Vrijzinnig volksgezind weekblad van leperen en het Arrondissement De Rijschool vertrekt naar Tervueren. Vierde jaar. De handel van Belgie. De bevolking van Europa De oogsl. Schrikwekkende cijfers. Hoe men de werkers jongens behandeld. Ter overweging. Verschijnende des Xaterduys. EENDRACHT MAAKT MACHT. INSCHRIJVINGSPRIJS voor stad, Een jaar£5 franks. vr de provincie, Een jaar fr. 2-50. Wanneer zal men be- giinien aan liet vertee ren tier 261,000 fran ken, tlie voor liet lier- stellen onzerKij school bestemd zij n In het Algemeen Verslag over den handel van Antwerpen met de vreemde landen binst het jaar 1897, komen de volgende cijfers voor (dit verslag wordt door den minister van het geld wezen uitgegeven) In het algemeen genomen, toonen de cijfers eene vermeerdering van de handelsbeweging van ons land. De waarde der ingevoerde en uit gevoerde waren bedraagt 5 miljarden 928 miljoenen 100,000 franken, 't Is schoon voor een klem land als het on ze. De vermeerdering, vergeleken met de cijfers van verleden jaar, is van 170 miljoenen 400,000 franken. De ingevoerde waren, voor het verbruik of voor de verdere verzen ding beliepen tot 3 miljarden 90 mil joenen 900 franken, hetgeen eene ver meerdering is van 117 miljoenen f'ran ken n De waarde der verbruikte vreemde waren was van 1 miljard 818 miljoe nen de uitgevoerde belgisehe waren hadden eene waarde van 1 miljard 580 miljoenen of eene vermeerdering van 100 miljoenen, vergeleken met 1896. 3i Om zich een gedacht te maken van den vooruitgang van onzen handel, hoelt men maar eene vergelijking te doen met de cijfers van het begin der jaren dertig. In 1831, bedroeg onzen handel, uitvoer en invoer, 202,592,865 franken. Onze uitvoerhandel was van 96,955,274 fr., de invoer 96,955,274 fr. en doorgevoerde waren hadden eene waarde van 80 240,512 fr. De vergelij king met deze cjifers toont den graad van bloei door ons land bereikt. Den graad van bloei en in de laat ste twintig jaren is het getal personen, die naar Hoogstraten gezonden worden driedubbel geworden Den graad van bloei en honderd «luizende werklieden hebben sedert 1830 ons land moeten verlaten Den graad van bloei en nijpen der en nijpender wordt den toestand der landbouwers en werklieden Toch bloeit ons land, toch is ons land thans veel rijker, maar de ver meerdering van rijkdom is niet in de handen geraakt van degene die werken en slaven en dat is de reden waarom die de armoede ook vermeerderde. De plicht van de wetgever is het van eenen dergelijken toestand te beletten. Eenen eersten stap in dien weg zal gedaan worden door het invoeren van eene klimmende belasting ,op het inkomen, waardoor de rij ke veel en de arme niets meer zal moeten betalen. Jan. De bevolking van Europa zou kun nen geschat worden op 380 miljoenen inwoners terwijl tien jaar geleden men ze maar op 343 miljoenen schatte. Rekende per vierkante kilometer is zij maar van 4 inwoners. Ziehier het getal der inwoners der verscheidene Europeesche landen RussischEuropaenFinland 106,200,000 Duitschland 52,300,000 Oostenrijk-Hongarie 43,500,000 Men schrijft in bij den Uitgever Dixmudestraat, nr 51, te leperen. De aankondigingen van beide Vlaanderen evenals deNotariale en Rechterlijke aankondigingen voor gansch België, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. De andere aankondigingen voor België en bet buitenland, uitsluitelijk in het Agence Havas Magdaleuastraat, Brussel. Engeland Vrankrijk Italië Spanien Belgie 39,800,000 38,500,000 31.300,000 18,000,000 6,500,000 5,800,000 5,600,000 5,000,000 5,000,000 4.900.000 3.300,000 3,000.000 2,400,000 2,300.000 2,300,000 2,000,000 bevolking is de 220 inwoners per in Italië, 169 Engeland, 126 in Zwitserland, in Oostenrijk, in Rusland, 20, Turksch Europa Roumanien Portugal Zweden Holland Bulgarien Zwitserland Griekenland Denemarken Serbien Noorwegen De dichtheid der volgende in Belgie vierkante kilometer in Holland, 149 in in Duitschland, 97 73 in Vrankrijk, 72 69 in Spanten, 36 enz. Terwijl de jaarlijksche vermeerde ring der Russische bevolking 1,45 °/0 bedraagt, die der Duitsche bevolking van 1.15 van Oostenrijk-Hongarie 0,96, van Engeland 0,35, van ftalie 0.45, is die van Vrankrijk maar van 0i08 Indien deze toestand voortduurt, zal binnen honderd jaren Rusland 228 mil joenen inwoners tellen, Duitschland 106 miljoenen, Oostenrijk 79 miljoe nen, Engeland 65 miljoenen, Italien 44 miljoenen en Vrankrijk slechts 40 miljoenen maar. Jan. Men heeft sedert lange jaren, zegt le Pairiote, geene zoo schoone oogst ge zien als dit jaar. In de Vlaanderen, is het het vlas al leen dat te wenschen laatverscheide ne malen neergeslagen geweest zijnde, zal het vlas maar van kleine waarde zijn. Maar, daar, door de vermindering der prijzen, deze vrucht veel minder geteeld wordt, zal het verlies voor de landbouwerszoo groot zijn als het ge weest ware in den tijd toen het vlas de voornaamste vrucht voor vele land bouwers was In het zuid-oosten der Vlaanderen en de Noord-Polders heeft de tarwe ook geleden, maar deze verliezen zijn grootelijks vergoedt door de buitenge wone opbrengst der rogge, gerst, aard appelen en haver. Dank aan de rechten van 5 franken op de 100 kilos, is de haver eene winstgevende vrucht geworden. De aardappelen hebben geenszins aan ziekten te lijden gehad zij zijn van zeer goede hoedanigheid en zullen buitengewoon goedkoop zijn. Men zou zeggen dat het gebruiken van bouil- lie bordelaise merkelijk de kiemen der ziekten verminderd heeft. In het land van Waes zijn de schuu- ren te klein de landbouwers zijn ver plicht hunne vruchten in groote mij ten buiten te laten. Sedert jaren had men dat niet meer gezien In de Kempen is het vlas goed. Daar ook zijn de schuuren te klein. Het hooien werd eenigzins door het nat weder belemmerd, maar het hooi is niettemin overvloedig. De na mat zal goed zijn. Het weder, welke wij thans genieten, is goed voor de suikerij en de suikerbeeten, maar de rapen hebben regen noodig. Jan. In 1869-70, dus juist voor het uitbre ken van den fransch-duitschen oorlog, bedroeg de oorlogsbegrooting van En geland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsch land, Rusland, Italië, België, Holland en Zwitserland te zamen 2620 millioen. De fransch-duitsche oorlog breekt uit en eindigt met het verdrag van Frankfort. De onrust heeft Europa aangegre pen Frankrijk droomt van weerwraak en heft zich spoedig op Bismarck is verbaasd en ongerust over die onver wachte verrijzing en wapent Duitsch land op zijne beurtde ijzeren kanse lier zoekt Frankrijk af te zonderen, brengt het in twist met Italië en sticht het drievoudig verbond met Oosten rijk. Frankrijk voelt zijne afzondering en doet toenaderingen tot Rusland. Enge land waakt en wil dat zijne vloot zoo sterk is als de sterkste vloten van twee der andere groote mogendheden. De gevolgen van dien toestand zul len wij nu m cijfers zien. De oorlogsbudgetten der negen bo vengemelde landen bedroegen. In 1865-66 2574 millioen In 1869-70 2620 In 1875-76 3264 In 1880-81 3872 In 1886-87 4221 In 1897-98 4596 Wij zeggen vioi* duizend, vij f honderd zes en ne- g-entig" millioen. Maakt men de vergelijking tusschen 1865-66 en 1897-98 dan zijn de oorlogs- begrootingen dier enkele landen ge klommen met 2022 millioen per jaar. En in dit alles wordt niets anders berekend dan de bloote cijfers der be grooting, zonder in aanmerking te ne men de geiden uitgegeven voor strate gische ijzeren wegen, bijzondere kre dieten, verlies aan arbeidskracht van millioen jonge mannen en de onschat bare verliezen geleden tijdens den oorlog zoowel aan huizen en landerijen ais aan den handel en de nijverheid over geheel de wereld. Het verlies aan arbeidskracht bere kend Le Figaro als volgt Wanneer men het getal manschap pen die in vredestijd onder de wapens zijn vergelijkt tusschen de jaren 1865- 66 en 1897-98, dan vindt men dat er nu 800 duizend meer zijn of 3,121,430 tegen 2,321,430 in 1865-66. Elke jongeling ontnomen aan den handel, de nijverheid of den landbouw is voor de nationale voortbrengst een verlies van ten minste 6 tr. per dag (in middencijfer, Red.) Telt 300 werkda gen per jaar en vermenigvuldigt met 800,000 soldaten die wij nu meer heb ben, dan bekomt gij 240,000,000 werk dagen. Vermenigvuldig met 6 fr. waar de van eiken werkdag en gij bekomt 1,140,000,000 fr. verlies; wij zeggen 1440 millioen frank. (Voondt). Wij lezen in het Fransche blad La Petite Républiquehet volgende Donderdag morgen vertrok het 79e linieregiment om 1 ure 's morgens uit Vandoeuvre om oefeningen te gaan doen langs den kant van Tomblaine. Rond 10 ure 's morgens, wanneer de hitte reeds stikkend was, besloot de kolonel den terugtocht, trots het te genstrijdig advies van den dokter-ma joor. Uitgeput van vermoeidhied, smach tend in hunne zware kapotten, hielden de manschappen -bij geheele hoopen ineens stil. De dokter-majoor deed zooveel mogelijk zijn best om hulp te bieden, maar het was nutteloos. Te vergeefsch ook trachtten de infirmiers hier een soldaat te ontladen door hem zijnen ransel af te nemen, daar aan een andere eene versterking toe te dienen. De hevigheid der zonnehitte brak den sterksten wil en weldra lagen hon- derde mannen langs den weg van Tom blaine. De kolonel de Lardemelle verwit tigd van hetgeen voorviel, barstte in eene verschrikkelijke woede los en ga- A AN KON DIGI N G EN Aankondigingen 10 c. den drukregel. Reklamen 25 Rechterlijke aankondigen idem. 1 fr. lopeerde naar het achterdeel van zijn regiment. Dan gebeurde er twee nren lang een onwaardig, afschuwelijk tooneel. De kolonel wierp zich op de onge lukkige slachtoffers hen bedreigende met den krijgsraad en het gevang. De soldaten kwamen eindelijk in opstand en weigerden verder te gaan, luidop protesteerende tegen de wreed heid van den gegalioneerden schurk die hen naar de dood dreef. Verschrikt over zijne eigene daden vluchtte de beul weer aan 't hoofd van 't regiment. De dokter-majoor organiseerde zoo goed hij kon een hulpdienst. Hij zelf geheel alleen zijnde om geheel het re giment bij te staan, viel tweemaal in bezwijming. De infirmiers gingen nu op zoek en verzamelden veertig rijtuigen, waar vier honderd soldaten werden opgela den, die langs den weg blijven liggen waren. 's Avonds kwam die treurige stoet te Nancy aan, vergezeld van den over schot van 't regement. In de stad waren deze feiten be kend geworden en de samengeschoolde bevolking jouwde ferm den kolonel uit. De generaal Forget, commandant der brigade en de divisiegeneraal de Cormilier-Luninière begaven zich aan stonds naar dekazerneom een onderzoek te beginnen en gewaar wordend, dat hunne verantwoordelijkheid insgelijks in't spel was, begonnenzij met hetregi- ment drie dagen rust te schenken en den kolonel op arrest te stellen. Het gevolg dezer beestige daad is, de dood van den kaporaal Lamireille, twee soldaten stervend in 't hospitaal en honderde zieken en gekwetsten in de kazerne. Een onderzoek over deze schande lijke en barbaarsche feiten is inge steld. n In ons land zijn ook feiten in dien aard gebeurd. Een brusselsch blad verzekerd dat in het 114ime-regiment, ten gevolge van eene optocht, vier soldaten ziek zijn gevallen en dat een ander gestorven is aan eene hersenont steking. Wanneer zal daaraan toch een einde gesteld worden Alpha. Al de ellende waaronder het ongeluk kig tnenschdom gebukt gaat, spruit voort uit het ongeloof, uit de schromelijke afwij king van God. De menschen gelooven niet meer aan het leven na de dood, en dit is de bron van alle kwaad. Laat het volk tot den godsdienst terugkeerenen welvaart en geluk heerschen weer op aarde. Dit liedje wordt ons onophoudelijk en op alle mogelijke wijzen door de verspreiders van den tot ondergang gedoemden gods dienst voorgezongen. Volgens hen heeft de mensch eene hoop op belooning na den dood noodig om het goede te doen en zijne medemenschen lief te hebben. Zonder de bijgedachte een orkest zetel in het bovenaardsch paradijs te ver krijgen, zou de mensch niet in staat zijn tot edelmoedige gevoelens en heerlijge zelfopof fering. Langs den andereu kant vlucht hij het kwade uit schrik voor het eeuwig vuur der hel Deze theorie is volkomen valsch en moet door ieder gezond denkenden mensch ver- stooten worden. Weihoe men zou het goede doen uit hoop op belooning en het kwade vlieden uit vrees voor straf? Neen, want zooals Mul- tatuli zegt Wie 't goede doet Opdat een God hem loonen zou, maakt juist [daardoor Het goede tot iets kwaads, tot handel. En [wie 't bcoze vliedt Uit vrees voor de ongenade van dien God, [is.... laf 2 QBHBBBBBBBHHBHHBHHBBliHBBiHHHHiHHVSBHBHiHBHHHHBBBBB

De Strijd – La Lutte (1894-1899) | 1898 | | pagina 3