Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De suiker. De Kartel. De dood van den H. Rofïiaen. Zaterdag, 5" Februari 1898 5 centiemen. V ierde jaar. N1' 15 De nieuwe wet op de Volksapotheken. Nog het kiesstelsel voor den Provincieraad. De nieuwe provinciale kieswet. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaarfr. 2-50. Om aan de maatschappijen van on derlingen bijstand te beletten nog aan- deelen te hebben in Volksapotheken, is er in de Kamers eene wet gestemd geworden dat aile toelagen ontzegd aan de maatschappijen die in dit geval verkeeren. En wat nog erger is zij verbiedt aan de provincie- en stads besturen toelagen te verleenen. Zooals iedereen genoeg weet zijn in de laatste jaren, het land dóór, veele maatschappijen van onderlingen bij stand ontstaan. Het grootste getal her van hebben voor doel hunne leden in geval van ziekte te ondersteunen. Zij betalen hen een zeker loon, doen hen kosteloos bezorgen door eenen genees heer en leveren hen daarbijook koste loos, de medecijnen. En, zooals het gewoonlijk gaat in maatschappijen van arme lieden, de bijdragen der leden zijn zeer gering en het in stand houden der maatschappij zou moeilijk gaan ware het niet van de toelagen door Staat, Provincie en stad geschonken. Om denzelfden reden, hebben de maatschappijen van onder lingen bijstand,overwegende de groote sommen jaarlijks verteerd aan mede cijnen, zich bij de opkomende volks apotheken aangesloten die hen de medecijnen veel beter koop leveren. Op deze wijze gesteund, zijn de volksapotheken in korten tijd talrijk en machtig geworden en hebben zich, buiten den verkoop aan de maatschap pijen van onderlingen bijstand, talrij ke klanten onder de burgers aange worven, ten nadeele der andere apo thekers. Het is dezen toestand, dat de wet wilt te gemoet gaan. De apothekers natuurlijk laten groote klachten hoo- ren maar zij vergeten dat de grootste reden hunner toestand te vinden is in het overgroot vermeerderen van hun getal. 1882 1896 Er waren te Brussel 196 313 n Gent 44 91 Luik 47 114 Antwerpen 57 112 en dat, wat zij onderstaan ook in an dere vakken gebeurd. Eene wet op den onderlingen bijstand kan daaraan dus niets veranderen. De wet is door de katholieke meer derheid gestemd geworden. Dat ver wonderd ons in het geheel nietzij is gericht tegen den armen. En wij zijn zelfzeker, moesten deVolksapotheken in handen geweest zijn van rijken de wet nooit gestemd werd. Is er een stiel die niet zijne slechte zijde heeft En wat zouden de kamer leden antwoorden indien de schoen makers, bij voorbeeld, het stemmen vroegen van eene wet tegen de schoen fabrieken Zij zouden er natuurlijk mede spotten de bazen der schoenfa brieken zijn immers allen rijke en machtige heeren. Maar tegen de armen is, volgens onze kristelijke meesters, alles toegelaten. Wat kan het hen bekommeren dat de werklieden troost zoeken door zich te vereenigen. Hoe dommer en hoe ellendiger, zegt de pastoor, hoe beter voor onzen boel. Eenige cijfers van belang In Engeland begunstigd de wet in zoo verre de mutualiteit, dat er, in 1895, 15,000 maatschappijen van onderlingen bijstand waren, met 5 millioen leden en 600 millioen in kas Op hetzelfde tijdstip telde België 752 maatschappijen, met 97,000 leden en 3,700,000 frank in kas. Dus in de verhouding in Engeland 1 mu- tualist op 5 inwoners en 120 fr. reserve per Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotanale en Rechterlijke aankondigingen voorgansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Üe andere aankondigingen voor België en het'buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. lid, en voor België, 1 inutualist op 65 in woners en 30 fr. reserve. Er zijn in België 100,000 personen in ziekenbonden vereenigd en die trekken al te zamen van onze regeering.35,000 frank 's jaars. Dit is vooral schandelijk als wij zien dat dit zelfde gouvernement jaarlijks 4,420,000 fr. uitbetaalt voor vergoeding voor ziek geslacht vee In Brussel zijn er maar 9 volksapotheken voor 50,000 leden van coöperatieven, zon der de andere klanten te rekenen, dus 1 apotheker voor 5,500 personen. De 300 andere apotheken bedienen 450,000 perso nen, 't zij dus 1 apotheek voor 1,500 per sonen. Jan. Op 15® Februari, zal er te Brussel een Congres bijeen komen, waarop alle regeeringen uitgenoodigd werden, om de rechten die op de suiker be staan, te veranderen. Thans, door de rechten en vooral de uitvoerpremies die hier, in Belgie, en in verscheidene andere landen bestaan, is de suiker zeer goedkoop in Enge land en kost er maar, om zoo te zeg gen, het derde van hier. Sedert lange jaren was die bijeen komst door verscheidene leden der linkerzijde gevraagd geworden. Minis ter Desmet-Denaeyer heeft eindelijk gehoor geleend en verdient daarvoor alle hulde. Jan. —-.««MBeeneBee»-™- Wij hebben reeds ons gedacht gege ven over het voorstel door de regeering nedergelegd. Wij hebben gezegd dat dit voorstel onrechtvaardig was, dat het voor eenig doel had de stem vau het volk te verdooven. En inderdaad het sluit uit het kiezerskorps, al diegene, die den ouderdom van dertig jaren niet bereikt hebben, 't is te zeggen het jonge element, dat de zaken aan schouwt met nieuwe gevoelens, dat het algemeen welzijn in acht neemt, en zich niet alleenlijk door eigenbaat- zuchtige middelen laat bewegen. Het voorstel behoudt het meervoudig stelsel, dat drie stemmen geeft aan den rijke die aan zijne vaderlandsche plichten voor ééne som geld ontsnapt en maar eene stem aan den werkman die zijn huisgezin moet verlaten om de kazernen binnen te treden. Het is dus hetzelfde kiesstelsel als voor den Senaat,dat voor onze provin cieraden zal ingevoerd worden. En weet ge waarom De reden is belache lijk. Ómdat men 30 jaren oud moet zijn om kiezer te zijn voor den Senaat en dat onze provincieraden provinciale senatoren kiezen. Minister Schollaert die dat uitgevonden heeft, heeft zeker vergeten dat men op 25 jaren kiesbaar is voor den provincieraad. Zoodat men op 25jarigen ouderdom bekwaam is in den provincieraad senatoren te kiezen En wat nog schooner is op 25jari- gen ouderdom is men kiesbaar, maar nog geen kiezer Het voorstel neemt het rechterlijk kanton als kiesomschrijving, bewee- rende dat het bestuurlijk kanton te veel inwoners bevat. Die reden is nog eens te dwaas. Er bestaan rechterlijke kantons die van 80 duizend tot hon derd duizend inwoners begrijpen. De bezwaren die opwegen tegen het bestuurlijk kanton, vinden wij dus ook bij het rechterlijk kanton. Was het dan de moeite waard die verandering in de wet te brengen De eenige rechtvaardige oplossing van de kwestie was van de evenredige vertegenwoordiging in de provinciale kieswet in te voeren. Laat ons hopen dat onze Kamers voor één maal klaar zulienzien en op het provinciaal gebied eene hervorming zuilen invoeren, die alle goede burgers met ongeduld ver wachten. Alle gedachten hebben het recht vertegenwoordigd te zijn. In de Kamers zijn er vele leden van dit gedacht. Onze senatoren Surmont en Struye zijn ook voorstaanders van de evenredige vertegenwoordiging. De gelegenheid is schoon we zullen zien ais zij ze het te baat zullen nemen en hun gedacht zullen weten te verwe- zentlijken. Volgens de personen die de kwestie goed bestudeerd hebben, is het provinciaal kiesgebied het beste om de evenredige vertegenwoordiging te beproeven. Reusje. Ziehier, volgens de nieuwe provin ciale kieswet, het getal omschrijvingen van onze provincie en het getal raads- heeren welk ieder dier kantons benoe men zal Ardoye, 2 leden Avelghem, 2 Brugge, le kanton, 5 2e id., 5 3e ld., 2 Dixsmude, 3 Ghistel, 2 Harelbe- ke, 2 Hooglede, 2 leperen, le kan ton, 2 2e kanton, ld.3 Iseghem, 2 Kortrijk 1" kanton, 3 2e kanton, id., 4 Meenen, 2 Meessen, 2 Meuiebe- ke, 2 Moorseele, 2 Moskroen, 3 Nieupoort, 1 Oostende, 3 Oost-Roo- sebeke, 2 Roeselaere, 3 Rousbrug- ghe, 2 Ruisselede, 1 Thieit, 2 Thourout, 4 Veurne, 2 Wervick, 2. In al deze gemeenten zuilen er dus kiezingen geschieden. Daar, zooals de senatoren, de nieuwe provinciale raadsheeren voortaan voor een ter mijn van acht jaren gestemd zuilen worden drukken wij de hoop uit dat men, overal waar het mogelijk is, den strijd zal aangaan, want, indien de katholieken nogmaals de meerderheid behalen, zou ons arm Vlaanderen nog voor lange jaren aan de klerikale dwingelandij en slavernij onderwor pen zijn. Reeds is het hoog tijd om de propaganda aan te vangen 'dat ieder een zich dus van nu af aan het werk zette tot het omwerpen dier hatelijke Bestendige Afgevaardiging die zich zoo beroemd gemaakt heeft door hare schandelijke daden, waaronder, eenige zooals de vermeerdering der lasten en de verbreking onzer kiezing van 1890 bij velen afkeuring verwekten. S' Maerten. Het vormen van een kartel onder al de klerikalen van het arrondissement Gent met, voor platform, het alge meen stemrecht en de evenredige ver tegenwoordiging is opnieuw voorge steld geworden door de liberale veree- nigmg van Demze die, ten dien einde, voor Zondag 13" Februari een arron- dissements Öongres bijeenroept. Mochten die pogingen gelukken Jan. Uit Elsene meldt men ons de dood van den vermaarde kunstschilder Frans-Xaveer Rofïiaen, gestorven in den ouderdom van 78 jaren. Geboren te Ieperen den 9e Augustus 1820, waar hij de leergangen der akademie der schoone kunsten bijwoonde en er een der beste leerlingen was, vestigde hij zich later te Brussel van waar hij ver scheidene reizen, in vreemde streken ondernam. Hij bezocht achtereen volgens Schotland, Zweden, Noorwe gen, Zwitserland, waar hij zijne schoonste tafereelen schilderde. Hij was een landschapschilder van groote bekwaamheid. Meestal bestu deerde hij de Alpenstreken aan dewel ke hij de nauwkeurige handelwijzen zijner school toepaste hij hechte meer belangrijkheid aan de bijzonder heden dan aan de samenhang. Niette genstaande dit was zijne manier van werken zeer loffelijk en deed hem me nige onderscheidingen behalen. De uit- heemsche reizigers waren verbaasd over de getrouwe nauwkeurigheid zijner schilderijen en zelfs de kunste naars deden hulde aan zijn talent al hoewel zij beklaagden dat de ziel van den meester niet genoeg in zijne ver tolkingen scheen, vertolkingen te let terlijk naar hunnen zin. Rofïiaen was ridder van het Leopolds orde. Hij stelde veel belang in het stu- deeren der natuurlijke wetenschappen en nam deel aan het stichten en aan de werken van verscheidene bij zonderlij- ke maatschappijen van België en het buitenland. Hij was een rechtscha pen man, een man met juist oordeel en vaste overtuigingen en die eene lof waardige gedachtenis nalaat bij allen die hem gekend hebben. De dagbladen van de hoofdstad zijn het eens om het talent van Rofïiaen te roemen. Dit is niet zonder reden want verscheidene zijner tafereelen beklee- deu eene schoone plaats in de voor naamste museums van het land en zelfs van den vreemde. Natuurlijk is zijne naam bijna onbekend in onze stad en, alhoewel hij een lepersch kind is, zijn wij overtuigd dat ons museum weinig, om niet te zeggen geen, zijner werken bezit. En zeggen dat Surmont en Cie vóór eenige maanden onze akademie af schaften, die akademie waarover wij ons overal mochten roemen, die akade mie die kunstenaars voortgebracht heeft als Roffiaen, Böhm, Comein, Fiers, Oeriez, Mejuffer Dehem en nog veleanderenwier namen overal gekend zijn. Men zou waarlijk zeggen dat de heerschappen die ons thans besturen voor taak genomen hebben alle geest ontwikkeling uit te dooven en onze eertijds alombekende stad in een onbe kend vergeten dorp te veranderen. Men vergete niet dat het de Heer Co- laert, schepen van onderwijs was die de afschaffing voorstelde. S' Maerten. In den nacht van Zaterdag tot Zon dag is onzen vriend Hippoliet Rabau, na eene langdurige en pijnlijke ziekte, in den bloei van het leven, gestorven. Slechts vijf en twintig jaar bereikt heb bende, had hij reeds de genegenheid en de achting al zijner vrienden en kennissen afgedwongen. In de menig vuldige maatschappijen waarvan hij deel maakte had hij zich immer door eene merkwaardige naarstigheid en verkleefdheid onderscheiden.' Zijne begrafenis greep plaats, Don derdag morgend, onder eenen grooten toeloop van volk. Talrijke leden der Vrije Eoogloogschutters der Onver- moeibaren en der Fraternette had den het ter harte genomen het lijk van hunnen betreurden makker naar zijne laatste woonstede te vergezellen. Ver scheidene kroonen, waaronder wij die van den Rookerskrmg De Fraternel- le n en der Turnersmaatschappij De Onvermoeilaren bemerkten, werden vóór het lijk gedragen, dat door leden der Turnmaatschappij gedragen werd en waarvan het doodlaken door afge vaardigden der bovengemelde maat schappijen gehouden Avas. Meenige tranen werden gestort op het oogenblik der teraadsbestelling en het was niet zonder eene pijnlijke ont roering dat zijne ontelbare vrienden

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3