Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement bankroet der belovers Het vertrek onzer Rijschool. Vragen. Burgerwacht. De Kamers. Brand. Zaterdag, 29" Januari 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. iV 12. Verschijnende des Zaterdags. 1891-1898 Aan onze Volksvertegenwoordigers Aan de vrijzinnige. Feestenvergaderingen enz... EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad. Een jaar si franks, v' de provincie, Een jaar fr. 2-50. Maandag aanstaande is het zeven ja ren geleden dat Surmont en Cie, na de kiezing van October verbroken te heb ben, door beloften en bedrog in de kiezing de overhand bekwamen. Zij hadden alles weten te beknibbe len, niets van hetgeen de liberalen de den was goed het stadsbestuur be stond uit een hoop onbekwamen en geldverkwisters. Grieven, dat hadden zij bij den hoop of ten minste dachten er te hebben. Het stadsbestuur was dit, het was dat, het was te lui, het kwam niet dik wijls genoeg bijeen. Er heerschte eenen onuitstaanbaren dwangnie mand mocht ooit zijn gedacht zeggen. De waterkwestie moest eene oplossing hebben: het water was schriklijk slecht en in geene genoegende hoeveel heid. Men had er reeds te veel geld aan verkwist.... De klerikalen waren overal buitengesloten, alle postjes wa ren alleenlijk aan vrienden gegeven, enz., enz.... Het Journal d' Ypres ging zelf zoover dat het beweerde dat het liberalisme de schuld nas van den ellendigen toestand der nijverheid. Na vijftig jaren, binst dewelke al de steden rondom ons zich op wonder bare wijze ontwikkelden, hunne han del en nijverheid bloeiden, hunne be volking verdubbelde, is Ieperen het aangenaam stadje van eertijds niet meer. Hare bevolking is gelijk geble ven, zelf verminderd. Hoevele families hebben ons niet verlaten? Onze nijver heidswerklieden moeten naar den vreemde naar werk gaan zoeken. Onze nijverheid is bijna nul, onzen handel sterft uit. Daar is de uitslag van vijftig jaren liberaal bestuur. Zoo sprak Surmont, de verlosser, de redder. Zou hij nu nog durven zóó spreken Ik geloof het niet. Messias Surmont, die alles ging verbeteren is een slechte propheet geweest, eenen nog slechteren bestuur der. Het liberaal bestuur kwam te weinig bijeen. En hij vergaderd de katholieke gemeenteraad niet meer dan eens te maand Het liberaal bestuur was lui. En M. Surmont roept de gemeenteraad twee dagen voor Nieuwjaar bijeen om de begrooting van het nieuwe jaar te bespreken Er bestond dwang in de gemeente raad. En in de katholieke gemeente raad is er schier nooit een die zijn mond durft openen. In zijne eigene partij ligt Mijnheer Surmont gedurig overhoop met de heeren Merghelynck, Beheyt, Bruneel, Lefever, (en nog an deren) omdat zij onder zijnen dwang niet buigen willen. Het water was slecht en in geene ge noegzame hoeveelheid, men had daar aan veel geld verkwist. Maar is het nu goed, zou M. Surmont de analysis van 1897 durven bekend maken Is er nu water genoeg, nochtans, hoeveel hon derd duizende franken heeft hij daar aan niet weêr verteerd Alle postjes waren voor de vrienden. Maar is er al één liberaal door het te genwoordig bestuur, tot hetzij welk ambt ook, benoemd geworden En heeft Mijnheer Surmont de onrecht vaardige wegzending van Grvffon en anderen op het geweten niet En nu komen wij tot den handel en de nijverheid. Van de fabrieken die de Men schrijft in bij den Uitgever Oixmudestraat, nr 51, te leperen. Ue aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden tea bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence flavas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. klerikalen beloofden, is er geene enkele ontstaan. Liever gingen ze naar Waes- ten eene suikerfabriek stichten, dan iets voor onze stad te doen. Beter nog in de zitting van Januari 1898 bekent Surmont dat er hier geene fabrieken kunnen ontstaan, dat al de Ieperiingen renteniers zijn Hij zou, nochtans, niet meer spreken van ren teniers, moest hij eens van nabij gezien hebben hoe het grootste gedeelte der Ieperiingen slaven moeten om hun brood te verdienen en hoe zij ellendi ger leven dan in steden zooals Halewijn en Roubaix. Heerscht er nu meer welstand dan over zeven jaren, integendeel Steeds meer en meer werklieden moeten de stad verlaten. De ellende vermeerderd. In de vier eerste j aren van het katholiek bestuur is het getal der ondersteunden vaii het Weldadigheidsbureel en deGodshuizen met TOO vermeerderd, terwijl de bevolking maar met 580aangroeide. En dit bewijst meer dan al de schoo- ne redevoeringen van de heeren Sur mont en Colaert in het Volkshuis. M. Surmont en Cie, gij hadt het schoon in 1890 de liberalen te beknib belen, maar de zeven jaren dat gij ons bestuurt hebben bewezen dat gij onbe kwaam zijt uwe beloften ten uitvoer te brengen. Wij worden niet beter bestuurd, het water is niet beter, de fabrieken zijn niet ontstaan.... en het volk is veel el lendiger. Gij hebt dus bankroet gemaakt aan uwe beloften. Dat zullen de kiezers zich bij de naaste kiezing herinneren en u buiten kegelen onder het geroep van De deur uit De deur uit D'Ieperlingen hebben geen geld meer De deur uit De deur uit Beloften passen ons niet. Jan. »- De Kamers zullen binnen kort over gaan tot de bespreking der budgetten. Wij roepen de aandacht onzer Volks vertegenwoordigers op de volgende punten 1° Het voleindigen van den vaart van Ieperen naar Komen. 2° Het leggen van eenen ijzerenweg van Ieperen naar Diksmuide. In geval dat dit werk dit jaar niet zou kunnen aangenomen worden, zou de minister van spoorwegen ons, in den zomer ten minste, geene betere correspondentien kunnen verschaffen naar Oostende en naar Brussel Voor hetgeen Brussel betreft, er ioopen in den zomer snel treinen van Brussel naar Nieuwpoort, die langs Cortemarck rijden. Met ons eenen direkt te geven van Ieperen naar Cortemarck, zouden wij op die wijze met goede correspondentien met Brussel verbonden zijn. Voor hetgeen Oostende aangaat, ware het te veel van ons per dag één sneltrein te geven, die ons in een uur daarheen zou voeren. Nu gebruikt men van twee tot twee uren en half om een veertigtal kilome ters te beloopen. Is het geene schande Reusje. Sedert eene week, ontvangen de Ie periingen het bezoek van leerlingen van het geestelijk Kollegie, die van 0 Wij bezitten de getallen niet dezer drie laatste jaren. huis tot huis loopen om te bedelen. We Wisten reeds, dat de leerlingen in de klerikale kollegiën veel tijd overkwa men, maar nu weten wij eens te meer dat men ze van in hun jeugd af in den politieken strijd werpt. Ditzij gezegd, voor onze vrijzinnige ouders die hunne kinders naar dergelijke gestichten zen den. Eigenaars hangt uwe huizen te hu ren. Winkeliers en neringdoeners! maakt uwe pakken. Herbergiers en brouwers sluit uwe herbergen. De Rijschool vertrekt naar Tervue- ren. De zaak is besloten, de gebouwen zijn gereed, alleen moeten de manéges nog gemaakt worden, hetgeen binnen kort zal geschieden. Alhoewel het vertrek onzer Rij school ten hoogste de belangen onzer mede burgers betreft en aan onze stad het grootste verlies zal doen onderstaan, bestatigen wij dat onze drie volksver tegenwoordigers en twee senatoren er zich niet ten minste mede bekomme ren. In plaats van onzen minister van oorlog daarover te ondervragen, zwij gen ze dat ze zweten. Men zou waarlijk denken dat dit plan gansch in hunnen wensch valt en dat zij den dood van leperen wenschen. Ze zwijgen,zeggen ze,omdat... zwij gen onverbeterlijk is. Het is ten mia- sten het Journal dlYpres, hun orgaan, dat zoo spreekt. Zwijgen kan soms goed zijn, vooral wanneer men niet anders dan beestig heden te vertellen heeft. Maar zwijgen, wanneer de welstand van zooveel menschen er van afhangt, dan is het eene misgreep, eene erge mis greep, en vooral wanneer men 4000 franken 's jaars krijgt om te spreken. Wij zullen onze volksvertegenwoor digers niet te lastig vallen. Zij moeten tot den minister maar de volgende vraag stellen Is het maar, ja of neendat er spraak is van onze Rijschool naar Tervueren te zenden Dat maakt te samen zeventien woor den en ze zijn met drie in de Kamers om zich dien last te verdeelen. We vallen hun dus niet te lastig. Indien er geen kwestie is van onze Rijschool weg te trekken zal minister Vandenpeereboom hun neen antwoor den. De Ieperiingen zullen tevreden zijn en hen daarvoor dank weten. Indien zij integendeel in hun stil zwijgen volharden, zullen wij daaraan zien dat zij het antwoord van den mi nister vreezen en dat het gerucht ge grond isI is te zeggen dat onze Rijschool vertrekt. Volksvertegenwoordigers van Iepe ren, het woord is aan u. Reusje. Zou het Journal d'Ypres of het Nieitwsblad ons niet kunnen berichten wanneer men beginnen zal 1°) aan de werken van de nieuwe richting der Janseniusstraat (afbreken van een ouden, vuilen muur en bou wen van eenen nieuwen, meer in over eenstemming met de prachtige gebou wen die hem omringen). 2°) aan de herstelling van het Moor telkot Dekredieten daarvoor zijn sedert zes maanden en een jaar gestemd gewor den Bovengemelde bladen zouden ons insgelijks veel genoegen verschaffen indien zij ons wilden inlichten over de zaak der verplaatsing van het kerkhof, of is deze zaak misschien reeds begra ven S' Maerten. Een onzer lezers heeft ons gevraagd water gewordenzal van deofficieren der burgerwacht die niet meer hernoemd zullen zijn. Welnu, M. Schollaert, minister van binnenlandsche zaken en openbaar on derwijs, heeft besloten dat" de officier, thans in dienst zijnde en die den ouder dom van 55 jaren bereikt heeft, op zijne vraag van allen dienst ontslagen worden kan indien hij niet meer her noemd of herkozen is. Hij zal alsdan zijD eeregraad bekomen indien hij de voorwaarden vervult door de wet ver- eischt tot het verkrijgen dezer gunst. FRATERNELLE. Maandag, 31e Januari, om 8 1/2 ure, puik muziekaal avondfeest opgeluisterd door de me dewerking van verscheidene leden der maatschappij VLAAMSCHE STER. Vierde en laatste vertooning op 13e Februari be staande nogmaals uit een drama De Dochter van den Muziekant en een blij spel. WILLEMS-FONDS. De biblio theek is open voor het publiek 's Zon dags van 11 tot, 12 uur. Het heeft er gestoven. Vrijdag 11., binst de redevoering van den heer An- seele, onderbraken de katholieken ge durig. De heer Demblon daardoor geergerd protesteerde. De voorzitter riep hem tot de orde en zegde dat hij zich niet gaarne met een Demblon bemoeide. Dit trok had voor gevolg eenen hevigen uitval van Demblon, die den voorzitter op prachtige wijze bewees dat hij zoo eerlijk was als hij en ten minste nooit in geene Pourbaixzaak had gemengeld geweest. Op voorstel van den voorzit ter werd hij daarvoor, voor acht dagen, buiten de Kamer gesloten. Dinsdag werd de ingang der socia listische Kamerleden in de Kamer door soldaten belet. Zij moesten zich met geweld eenen weg banen. Of die zaak ophef maakt in het land, valt met te betwijfelen en of de kleri kalen door hun schandelijk gedrag overal afkeer verwekken, is ook zeker. De bespreking van de wet op de volksapotheken gaat voort. Jan. Woensdagavond, rond 8 1/2 ure, is er een brand ontslaan op het eerste verdiep van een der magazijnen gele gen achter het woonhuis van M. Poot- Casier, kruidenier, in de Boomgaard straat. Daar dit ongeluk voorgevallen is juist op hef oogenblik dat iedereen van het werk teruggekomen was, wa ren de pompiers nog al ras op de plaats der ramp. Maar ongelukkiglijk, door het mooi, nieuw waterstelsel waarmede Burgemeester Surmont de stad begiftigd heeft, hebben de pom- OF DE BauaaBBasa^sams&BÈmaBatBsas -=o-oCSs^O«5-o—

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3