m Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De nieuwe Rijschool. Aan boer Lefever. Het Nieuwsblad. Onze meesters en het tooneel. Stadsnieuws. Gzaar Surmont. De pomp van de Botermarkt. Het Statieplein. Het concert Zaterdag", 12" Maart 1898. centiemen. Vierde jaar. X1' 18. Het verbond van Deynze. De nieuwe kruistocht. i er schijnende des ffiaferdaegs. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Naar het nieuws, dat uit het Gent- sche komt, gaat de propaganda daar allerbest vooruit. Zondag 11. werden verscheidene meetingen gehouden en Maandag aanstaande heeft eene groote meeting te Gent plaats, waar sprekers der verscheidene partijen het woord zullen voeren. In een prachtig artikel, verschenen in Le Peuple, heeft Hardyns, een der hoofden der socialistische partij van Gent, het doel van het verbond uiteengezet. De regeering heeft de schandelijke kieswet, die drie en vier stemmen aan de rijken geeft, gestemd die wet belet de rechtvaardige verte genwoordiging van het kiezerskorps de katholijke partij wilt, door veran deringen te brengen in de kiesom- schrij vingen, het meesterschap voor een onbeperkt getal jaren behouden. Dat zou den toestand nog verergeren. Daar om zijn er te Deynze mannen der libe rale, vooruitstrevende en socialistische partij bijeengekomen om middelen te beramen om de uitvoering der inzich ten van de regeering te beletten. Geen beter middel werd er gevonden dan het beginnen van eene nieuwe propaganda voor het zuiver en algemeen stemrecht, dat alle Belgen zal gelijke rechten geven, en de evenredige vertegenwoor diging, dat aan alle gedachten een rechtvaardige vertegenwoordiging zal schenken. En zóó is het verbond van Deynze ontstaan. In de Kamerzitting van 3n Maart, sprak de heer Yandervelde er over en drukte in de volgende woorden zijn gedacht uit Dat voorspelt onzonder twijfel, de de mocratische samenspanning van alle werk- slaven. Te Charleroi bereidt men de samen spanningder geldkisten integendeel, zullen alle verdrukten, zoowel die der steden als die van den buiten, tot ons komen en het verbond sluiten der democratie tegen de re actie men zal een gemeenschappelijk kies- programma vinden de evenredige verte genwoordiging en het algemeen stemrecht. Iedere groep zal hare zelfstandigheid be houden en wanneer wij de laatste overblijf sels van de doctrinaire partij zullen hebben weggejaagd, dan zullen we zien wat er ons scheidt. Intusschen zullen we enkel zien wat er ons vereenigt 't Is de liefde voor de democratie en de wil om hier het algemeeen. stemrecht te hul digen, ten einde dezelfde rechtvaardigheid te verkrijgen en dezelfde misbruiken uit te roeien En ge meent dat alles te beletten met maatregelen te nemen tegen priester Daens Maar den dag dat gij den heer Daens zult begraven, dien dag zullen honderd duizend democraten opstaan En ik hoor Klokke Roeland storm luiden over Vlaanderland om de te lang ingesluimerde werkslaven tot een nieuw leven op te wekken Dat verstond het vooruitstrevend kongres van Zondag 11., dat bijeen kwam om te besluiten over de aan staande kiezingen, en door eene dag orde, die met de algemeenheid der stemmen aanvaardt werd, heeft het zijne genegenheid daarvoor doen blij ken. De christene demokraten zijn nog bij het verbond niet aangesloten. Maar de geruchten, die in omloop zijn, doen vermoeden dat, moede van den dwang der klerikale partij, ook zij zich bij het verbond zullen aansluiten en hel pen de regeering omver werpen, die ons de wet der vier eerloosheden en de Schollaertswet gaf. Toen de klerikalen begonnen met aan zekere kiezers eene tweede stem te geven zegden ze dat zij maar slechts de vaders van familie wilden bevoorrech ten. De paters en pasters hebben nu al Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. drie en vier stemmen. Zijn dat ook vaders van familie In Engeland bestaat het stelsel dat het land verdeeld in omschrijvingen die maar één kamerlid kiezen. Vele katholieken willen dat hier invoeren. Ziehier hoe schandelijk de uitwerksels van dat stelsel zijn. Londen de hoofd stad van Engeland, heeft verleden week zijnen gemeenteraad herkozen. De li beralen hebben er eene meerderheid vanSS stemmen. En weet gij hoe het indeKamers vertegenwoordigd wordt? Door 52 conservatieven en maar liberalen. Een proper stelseltje, hé Jan. In Het Recht van M. H. Planquaert wordt de ongehoorde maatregel, geno men door Stillemans tegenover pastoor Daens, als volgt gesproken Priester Daens. Zijn naam ons rillen doet Aalst besprongen, zonder vaar en vrees, zonder genade Men heeft gestegen, men heeft ge troffen, wij dienen ce slaan, wij moeten treffen Priester Daens, aanleider der demo kraten, is gevallen door de geldmacht Woeste, aanleider der conservatie ven, valle onder de slagen der volks macht Priester Daens, vurige voorstaander en verdediger van het volksprogram ma, verdwijnt Woeste, hinderpaal van alle redden de rechtveerdige hervormingen, ver- dwijne eveneens Priester Daens, moedige vaandrig van het aangroeiend leger der christe ne volkspartij, aan banden gelegd. Woeste, steunstok van het vermolmd kraam der conservatieven, als een ongedier te worde onschandehjk gemaakt. Priester Daens, gevallen in den strij 1 voor het goede Woeste, zegepralend door zijn vree- selijken en noodlottigen hoogmoed... Woeste, gij zegeviert voor eenen stond, ja maar de blijvende overwin ning... dat... neen, nooit Hoortde noodklok luidt alreeds storm over Vlaanderen Te wapen ten strijde Woeste be sprongen uit alle krachten. Men schrijve wat men wil, men ban- blikseme waar men kan... de strijd weze onverbiddelijk, op leven of dood Met de maat waarmede Woeste mat, moet hij gemeten worden Oog voor oog, tand voor tand Weg de bastaards, weg de lauwaards. Wie niet volgen kan, blijve achter wege Wie geen slagen wil blijve bij den heerd Gestreden, kloekmoedig, krachtda dig, dat moet en zal er De slag, duizenden demokraten in hunnen aanleider toegebracht, moet gewroken worden. Te wapen ten strijde Ten strijde, te wapen J. T. Poef't is afgedaan. Wij krijgen eene nieuwe rijschool. De dominikaner paters hebben het goedje van den hovenier Gelein ge kocht en zijn in onderhandeling met de hospicen aangaande het koopen van den Lombard. Zoo zullen wij eene nieuwe rijschool hebben. Wij verstaan nu waarom het Journal d'Ypres en het Nieuwsblad geene ondervraging over het vertrek der rijschool noodig achtten. Zijn ze slim? ze doen de rijschool, waarbij vele liberalen zijn, vertrekken en die vele vrijzinnige menschen doet leven, en stichten een nieuw klooster met 32 paters (zonder de achterloopers te rekenen), elk met 3 en 4 stemmen. Op die wijze zullen de klerikalen met de stemming geen zooveel meer moe ten door de vensters werpen. Zijn ze slim Alpha. Verleden week sprak de Strijd over de veranderingen die men aan den steenweg van Eiverdinghe zal doen. Men zal om een edelman, die een automobiel heeft, te voldoen den steen weg veranderen in keiweg. Gij, die keiwegen in de omstreken uwer hoeve hebt en weet hoe lastig het is daarop zwaar geladen wagens, en vooral in den winter, te vervoeren, gij, die we kennen ais een man die de be langen van den landbouw behartigd, gij zoudt in deze zaak uw woord moe ten laten hooren, anders zullen de belangen van de boeren weer onder de voeten getrappeld worden ten voor- deele vaneen nobiljon. Spreekt er dus van in de landbouw- comice, waar naar uwe stem zal geluis terd worden, en drukt er op aan, dat er aan de bevoegde overheden een ver zoekschrift gezonden worde. 'T is uw plicht. Alpha. Maak u niet zoo boos. Het Weekblad zal u over de zaak van den leerjongen wei antwoorden. Het Nieuwsblad durft de plaatsver vanging niet verdedigen, maar het pocht op de plaatsvervangers Het spreekt op het eerste blad over de belangen van den landbouw en be- statigd op het tweede zonder één commentaar dat een pensejager wêer nêergeschoten werd Naar het schrijft heeft de broeder van Destrée, het kamerlid van Charle roi, zich pater gemaakt. Het Nieuws blad noemt dat eene wonderbare opoffe ring. "Wij, integendeel, vinden het veel schooner zich op te offeren voor de volkszaak dan zijn verstand te gaan verstompen in een klooster. Alpha. Onze kamerheeren zijn te Brussel naar de uitvoering van het stuk les Fêlards gaan zien. «We kunnen hen dat toch niet belet ten hoor ik al menigen lezer zeggen die menschen mogen zich ook ver maken. jj Maarheeft men ze al op eene vertooning in onzen schouwburg ge zien Hebben zij daardoor al eenmaal willen doen blijken dat zij het ver spreiden van kunstsmaak onder ons volk genegen zijn Neen, nog op de vertooningen der fransche of vlaam- sche vreemde troepen, nog op die der Vlaamse,ke Ster heeft men nog nooit een hunner gezien. En zóó gaat het, dat eene troep van Armentiers met de leperlingen komt den spot drijven, 75 franken toelaag ontvangt en met eene schoone ontvangst huiswaarts keert En zóó komt het dat alle toelagen aan de Vlaamsche Ster geweigerd wor den Jan. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Sedert eenige weken wil Gzaar Sur mont op nieuw den autocraat spelen hij maakt reglementen over de orgels en de confetti (om ze nadien op zijne wijze te doen uitvoeren), teekent over eenkomsten met krameniers en ver leent hen monopolen en, eensgezinds met de burgemeester van Eiverdinghe, doet de steenweg ieperen-Elverdinghe door eenen keizelweg vervangen, zonder ooit in den gemeenteraad die zaken te bespreken en te onderzoeken. Telt de gemeenteraad misschien niet meer, Gzaar Surmont Uwe handelswijze is eenvoudig, on wettelijk en schandelijk Sl Maerten. En de pompe die klaagt. En zij schrijft ons brieven vol van ellenlange klachten, van schrikkelijke voorspel lingen zooals ik thans ben, zoo zal onder den hamer van de woestaard Surmont uwe stad ook eens zijn, leper lingen maar gij zult u kunnen vreken, en ik kan het niet Arme pomp O. T. Men heeft er eindelijk de hand aan gezet en gekuischt. De heer Surmont heeft dus gewacht tot dat hij, door het naderen der Kattefeest, verplicht werd aan de reizigers voldoening te geven. Wij zijner niet tegen dat men voor de vreemdelingen, die met Kattefeest komen, eene betamelijke ingang geve. Maar waren de inwoners der stad het dan met waard dat men de modder vroeger wegvoerde Daarbij het zal niet lang duren of de toestand zal wêer dezelfde zijn. Om het Statieplein goed te maken, moet er daar eene totale verandering komen. Zoolang de redenen van het vervuilen zullen bestaan, zoolang zullen de ge volgen te betreuren zijn. Jan. Hol waterstelsel schijnt nu beter te gaan. Zou het Journal d'Ypres ons niet kunnen inlichten over den toestand verliezen van water, verbruik, enz. De orgels. Burgemeester heeft geen gehoor ge leend aan onze klachten en nog minder aan het verzoekschrift der herbergiers die vraagden om den Zaterdag en Zon dag van Kattefeest van 's morgens te mogen spelen. Dat zult gij beklagen, Mijnheer Sur mont. A. van Zondag is opperbest gelukt. Een talrijk publiek, waaronder wij tal van vreemdelingen bemerkten, woonden het bij. De wanden der zaal en het tooneel waren op smaakvolle wijze ver sierd, hetgeen bij het binnenkomen op iedereen den besten indruk maakte. Het muziek der Oud-Pompiers was eerst aan de beurt en gaf ons, onder het bestuur van den hoer Igodt, een nieuw stuk Si j'étais roi dat bij alle toehoorders eenen hoogst aange- namen indruk maakte. - --riiWTiQqjflirifmi

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3