«1 BP Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Van Jan. Zaterdag, 2n April 1898. o centiemen. Vierde jaar. Nr 2 Tombola van het Moderne College. De loonsbeweging onder onze timmerlieden. Nog over de herziening der kadastrale schattingen Oh! dienboozen jongen... Nog over de timmerlieden j B eesc/tijttende des ffiaierdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar2 franks, v' de provincie, Een jaar fr. 2-5O. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voorganscb België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in bet Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. Het Comiteit heeft zich ia de onmo gelijkheid gezien een zeker getal loten voor den 27 Maart te doen binnenko men en de juiste lijst op te maken van de verkochte loten, de eenige die aan de trekking mogen deelnemen. Om geen nadeel te berokkenen aan de koopers van loten, heeft het aan het Schepencollege van leperen de toela ting gevraagd de trekking te verschui ven tot op 15 Mei, en het heeft die toe lating bekomen. Wij herinneren er aan dat de voor naamste loten tentoongesteld zijn in De Maan, Groote Markt, te leperen, en er aldaar nog loten te bekomen zijn. Vrijzinnige vrienden, abonneert u op LA LUTTE-DE STRIJD 'T Journal cPYpres, na lang genoeg over de zaak gezwegen te hebben, heeft eindelijk zijne stem laten hoo- ren. Na eenige woorden bedanking aan het Progres, dat op meesterlijke wijze een artikel van de Etoile Beige van Brussel, wederlegd heeft, meldt het ons dat het de vrijzinnige dagbladen van het land zijn, die het verplaatsen onzer Rijschool vragen. Alleen, zegt het, protesteeren de liberale dagbladen van leperen en deze hebben ongelijk van onze senatoren en volksvertegen woordigers aan te vallen. Wilt het kristelijk orgaan daardoor laten ver staan, dat het de vrijzinnige zijn die het vertrek onzer Rijschool eischen, dan moeten wij verklaren dat zijne bewijsredens geheel fiauw zijn. Sedert wanneer zijn het de vrijzinnige dag bladen die de wet in ons land maken De ondervinding heeft ons bewezen, dat de vrijzinnige pers op ons ministe rie weinig invloed heeft. Het Journal cPYpres zal schoon te praten hebben, onze bevolking zal overtuigd blijven 1° dat het verplaatsen onzer Rij school door een klerikaal ministerie besloten is geweest. 2° dat het een klerikaal ministerie is, dat ofschoon er eene begrooting van 264,000 franken door de Kamers daar toe gestemd werd, de noodige werken in onze kazern weigert te doen uitvoe ren. 3° dat onze senatoren en volksverte genwoordigers zonder invloed op het ministerie zijn, waarvan zij niets kun nen verkrijgen. Van een ander kant, zullen de Ieper- lingen zich herinneren, dat zij het garnizoen van Ieperen aan de vrijzin nigen te danken hebben, en namentlijk Ran Alphons Vandenpeereboom, die als eene ware leperling de belangen zijner geboortestad wist te verdedigen. Ook zijn het de praten van het Journal YYpres niet, die hunne denk wijze daarover zal doen veranderen. R. Eindelijk is, ook hier, eene beweging tot lotsverbetering onder de werklie den ontstaan. Het uitvinden der machienen heeft voor gevolg van den mensch min werk te eischen maar, in plaats dat ieder Werkman thans mmder werkt dan vroeger, om toe te laten dat er voor iedereen werk zij, heeft men hetzelfde getal werkuren 'behouden (soms zelfs vermeerderd). Van daar het groot ge tal werkloozen. Deze door noodigheid gedwongen, onderkruipen hunne stiel genoten, van daar de loonsverminde ring. De loonbeweging heeft voor doel dien toestand te gemoet te gaan en te maken dat door het getal werkuren in ieder ambacht te regelen, ieder werk man werk hebbe, door het loon te regelen, ieder werkman genoeg winne om gemakkelijk aan al zijne behoeften te voorzien. Het doel schijnt dus zoo eenvoudig dat men verwondert is wanneer men de tegenkanting ziet, welke deze voor stellen verwekken. Allerlei argumen ten werden uitgevonden om die nieu wigheden te bekampenHet zou de bazen te niet helpen, de minder be kwame werklieden zouden verstooten worden enz. enz. Toch hebben zij veel veld gewonnen, en zoodanig dat zij reeds, hier in Belgie, door verscheidene provinciale en stadsbesturen in de bestekken hunner aanbestedingen zijn ingeschreven geworden. Wij gelooven niet dat een enkele dier besturen van de nieuwe uitvoering afgezien heeft, integendeel. Ook ons provincie-bestuur heeft dergelijke voorwaarde in hare bestekken ingeschreven en de heer Vierendeel, hoofd-ingenieur van West- Vlaanderen gaf kort geleden in de volgende woorden zijn gedacht er over «Deze dagloonenzijnnatuurlijk veel hooger als die tot nu toe door ons be taald. Aannemende dat deze loonen aan de werklieden niet ten volle be taald worden, zij hebben nochtans voor goeden uitslag, aan de werklieden te toonen tot hoever zij loonsvermeer- dering mogen vragen. Dit zal voor doel hebben stillekens aan al de loonen tot die cijfers te brengen en zóó den toe stand der arbeidende klas veel te ver beteren. En dat heeft aan de bazen niets gekost, want, de toestand is voor allen gelijk. Ik zal er nog bijvoegen dat dit aan de besturen niets zal kosten (2,7 "\0 meer) iti vergelijking met de betere uitvoering van het werk. Want ik weet bij ondervinding dat een man die wel betaald wordt beter werk levert en dit, omdat hij, tevreden zijnde, zijn werk ter harte trekt. De uitslag is dus beter loon voor de werklieden zonder dat de bazen en de besturen meer moeten betalen. Ik zal er nog bijvoegen dat de invoer van het minimum van dagloon de min der bekwame werklieden niet heeft doen verstooten. Kan er klaarder gesproken worden Wij hebben dus, uit den mond van den hoofd-ingenieur van onze provin cie, vernomen welke goede uitslagen de loonvermeerdering voor gevolg heeft. Onze timmerlieden vragen ook loonsvermeerdering. Doch welke middelen moeten er in- gespand worden oin tot het doel te geraken. Men spreekt van werkstaking. Zou dit in Ieperen, waar er geen groote werkhuizen zijn, lukken? Wij geloo ven het niet. De bazen zouden zich vereenigen en werklieden van den buiten die voor nog minder loon wer ken nemen zonder te rekenen deonder- kruipers die de bazen in stad zelf zou den vinden. Zoo is het te Brussel met de timmerlieden in 1896 gegaan. Zelfs in de koolmijnen van het Walenland, waar de werklieden zoo talrijk zijn, is het schrikkelijk moeilijk om eene werkstaking te doen lukken. Van de twee en vijftig werkstakingen die daar verleden plaats grepen zijn er maar 7 gelakt. Ook in Engeland waar de werklieden zoo eng vereenigd heb ben de 70,000 metaalbewerkers die binst 31 weken in werkstaking waren voor vermindering van werkuren, moeten buigen. En de werkstaking had DO miljoen franken gekost. Er moet dus naar een ander middel gezocht worden. Eu dat middel hebben de timmerlieden bij de hand hunne stem. Dat zij zich sterk vereenigen, verzoekschriften zende naar het ge meente-bestuur, en bij iedere stemming van de kandidaten eischen dat zij in de Kamer het minimum van dagloon en het maximum van werkuren stemmen en in korte jaren zullen zij alles beko men hebben wat zij verlangen. En wij zouden met den heer Vieren deel mogen zeggen onze werklieden zijn nu veel gelukkiger, zonder dat het de bazen of het publiek meer kost. Jan. In onze nummers van ll8 December 1897 en 12e Februari 1898 hebben wij bewezen hoe de herziening der kadas trale schattingen voor gevolg hebben zal de grondbelastingen te vermeerde ren, niettegenstaande de beiotten van den Minister van Geldwezen. Wij zijn verheugd te bestatigen,dat wij het eens zijn daarover met verscheidene onzer konfraters, die allen besluiten dat dit werk ten hoogste onrechtvaardig is en op zeer slechte wijze uitgevoerd werd. In deRèforme van 17e Maart laatstleden hebben wij een artikel over de grondbelastingen gelezen, artikel waarvan wij hier kennis aan onze lezers zullen geven. Daarin zegt bovengemeld blad onder anderen dat er eene merkwaardige verhooging van het belastbaar kadastraal inkomen zal voortkomen van de herziening der oude schattingen en dat de Minister, om de ontrust der eigenaars te beda ren, doen aankondigen heeft, door dienstvaardige mededeelingen, dat den aanslag der belastingen verminderen zou en van 7 ten honderd op 3 1/2 of 4 ten honderd zou achteruitgebracht worden,zoodat alzoo het bedrag der grondbelasting bijna niet veranderen zou. Die verklaring kan maar weinig ver trouwen inboezemen want, indien men zegt dat niets veranderd zal worden, doet men noodzakelijk eene dubbel zinnigheid. Men zal natuurlijk maat regelen nemen opdat het algemeen totaal bijna het zelfde blijven zou als heden maar de kadastrale herziening zal noodwendig voor gevolg hebben de lasten van den eenen te verhoogen en die der anderen te verminderen zoo niet, indien het niet moest veranderen, ware het onnoodig geweest de kadas trale schattingen met zoo groote on kosten te herzien. Overigens, volgens bekendmaking van Minister de Smet de Naeyer en menigmaal in de kamers herhaald, is het ofti de lasten op nauwkeuriger en rechtvaardiger wijze te verdeelen dat men de herziening gedaan heeft. Voor taan zal het belastbaar inkomen niet meer lager zijn dan het wezenlijk in komen. Het is de huurwaarde die als grondslag dient voor schatting. Zal er daaruit wei eenen nauwkeuriger en rechtvaardiger toestand voortsprui ten De huurwaarde als grondslag, als basis der schatting nemen, dit is zeer wel maar men moet ook uit het oog niet verliezen dat er een groot gedeelte van het inkomen der steedsche eigen dommen opgeslorpt is door de onkos ten van onderhoud en herstellingen dat, in de steden, de huizen dikwijls maanden en maanden, zelfs jaren en jaren onbewoond blijven terwijl niets daarvan voor de landgoederen bestaatten andere, van deze bekom mert men zich niet de herziening gaat AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 n Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. slechts de gebouwde eigendommen aan, de andere behouden hunne onevenredige en verminderde waarde voor dewelke zij heden aangeslagen zijn. Dus, voor de eigenaars en land goederen, zal dat werk ten hoogste verdeelig zijn, de belastbare waarde der grond blijft onveranderd en den aanslag verminderd van de helft. Bij gevolg, de klaarblijkenste uitslag van de omkeering der grondbelastingen is dat de lasten in de steden vermeerde ren zullen op den buiten van de helft verminderen zonder dat de nieuwe verdeeling beter de lasten in verhou ding stellen zal met de waarde der eigendommen Te vervolgen.) S' Maerten. D'un jeune premier a l'un des vieux derniers. Jan is zóó jong en kan nog missen. Daarom beken ik,dat het flamingan- tism ons Vlaanderen te niet zal helpen, dat het franskiljonism met zijn zestig jarige overheersching Vlaanderen tot eenen ongehoorden bloei gebracht heeft, dat de rooverstochten der fran- sche edelen de oorzaak waren van den rijkdom van Vlaanderen in de middel eeuwen, dat het Fransch meer gespro ken wordt als het Vlaamsch, dat het Chinees en het Hindoes nog veel meer gesproken wordt als het Fransch. Daarom beken ik, dat ik nog maar weinig ondervinding-heb, dat de schrij ver van Le Progrès met zijne onder vinding en zijne gedachten, zijne partij hier ver gebracht heeft, dat er kamer leden zijn die uit vrees tegen hun ge dacht gestemd hebben, dat'er dagblad schrijvers zijn, die...., dat ons land te klein is om zulke dynamietriekende wet in te voeren, dat. inderdaad, Zwit serland, waar die wet sedert lange jaren bestaat, veel grooter is. Ik mis dus, omdat ik geene onder vinding heb, ik heb geene ondervin ding omdat ik te jong ben te jong zijn dus ook de heer Roland, voorzitter van de Ghambre de commerce £ran- Qaise van Brussel, te jong de heer Van Rijswijk, burgemeester van Ant werpen, te jong de katholieke, libe rale, socialistische, progressistische, christene-demokratische partijen, die de gelijkstelling der talen op hun pro gramma hebben Alleen de opsteller van Le Proefles is oud genoeg. Gelukkige opsteller Jan. De ouwe blinde heer was, als naar gewoonte, langs het statie- ofte rnod- derplein gaan wandelen. Eu onbedacht geraakte hij tot aan de kniën in het slijk waarmee men daar de vesten vult. Mijnheer! Mijnheer! kom daar uit, je loopt je ongeluk in, klonk de stem van den kleinen Jan. Gij vermetele booswicht, wie geeft u het mij zóó toe te spreken. Gij en hebt, bij lange, nog geen ondervinding genoeg... Heb je van je leven zóó 'n boozen jongen gezien En, om Jantje te plagen, bleef d'oü- we man in de modder rond sukkelen.... O. ten Tick. Er zitten, gelooven wij, drie werk lieden-kandidaten van het Volkshuis in onzen gemeenteraad. Waarom aan hen niet eens gevraagd, dat zij in den gemeenteraad een voor stel van minimum van dagloon zouden neêrleggen. w <v:

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3