Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt Herzieningraad der Burgerwacht. Nog altijd over ons Statieplein. Zedelijkheid. Confetti's. Onzen Bieberong. De orgels. Vragen. Oud-Pompiers. Zaterdag, 26n Februari 1898. centiemen. Vierde jaar. Nv 16. Geschiedenis van eene Pomp en van eenen Bur gemeester. St Maertens kerkfabriek. V erschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaarfranks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Hel antwoord van den heer Vanden- peereboom. tijdelijken minister van oorlogaan de ondervraging van den heer lweins, volksvertegen woordiger van leperen. In ons nummer van Zaterdag 19e Februari laatstleden, hebben wij de redevoering medegedeeld, die door Mijnheer lweins in de Kamers uitge sproken werd. Onze lezers weten dat Mijnheer lweins onzen minister van Oorlog ondervraagd heeft aan gaande het gerucht, door de Brussel- sche dagbladen rondgestrooid,dat onze Rijschool zou vertrekken naar Ter- vueren. Het Journal cTYpresen ook het Nieuwsblad vonden het beter van die zaak stil te laten, beweerende dat eene ondervraging in de Kamers meer kwaad dan goed zou bijbrengen. Wij hebben daartegen hevig protest aan- geteekend, zeggende en herhalende in verschillige artikels, dat het noodza kelijk was onze medeburgers over die kwestie in te lichten. Inderdaad, ieder een weet dat de Rijschool veel voor deel aan onze stad verschaft. Winke liers, herbergiers, neringdoeners, eige naars, allen hebben het grootste be lang onze Rijschool in leperen te zien blijven. Het was dus de plicht van onze volksvertegenwoordigers, de nieuwsgierigheid onzer bevolking ge rust te stellen. Daarom konden wij niet genoeg herhalen, dat eene ondervra ging in de Kamers moest plaats grij- pen. Mijnheer lweins heeft zijnen plicht verstaan, waarover wij hem dankbaar zijn. De minister gaf hem geen ant woord en Mijnheer Colaert, in de zit ting van 22e Februari 1898, deed het hem opmerken als volgt De achtbare minister heeft niet geant woord aan den heer lweins, die hem de vraag stelde of er spraak van was de Rij school van Ieperen naar Tervueren over te brengen. Moest hij niet antwoorden, of deed hij het niet np eene voor ons bevredigende wijze, dan verklaar ik de begrooting niet te kunnen stemmen. Rechts 0! o j Ik heb het recht zoo te spreken. Mag ik dan geene begrooting verwerpen, wanneer men er nieuwe kredieten op brengt De Rijschool werd van Brussel naar Ie- -peren overgebracht ten gevolge van verbin tenissen, door laatstgemelde stad genomen. Overigens meen ik te weten, dat de regee ring de jonge lieden wilde verwijderen uit eene stad van uitspanning, opuat ze meer nut zouden trekken uit het onderwijs in eene provinciestad. Thans wil men de lokalen van Tervueren inrichten tot rijschool, wat zeer veel zal kosten. Is men voornemens alles over te brengen naar Tervueren Het gerucht duurt vooit, volgens hetwelk men daar een aantal Staatsinrichtingen wil overbrengen. Ten anderen, 't is niet nadat men aan zienlijke sommen heeft uitgegeven voor de Rijschool van Ieperen, dat het past ze te verplaatsen. Derhalve verwacht ik van den beer mi nister een bevredigend antwoord. "Welnu ziehier, Ieperlingen, het antwoord van minister Vandenpeere- boom De heeren lweins en Colaert vroegen mij of er spraak van was de Rijschool van Iepe ren naar Tervueren over te brengen. Daar enboven vroeg de heer Colaert of men de 2 tot 300,000 frank niet ging uitgeven, die de Kamer stemde tot verbetering van de ge bouwen dier school. Wat het eerste punt betreftis er nog geene beslissing de zaak wordt enkel on derzocht. De stad Ieperen heeft heel zeker veel belang in de qucestieen, in voorkomend gevalzal ik daar rekening mee houden Ik zal al doen wat ik kan om de belangen van 'l leger en tevens die van Ieperen overeen te brengen. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudeslraat, n' 51, te leperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit bladDe andere aankondigingen voor België en hel buitenland, uitsluiteltjk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Voor al wie tussehen de rekeu kan iezeu, is er uit die woorden van den minister geen ander besluitsel te trek ken, dan, dat het voortaan vastgesteld is dat onze Rijschool naar Tervueren zal vertrekken. Nu verstaan wijwaar om Journal d'Ypres en Nieuwsblad het beter vonden van over die zaak niet te spreken. Wij laten aan onze klerikale regeering de gansche verantwoorde lijkheid over van dit besluit. Eens te meer zullen de Ieperlingen beproeven dat leperen van onze klerikale mees ters mets goeds te verwachten heeft. Zij zullen hun integendeel herinneren, dat onzen wel betreurden Alfons Van- denpeereboom, wiens gedachtenis wij met eerbied begroeten, op eene andere wijze de belangen zijner moederstad wistte te verdedigen. Onder zijne re geering bezat leperen twee regimenten en de Rijschool. Van dit alles wat zal er ons van overblijven: kloosters en zothuizenReusje Er was eens eene pomp die sedert aloude jaren op eene plaats van een klem stadje der Vlaanderen stond. Die pomp had in den tijd vele diensten aan de inwoners bewezen en had altoos iedereen in vrede gelaten Op zekeren dag dacht er zekeren burgemeester dier stad dat die pomp verdwijnen moest uit reden dat zij er den vrijen toegang der plaats hinder de. Hij zond dus werklieden om haar om te werpen maar ongelukkiglijk voor hem had hij met op de hardnek kigheid der pomp gerekend. Deze ging zoodra* hare klachten indienen bij zekeren heer der stad, grooten verde diger van al wat het minste kenmerk van oudheid draagt en die reeds meni ge grap aan dien zonderlijken burge meester gespeeld had. Die heer ontving haar op zeer aan gename wijze, aanhoorde hare recht vaardige klachten en beloofde alles te doen wat hem mogelijk was om haar aan de woede van dien onbezonnen woestaard te doen ontsnappen. Hij schreef dus aan den voorzitter vtin zekere maatschappij der hoofdstad die zich gelast met de bewaring en den onderhoud der openbare kunstgebou wen, maatschappij waarvan beiden, burgemeester en hij, lid zijn. Na onderzoek der reclamatie der pomp, gaf die maatschappij aanstonds het bevel aan den vernieler haar in vrede te laten en onzen burgemeester moest, tot zijnen spijt, buigen Welnu, beste lezers, deze geschiede nis is niet, zooals menige andere, in het land der beloften voorgevallen zij is hierin Ieperen gebeurd, in den maand Februari 1898. De pomp staat en zal nog lange jaren op den Kiekenmarkt blijven staan niettegenstaande Baron Surmont (de burgemeester waarvan er in het verhaal spraak is) en dank aan onzen waarden verdediger der schoone kunsten, de heer Arthur Merghelynck. Dit is reeds de tweede maal, in eeni- ge maanden, dat onzen trotschen bur gemeester voor hem heeft moeten bui gen Arme Surmont S4 Maerten. Het Staatsblad van verleden week kondigt de benoemingen af der leden van den Herzieningsraad der Burgerwacht in West-Vlaanderen. Te leperen zijn benoemd Als voorzitter, baron de Negri, rech ter als plaatsvervangende voorzitter, M. Montens, rechter Als leden de heeren Butaye, advo- kaat en Seys, nij veraar Als plaatsvervangende leden, de heeren Courouble,advokaatenMathieu- Ley, lakenhandelaar Als sekretans, M. Werbrouck, wis selaar. In het algemeen hebben de klerika- dus zorg genomen het hooge woord te voeren in den nieuwen Raad die gelijk alle rechterlijke en bestuurlijke instel lingen nogtans boven de politieke bere keningen zou behooren te staan. Een lakenhandelaar bij den herzie ningsraad... dat doet ons nadenken. Alpha. De kerkfabriek van S' Maertens heeft eene aanvraag aan de stad gedaan om het huis, bewoond door den deken, te mogen koopen voor den prijs van 26,000 franken. 26,000 franken voor een gebouw dat ten hoogste 15 a 18,000 franken waard is En dat is die arme kerkfabriek die zich niet schaamt om op alle oogen- blikken toelagen aan ons stadsbestuur te bedelen En zeggen dat er zich in den Ge meenteraad vier bestuurders der Bur gerlijke Godshuizen en twee bestuur ders van het Weldadigheidsbureel bevindenAlpha. In afwachting dat men de modder welke zich voor de statie bevind weg- voere en die plaats in orde zette, bid den wij ons stadsbestuur van er een weinig voor de verlichting te zorgen. 'S avonds maakt het daar helleduis- ter en de reizigers welke zich naar de statie begeven of er van terug komen worden aan allerlei onaangenaamhe den en gevaren blootgesteld de eene bemodderen er al hunne kleederen, de andere moeten opletten om door den tram niet vermorzeld te worden, enz., enz Dit maal zal Gzaar Surmont de ver antwoordelijkheid van dien toestand niet meer op de maatschappij der ijzeren wegen van West-Vlaanderen, ot op de Staat of op het bestuur van Bruggen en Wegen kunnen werpen want hij alleen is hier in zake daar hij het is die, krachtens de wet, gelast is over de openbare veiligheid der inwo ners te zorgen. S' Maerten. Ter gelegenheid der zitting van den militieraad zijn wij geheel deze week getuige van een zeer droevig tooneel. De lotelingen der omliggende dorpen komen in benden naar ons stadhuis om er het onderzoek der geneesheeren te ondergaan. Daarna versieren zij zich met veelkleurige linten aan hunne klakken en kleederen vast te binden, bezoeken talrijke herbergen, loopen al dansend en huilend door de straten der stad en zingen zulke onbetamelij ke, gemeene liederen dat iedereen er zich over schaamt en dat vele ouders niet durven wandelen gaan uit vreeze voor hunne kinderen. Wij roepen de aandacht onzer mees ters op die schandelijke handelswijze der lotelingen en hopen dat burge meester Surmont, overste der politie, de noodige maatregelen nemen zal opdat dusdanige feiten voortaan niet meer zouden voorvallen. S' Maerten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Zaterdag laatstleden, des namid- dag's, heeft burgemeester Surmont, een reglement doen uitklinken en aan plakken aangaande het gebruik van projecteur''spauwpennen, pluimen en mar tinet's op straat en in openbare plaatsen alsook het werpen van confetti's in dezelfde plaatsen en waardoor hij onder ande ren verbied confetti's, serpenlin's of welkdanige- werptuigen binnen de openbare plaatsen te werpen. Ons schijnt dat die politie-maatre- gelen een weinig overdreven zijn en dat men ten minste de herbergiers zou moeten toelaten zelve rechter in die zaken te zijn. Wat nog meer onvergeeflijk is, is dat die maatregelen maar den avond vóór Karnaval aan de inwoners kenbaar gemaakt geweest zijn wanneer reeds al de verkoopers van confetti's, ser pentina enzhunne winkels er van vol hadden. Wij vinden dat burgemeester Sur mont, in plaats van reglementen te maken op de geenerlei kwaad bedrij vende confetti's, veel beter doen zou van maatregelen te nemen jegens de buitenlotelingen die, sedert eenige dagen, huilen en tieren op de straten en openbare plaatsen zooals wij het in voorgaande artikel melden. S' Maerten. Ien gevolge der groote hoeveelheid water die sedert eenige dagen gevallen is, is Moeder Surmont wat milder geworden en heelt hare kinderen een wéinig langer aan den bieberong laten zuigen. S' Maerten. Zooals wij het in ons nummer van Zaterdag laatst voorspeld hadden is het gevolg van het nieuw reglement over de orgels geweest dat men enkel in eenige groote zalen en herbergen gedanst heelt. Het volk, zoowel mas kers als nieuwsgierigen, stroomde er naartoe ten nadeele der kleine herber giers die bijna niets te doen gehad hebben. Deze konden natuurlijk de noodige taks niet betalen om muziek te laten spelen ook hebben zij niet weinig Surmont en Cie vervloekt Later zal deze het misschien maar al te duur beklagen zulke domme en onrechtvaardige reglementen door zij ne knechten te doen stemmen. Alpha. ""■"•woooooeweB. Is het waar dat er zekere klerikale baas onzer stad, niettegenstaande de arbeidswet, een minderjarigen knaap gebruikt om, voor een spotloon, het werk van eenen volkomen arbeider te verrichten Is het waar dat die knaap een arme wees is die door de bestuurders der Burgerlijke Godshuizen bij dien vader lijken baas is gesteld Is het waar dat het weêr zoo slecht gaat bij d'oüw mannetjes Wij hopen dat het Nieuwsblad ons weldra de antwoorden geven zal op de verscheidene vragen welke in onze laatste nummers verschenen zijn. S4 Maerten. Zondag aanstaande, 27" Februari, om 9 ure 's avonds, in de zaal der Zalmopenbaar gemaskerd, gepareerd en verkleed bal. B&£&i£2SB3E3 y-x-MOeOOflOUji..

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3