ill, p 1 Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Rijkdom en ellende. Levensduur. Stadsnieuws. Zaterdag, 6" Oogst 1898. 5 centiemen. Vierde jaar. l\r 59. I erscliijttestde den Xaiea'dngs. Het onderwijs in België. EENDRACHT: MAART MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar 3 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 3-50. Wanneer seal men t»e- «i'inncn aan liet vertee ren dei* 364,000 fran ken, die voor het lier» stellen onzerHij seliool bestemd zijn*? Hoe vreeselijk het italiaansche volk onder de ellende gebukt gaat, hebben de laatste hongeropstanden genoeg zaam bewezen. Doch midden al die ontbering, al die ellende, midden die van honger ver gramde bevolking, bevindt zich de Paus, omgeven door pracht en weelde, omringd door rijkdommen, zoo mach tig groot, dat een klein deel ervan vol doende zou zijn om den honger dier schuldelooze kindertjes, dier wanho pige moeders te stillen. Vcor armoede behoeft de 90jarige Leo XIII, voor althans nog, niet zeer ongerust te ziju, want zijn persoonlijk fortuin bedraagt het eerbiedwaardige cijfer van 433 nxillioexi fran ken. Men zal bekennen dat dit voor den vertegenwoordiger op aarde van Jezus van Nazareth, die armoede pre dikte en ze voorstelde als het doeltref fendste middel om in het paradijs te komen, al een zeer aardig sommeken is. Middelerwijl gaat men maar altijd voort in alle kerken over de armoede van den paos te weeklagen en richt men voort de ronden in voor den Sl- Pieterspenningdit is zeer winstge vend voor Leo XIII, want dit schenkt hem eep jaarlijks inkomen van SO a lOO ixxillioexx. Denkt nu niet dat die man het daar mede doen kan om volgens zijnen stand n te leven, oh neen Benevens die 100 millioen mag hij nog jaarlijks op legaten of erfenissen rekenen, die hem zoo wat 100 a 150 millioen op brengen Behalve de opbrengst van zijn fortuin, beschikt de man dus over een verze kerd inkomen van circa 250 millioen 's jaars, hetzij ongeveer 600,000 fx*, per dag Zien wij nu in wat het cachot, waar Leo XIII op vochtig stroo en in ge vangenschap wegkwijnt, bestaat. De paus bezit 1. Het paleis van het Vatikaan, waarvan het eigenlijke kasteel prach tig is, droombeeldig schoon en van eene ongelooflijke uitgestrektheid het bevat niet min dan twee lx i zexxd prachtige, ruime en wonder baar schoone kamers Wat de hovingen van het Vatikaan aangaat, die bestaan duizenden hecta ren. 2. De man is eigenaar an 3 a 3 dxiizexxcl huizen, pachthoeven, kasteelen, kloosters, kostscholen, die hem bij testament door kwezels zijn bezet. 3. Hij bezit ongeveer 33 dxai- zexxd hectaren bouw- en meerschgrond en bosschen Wat het hof van den nederingen? christen betreft, het is samengesteld uit 2300 a 3000 prelaten, bisschoppen, en andere vadsige lieden die als onver- zadelijke bloedzuigers rond het vati kaan slenteren. De man heeft ook een leger ter zij - ner beschikking dat uit een duizendtal zouavén bestaat. In zijne kelders vindt men 300,000 tot 400,000 üesschen van de beste, fijnste en oudste wijnen. De aankondigingen Men schrijft in bij den Uitgever Oismudestraat, n' 51, te Ieperen, van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van d:t blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitehjk in het Ageace Havas Magdalenastraat, Brussel. Zijne boekerij bevat niet min dan 400,000 boekwerken, waarvan ver scheidene handschriften, die minstens één millioen ieder waard zijn Zijne galerij geschilderde portretten wordt tien nxillioexi fx-axik geschat. Zijne overige schilderijen hebben 68 xxiillioexx gekost Hij bezit eene collectie oude munt stukken die bij de 3 xxiillioèxi waard is In zijne stallen staan vijftig zuivere raspaarden, enkel ten dienste van zijne heiligheid. De gouden, zilveren en bronzen kunstvoorwerpen uit zijne salons ver tegenwoordigen de kleinigheid van 31 xxiilïioexi frank. De prachtige meubelen, uit het schoonste en zeldzaamste hout ver vaardigd, hebben XT' millioen gekost. Het Vatikaan, met zijne hoven en andere bijhoorighëden, de prachtige S'-Pieterkerk van Rome, die de eigen- dofh is van den Paus, met al de kunst en schildermeesterstukken, met al de verblindende rijkdommen welke zij bevatde ontelbare eigendommen, huizen, kasteelen, hoeven, kloosters, enz., de duizende hectaren land en meerschgrond, enz., die den Paus toe- behooren in een woord, gansch het mobilair en immobilair vermogen van Leo XIII wordt op het ongelooflijk cijfer geschat van 2 sixilHnx'tl, llS millioen 731 iluï- zexxd fx*2xxxkexx lil Zegge twee milliard, honderd achtien millioenzeven honderd een en twintig duizend frank Wat arme man, die Paus toch is Als men hem zoo van alles ontbloot ziet, als men'ziet hoe hij veroordeeld is om op het vochtig strooi van zijn cachot weg te kwijnen, voelt men zich dan niet door medelijden getroffen, en zou men den navolger op aarde van den armen timmermanszoon van Nazareth geen kroetje brood toewerpen, om zijn honger te stillen, geen glasje water geven om1 zijn dorst te lesschen Zou men hem niet wat verseh strooi toe werpen om het vochtig strooi van zijn cachot te vervangen. Maar alle spot terzijde gelaten, is het niet wraakroepend dat in een land, waar zooveel personen van honger omkomen, een enkele persoon en dan nog wel het hoofd van den gods dienst van liefde en broederschap over een fortuin beschikt, waarvan het duizendste deel voldoende zou zijn om duizende huismoeders en kinderen van den hongerdood te redden En terwijl het italiaansche volk, door den honger gedreven, tot opstand kwam, en zich liet dooden den dood al strijdende verkiezende boven den hongerdood terwijl de ellende zoo veel slachtoffers maakte, wat deed de Paus Zond hij eenige geldelijke hulp aan de van honger wegkwijnende en tot opstand gedreven bevolking Oh, neen Hij schreef aan zijne geestelijkheid dat zij zich langs de zijde der over heid moest scharen, en moest mede helpen om den opstand te onder drukken Dit kostte den ouden vrek immers geen duit. De kerkmannen zijn als de zee. Zij verzwelgen alles maar geven nooit iets terug M. Sluys, de geleerde bestuurder der normaalschool van Brussel, legt de laatste hand aan een boek over de ontwikkeling van het onderwijs in België, sedert de middeleeuwen tot op onze dagen. Betreffende het lager onderwijs in de hoofdstad, gedurende den laatsten tijd, geeft schrijver zeer belangrijke feiten en cijfers, dit treffend den vooruitgang van het lager onderwijs daarstelien, vooral sedert 1830 j) De eerste kostelooze school werd geopend in 1820 (school 1 der Teraic- kenstraat) en de tweede in 1826 (school 2 der Yisitandinenstraat). Tot in 1837 bestonden er slechts twee kostelooze lagere scholen, met omtrent 1000 leerlingen, 2 bestuurders (bezoldiging 2,116,40 frank) 4 onder wijzers (750 fr.) en 4 hulponderwijzers (3Ó0 fr.). Het budget van het onder wijs beliep in het geheel 42,392.99 frank tot in 1834. De bevolking der stad bestond uit 102,202 zielen, wat beteekent 1 leerling (lagere scholen) per 102 inwoners. Per inwoner gaf men toen 42 centiemen uit voor het onderwijs. Elke onderwijzer had dan 125 kinders. Op onze dagen telt de hoofdstad 194,505 inwoners, en de scholen (schooltuinen), lagere scholen, avond scholen) tellen 20,751 leerlingen. Plet onderwijzend personeel telt 507 leden (onderwijzers en bestuurders), wat beteekent1 leerling per 9,3 in woners of 11 maal meer leerlingen dan in 1830-37 40 leerlingen per onder wijzer een onderwijzer per 388 in woners of 33 maal meer onderwijzers dan in 1830-37. De hoofdstad ondersteunt daarenbo ven geldelijk talrijke onderwijsge stichten als huishoudkundige scholen, kmderbribben, enz. die omtrent 29,000 kinders tellen. De uitgaven beloopen thans, reke ning gehouden van de subsidien aan de Nij verheidschool, het Atheneum en de Universiteit, enz. tot 2,682,000 fr. Yan 1829 tot 1890 is het getal der ongeletterden onder de soldaten ver minderd van 5,93 tot 36,9 p. h. en het getal dergenen die minstens lezen en schrijven kunnen is gestegen van 61,3 tot 79 p h. Dat zijn voorwaar verheugende ge gevens, maar het is er van af dat zij zouden bewijzen dat de regeerders hunnen plicht hebben gedaan. Uit eene statistiek blijkt dat de ge middelde levensduur van de verschil lende beroepen is als volgt Voor de priesters 67 jaar Hoveniers en boeren 58 Taalkundigen en onderwij zers 57 Rechters 54 Bakkers, brouwers, been houwers 54 Geneesheeren 49 Slotmakers, smeden, schrijn werkers 49 ti Timmerlieden, metsers, schilders 49 Kleer- en schoenmakers 44 Haarkappers, letterzetters, steendrukkers 40 Eabriekwerkers 32 Wij ontkennen niet dat de mensch zijn leven door dronkenschap en ande re uitspattingen kan verkorten, maar bovenstaande cijfers bewijzen dat deze gebreken de ergste oorzaken niet zijn van het pijnlijk bestaan en den kort- sten levensduur der meeste werklieden en het werk zelf de gezondheid of de vroegtijdige dood medebrengt. Naar dokter Drysdale bedraagt de gemiddelde leeftijd bij de engelsche rijken 55 jaar, bij de arbeiders 29. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. Van de kinderen der rijken sterven in het eerste jaar des levens 8 p. c., in volstrekt arme distrikten 30 p. c. Van drie personen die het 70 levensjaar bereiken is slechts 1 arme, van elke 6 inwoners van Londen sterft 1 in het armenhuis of in het' krankzinnigen gesticht. Toonen bovenstaande cijfers niet dat het meer en meer noodig is dat ernstig gewerkt wordt ter opbeuring van het volk Jan. De Oud-Pompiers te OostexxcLe. Verleden week waren wij in de on- mogelij kheid een verslag te geven over de reis der Oud-Pompiers naar Oos tende. Doch uitgesteld is niet vergeten. Van verleden j aar reeds was er spraak eens voor twee dagen naar Oostende te gaan. Reeds lang koesterden al de mu ziekanten de hoop aan de reis te mogen deel nemen en zooveel te meer daar er thans zoo veel spraak was over de grootsche werken die men thans te Oostende uitvoert of op het punt is uit te voeren. Het was dus op Zondag 24e Juli dat de reis plaats greep. Met den trein van 7 ure 's morgends vertrokken de Oud-Pompiers. Te Oos tende werden zij door het muziek Euterpe ingehaald die hen door de bijzonderste straten der stad begelei de. 's Middags gaven onze wakkere muziekanten een concert op de Markt en 's avonds in den Kursaal. Met veel lof spreken deüostendsche bladen over deze uitvoeringen. Over het concert in den Kursaal zegt LPliare het volgende Om 5 ure, genooten wij een derde feest met minder aantrekkelijk dan het voorgaande. Inderdaad, het muziek der Oud- Pompiers van leperen, onder het be stuur van den heer Moerman, gaf ons een schitterend concert. In ons nummer van Zaterdag, spra ken wij breedvoerig over die prachtige maatschappij, wij zullen er das niet meer over zeggen. Het weze dus vol doende als wij zeggen dat het concert prachtig was. Het blad geeft dan de verscheidene opgevoerde stukken en den indruk dien zij op het publiek maakten en het spreekt vooral lof over het aangenaam stukje van den heer Moerman Pier rot au Bal Het vervolgt De heer Emiel Brunfaut, bestuur der van den Kursaal, heeft aan de Maatschappij eenen schoonen zijden bannier gegegen met de volgende op schriften Kursaal d' Ostende, aux An ciens Pompiers dd Ypres Dit werd door het publiek met een langdurig hand geklap begroet. Het muziek antwoord de herop met eene Brahanconnedie door het publiek rechtstaande aan hoord werd. Zijn de Oostendenaars te vredenover het bezoék der Oud-Pompiers, deze zijn niet minder verrukt over het vriendelijk onthaal. 's Anderendaags gaven de Oud-Pom piers nog een concert op de Markt en kwamen 's avonds met den trein van zes uren naar Ieperen terug. Eene groote massa volk stond hier aan de statie om het muziek af te ha len. Bij getallen zeggen hoeveel men- schen er waren is onmogelijk. Wij zijn niettemin zeker, dat zoo een toeloop van menschen hier zelden gezien werd. Wij bestatigden dat met veel genoe gen, want het bewees hoe hoog de Oud-Pompiers dat lepersch volk geacht worden. Alpha. STRIJ ,'hü mi w

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3