigingen voorganscti België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Wie lastert Paster Daens en zijne bloedverwanten Nog priesters. En dat zijn de gasten die wij met onze centen betalen Dat zijn de kluchtspelers, die zich aangeven als de opvolgers van Christus, die op de aar de kwam om de vrede tusschen de menschen te preken. Wanneer zal het volk eindelijk de oogen openen en die kerels op hunne plaats stellen Het gevaar is drin gend Het is meer dan tijd dat alle goede burgers zich de hand geven, om onze oude leus te doen zegepralen de paster in de kerk, de burgmeester op het stadhuis. Alleen diegene hebben iets te zeggen, in de regeering van het land, die hunne plichten weten te ver vullen. De priesters ontsnappen aan alles en ze willen alles te zeggen heb ben. jjHunne belangen zijn te Rome, van het vaderland kennen zij alleen lijk de Staatskas, die hun den mond open houdt Daarom herhalen wij het is tijd dat het volk verlost zij van die vreemde slavernij Reusje. Waar de bekrompenheid onzer stad huisbazen ons leidt, hebben wij deze week eens te meer de gelegenheid ge had te zien. Zondag gaf de Ylaamsche Ster hare derde vertooning. Er was veel volk, te veel zelf voor eene zaal zooals die van onzen schouwburg. De stadsbe stuurders zouden van hetzelfde gedacht zijn,indien zij er gingen.Maar Surmont en C'e gaan naar de vertooningen der Vlaamsche Ster met. Wat meer is, zij zijn onze tooneelmaatschappij vij andig. En nochtans, welk verschil tus schen de vertooningen der Sterrelm- gen en die van het Volkshuis Vijandig zijn zij aan de Vlaamsche Ster n omdat zij uit liberalen bestaat. Het zedelijk doel der maatschappij bekommert hen niet. Van zoodra men tot hunnen boel met behoort, deugd niets van hetgeen men doet en wordt men alle steun ontnomen. Ten tijde van het liberaal bestuur ontvingen de Sterrelingen eene toelage voor ieder vertooning. Daarmede wa ren zij in staat vreemde tooneelspeel- sters, en zelfs van de beste, te doen ko men. Op die wijze wonnen de vertoo ningen aan aantrekkelijkheid, men kon moeilijker stukken, met meer rol len, opvoeren. Toen de klerikalen aan het bewind kwamen werd de Vlaamsche Ster door hunne vernielingswoede ook niet gespaard. Het nieuwe stadsbestuur schafte eenvoudig de toelagen af met het inzicht die bloeiende maatschappij te dooden zonder toelagen, zoo dach ten zij, kon de Vlaamsche Ster n geene vreemde tooneelspeelsters doen komen en zonder hen moesten de Ster- relingen hunne vertooningen opschor- sen. Maar zij hadden zonder de zelf opoffering der Ieperlingen gerekend, wantin Juffer Devers heeft onze too neelmaatschappij eene zeer bekwame medehulp gevonden. De vertooningen wordenvoort gegeven en iedereen weet met hoeveel bijval. Ook de vreemde troepen die kwamen spelen, kregen van het liberaal stads bestuur toelagen deze bedroegen ge woonlijk 75 franken. Dit is door de klerikalen behouden geworden om wel te kunnen bewijzen dat zij het op de Vlaamsche Ster gemunt hadden. Zoo komt het dat er deze week eene troep uit Armentiers eene vertooning kwam geven. Veel volk ging er naar toe. Maar welke teleurstelling wachte hen daar er was geen enkele acteur die zijne rol goed speelde, de kleede ren waren oud en vuil en de stukken werden op een ongelooflijk slechte wijze gespeeld. Het zij dan niet te verwonderen dat de vertooning meer malen onderbroken werd door gefluit en geroep van ahoe. Vol verontwaar diging heeft het publiek de zaal ver laten. De troep is al lachende, met een rij tuig, naar Armentiers teruggekeerd, eene ontvangst van rond de drie hon derd en de 75 franken van het stadsbe stuur meênemende. Alwie de twee vertooningen bijge woond heeft was verontwaardigd over de handelwijze van het stadsbestuur, dat het geld dat de Sterrelingen zou toelaten prachtige vertooningen te ge ven zoo eenvoudig weggeworpen wordt aan troepen die met ons den spot komen drijven. S' Maerten. Er is opnieuw spraak in de Brussel- sche bladen van het verplaatsen der Rijschool naar Tervueren. Is dit nieuws waar, dan zal het eene ruïne zijn voor veel Ieperlingen. Wat verschil met den tijd dat de li beralen meester waren toen hadden wij twee regimenten, en nu zuilen wij ons wellicht moeten tevreden stellen met twee nieuwezothuizen. ^Bij de kiezing van Dendermonde plakten de Ghnsten Demokraten eene affiche aan Avaarin zijwat de regeering voor de boeren al gedaan heeft, in de volgende woorden samenvatten Om den landbouw te redden, heeft de regeering nog niets anders gedaan dan een medaillie aan de honden,eenen ring aan de koeien en een ransel aan den boerenjongen gegeven. Wij voegen er bij «en muilbanden aan de rupsen Moeder Surmong laat deze week d'Ieperlingen al een uurtje meer van den bieberong proefen. 't Betert Het is een algemeen bekend feit, dat M. Surmont aanhanger van grootsche werken is. De nieuwe brug die men over Brussel wilt maken vindt ook in hem eenen vurigen bewonderaar. In al zijne grootsche plannen, ver geet hij zijn leperen niet. Zoo komt het dat wij ook weldra onze groote brug zullen bezitten hetgeen voor onze stad eene nieuwe aantrekkelijkheid zal zijn. Wij vernemen uit goede bron dat Maandag een geheele trein ingenieurs van Brussel komt om het plan van eene brug tusschen de statie en de Vleeschhouwerstraat te bestudeeren. Op die wijze zal de kwestie van den statiepoel gemakkelijk opgelost zijn. Groote mannen, groote gedachten... Met veel genoegen hebben wij ver nomen dat wegens zijne wetenschap pelijke werken, de heer Valere Bou- ckenooghe gedecoreerd is geworden met het nieuw orde der kroon inge richt door onzen koning voor degenen die zich doen uitschijnen door belang rijke werken over het Kongoland. Wij bieden onzen vriend onze innig ste gelukwenschen aan. Verleden Zondag, voor de derde maal van het wintergetij, gaven onze moedige Sterrelingen eene puike ver tooning die voorzeker hare voorgang sters waard was. Het programma be stond uit een drama a De twee broe dersdoor Ad. Ghineau en een blijspel met zang Karline dcor H. Van Peene. Alhoewel het bureel zich maar eene halve uur later opende, wachtten reeds, om 4 1/2 ure, een honderdtal menschen aan de deuren van onzen schouwburg. Ook, in een oogenblik werden al de plaatsen bezet en vooral eer de vertooning begon was de zaal proppens vol. Zooals naar gewoonte is de vertoo ning zeer goed afgeloopen, iedereen wedijverde in vlijt tot het lukken van het programma. De rollen konden niet beter verdeeld worden, allen hebben ze op eene prachtige wijze vervuld wij bemerkten vooral Mejufier Zulma Devers en de heeren Delmotte, Neve- jans en Deweerdt. Wat de anderen be treft, zoowel de tooneelspelers als de figuranten, allen hebben zich zeer wel van hunne taak gekweten. Door het uitvoeren van geestige tus- schenstukjes hebben M.Tasseel en zijn orkest ons telkens eenige aangename oogenblikken doen slijten na de aan doenlijke bedrijven van het zoo ont roerend drama. Wij nemen deze gelegenheid te baat om den waarden Voorzitter der Maat schappij, den heer J. Ducorney, dui zend maal te bedanken voor deze schoone vertooning. Sl Maerten. Dank aan de welwillendheid der be sturen der drie maatschappijen, de Onvermoeibaren de Rapid-Club» en a la Fraternelle hebben de tal rijke leden dier genootschappen, Maan dag laatstleden, eenen aangenainen avond in de zaal der Beurs doorge bracht. Eens te meer hebben wij de gele genheid gehad den immer toenemende vooruitgang onzer dappere turners te bestatigen al hunne oefeningen hunne gezamentlijke bewegingen zoo wel als hunne plastische houdingen, hun werk op de barres parallèles n zoo wel als dat op de barres fixeshebben zij op eene onberispelijke wijze uitge voerd. Laat ons nogmaal, ter deze ge legenheid, denij vengen onder-bestuur der, V. Moreau, gelukwenschen, hij, die geen moeite spaart om zijne leer lingen altoos te doen vorderen. De schermpartij tusschen de heeren Criem en Laheyne en vooral die tus schen de meesters Marx en Ketels wa ren zeer aantrekkelijk iedereen be merkte de lichtheid en de zwierigheid met dewelke zij te werk gingen. Het gevecht met den stok tusschen de ge broeders Rosseel, alhoewel wat wild, heeft ons toegelaten hunne gezwind heid en hunne spierkracht te bewon deren. Het zang- en muziekaal gedeelte is insgelijks luisterrijk geweest. De heer Si mar speelde ons eenige mooie piano stukken met zeer veel handigheid en aandoenlijkheid. De heeren Brunfaut, Bagein, Baeyens en De Coene blaasden met veel juistheid en overeenstem ming eenige moeilijke aria's op hunne jachthoornen. De heeren Maes, Bartier, «8*2 53ie»=~X= 0

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3