Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Goed nieuws. Ieperen in 1896. Gelijkheid Zaterdag, 16" April 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. AT' 25. Verschijnende des Zaterdags. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS: voor stad, Een jaarS3 franks. vr de provincie, Een jaarfr. 2-50. Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te Ieperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor Belgie en het buitenland, uitsluitelijk in hel Agence Havas Magdalenastraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. De vrijzinnige dagbladen van het land beginnen het ministerieel besluit te bevechten, dat voor gevolg zou heb ben het verplaatsen onzer Rijschool naar Tervueren. HetJournal de Gand liet het eerst zijne stem hooren. Zijn gegrond artikel werd door de Econo mie van Doornijk overgenomen. Wij hebben het in ons nummer van verle- dene week vertaald. Met goede redens maken die dagbladen het publiek ken baar, dat het enkel eene geldverkwis- ting zou zijn, onze kazernen, die zoo veel geld gekost hebben, te verlaten, daar zij met kleinen onkost zouden kunnen hersteld worden. Met reden ook, doen zij opmerken dat onze Ka mers daartoe eene toelaag van 265,000 franken gestemd hebben. De heer Oo- laert deed dit betoog op zeer goede wijze uitschijnen in de redevoering, die hij kort geleden in de Kamers uit sprak. Laat ons daarbij voegen, dat de belangen onzer stad, door het vertrek onzer Rijschool, diep zouden getroffen worden. Alleenlijk voor gewichtige redens zouden wij kunnen verstaan dat men Ieperen zou ten niet helpen. Maar die redens bestaan heden niet. Integendeel, alles spreekt ten voor- deele van het behoud onzer Rijschool. In geen enkel land is de Rijschool in de hoofdstad en dat om reden dat de hoofdstad door hare menigvuldige vermaken de jongelingen van hunne studies afwijkt. Er zijn zelfs landen waar bijna al de hoogescholen zich in kleine stadjes bevinden. En bovendien we verstaan niet waarom alles te Brus sel zou moeten zijn. De inwoners dier stad betalen toch niet meer als wij. Daarbij zijn de miljoenen, die men nog kort geleden voor Brussel zeehaven stemde, nog niet voldoende om de geldzucht der Brusselaars te voldoen Indien het is om twee of drie groote eigenaars van Tervueren te voldoen, dan antwoorden wij dat er hier hon- derde eigenaars die van de school pro fijt en dat de belangen der honderde Iepersche eigenaars vóór die moeten staan der twee, drie Tervuerensche bezitters. R. Wij lezen in La Ghronique van Woensdag 11. Volgens een schrijven uit Brussel, verschenen in een blad uit het Hene- gouwsche, heeft de regeering, de gedu rige smeekingen in acht nemende, voor goed afgezien van het verplaatsen der Rijschool. Tervueren zou zich moeten tevreden houden met eene afdeeling gendarme rie. Mocht dit nieuws waar zijn. In alle geval, de strijd mag niet opge geven worden. R. Vrijzinnige vriendenabonneert u op LA LÜTTE-DE STRIJD (vervolg). In 1896 namen 144 jongelingen deel aan de loting. Op het gebied van het onderwijs waren er 8 die onbekwaam waren tot lezen of schrijven, 4 die alleenlijk konden lezen, 14 die lazen en schreven, 120 die beter geleerd waren. 144 Slechts 5 °/o der lotelingen waren dus niet in staat te lezen of te schrijven. Dit cijfer is zeer bevredigend als wij het vergelijken met de cijfers der andere gemeenten onzer provincie. Wij mogen er fier om zijn, omdat het aan de liberalen te danken is dat het onderwijs hier op zulken goeden voet is ingericht. Voor het eerste maal, sedert de ka tholieken meester zijn, zijn de katho lieke scholen onder de stadsscholen in het verslag opgesomd. De uitgaven en ontvangsten worden bij die der stads scholen gevoegd en zoodanig, dat het onmogelijk is de sommen te vinden door het stadsbestuur aan de katholie ke scholen gegeven. In alle geval be dragen deze reeds bij de 10,000 fran ken. Het is nog maar een begin En zeggen dat burgemeester Surmont het gemeente-College afschafte omdat het aan stad eenige duizende franken koste Als wij ons goed herinneren, gaan rond de 1,500 kinderen hier op school. Als wij de leerlingen van de mjver- heidschool herbij rekenen, dan zien wij dat 10 °/o der inwoners hier ter school gaat. In zekere landen, Australië bij voorbeeld, gaat 1/5 der bevolking ter school. Uit de cijfers, aangaande de lotelin gen, hebben wij gezien tot welke goede uitslag het onderwijs hier reeds ge raakt is maar als wij het getal school gaande kinderen vergelijken met die van zekere landen dan zien wij, dat er nog veel te doen valt. Maar met een bestuur als het tegenwoordige is dat hier onmogelijk, want iedereen weet, zoo goed als wij, dat onze bestuurders het onderwijs vijandig zijn. En niets kan dit beter bewijzen als cijfers, ook uit hetzelfde verslag getrokken. De gemeentescholen telden 1896 1891 De Looie 228 348 Van Mme Dhazeleire 248 239 De middelbare school 158 163 Van Mme Juncker 71 93 De scholen, waar de kinders der welstellende inwoners gaan, zij n weinig achteruit gegaan. Maar de school, waar de zonen der werklieden leeren, is veel vermindert. (1) En dit is het werk der klerikalen. Alles hebben zij ingespan nen om de ouders te verplichten hunne kinderen van die schooi weg te trek ken. Zelfs de werklieden der stad wer den, om zoo te zeggen, verplicht hunne kinderen naar de katholieke scholen te zenden. Om het wantrouwen der ouders op het gesticht te brengen hebben zij de onderwijzers, die ziek waren niet vervangen. Nog meer, als bestuurder hebben zij den heer Colpaert benoemd, die de laatste stond op de lijst der onderwijzers (zoo goed, kon den zij de poortier benoemen, wiens naam juist na dien van den heer Col paert op het verslag van 1896 staat). Dat de uitslag van den oorlog der klerikalen tegen het onderwijs zich reeds doet gevoelen, is zeker. Geen klaarder bewijs daarvan dan het getal lezers onzer stadsbibliotheek. 1891 11,958 1893 8,193 1894 7,834 1895 7,343 1896 6,252 Zoodat het getal lezers in 5 jaren klerikaal bestuurd op de helft geval len is. Het zijn vooral zonen van werk lieden die naar de bibliotheek gaan. De werkers kinderen lezen dus minder; de geleerdheid onder ons volk is aan het zakken En 't zijn diezelfde klerikalen, die in 1890 beloofden, dat zij het onderwijs niet zouden vernielen Zijn het leugenaars Jan. Feiten zeggen meer als woorden. Daarom zullen wij,ten voordeele der herstelling onzer taalgrieven, voor den dag komen met feiten. In de cijfers van het contingent sol daten voor 1898, ligt een klaar bewijs onzer grieven. De provinciën hebben de volgende getallen soldaten te leveren Antwerpen 1516 1516 Limburg 500 500 Oost Vlaanderen 2065 2065 West Vlaanderen 2065 2065 Braband 2461 1700 Henegouw 2286 Luik 1687 Namen 687 Luxemburg 462 Samen 13300 7846 13300 - 7850 5450 walen. Er worden dus jaarlijks 7850 Vla mingen en maar 5450 Walen soldaat. Wij willen daardoor niet zeggen dat het onrechtvaardig is zooveel meer Vlamingen als walen te doen dienen. Dit komt omdat de vlaamsche bevol king zooveel talrijker en het geboorte cijfer er grooter is. Maar wat wij willen zeggen is, dat er geen land ter wereld bestaat, zelf niet Rusland, waar de taal der over- groote meerderheid der soldaten onder de voeten geterd wordt ten voordeele van die der kleine minderheid. Het eerste vlaamsch wetsvoorstel moet dus heeten gelijkheid der talen in het leger. Gelijkheid niets min, niets meer Jan. P. S. Wij vernemen zooeven de- be keering van den heer Struye in zake van het Vlaamsch. Zooveel te beter Ons bestuur. Twee weken geleden schreven wij een artikel over de stadswerken Wij gaven een gunstig gedacht over het bouwen van den muur bij het justitiepaleis, de nieuwe hovingen bij het Waterkasteelde veranderingen in de Klaverstraat, maar laakten de wijze waarop de Malouiaan uitgevoerd, de poort van de Vischmarkt hersteld werd enz. enz. Het Nieuwsblad van onze woor den gebruik makende, heft eenen lof zang aan ter eere van zijne meesters. Het weet zoodanig wel hoe slecht wij bestuurd worden dat, van zoodra er ie verst een gunstig woordje uitgespro ken wordt over het eene of andere werk, het aanstonds van die woorden gebruik maakt om te zeggen zie er zit toch iets goeds in miju meesters. Wij verstaan dat, na al de schande lijke daden in de laatste tijden door burgemeester Zuurmond tegen de leperlingen gepleegd, het Nieuws blad het noodig acht zijn meester eens wit te wasschen. Maar, waarom moest het wachten tot dat wij dat artikel schreven Waarom heeft het niet vroe ger gedaan en geantwoord op onze artikels over de Karnaval, Kattefeest, de Malouiaan, de hoedanigheid van het stadswater, de statiepoel, enz. enz... En op onze andere vragen over de oüw mannetjes, het minimum van dag loon....? of durfde het niet, of kan het niet 'K ware waarachtig liever deken van S; Maartens, om te kunnen de kerk diensten verduren, dan penneknecht van Baron Zuurmond, en gij ook zeker, vriend lezer Alpha. P. S. Zou het Nieuwsblad ons niet kunnen zeggen wat de scheikundige van Roesselare over ons stadswater schreef,wat de Malouiaan gekost heeft en wat het denkt over de beweging onder onze timmerlieden A. Aan den Heer opsteller der Strijd Mijnheer, Ik neem de eerbiedige vrijheid mij tot U te wenden ten einde te vragen (1) Maar men moet rekening houden dat een vijftigtal weezen, die vroeger in de Looie het onderwijs ontvingen, er thans niet meer gaan. omdat gij de volgende brieven in uw nummer van 16 April aanstaande zoudt overbrengen Yperen, 13 April 1898. Aan de Heer en, Burgemeester, Sche penen, Gemeenteraadsleden en Bes tuurleden der Burgerlijke Gods huizen, Mijne Heeren, Wij timmerlieden van Yperen heb ben in algemeene vergadering van 21 Maart laatst, besloten u den volgenden brief te sturen, met de vraag dat gij, in de aanbestedingen waar de timnier- stiel inbegrepen is zoudt gelieven het minimumloon van 30 centiemen per uur te doen betalen voor de gasten, en dit Mijn heeren, zoo haast mogelijk. Indien nochtans dit niet aanstonds zijn kan, vragen wij dat het ten laatste vóór 19 Maart 1899 gedaau worde. Hopende, Mij nheeren, van het Schepen- collegie en bestuurleden der Burger lijke Godshuizen dat wij op uwe dienst willigheid ten opzichte der timmer- mansgasten mogen reken, hebben wij volle betrouwen in den goeden uitslag, en bieden u de uitdrukking onzer eer biedige gevoelens aan. Voor den bond der timmerlieden Eugeen GHYSELEN. Yperen, den 13 April 1898. Heeren bazen Timmerlieden, Wij komen u eene tweede maal een onzer vurigste en noodigste wenschen welke bestaat, in ons de gevraagde verhooging van 5 centiemen per uur zoudt toestaan die wij u in 't jaar 1897 gevraagd hebben en wij zijn overtuigd dat onze vraag billijk en niet overdre ven is. Over jaar hebt gij ons doen op merken dat de aanbestedingen reeds gedaan waren en het te laat was daa rom vragen wij u dat het voor 't jaar 1899 geene- aannemingeu zoudt doen, tenzij ons de gelegenheid te geven 30 centiemen per uur te laten winnen. Van uwe medewerking overtuigd zijnde, hebben wij in u volle betrouwen voor het toekomende jaar. Aanveerdt, Mij nheeren bazen, de verzekering onzer volkome achting. Voor den bond der timmerlieden Eugeen GHYSELEN. Het spijt ons dat door de onpasselijk heid van onzen uitgever, die ons op de zitting van Maandag 11. moest verte genwoordigen, wij die bijeenkomst niet kunnen bespreken. Een wensch zouden de timmerlie den ons, per geschrift, hunne grieven niet willen doen kennen, opdat wij hunne zaak, met kennis, zouden kun nen bespreken en hen helpen tot het bekomen van eenen goeden uitslag. de Strijd. Eene schitterende zegepraa1 Zoo noemt het Weekblad de uitslag van den wedstrijd voor Zang- en Too- neelkunde, uitgeschreven door de Rhetorika van Thorhout, waar twee stadsgenooten, de heeren Mailliard en Deweerdt, twee eerste prijzen en een derde prijs behaalden. Inden wedstrijd voor deftige twee spraak bekwamen zij den eersten prijs met het stuk De wraak Gods. Met hun Kamer met twee bedden als boertige tweespraak, verwierven zij ook den eersten prijs. Dit verwon dert ons niet want telkens, dat deze wakkere kunstenaars dit stuk op een feest der Oud-Pompiers vertoon den, oogsten zij den grootsten bijval. Ook «Hetgestolen kind», waarmede de heer Mailliard de derde prijs voor deftige alleenspraak behaalde, is aan de leden der Oud-Pompiers goed bekend en heeft hen al menige traan doen storten. i—«eeflOOCOoengim..- Daarvan Vlamingen. s{s

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3