Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement Onze stadsscholen. Stadsnieuws. 'T is waar. Karnaval. Over de orgels. Zaterdag, 5n Maart 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. V' 1 7. De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Het Concert van Zondag. Het verbond van Deinze. Leve onze Volksvertegen woordigers Leve onze Senatoren Godsdienst en zedeleer. i erschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar £3 franks, v' de provincie, Een jaarfr. 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Dank aan De Strijd, i> die sedert weken eene ondervraging in deKamers vroeg, terwijl het Journal d?Ypres en het Nieuwsblad het beter vonden van te zwijgen, dank ook aan den heer Iweins, die onze zienswijze medege deeld heeft, weet onze Iepersche be volking heden, dat onze Rijschool naar Tervueren zal vertrekken. Daarover kan er geen twijfel meer ontstaan. De zaak is besloten en wel besloten, dit spruit genoegzaam uit het antwoord van den minister van oorlog, in zitting der Kamers, den 22e Februari 11. uit gesproken. Minister Vandenpeereboom heeft wel is waar laten verstaan, dat hij alles zou doen wat hij kon, om de belan gen van 't leger en tevens die van Ieperen overeen te brengen. Dit deun tje is ons bekend ook stellen wij er geen geloof in. Reeds te dikwijls wer den wij door klerikale beloften gefopt. In het publiek wordt er gezegd dat er spraak is van de school te vervangen door een regiment men noemt het derde lanciers, dat te Brugge ligt. Ware dit zoo, nog zou het verlies voor onze stad groot zijn; want een regiment zal nooit zooveel opbrengen als onze Rijschool, die dubbel zooveel officieren en onderofficieren bevat. Laat ons daarbij voegen dat de officieren en onderofficieren, die onze Rijschool bijwonen, allen jongelingen van be- goede familie zijn, die voor het groot ste deel in stad, veel geld laten. Daarenboven, hoe lang zou dit regi ment in Ieperen verblijven Een regi ment wordt gemakkelijk verplaatst, veel gemakkelijker dan eene school. Wij hebben er reeds een voorbeeld van gehad, toen het vierde lanciers in Iepe ren lag. Wij herhalen het, wij stellen geen geloof in dit gerucht, en dit om de goede reden, dat de Bruggelingen hun regiment geen zoo gemakkelijk zullen laten afnemen,en ook omdat de belan gen van Brugge in de Kamers voorge houden worden, door eene afgevaardi ging, die wat meer invloed heelt, dan deze van Ieperen. De Volksvertegen woordigers van Brugge deden Brugge- zeehaven stemmen die van Ieperen zijn tot nu toe nog onbekwaam ge weest, onzen vaart van Comen te doen voleindigen, zij hebben zelfs geenen ijzeren weg van leperen naar Diksmui- de kunnen doen stemmen. Onze gemeenteraad zou in deze om standigheid hare stem moeten laten hooren. Het mag niet gezegd worden dat Ieperen zich, zonder tegenspraak, laat te niet helpen. En doet de gemeenteraad niets, er moet een oproep gedaan worden van al de burgers der stad om, op krachtda dige wijze, aan onze ministers te laten weten dat zij het recht niet hebben met Ieperen den spot te drijven. R. Het is soms goed de daden van die gene die ons besturen te herinneren, en vooral wanneer, zooals nu, de gedach ten van al onze vrienden moeten ge trokken worden op een werk dat voor het Iepersch onderwijs van het grootste belang is. Sedert de katholieken een zoo groote meerderheid in de Kamers bezitten, denken zij zich alles toegelaten. Op de scholen hebben zij het vooral gemunt; geen dag gaat voorbij of men leest in de dagbladen over afgeschafte scholen. In hunne blinde dweepzucht, gaan minister Scholaert en zijne knechten zóó ver dat zij de onderwijzers durven verbieden aan de burgerlijke begra ving hunner leerlingen deel te nemen Nauwelijks waren Surmont en G'e hier aan het bewind of ons beroemd stedelijk college, dat broeinest van zooveel bekwame mannen, dien splin ter in den voet van onzen verkwezelden hoek van Vlaanderen, werd afgeschaft. Betoogingen, roerende redevoeringen, voorstellen van tusschen te komen in de onkosten, niets hielp. Avondscholen en nijverheidsschool werden eenvoudig onnuttig en te kostelijk verklaard en hielden op te bestaan. Geene enkele school ontsnapt aan hunne vernielings woede, eD, lukken zij niet ze af te schaften, dan trachten zij ze op alle manieren te ondermijnen leeraars of onderwijzeressen verlaten de stad en worden met vervangen, bestuurders of bestuursters worden op pensioen ge steld en vervangen door onbekwame personen die alles in wanorde brengen En zóó vindt men scholen waar onder wijzeressen tot aan drie klassen ter zeiver tijd moeten les geven, scholen waar eenen nieuwen bestuurder de leeraars die sedert 35 jaren, en ter voldoening van iedereen, in de hoogste klassen les gaven, verplaatst worden naar de mindere klassen, scholen waar domme almoesemers hunne klas sen veranderen in meetingen tegen de liberalen en socialisten, durven bewe ren dat de aarde rond de zon niet draaitMen rekene daarbij nog den dwang uitgeoeflend op de ouders die hunne kinderen naar de stadsscho len zenden en men zal zien dat de kle- rikalen alle mogelijke middelen in spannen om het onderwijs te vernielen. De wereldlijke schoolpenning, die de arme schoolkinderen ondersteunt, heeft veel door den schooltijd geleden, en vooral sedert men in de stadsscholen, die kosteloos waren, de ouders heeft doen betalen en in de andere het schoolgeld vermeerderd heeft. Om hare onkosten te dekken, richt deze edel moedige maatschappij voor Zondag aanstaande een prachtig concert in. Volgens het programma dat wij ont vingen, zal het allerpuikst zijn. Geen enkele vriend van het onderwijs mag er ontbreken liet moet eene ware betoo ging zijn. Jan. Adam. Ziehier het programma f° Si j'étais Roi, par l'liarmonie des Anciens Pompiers d'Ypres. 2° Air de La reine de Saba, par G. Parmentier. Gounod. 3° Airs valaques, par M. Carlo Guillaume. Fr. Doppler 4° La mélodie de Samson et Dalila, par Mlle Van Puyvelde. Saint Saens. 5° Monologues par M. Vits. 1° La Fermière, par M. Par mentier. Guy d'Hardebot. 2" Fantaisie mélancolique, par M. G. Guillaume. Reichert. 3° Air d'Herodïade, par M"' Van Puyvelde. Massenet. 4° Air de l'Etoile du Nord par G. Parmentier. Meyerbeer. 5° Chansonnettes par M. Vits. Vrijzinnige ouders, in zekere stads scholen zijn er almoeseniers die hunne lessen veranderen in meetingen waar in zij uwe eigene gedachten aanvallen. Doogt dat niet en ontsla uwe kinderen van de godsdienstlessen. Een briefje van een tiental woorden is daartoe voldoende. Jan. Het congres van Deinze draagt reeds goede vruchten. Alle week komt het bestuur bijeen. Zondag aanstaande, zullen er reeds een aantal meetingen gehouden worden. Een vlugschrift, gedrukt op 70,000 exemplaren, is in het geheele arrondissement Gent uit gestrooid geworden. Men zal dus goed werk afleggen. Jan. "Waarlijk, wij mogen ons verheugen zoo goed in de Kamers vertegenwoor digd te zijn, door mannen die zoowel de belangen der stad en omstreken verdedigen en die zooveel invloed op het ministerie hebben. Al wat zij vra gen is hun seffens toegestaan en het is aan hen dat Ieperen haren luister en hare vermaardheid schuldig is. Dank aan hen zal de Rijschool met vertrekken, dank aan hen zal de vaart van Ieperen naar Comen voltooid wor den en die van Ieperen naar den Ijzer uitgemodderd en verdiept, dank aan hen zal men weldra beginnen aan den ijzerenweg Ieperen-Diksmuide, dank aan hen zal men onze halle en andere kunstgebouwen herstellen, dank aan hen zal de taalwet Coremans-Devriendt gestemd worden en dank aan hen zul len handel en nijverheid weer in onze stad bloeien. Leve onze Volksvertegenwoordigers Leve onze Senatoren S1 Maarten. Een jongen steelt te Brugge het is omdat hij ongodsdienstige boeken leest, zegt het Nieuwsblad. Eene schanddaad zonder naam ge beurt met eene zeer christelijke, congre- gatiegaande, biechtevolgende vrouw, niet ver van leperen is het omdat zij zoo christelijk, congregatiegaande, biechtevolgende, godsdienstige boeken lezend was Neen, godsdienst en zedeleer zijn twee verschillende zaken men kan godsdienstig zonder zedelijk te zijn, en zedelijk zonder godsdienstig te zijn. Daarom, Nieuwsbladjeverward niet altijd, met opzet en ten voordeele van uwen winkel, de kerk, godsdienst en zedeleer. Jan. Daar het Nieuwsblad volgens zijne eerlijke gewoonte, en niettegenstaande verscheidene uitnoodigingen, op onze vragen niet geantwoord heeft, zijn wij verplicht daaruit te besluiten Dat het waar is Dat de ontvanger der Burgerlijke Godshuizen, nog maar sedert twee jaren benoemd, reeds 500 franken per jaar meer heeft dan zijnen voorganger die gedurende talrijke jaren zijnen ambt vervuld heeft Dat het waar is Dat men de hoogste klas onzer stads school (de Looie) afgeschaft heeft, al hoewel het getal onderwijzers niet ver andert is Dat het waar is Dat de bestuurder der voornoemde school geen onderricht aan de leerlin gen geeft, alhoewel de heer Verduyn het nogtans deed Dat het waar is Dat er zonder openbare aanbestedi- ging eene levering van 27,000 franken brij ken aan de Burgerlijke Godshuizen gedaan werd Dat het waar is Dat die levering aan eenen politie- ken vriend gegeven werd AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Dat het waar is Dat de zaak van de verplaatsing van het kerkhof begraven is Dat het waar is Dat er zeker klerikale baas onzer stad, niettegenstaande de arbeidswet, een minderjarigen knaap gebruikt om, voor een spotloon, het werk van eenen volkomen werkman te verrichten Dat het waar is Dat die knaap een arme wees is, die door de bestuurders der Burgerlijke Godshuizen bij dien vaderlijken baas gesteld is geweest Dat het waar is Dat het wêeral zoo slecht bij d'oüw- mannetjes gaat. Sl Maarten. Dit jaar, door het slecht weder waarmede wij sedert een paar weken begunstigd zijn, hebben wij maar een zeer geringen karnaval gehad, 's Na middags en 's avonds waren de straten gansch doods en zeer weinig maskers zijn maar op gang geweest. Zelfs in de herbergen, uitgezonderd in de dansza len, was er weinig opgewektheid en men kon zich maar moeilijk inbeelden dat het karnaval was. Natuurlijk hebben de bals daardoor insgelijks een weinig geleden. Die der Oud-Pompiers en dat van den Schoolpen ning waren zoo levendig niet als naar gewoonte en het getal maskers en nieuwsgierigen was in evenredigheid veel minder dan de andere jaren. Nogtans heeft het bal der Onvermoei* baren dit maal nog eens veel bijval ge had. Daar iedereen verplicht was ge maskerd of vermomd te zijn bood de zaal der Beurs een zeer liefelijken aan blik ook was zij op luisterrijke wijze versierd dank aan de mildheid van een. barer Eere-Ondervoorzitters, M. Emiel Iweins, die zijnen hof en zijne broei kassen laten plunderen had, dank aan de naarstigheid en de goede smaak der heeren Bagein en Weckesser die geene moeite gespaard hadden om hun lokaal zoo heerlijk, zoo prachtig op te tooien. Het bal begon door eenen stoet rond de zaal welke veel bijval genootde mu ziekanten openden de cavalcade, daar na de bieberong van moeder Suurmong omringd van eene bende Ienersche kinders en gevolgd door al de maskers. Daar er tot nog al laat in den morgend gedanst werd is het onnoodig te zeggen dat het bal zeer levendig was i wij hebben er menige schoone, rijke kos- tumen bewonderd en men zou waarlijk denken dat iedereen zich het woord gegeven had, om het feestje ten beste te doen gelukken. Gedurende het bal werden er ten voordeele van den School penning, talrijke bloemtuilen door twee jonge Onvermoeibaren verkocht. Eene tombola greep insgelijks plaats voor de dames en op het einde van het bal gelukwenschte de Voorzitter de heer J ules Jolyto er zij n uitmuntend orkest, en werd nadien zelve door al de leden in triomf rond de zaal gedregen. Onder alle oogpunten heeft het bal dus eenen goeden uitslag gehad. Het bal van Zondag 11. bij de Oud- Pompiers was ook zeer opgewekt. En nu is het uit met karnaval en maskeren tot Half-Vasten. Op dien dag is er op nieuw een openbaar bal ten voordeele van den SchoolpenningWij hopen dat het veel bijval hebben zal en wij noodigen al onze vrienden uit er zoo talrijk mogelijk naartoe te trek ken want het geld hier een goed werk te ondersteunen. Sl Maarten. Wij vernemen eeni^e aardigheden over de nieuwe reglementen van den heer Surmont. PREMIÈRE PART1E. DEUX1EME PARTIE. ^-*<tcc)Oreecic=-~---

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3