Hf iHli Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Ieperen in 1896. Het meervoudig kiesstelsel. Nieuw bericht aan de timmerlieden. Vlaamsche kwestie. Zaterdag, 9" April 1898. f> centiemen. Vierde jaar. X1' 22. P&I i erschijneiuie des Zaterdags. Xog over de herziening der kadastrale schattingen i Ipgll Splf MpSliS EENDRACHT MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaar£3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50, Om een gedacht te hebben, van het verlies, dat het vertrek onzer Rijschool aan onze stad zou doen onderstaan, hebben wij het goed gevonden den Almanach de l'Armée beige van het jaar 1898 te raadplegen. De cijfers, die wij uit dit werk halen, zullen, laat ons het hopen, onze meesters doen nadenken. Misschien, zullen zij einde lijk verstaan, dat het niet zonder reden is, dat de Strijd een oproep doet aan hunne ernstige medewerking. De be langen onzer medeburgers zijn in ge vaar het is de plicht onzer afgevaar digden en ook onzer gemeenteraad alle middelen in te spannen om het minis terieel besluit te doen intrekken. Zij hebben het gemakkelijk, daar hunne vrienden aan het bewind zijn. De bevolking onzer Rijschool bestaat dit jaar uit 1° Een luitenant-kolonel 8,160 fr. 2° Een veearts van 1® klas 4.600 fr. 3° Twee veeartsen van 2® kl. 6,700 fr. 4° Een veearts van 3® klas 3,250 fr. 5° Een kapitein command1 5,100 fr. 6° Twee kapiteins van 2®kl. 8,000 fr. 1° 26 luitenanten 84,500 fr. 8° 32 onderluitenanten 94,400 fr. 9° Een major geneesheer 6,300 fr. 10° Een tweede geneesheer 3,250 fr. Samen 224,260 fr. Zoodus, met de jaarwedden alleen onzer officieren samen te voegen, ko men wij alreeds tot eene som, die boven de twee honderd duizend fran ken beloopt. In die rekening is er geene spraak, van onze onder-officieren, soldaten, en talrijke bedienden onzer Rijschool. Die som van twee honderd duizend franken is jaarlijks in onze stad ver teerd, want kunnen diegene, die de hooge graden bekleeden, iets op hun traktement weg leggen, het is onbe twistbaar dat het grootste getal der officieren meer als hunne jaarwedde verteeren, en nog door hunne ouders moeten geholpen worden. Wij overdrijven dus niet met te ver klaren dat het vertrek onzer Rijschool den dood van leperen zou veroorzaken. Vele neeringdoeners leven met de school. Het zijn hunne belangen, die wij verdedigen. Ook kan er op die zaak niet genoeg gepast worden. R. Het stadsbestuur geeft alle jaren een verslag over den toestand der stad en stadsinrichtingen. Het verslag over 1896 kregen wij zooeven ter zicht er is daarin, naar ons inziens, veel merk waardigs te putten. Op 31° December 1896 had Ieperen 16,997 inwoners, dus 170 meer als op het einde van voorgaande jaar. Geboorten 495, waarvan 251 van het mannelijk en 255 van het vrouwe lijk geslacht. Het geboortecijfer is 29, 't is te zeggen dat er 29 kinderen per duizend inwoners, binst het jaar, ter wereld kwamen. Dit geboortecijfer is hetzelfde als dat van geheel Belgie. Sterfgevallen338, waarvan 161 mannen en 177 vrouwen, Het sterfte cijfer is dus 20. 'T is, gelooven wij, het kleinste dat wij in veel jaren gehad hebben, want het is al menigmaal ge beurd dat hier het sterftecijfer het geboortecijfer overtrof. 1896 was dus een zeer gezond jaar. Het is een algemeen bekend feit dat de vrouwen gewoonlijk langer leven als de mannen. Hier vooral is dit het geval. In dit jaar, stierven er hier per sonen van 75 tot 85 jaren, van het man- uelijk geslacht 20, van het vrouwelijk geslacht 28. Van meer als 85 jaren, mannen 5, vrouwen 17. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. L>e aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden tea bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdalenastraat,"Brussel. 128 huwelijken werden buist het jaar gesloten. Een gouden en een dia manten-huwelijk werden gevierd. 713 personen verlieten de stad, 712 kwamen zich in stad vestigen. Op het oogpunt der verhuizing is het getal inwoners dus gelijk gebleven en het is door het verschil tusschen de geboor ten en sterften, dat de bevolking is toegenomen. Het buitengedeelte der stad had 3678 inwoners waarvan Sl Jacobs'buiten 1325, S4 Jan-buiten 546, S' Pieters- buiten 467, S1 Niklaas-buiten 890, Brielen-buiten 450. Het geboortecijfer was er van 31.5, of 2 meer als dat der stad, het sterftecijfer 17 of drie minder als dat der stad. Uit dit laatste cijfer kan besloten worden dat er hier veel te doen valt op het hoogpunkt der ge zondheid. [Te vervolgen) Jan. In het bovengemeld verslag worden de getallen kiezers voor 1897-1898 ge geven. Die zijn als volgt. I. Kiezers voor den Senaat. 1437 van 1 stemme, maakt 1437 stemmen. 863 van 2 stemmen, maakt 1726 stemmen. 579 van 3 stemmen, maakt 1737 stemmen. 2879 kiezers met 4900 stemmen. II. Kiezers voor de Kamers. 1822 van 1 stemme, maakt 1822 stemmen. 877 van 2 stemmen, maakt 1764 stemmen. 599 van 3 stemmen, maakt 1797 stemmen. 3298 kiezers met 5373 stemmen. II. Kiezers voor den Provincieraad. 1437 van 1 stemme, maakt 1437 stemmen. 863 van 2 stemmen, maakt 1726 stemmen. 579 van 3 stemmen, maakt 1737 stemmen. 2879 kiezers met 4900 stemmen. IV. Kiezers voor den Gemeenteraad 1697 van 1 stemme, maakt 1697 stemmen. 505 van 2 stemmen, maakt 1010 stemmen. 173 van 3 stemmen, maakt 519 stemmen. 396 van 4 stemmen, maakt 1584 stemmen. 2771 kiezers met 4810 stemmen. Het blijkt ten klaarsten uit die cij fers hoe schandelijk de kieswetten, door de klenkalen gemaakt, zijn, hoe zij herin lukten de toegevingen, die zij verplicht werden aan de werk lieden te geven, te vernietigen met de één stem der armen door de drie en vier stemmen der rijken te smachten. Zoo, bij voorbeeld, met onze tegen woordige gemeente-kieswet hebben hier de 1697 kiezers met één stem maar 1697 stemmen, terwijl de '1074 kiezers met 2, 3 en 4 stemmen er 3145 hebben, 't is te zeggen het dubbel. Zulke onrechtvaardigheden hebben de heeren Colaert, Iweins, Struye en Surmont gestemd En zeggen dat zij zich dan nog willen doen doorgaan voor vrienden van den werkman Wij zouden hen eens willen hooren uiteen zetten waarom zij de wet stemden en bewijzen dat zij daardoor ook hebben willen blijken geven van hunne gene genheid voor den werkman. Dit ware moeilijk misschien zouden zij, zooals de heer Verhaeghe van Gent op een meeting te Bottelaere, beweeren dat er zoowel armen als rijken zijn, die 2, 3 en 4 stemmen hebben en dit door onmogelijkheden trachten te verdedi gen. Maar het volk zou zich niet laten beet nemen. Onze volksvertegenwoor digers en senatoren weten dit genoeg en daarom hebben maar liefst over de zaak te zwijgen. Doch dat zal niet baten, want overal ontstaat weer eene ernstige beweging ten voordeele van het zui7er algemeen stemrecht en de werkende stand zal daardoor van langs om meer inzien hoe zij door de kleri- kalen bedrogen werden. Jan. - Vervolgen einde.) Voor het overige is er nog een andere beweegreden die de voorstellers van dit ontwerp had doen aarzelen moeten om op zoo eene radicale wijze de over slag, de verdeeling der grondbelastin gen te veranderen. De onroerende goederen zijn geen zaken waarmede men eenen grooten handel drijftde aankoopen en ver- koupen worden maar na rijpe over weging voltrokken en zelfs de rechts vormen waarmede de acten van boven gemelde aankoopen en verkoopen omringd zijn verplichten de aankoo- pers rekening te houden van al de elementen die medewerken tot het ves tigen der waarde der eigendommen. Men neemt voornamelijk het bedrag der grondbelasting in aanmerking. En wanneer de wetgever de lasten ver meerdert of vermindert treft die maat regel slechts uiterlijk de eigendom, wezenlijk is hij maar nadeelig of voor- deelig aan den tegenwoordigen eige naar, hij openbaart zich aanstonds door eene vermindering of eene ver meerdering der handelswaarde of te wel deze word zoohaast in overeen stemming met het nieuw inkomen ge bracht. En daarom is het dat alle te aan zienlijke verandering in de grondbe lasting onrechtvaardig is en eene verandering in de verdeeling is nog onrechtvaardiger daar zij de eenen tot eene soort van gedeeltelijke onteige ning verplicht door de vermindering der waarde hunner goederen terwijl zij de andereu daarvan bevrijdt zelfs wanneer zij niet plotselijk de waarde hunner goederen vermeerdert. Er waren nogtans eenparige en bil lijke klachten Waarom Omdat het inkomen der onroerende goederen van allen aard op eene aanzienlijke wijze verminderd had en dat de belasting, die onveranderd gebleven is, doch in evenredigheid zwaarder geworden was. Hetgeen men dus had moeten doen was eenvoudig de aanslag der grondbelasting een weinig verminde ren. Maar daarvan is er geen spraak Minister de Smet de Naeyer wilt niet de opbrengst der belasting zien verminderen men mag zeker zijn in tegendeel dat er eene lichte verhooging daaruit voortkomen zal het is dus aan eene eenvoudige verlegging dat hij overgaatde eigenaars van grond- goederen zullen eensklaps het inkomen en bijgevolg de handelswaarde hunner eigendommen zien vermeerderen en het zullen de eigenaars van steedsche erfgoederen zij n die het verschil zul len moeten verdragen. Het ware zonder twijfel rechtvaar dig geweest het verschil van schatting in zekere maat te zien verbeteren, maar al met eens terugkomen op een gelij kvormigen grondregel is een maat regel dat noch noodig, noch billijk was, het is eene groote onrechtvaardig heid begaan onder blijken van vol strekte gerechtigheid Er is nog een beweegreden der hoogste gewichtigheid dat men niet vergeten mag te doen uitkomen op het oogenblik dat in het land eene bewe ging van denkwijze ten voordeele der afschaffing van het meervoudig kies stelsel zich vertoontde kadastrale herziening zooals men ze gedaan heeft zal het getal der meervoudige stem mers vermeerderen en van diegenen wier voorrechten juist het minst ver dedigbaar zijn; door het kadastraal inkomen der bebouwde eigendommen te vermeerderen zal men eene nieuwe hoeveelheid meervoudige stemmers f) Zie het begin in de Strijd van 2 April 1898, n° 21. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. vormen van bijna al de eigenaars die het nog niet waren en het getal kiezers met vier stemmen voor de gemeente- kiezingen aanzienlijk vermeerderen het is inderdaad het kadastraal inko men dat als basis dient aan de verlee ning der meervoudige stem en dusda- nigen eigendom die, volgens de oude schatting niet gewichtig genoeg was, zal thans de paal door de kieswet over treffen. De fiscale hervorming van Minister de Smet de Naeyer zal dus voor gevolg hebben de versterking der onrecht vaardigheid door de kieswet bedreven ten voordeele der katholieken. Ziedaar het uitwerksel van overblijf sels van het cijnsstelsel weder opge- vischt en in de grondwet geplaatst te hebben Gesproken van herziening der ka dastrale schattingen laten wij ons toe voor de tweede maal aan het altijd zoo wel ingelicht en dienstvaardig Nieuwsblad te vragen wanneer men ein delijk gevolg geven zal aan de reclama ties tegen de nieuwe schattingen, recla maties die reeds sedert meer dan zes maanden gedaan geweest zijn. Of zal men er misschien geen gevolg aan ge ven 't Ware gemakkelijker en een voudiger S' Maerten. Maandag aanstaande, 11" April 1898 (2e Paschdag), algemeene vergadering in het lokaal Den Gouden Appel, om 10 ure 's voormiddags. Dagorde Maatregelen nemen tot het stichten eener maatschappij. Het stichten eener maatschappij is het eenige middel om de herstelling hunner grieven en de verovering hun ner rechten te bekomen. Alpha. Le Progrès is geslegen wie zich daarvan wilt overtuigen leze het num mer van Zaterdag. Maar nu dat de twist gedaan is, laat ons eens de toestanden aanschouwen. Er bestaan in Ieperen drie liberale bladen Le ProgrèsHet Weekblad en het onze. Die bladen zijn de tolk der liberale partij van ons arrondissement. Diezelfde liberale partij heeft aan het hoofd van haar programma gelijk heid der talen Zijn de liberale bla den aan dat programma getrouw ge bleven Het Weekblad en De Strijdja, Le Progrèsneen. Om een tegenstrever, die de vlaamsche rechten verdedigde, te bestrijden, neemt het een anti- vlaamschgezinde houding aan. Zooveel is volgens Le Progrès het liberaal programma waard. Zoo worden de pogingen van de mannen, die aan de liberale associatie een democratisch programma gaven, geacht Het bestreed ook eens het algemeen stemrecht. Maar zijne tegenkanting was verstaanbaar het algemeen stem recht was toennog in hetprogrammader liberale associatie niet ingeschreven. Voor de vlaamsche kwestie integendeel spreekt het programma klaar en dui delijk gelijkheid der talen. De hou ding van Le Progrès moet in de libe rale associatie ter bespreking komen. Wij klagen hem aan. En het verwondert ons dat dit niet reeds gedaan werd. Op het Progres- sistisch Congres van 1887 waren de heeren Brunfaut, Leleup en Vermeulen aanwezig. De gelijkheid der talen werd er met handgeklap gestemd. Die heeren zijn, hopen wij, hun programma ge trouw gebleven. Aan hen dus in het bestuur der liberale associatie daaro ver te spreken. L JAARWEDDE. aaBBBSBEsscaafins

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3