|Vrijzinnig volksgezind weekblad van ieperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Paster Daens. Stadsnieuws. Zaterdag, 20" Oogst 1898. 5 centiemen. Vierde jaar, JVrs 40-41 Congres der cbristen-demokraten TE BRUGGE. Verschijnende des jEaterdags. ebndracbt maart macht. Men schrijft in bij den Uitgever Üixmudesiraat, n' 51, te leperan. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariaie en Hecliterlijke aankondigingen voor ganscb België, mogen gezonden worden tea bureeie van dit blad. De andere aankondigingen voor België en het buitenland, uitsluitelijk in het Age ace iiavas Magdaleaastraat, Brussel. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad. Een jaar52 franks. vr de provincie, Een jaarfr. 2-50. Wanneer zal men be- o iiinen aan het vertee ren dier 264,000 fran ken, <!ie voor het her stellen onzerRij school bestemd zijn4? Zondag is dit congres geopend en voorafgegaan door eene manifestatie. De deelnemers kwamen samen aan de statie en vertrokken van daar zingend de stad in. Voor het standbeeld van Breydël en De Coninck, neemt de heer Pieter JDaens het woord Deze helden zegt hij, hebben gele den evenals wijMaar zij overwonnen de reactie gelijk wij de kapitalische overheersching zullen neervellen. Wij willen het Algemeen Stemrecht en wanneer wij het zullen bekomen hebben, zuilen er slechts nog twee vlaggen wapperen de roode en de groene vlag. Dan eerst zullen wij een vaderland hebben en met eenen de macht om de uithongeraars uiteen te doen stuiven. (Luide toej.) Op dien oogenblik verneemt men dat de bisschop van Gent aan M. Daens het verbod opgelegd heeft van het Congres voor te zitten. Dit verbod wordt druk besproken en het oordeel is alles be halve vleiend voor M. Stillemans, die stilweg M. Daens aan 't wurgen ia. Het Congres. Om 11 1/4 u. wordt het Congres ge opend in de herberg Het Makelaars Meesier in de Ste-Olarastraat. De zaal is versierd met de portretten van den paus, M. Daens, met groene, gele, witte en driekleurvlaggen. M. Pieter Daens zit voor en spreekt de openingsrede uit. De christen-demo- kraten zijn niet gebeten op de geeste lijkheid, deze heeft gedwaald. De plichtigen zijn de vasthoudisten, die ons pogen uit te hongeren. Een andere dan ik móest hier voor zitten, met treurnis neem ik zijne plaats in. "V akvereeiiig'ing'eii en samenwerkingen. M. De Backer biedt een verslag aan over de economische organisatie der partij Despreker maakt eene vergelijking tusschen de onverdiende ellende van den eenen kant en de tergende weelde van den anderen kant, beide kwalen veroorzaakt door het kapitalisme. Wij moeten de wetgeving bemachti gen want de tegenwoordige wetgevers kunnen wij toch met overtuigen. Zullen wij verbetering bekomen door de middeleeuwsche gilden Neen. De Gilden veronderstellen een werkgever en heden staan wij voor de naamlooze onderneming en de naam- looze dividende (winst): Onze priesters hebben het groot on geluk den godsdienst te beschouwen als het eenige middel van sociale ver betering. De mensch leeft niet alleen van gods dienstige gevoelens, maar ook van brood en vleesch. (Bravos.) De samenwerking van verbruik is de ondergang der kleine burgerij. Deze eens onteigend, zou de macht der so cialisten verhoogen. Het is de samenwerking van voort- brengst die wij moeten beoogen. Deze zal de loonen verhoogen, zij zal onze propaganda onafhankelijk maken en dan zal de godsdienst niet langer eene reden zijn, om de menschen te tuchti gen. De spreker legt de volgende weu- schen neer 1. Dat de christen demokraten sa- inenwerkiugen van voortbrengst stich ten. 2. Dat de coöperatieven aan ïnkos- tenden prijs verkoopen 3. Dat de bestaande samenwerkingen een speciaal krediet vormen om an dere coöperatieven te stichten (Aange nomen.; M. Gam Moyaert (opsteller van Het Vrije moord.) Daar waar de chnstene demokraten alleen geene coöperatieven kunnen stichten, zou zulks moeten ge beuren eendrachtig voor alle werklieden Deze wensch is aangenomen. De Wilde (Mouscron; verdedigt de stichting van geheime genootschappen. J. Dbjaegher (Antwerpen;. Te Liiioo slichtte ik eene coöperatieve voor de christen demokraten. Voor mijne beloomug werd ik op straat gezet, door een katholieken patroon en vervangen door een' liberaal. Vooi* de italiaansclie martelaars M. Ducatillon. Wij brengen hul de aan het Pausdom. Het is ook onzen plicht van te protesteeren tegen de itaiiaansche regeering, die door hare Pourbaix iiongeropstanden heeft doen uitbreken. Ik beroep mij op uw hart. Zooeven zal ik aan de deur eene omhaling doen voor de ïtaliaanche martelaars, ver pletterd door de vasthoudisten, zoo wei liberalen ais klenkalen, het ver bond des coffre-forts. (Toej.) De Cong-o. De spreker brengt verslag uit over deze kwestie en besluit tot de verwer ping der onderneming zoolang wij door een grondig onderzoek den waren toe stand niet kennen. Zoolang de arbeidende klasse in eene onverdiende ellende leeft kunnen wij onze kapitalen aan de koninklijke on derneming niet schenken. (Aangeno men bij toej.) I>e werkerspensioenen, M. Van Schuyler berg (Aalst) brengt verslag uit. Het pensioen moet toegekend worden aan alle werklieden van 55 tot 60 jaar oud en het moet minstens 75 centiemen daags bedragen. De kosten ervan zul len "gedragen worden door den werk man, den "patroon en den Staat. De pa troon zou zich echter kunnen inhalen op het loon, daarom moet er eene groote tusschenkomst zijn van den Staat. M. Moeyaert. Het pensioen moet door den werkman niet betaald wor den, maar wei door den nij veraar. M. Van Borne (Temsehe). De Staat alleen moet het pensioen betalen. M. Plancqaert. Volgens mij moet de Staat een minimum-pensioen schenken en de werkman moet het be drag ervan kunnen verhoogen. Het stelsel van de regeering werpt alles op den nek der werklieden, het deel van den werkman en den patroon is genomen van den loon, dat van den Staat is genomen op de onrechtstreek- sche balastingen. Het pensioen moet gevonden worden in den algemeenen rijkdom, door de klimmende belasting op het inkomen. (Langd. toej.) M. De Jaegher. De werkman der steden die 3 fr. daags wint betaalt eene dure huishuur en daarbij ook duur brood, dank aan de amerikaan- sche dieven en de antwerpsche beurs mannen. De luiaards van 't leger betalen niemendalle voor hun pensioen en ons zou men het.doen betalen. Wij willen gelijk gesteld worden met de staats beambten, wier kas wij vullen. Ge stichten als Hoogstraeteu moest men bij middel van dynamiet doen sprin gen. M. Lebon. Het verslag is niet vol ledig. Men moet het sparen niet ver- waarloozen. (Toej.) M De Jaegher. De werkman heeft niet te sparen. M. Lebon. Dat men de zaak bestu- deere. M. P. Daens. Zoolang wij de klimmende belasting op het inkomen niet hebben zal de kwestie der pen sioenen niet opgelost zijn. De reactie vreest de vrij heid van den gepension- neerden werkman. Zij zal niets geven Den dag dat de sociaal-democratie vereeuigd zal zijn met de christen-de mocratie zal de zaak rijp zijn. M Lebon. Moeten wij ons bepa len bij den taks van 75 centiemen (De vergadering roept neen Een speciaal congres moest voor deze kwestie bijeengeroepen worden. M. Beun vraagt de stemming op het voorstel van M. Plancquart. Het pensioen moest minimum op 1 fr. bepaald worden. Vele personen leven gelukkig met 1 fr. daags. M. Lebon. De Staat moet een mi nimum pensioen verzekeren. De mid delen moeten gezocht worden in de klimmende belasting op het inkomen. Het Congres wordt ten 1.25 geheven. Na veel moeite zijn de christens de mokraten er dus in gelukt bijeen te komen en, dan nog, in het hart onzer provincie, die de klerikalen tot nu toe steeds als hun getrouwste land aanza- gen. De lange stoet,die in Brugge betoog de, bewees dat de nieuwe gedachten reeds diepe wortelen hebben gescho ten. Het West-Vlaamsche volk ont waakt De besluitselen genomen, of liever de voorstellen die besproken werden, zijn maar weinig duidelijk en bewij zen van aarzeling, van twijfel. Zij too- nen niettemin volksgezinde gevoelens, die maar wenschen op eene goede baan geleid te worden om schoone vruchten te geven. Binnen drie maanden zal een nieuw Congres bijeengeroepen worden, dat zai moeten de grondslagen leggen der nieuwe Christens Demokratische par tij Jan. Volgens een Duitsch katholiek blad wordt de strijd tegen pastoor Daens van hoogerhand met een slecht oog aanzien. Men vreest dat de werkende bevol king eindelijk de kerk geheel en al den rug zal toekeeren. Daarom zou men M. Daens onder 't bevel plaatsen van den aartsbisschop van Mecheien en hem het bestuur ge ven van een klooster te Brussel of in de omstreken. Onderhandelingen in dien zin zijn begonnen tusschen M. Daens eenerzijds en de heeren Beernaert en de Lants- heere anderzijds. Op de eene of de andere wijze zal men den heer Daens wel klein krijgen. De azijn is zonder uitslag gebleven, men zal nu met zeem te werk gaan. Dit zal nochtans niet kunnen beletten dat de demokratische gedachten meer en meer veld zullen winnen de wagen is in gang gestoken en hij moet voort rollen. Jan. Onzen Tuindag-. Triestige Tuindag Ellendige fees ten dat is het gedacht van het groot ste gedeelte der Iepersche inwoners en vooral van de neeringdoenders, aan AANKONDIGINGEN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. wien de Tuindagfeesten profijt moeten geven. Triestige Tuindag die bij de zeven duizend franken kostte zonder de onvermijdelijke staartjes te rekenen. Den eersten Zondag ging de proces sie van O. L. V. uit, zij werd door hare gewone spoeling naar huis gejaagd, 's Namiddags kregen wij den bloemen- stoet te zien ook deze kreeg zijn deel van hemelschen drank 't was eenig- zins noodig otn aan de bloemen hunne frissche kleuren te behouden (wat is God toch voorzienig Maar voor de aanschouwers en de deelnemers van den stoet was het ver van aangenaam. Dit belette echter niet dat den stoet eenen aangenamenindruk maakte,want er waren verscheidene mooie groepen, rijtuigen en wagens. Eene zaak ont brak de orde. Want weinig orde was er. Bij het vormen op de Vandenpeere- boomplaats was dit vooral zichtbaar burgemeester, stoet-commissarissen, pompiers, politieagenten, allen liepen ondereen al schenen zij niet te weten waar plaats te nemen, 't Was ook door gemis aan orde dat de groep der cyclis- ten de stoet moest openen terwijl de ruiters, die dezen dienst hadden moe ten vervullen, maar de tweede plaats bekleedden. Wij waren geheel verwonderd over het gering getal rijtuigen van rijke katholieken. Buiten eenige van ge meenteraadsleden en hebben wij er geen gezien. Ook de katholieke Uycle Clubs waren afwezig. Dit toont, gelo ven wij, hoe weing deze heeren zich bekommeren met het welgelukken on zer stadsfeesten, die nochtans door hunne vrienden ingericht worden. De luchtvaart, de velocipedische feesten, de hondenloopen, enz., liepen af als gewoonlijk. Het vuurwerk was veel beter inge richt dan dat van 1896. De oefeningen der S' Michiel turners en het gevecht tusschen de twee schepen verwekte langdurig gelach onder de aanschou wers. De turnfeesten op het Plein werden door een prachtig weder begunstigd. De Brugsche turners legden veel be hendigheid aan den dag, doch wij heb ben hier in de feesten door de Onver- moei baren gegeven, reeds schoonere oefeningen gezien (en de uitvoering er van koste veel minder aan stad). De Sl Michiel turners zullener voorzeker veel geleerd hebben, want hetgeen zij uit voerden beteekende weinig vergeleken met de oefeningen der Bruggelingen. De Weezen integendeel verdienen loldit was ook het gedacht der aan schouwers, die met "handgeklap het einde hunner oefeningen toejuichten. Ook dit feest geschiedde met zeer wei nig orde. Aangekondigd om ten 3 ure te beginnen, was het kwartier voor vier als de Brugsche turners hunne in trede deden op het oefeningsplein. Zij hadden eerst meer als een half uur in de Kazern vóór den heer Surmont ge oefend Terwijl het publiek in eene schrikkelijke hitte te wachten stond. Of dat eene beleefde manier van han delen is, laten wij over aan het oor deel onzer lezers. Het feest, dat het meest volk aan trok, was het vuurwerk, 't was ook de eenigste avond dat wij eenen grooten toeloop van menschen zagen. Op de andere feesten waren er veel minder aanschouwers als gewoonlijk. Triestige Tuindag zeggen de nee- ringdoeners. En grootelijks hebben zij gelijk. Als gewoonlijk, hadden wij de ge- heele Tuindag dóór concerten op de Groote M.arkt. Doch ditmaal geschied den zij niet zonder dat de twisten be staande tusschen het stadsmuziek en de Blauwe Koussen zich lucht gaven. Zooals wij het reeds zoo dikwijls '"o3To" iliua

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3